Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Witold Jabłoński

(1938–2018)
Fot. solidarnosc.wroc.pl

Urodził się 6 listopada 1938 r. w Siedlcach. Studia wyższe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1961 r. Po ukończeniu studiów pracował w Dyspozycji Mocy Zakładów Energetycznych Okręgu Południowego w Katowicach, a następnie w Zakładach Energetycznych Okręgu Dolnośląskiego. W latach 1963–1965 r. pracował we Wrocławskim Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym ZREMB na stanowisku projektanta. Następnie do 2005 r. pracował na Politechnice Wrocławskiej, początkowo jako asystent w Katedrze Urządzeń Elektrycznych, a później jako asystent i adiunkt w Instytucie Energoelektryki tej uczelni.

Dorobek naukowo-dydaktyczny

W pracy naukowej zajmował się głównie metodami oceny zagrożeń porażeniowych, skutkami działania prądu elektrycznego na organizm ludzki oraz optymalizacją środków ochrony przeciwporażeniowej. W 1973 r. obronił pracę doktorską na temat optymalizacji uziomów głębinowych. Jest autorem wielu opinii i ekspertyz. Jest autorem około 150 niepublikowanych prac na rzecz energetyki zawodowej, przemysłu i biur projektowych. Opublikował około 200 prac naukowych. Uczestniczył w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, biorąc udział w przygotowywaniu projektów polskich norm i opracowaniu opinii o projektach norm przygotowywanych przez inne zespoły. Był współorganizatorem cyklicznej Konferencji Międzynarodowej, organizowanej co dwa lata, dotyczącej bezpieczeństwa elektrycznego oraz Szkoły Ochrony Przeciwporażeniowej ELSAF. Jako autor lub współautor opublikował sześć książek na temat ochrony przeciwporażeniowej, głównie w urządzeniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia, rysunku elektrycznego, instalacji elektrycznych oraz w gospodarstwach rolnych i na placach budów. Napisał podręcznik z zakresu elektrotechniki i instalacji elektrycznych oraz ochrony przeciwporażeniowej.

Przeczytaj również: Wilhelm Oswald Rotkiewicz

W tomie trzecim „Poradnika inżyniera elektryka”, wydanego przez WNT, dr inż. Witold Jabłoński był autorem rozdziału 11, dotyczącego ochrony przeciwporażeniowej. Wiedza techniczna tam zawarta jest aktualna do dnia dzisiej­szego.

W pracach dydaktycznych prowadził wykłady i inne formy zajęć dydaktycznych z zakresu urządzeń elektrycznych niskiego i wysokiego napięcia, a przede wszystkim ochrony przeciwporażeniowej. W pracy tej szeroko korzystał z doświadczeń zdobytych w pracy w energetyce zawodowej i biurze projektów. Za działalność dydaktyczną i naukową otrzymał wiele nagród J.M. Rektora Politechniki Wrocławskiej, Dziekana Wydziału Elektrycznego i Dyrektorów Instytutu, m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej.

Działalność związkowa i stowarzyszeniowa

Do Stowarzyszenia Elektryków Polskich wstąpił 19 lutego 1962 r. Przez osiem lat brał czynny udział w pracach Polskiego Komitetu Ochrony Przed Zagrożeniami Elektrycznymi przy Zarządzie Głównym SEP. Przez 4 lata, w ramach tego Komitetu, kierował pracami Zespołu Ochrony Przeciwporażeniowej. Brał też czynny udział w życiu Oddziału Wrocławskiego SEP. Prowadził szkolenia w zakresie ochrony przeciwporażeniowej dla członków SEP Oddziału Wrocławskiego (najczęściej w ramach Sekcji Instalacji) oraz kilku innych Oddziałów SEP (Gliwickiego, Radomskiego, Warszawskiego, Poznańskiego, Krakowskiego, Koszalińskiego), w zakresie ochrony przeciwporażeniowej.

Dowiedz się więcej: Wytyczne opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

Współpracował z wydawnictwem SEP – COSiW jako współautor lub autor komentarzy do norm PN-IEC 60 364 i PN-E-05115 oraz jako współautor normy N SEP-E-001. Był rzeczoznawcą Izby Rzeczoznawców SEP w zakresie instalacji elektrycznej. Został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową SEP (1985), a następnie Złotą Odznaką Honorową SEP (2002), Srebrną i Złotą Odznaką NOT, medalem im. Kazimierza Szpotańskiego (2008) oraz medalem im. prof. Kazimierza Idaszewskiego (2009). W 2011 r. otrzymał Puchar Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego w uznaniu pracy dydaktycznej na rzecz wielu pokoleń elektryków.

Był aktywnym działaczem Związków Zawodowych. Od 1980 r. związany z niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. W latach 1991–1998 Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Politechnice Wrocławskiej. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Oddziałowej przy Instytucie Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej. Był delegatem na Zjazd Krajowej Sekcji Nauki w latach 1991–1995. Jako przedstawiciel pracowników, a następnie związków zawodowych, brał udział przez prawie 15 lat w pracach Senatu Politechniki Wrocławskiej. Był przez kilka kadencji członkiem Rady Wydziału i Rady Instytutu oraz członkiem Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” w kadencji 1995–1998. Otrzymał Dyplom „Solidarności” – 2005, Medal „Solidarności” – 2006, Medal Dolnośląskiej Solidarności „Niezłomni” – 2013.

Zmarł 26 stycznia 2018 r. i został pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Oprac. Karol Kuczyński

Literatura

  1. Słownik biograficzny zasłużonych elektryków wrocławskich – wydanie zbiorcze (1997–2014), „Ocalić od zapomnienia”. SEP Oddział Wrocławski.
  2. www.nszz-solidarnosc-pwr-wroc.pl
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2018

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl