Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo

Bezpieczna latarnia oświetlenia ulicznego
Bezpieczna latarnia oświetlenia ulicznego
Fot. Paweł Piotrowski
Ciąg dalszy artykułu...

Z przedstawionych wymagań wynika, że każdy budynek będzie wymagał indywidualnie dobieranego (niepowtarzalnego) zestawu tworzącego PWP. Na uwagę zasługuje fakt, że PWP jako urządzenie elektryczne nie ogranicza rozwoju pożaru, nie uniemożliwia jego wzniecenia, a także nie zmniejsza skutków działania ognia oraz ciepła wydzielanego podczas pożaru. Pozwala jedynie na bezpieczne wyłączenie zasilania urządzeń elektrycznych powszechnego użytku, pozostawiając pod napięciem urządzenia wspomagające gaszenie pożaru oraz ewakuację ludzi uwięzionych w płonącym budynku.

Dowiedz się więcej: Zasilacze UPS i zespoły prądotwórcze - edycja 2017 bezpłatnego poradnika

 Ogranicza możliwość porażenia prądem elektrycznym, nie eliminując całkowicie tych zagrożeń. Tym bardziej, że jest uruchamiane na polecenie dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej, na ogół po przeprowadzonym rozpoznaniu stanu płonącego budynku, w chwili wydania dyspozycji dyslokacji i rozwinięcia sprzętu przez ratowników uczestniczących w akcji. Należy zatem zwrócić uwagę, że wyłączenie zasilania urządzeń powszechnego użytku następuje ze znacznym opóźnieniem w stosunku do chwili wykrycia pożaru i zaalarmowania jednostki ratowniczo-gaśniczej. Jest to kolejny argument potwierdzający przyjęcie w dokumentach formalnoprawnych nazwy niezgodnej z przeznaczeniem przedmiotowego urządzenia elektrycznego, jakim jest PWP. Przyjęta nazwa „Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu”, wielokrotnie prowadziła i prowadzi do nieporozumień, wskutek błędnego rozumienia przeznaczenia tego urządzenia oraz wywołuje kontrowersyjne dyskusje wśród osób bez kwalifikacji w zakresie elektrotechniki.

Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 r., poz. 1966), od 1 lipca 2018 roku przed zainstalowaniem PWP konieczne będzie posiadanie następujących dokumentów: Krajowa Ocena Techniczna, Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych oraz Świadectwo Dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB. W kwietniu 2017 roku, wspólnie z mgr inż. Marcinem Orzechowskim prowadziłem szkolenie dla pracowników CNBOP-PIB poświęcone w całości problematyce PWP. Podczas tego szkolenia zostały omówione najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ciągłości zasilania budynków w kontekście wyłączenia zasilania z wykorzystywaniem PWP.

Omówiona została problematyka konstruowania PWP i jego sterowania. Uczestnicy szkolenia poznali teorię niezawodności urządzeń elektrycznych oraz otrzymali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego. Przedstawione zostały przykładowe rozwiązania układowe, połączone z demonstracją ich działania na modelach zbudowanych z aparatów elektrycznych stosowanych w konstrukcjach PWP. Podczas tego szkolenia przedstawiono wymagania oraz zakres badań prowadzonych przez producentów aparatów elektrycznych. Omówione zostały również podstawy prawne oraz metodyka prowadzenia badań odbiorczych PWP po uruchomieniu instalacji elektrycznych budynku oraz wymagania prawne i metodyka prowadzenia dalszej eksploatacji przedmiotowego urządzenia.

Przeczytaj również: Ochrona przeciwporażeniowa w energetyce – „WISŁA 2018”

Przekazana wiedza oraz materiały szkoleniowe zostały przygotowane tak, by mogły stanowić podstawę do uzupełnienia o wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które powinny zostać opracowane przez CNBOP-PIB. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie krajowej oceny technicznej (DzU z 2016 roku, poz. 1967), za złożenie wniosku na opracowanie KOT odpowiedzialny jest producent. Dlatego zgodnie z informacjami uzyskanymi na początku lutego 2018 roku od dyrektora CNBOP-PIB, Instytut od ponad roku czeka na złożenie zlecenia przez producenta zestawu tworzącego PWP. Stan wymagań prawnych skutkuje tym, że CNBOP-PIB nie opracował w tym zakresie żadnych wymagań. Wśród znanych mi producentów aparatów oraz osprzętu elektrycznego nie ma producentów tzw. zestawów tworzących przeciwpożarowy wyłącznik prądu, zatem przyjęty przez CNBOP-PIB kierunek działań budzi wiele kontrowersji.

Na stronach internetowych CNBOP-PIB deklaruje, że jest jednostką naukową, której misją jest działanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego Państwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej. Brak normy przedmiotowej określającej wymagania w zakresie konstruowania PWP powinien tymczasowo zostać zastąpiony specyfikacją techniczną opracowaną na zlecenie CNBOP-PIB przez wysokiej klasy specjalistów z zakresu elektroenergetyki przy współudziale wysokiej klasy specjalistów z zakresu pożarnictwa. Brak wymagań formalnych w tym zakresie prowadzi do następujących pytań: 

  • jaki był cel wprowadzenia zestawu tworzącego PWP do wykazu wyrobów budowlanych?
  • czy wskutek niepowtarzalności konstruowanych zestawów PWP konieczne będzie uzyskanie indywidualnego (jednostkowego) dopuszczenia dla każdego projektowanego zestawu tworzącego PWP?
  • jakie kroki zamierza poczynić CNBOP-PIB w celu neutralizacji zagrożeń wynikających z poprzedniego pytania?

Na dzień dzisiejszy obowiązuje termin 1 lipca 2018 r., po którym należy przedstawić Świadectwo Dopuszczenia, zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 roku, poz. 1966). CNBOP-PIB zapewnia, że termin ten zostanie przesunięty. Jest to bardzo cenna informacja, ale nie ma żadnej mocy sprawczej. Do chwili podjęcia stosownych decyzji w przedmiotowej sprawie problem zmiany terminu stanowi jedynie propozycję. Nawet jeśli termin obowiązywania przedstawiania Świadectw Dopuszczenia zestawu tworzącego PWP zostanie przesunięty, to jakie konsekwencje za tym pójdą?

Wszyscy uczestnicy procesu budowlanego zamiast informacji związanych z propozycją zmiany terminu oczekiwaliby określenia przez CNBOP-PIB konkretnych wytycznych dotyczących konstruowania PWP. Ponieważ PWP jest urządzeniem elektrycznym, należy zadać pytanie: czy PSP dysponuje kadrami mającymi niezbędne kwalifikacje w zakresie elektrotechniki do realizacji tego zadania? Dotychczasowa praktyka wykazuje, że zamiast absolwentów wydziałów elektrycznych politechnik funkcje kontrolne dotyczące bezpieczeństwa urządzeń oraz instalacji elektrycznych prowadzą absolwenci SGSP, niemający wymaganej wiedzy merytorycznej w przedmiotowym zakresie. Wszystko to tworzy błędne koło, którego promień zamiast ulegać zmniejszeniu, powiększa się. W załączeniu prezentujemy tradycyjnie kilka zdjęć czynnych urządzeń elektroenergetycznych, gdzie nikt nie dostrzega występujących zagrożeń.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl