elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Elektryczne niechlujstwo

Bezpieczna latarnia oświetlenia ulicznego

Bezpieczna latarnia oświetlenia ulicznego

Lekceważenie bezpieczeństwa elektrycznego przez osoby odpowiedzialne za eksploatację urządzeń, sieci oraz instalacji elektrycznych ma konsekwencje w postaci wzrastającego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym. Coraz częściej pojawiają się osoby bez kwalifikacji w dziedzinie elektrotechniki, którym wydaje się, że posiedli tak dogłębną wiedzę, że mogą nauczać innych. Przykładem jest chociażby powierzanie im prowadzenia specjalistycznych szkoleń z zakresu zasilania budynków w energię elektryczną na różnych kursach czy seminariach.

Zobacz także

dr hab. inż. Stefan Gierlotka Syberyjska energetyka

Syberyjska energetyka Syberyjska energetyka

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał,...

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał, który jest też najgłębszym jeziorem na świecie. Głębokość Bajkału wynosi 1700 m. Jezioro rozciąga się na długość 670 km i szerokość 79 km. Zbiornik wypełnia 23 tys. km³ wody, co stanowi 20% światowych zasobów wody słodkiej. Od stycznia do maja wody Bajkału zamarzają na grubość do ok. 1 m. Do...

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Niewątpliwie osoby te mają pewną podstawową wiedzę, jednak elektrotechnika to dziedzina techniki wymagająca znajomości wielu zagadnień i rzetelnego przygotowania zawodowego. Wielu osobom wydaje się, że sporadyczne uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach zastąpi wykształcenie kierunkowe. Należy zwrócić uwagę, że zdobycie wykształcenia kierunkowego stanowi jedynie potwierdzenie posiadanych kwalifikacji i wymaga dalszego intensywnego kształcenia pod nadzorem osób doświadczonych. Stare porzekadło mówi, że inżynierem zostaje się po dziesięciu latach pracy w zawodzie od chwili uzyskania dyplomu. Należy zatem zwrócić uwagę, że żadne samouctwo lub krótkie kursy specjalistyczne nie zastąpią wykształcenia specjalistycznego oraz rzetelnie odbytej praktyki.

Regularnie otrzymuję materiały ze szkoleń prowadzonych przez osoby bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych, których poziom pozostawia wiele do życzenia. Pewnego razu uczestniczyłem w szkoleniu, gdzie prowadzący na wstępie zastrzegł się, że nie jest wykształconym elektrykiem, ale doskonale zna się na elektroenergetyce, podając listę swoich osiągnięć pedagogicznych, głównie na kursach dla osób o podobnych kwalifikacjach. Zgodnie z przewidywaniami cały wykład oparty był na problematyce niezgodnej ze sztuką i zasadach przyjętych przy projektowaniu, wykonawstwie oraz eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych.

Wiedza przekazana przez takich wykładowców, wykorzystywana przy uzgadnianiu projektów przez rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, przynosi dużo więcej złego niż można by się spodziewać. Nie bez winy pozostają sami projektanci, którzy zamiast wyprowadzić rzeczoznawcę z błędu, godzą się z jego żądaniami dla tzw. „świętego spokoju”. Wśród rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych inżynierowie elektrycy stanowią znikomy procent. Jest to zatem wskazanie, że szkolenia dla tej grupy zawodowej z zakresu zasilania w energię elektryczną powinny prowadzić osoby o wysokich kwalifikacjach z zakresu elektrotechniki, mające duże doświadczenie w projektowaniu oraz eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych z jednocześnie potwierdzoną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.

Jakakolwiek próba nawiązania współpracy w tym zakresie przez stowarzyszenia naukowo-techniczne spotyka się z nieufnością ze strony władz PSP, które bazują głównie na absolwentach SGSP. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że powoływany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych nie jest uczestnikiem procesu budowlanego oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności ustawowej za przeprowadzone czynności. W przypadku przeprowadzonego uzgodnienia niezgodnego z wymaganiami przepisów o ochronie przeciwpożarowej ponosi jedynie odpowiedzialność dyscyplinarną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rola rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych ogranicza się jedynie do stwierdzenia zgodności z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.

Wśród rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych w zakresie elektrotechniki zdarzają się przypadki narzucania niezgodnych ze sztuką rozwiązań technicznych przeciwpożarowych wyłączników prądu (PWP). W przekonaniu niektórych rzeczoznawców układ podnapięciowego sterowania elementem wykonawczym gwarantuje wyłączenie zasilania budynku w każdym przypadku. Niewątpliwie taki układ gwarantuje wyłączenie bez możliwości ponownego samozałączenia, ale naraża budynek na niekontrolowane przerwy w zasilaniu powodowane zakłóceniami występującymi w sieci zasilającej, które są nieuniknione.

„Fachowcy” w celu uniknięcia niekontrolowanych wyłączeń nakazują zastosowanie w układzie sterowania PWP zasilacza urządzeń przeciwpożarowych. Zapominają jednak, że zgodnie z teorią niezawodności urządzeń elektrycznych tworzą w ten sposób pojedynczy punkt awarii, uzależniając pewność zasilania budynku w warunkach normalnej eksploatacji od sprawności technicznej zasilacza. Rozwiązanie takie jest wręcz szkodliwe i nie powinno być stosowane w układach sterowania przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu.

Wśród pomysłów prezentowanych na różnych kursach i szkoleniach pojawiają się także propozycje rozwiązań układowych sterowania wyzwalaniem PWP z wykorzystaniem cewki wzrostowej. Rozwiązanie takie z punktu widzenia eksploatacji i wymagań niezawodności zasilania jest rozwiązaniem właściwym. W tym miejscu można by zaprzestać dalszych rozważań, gdyby nie kolejne pomysły osób związanych z produkcją zasilaczy, publikowane w prasie pożarniczej oraz prezentowane na różnego rodzaju seminariach i szkoleniach, polegające na przekonywaniu o potrzebie zastosowania zasilacza urządzeń przeciwpożarowych w układzie sterowania cewką wzrostową. Zgodnie z zapewnieniami autorów takich rozwiązań zasilacz ten ma zagwarantować możliwość wyłączenia zasilania budynku w czasie pożaru w przypadku zaniku napięcia sieci elektroenergetycznej. Dla osób bez wykształcenia w kierunku elektrotechniki, rozwiązanie takie wydaje się być rewelacyjnym. Jest to jednak kolejny błąd w sztuce zasilania budynków oraz zaprzeczenie teorii niezawodności urządzeń elektrycznych.

Element uruchamiający przeciwpożarowy wyłącznik prądu w chwili pobudzenia zostaje w sposób trwały wysterowany na zwarcie, co przy powrocie napięcia zapewnia wyłączenie zasilania budynku w czasie nie dłuższym od określonego w normie PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym. Kolejnym argumentem potwierdzającym nieprzydatność ww. rozwiązań układowych PWP z zastosowaniem zasilacza urządzeń przeciwpożarowych są wysokie wymagania eksploatacyjne w odniesieniu do baterii akumulatorów stanowiących nieodzowne wyposażenie tych zasilaczy.

Wymagania eksploatacyjne narzucają wymóg przeprowadzenia przeglądów baterii co sześć miesięcy, rozładowania raz w roku prądem jednogodzinnym w celu oceny stanu technicznego oraz wymiany co 4 lata bez względu na stan techniczny. O tych wymaganiach propagatorzy „nowoczesnych” rozwiązań przeciwpożarowego wyłącznika prądu w swoich publikacjach oraz prelekcjach zapominają. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam bez komentarza.

Mimo że PWP nie pełni żadnej funkcji przeciwpożarowej, został jako „zestaw” składający się z urządzenia wykonawczego, urządzenia uruchamiającego oraz urządzenia sygnalizacyjnego przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 roku, poz. 1966) uznany wyrobem budowlanym i zaklasyfikowany do grupy stałych urządzeń przeciwpożarowych. Powszechnie wiadomo, że urządzenie elektryczne służące do wyłączenia zasilanego budynku spod napięcia podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, bez uzasadnienia merytorycznego, na wniosek Państwowej Straży Pożarnej, zostało nazwane urządzeniem przeciwpożarowym w § 2 ust. 1 pkt 9 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719). Stan ten budzi wiele kontrowersji oraz wprowadza nieporozumienia w przedmiotowej sprawie, prowadząc niejednokrotnie do udziwniania wymagań określanych dla tego urządzenia.

Pojawiające się w tym zakresie różne pomysły, generowane najczęściej przez osoby bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych w zakresie elektrotechniki, pomijają wymogi elektryczne stawiane temu urządzeniu. Propagatorzy różnorodnych rozwiązań zapominają, że o doborze określonych elementów tworzących zestaw PWP decyduje moc zwarciowa w miejscu przyłączenia budynku do Systemu Elektroenergetycznego, napięcie znamionowe źródła zasilania oraz moc umowna określona w umowie na dostawę energii elektrycznej zawierana pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Na dobór elementów zestawu PWP mogą mieć wpływ warunki architektoniczne występujące w budynku, które będą decydowały o doborze przekrojów przewodów sterujących i zasilających elementy tworzące zestaw PWP oraz ich zabezpieczeń. Te wszystkie parametry decydują o bezpieczeństwie elektrycznym w warunkach normalnej eksploatacji oraz podczas wyłączenia realizowanego w czasie pożaru na polecenie dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej. Niespełnienie wymagań dotyczących parametrów elektrycznych będzie skutkowało zakłóceniami w normalnej eksploatacji, zagrożeniem pożarowym oraz zagrożeniem porażenia elektrycznego obsługi.

Z przedstawionych wymagań wynika, że każdy budynek będzie wymagał indywidualnie dobieranego (niepowtarzalnego) zestawu tworzącego PWP. Na uwagę zasługuje fakt, że PWP jako urządzenie elektryczne nie ogranicza rozwoju pożaru, nie uniemożliwia jego wzniecenia, a także nie zmniejsza skutków działania ognia oraz ciepła wydzielanego podczas pożaru. Pozwala jedynie na bezpieczne wyłączenie zasilania urządzeń elektrycznych powszechnego użytku, pozostawiając pod napięciem urządzenia wspomagające gaszenie pożaru oraz ewakuację ludzi uwięzionych w płonącym budynku.

Ogranicza możliwość porażenia prądem elektrycznym, nie eliminując całkowicie tych zagrożeń. Tym bardziej, że jest uruchamiane na polecenie dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej, na ogół po przeprowadzonym rozpoznaniu stanu płonącego budynku, w chwili wydania dyspozycji dyslokacji i rozwinięcia sprzętu przez ratowników uczestniczących w akcji. Należy zatem zwrócić uwagę, że wyłączenie zasilania urządzeń powszechnego użytku następuje ze znacznym opóźnieniem w stosunku do chwili wykrycia pożaru i zaalarmowania jednostki ratowniczo-gaśniczej. Jest to kolejny argument potwierdzający przyjęcie w dokumentach formalnoprawnych nazwy niezgodnej z przeznaczeniem przedmiotowego urządzenia elektrycznego, jakim jest PWP. Przyjęta nazwa „Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu”, wielokrotnie prowadziła i prowadzi do nieporozumień, wskutek błędnego rozumienia przeznaczenia tego urządzenia oraz wywołuje kontrowersyjne dyskusje wśród osób bez kwalifikacji w zakresie elektrotechniki.

Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 r., poz. 1966), od 1 lipca 2018 roku przed zainstalowaniem PWP konieczne będzie posiadanie następujących dokumentów: Krajowa Ocena Techniczna, Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych oraz Świadectwo Dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB. W kwietniu 2017 roku, wspólnie z mgr inż. Marcinem Orzechowskim prowadziłem szkolenie dla pracowników CNBOP-PIB poświęcone w całości problematyce PWP. Podczas tego szkolenia zostały omówione najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ciągłości zasilania budynków w kontekście wyłączenia zasilania z wykorzystywaniem PWP.

Omówiona została problematyka konstruowania PWP i jego sterowania. Uczestnicy szkolenia poznali teorię niezawodności urządzeń elektrycznych oraz otrzymali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego. Przedstawione zostały przykładowe rozwiązania układowe, połączone z demonstracją ich działania na modelach zbudowanych z aparatów elektrycznych stosowanych w konstrukcjach PWP. Podczas tego szkolenia przedstawiono wymagania oraz zakres badań prowadzonych przez producentów aparatów elektrycznych. Omówione zostały również podstawy prawne oraz metodyka prowadzenia badań odbiorczych PWP po uruchomieniu instalacji elektrycznych budynku oraz wymagania prawne i metodyka prowadzenia dalszej eksploatacji przedmiotowego urządzenia.

Przekazana wiedza oraz materiały szkoleniowe zostały przygotowane tak, by mogły stanowić podstawę do uzupełnienia o wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które powinny zostać opracowane przez CNBOP-PIB. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie krajowej oceny technicznej (DzU z 2016 roku, poz. 1967), za złożenie wniosku na opracowanie KOT odpowiedzialny jest producent. Dlatego zgodnie z informacjami uzyskanymi na początku lutego 2018 roku od dyrektora CNBOP-PIB, Instytut od ponad roku czeka na złożenie zlecenia przez producenta zestawu tworzącego PWP. Stan wymagań prawnych skutkuje tym, że CNBOP-PIB nie opracował w tym zakresie żadnych wymagań. Wśród znanych mi producentów aparatów oraz osprzętu elektrycznego nie ma producentów tzw. zestawów tworzących przeciwpożarowy wyłącznik prądu, zatem przyjęty przez CNBOP-PIB kierunek działań budzi wiele kontrowersji.

Na stronach internetowych CNBOP-PIB deklaruje, że jest jednostką naukową, której misją jest działanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego Państwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej. Brak normy przedmiotowej określającej wymagania w zakresie konstruowania PWP powinien tymczasowo zostać zastąpiony specyfikacją techniczną opracowaną na zlecenie CNBOP-PIB przez wysokiej klasy specjalistów z zakresu elektroenergetyki przy współudziale wysokiej klasy specjalistów z zakresu pożarnictwa. Brak wymagań formalnych w tym zakresie prowadzi do następujących pytań: 

  • jaki był cel wprowadzenia zestawu tworzącego PWP do wykazu wyrobów budowlanych?
  • czy wskutek niepowtarzalności konstruowanych zestawów PWP konieczne będzie uzyskanie indywidualnego (jednostkowego) dopuszczenia dla każdego projektowanego zestawu tworzącego PWP?
  • jakie kroki zamierza poczynić CNBOP-PIB w celu neutralizacji zagrożeń wynikających z poprzedniego pytania?

Na dzień dzisiejszy obowiązuje termin 1 lipca 2018 r., po którym należy przedstawić Świadectwo Dopuszczenia, zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 roku, poz. 1966). CNBOP-PIB zapewnia, że termin ten zostanie przesunięty. Jest to bardzo cenna informacja, ale nie ma żadnej mocy sprawczej. Do chwili podjęcia stosownych decyzji w przedmiotowej sprawie problem zmiany terminu stanowi jedynie propozycję. Nawet jeśli termin obowiązywania przedstawiania Świadectw Dopuszczenia zestawu tworzącego PWP zostanie przesunięty, to jakie konsekwencje za tym pójdą?

Wszyscy uczestnicy procesu budowlanego zamiast informacji związanych z propozycją zmiany terminu oczekiwaliby określenia przez CNBOP-PIB konkretnych wytycznych dotyczących konstruowania PWP. Ponieważ PWP jest urządzeniem elektrycznym, należy zadać pytanie: czy PSP dysponuje kadrami mającymi niezbędne kwalifikacje w zakresie elektrotechniki do realizacji tego zadania? Dotychczasowa praktyka wykazuje, że zamiast absolwentów wydziałów elektrycznych politechnik funkcje kontrolne dotyczące bezpieczeństwa urządzeń oraz instalacji elektrycznych prowadzą absolwenci SGSP, niemający wymaganej wiedzy merytorycznej w przedmiotowym zakresie. Wszystko to tworzy błędne koło, którego promień zamiast ulegać zmniejszeniu, powiększa się. W załączeniu prezentujemy tradycyjnie kilka zdjęć czynnych urządzeń elektroenergetycznych, gdzie nikt nie dostrzega występujących zagrożeń.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.