Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Witold Jabłoński

(1938–2018)
Fot. solidarnosc.wroc.pl

Urodził się 6 listopada 1938 r. w Siedlcach. Studia wyższe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1961 r. Po ukończeniu studiów pracował w Dyspozycji Mocy Zakładów Energetycznych Okręgu Południowego w Katowicach, a następnie w Zakładach Energetycznych Okręgu Dolnośląskiego. W latach 1963–1965 r. pracował we Wrocławskim Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym ZREMB na stanowisku projektanta. Następnie do 2005 r. pracował na Politechnice Wrocławskiej, początkowo jako asystent w Katedrze Urządzeń Elektrycznych, a później jako asystent i adiunkt w Instytucie Energoelektryki tej uczelni.

Dorobek naukowo-dydaktyczny

W pracy naukowej zajmował się głównie metodami oceny zagrożeń porażeniowych, skutkami działania prądu elektrycznego na organizm ludzki oraz optymalizacją środków ochrony przeciwporażeniowej. W 1973 r. obronił pracę doktorską na temat optymalizacji uziomów głębinowych. Jest autorem wielu opinii i ekspertyz. Jest autorem około 150 niepublikowanych prac na rzecz energetyki zawodowej, przemysłu i biur projektowych. Opublikował około 200 prac naukowych. Uczestniczył w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, biorąc udział w przygotowywaniu projektów polskich norm i opracowaniu opinii o projektach norm przygotowywanych przez inne zespoły. Był współorganizatorem cyklicznej Konferencji Międzynarodowej, organizowanej co dwa lata, dotyczącej bezpieczeństwa elektrycznego oraz Szkoły Ochrony Przeciwporażeniowej ELSAF. Jako autor lub współautor opublikował sześć książek na temat ochrony przeciwporażeniowej, głównie w urządzeniach elektroenergetycznych wysokiego napięcia, rysunku elektrycznego, instalacji elektrycznych oraz w gospodarstwach rolnych i na placach budów. Napisał podręcznik z zakresu elektrotechniki i instalacji elektrycznych oraz ochrony przeciwporażeniowej.

Przeczytaj również: Wilhelm Oswald Rotkiewicz

W tomie trzecim „Poradnika inżyniera elektryka”, wydanego przez WNT, dr inż. Witold Jabłoński był autorem rozdziału 11, dotyczącego ochrony przeciwporażeniowej. Wiedza techniczna tam zawarta jest aktualna do dnia dzisiej­szego.

W pracach dydaktycznych prowadził wykłady i inne formy zajęć dydaktycznych z zakresu urządzeń elektrycznych niskiego i wysokiego napięcia, a przede wszystkim ochrony przeciwporażeniowej. W pracy tej szeroko korzystał z doświadczeń zdobytych w pracy w energetyce zawodowej i biurze projektów. Za działalność dydaktyczną i naukową otrzymał wiele nagród J.M. Rektora Politechniki Wrocławskiej, Dziekana Wydziału Elektrycznego i Dyrektorów Instytutu, m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej.

Działalność związkowa i stowarzyszeniowa

Do Stowarzyszenia Elektryków Polskich wstąpił 19 lutego 1962 r. Przez osiem lat brał czynny udział w pracach Polskiego Komitetu Ochrony Przed Zagrożeniami Elektrycznymi przy Zarządzie Głównym SEP. Przez 4 lata, w ramach tego Komitetu, kierował pracami Zespołu Ochrony Przeciwporażeniowej. Brał też czynny udział w życiu Oddziału Wrocławskiego SEP. Prowadził szkolenia w zakresie ochrony przeciwporażeniowej dla członków SEP Oddziału Wrocławskiego (najczęściej w ramach Sekcji Instalacji) oraz kilku innych Oddziałów SEP (Gliwickiego, Radomskiego, Warszawskiego, Poznańskiego, Krakowskiego, Koszalińskiego), w zakresie ochrony przeciwporażeniowej.

Dowiedz się więcej: Wytyczne opracowywania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

Współpracował z wydawnictwem SEP – COSiW jako współautor lub autor komentarzy do norm PN-IEC 60 364 i PN-E-05115 oraz jako współautor normy N SEP-E-001. Był rzeczoznawcą Izby Rzeczoznawców SEP w zakresie instalacji elektrycznej. Został odznaczony Srebrną Odznaką Honorową SEP (1985), a następnie Złotą Odznaką Honorową SEP (2002), Srebrną i Złotą Odznaką NOT, medalem im. Kazimierza Szpotańskiego (2008) oraz medalem im. prof. Kazimierza Idaszewskiego (2009). W 2011 r. otrzymał Puchar Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego w uznaniu pracy dydaktycznej na rzecz wielu pokoleń elektryków.

Był aktywnym działaczem Związków Zawodowych. Od 1980 r. związany z niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. W latach 1991–1998 Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Politechnice Wrocławskiej. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Oddziałowej przy Instytucie Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej. Był delegatem na Zjazd Krajowej Sekcji Nauki w latach 1991–1995. Jako przedstawiciel pracowników, a następnie związków zawodowych, brał udział przez prawie 15 lat w pracach Senatu Politechniki Wrocławskiej. Był przez kilka kadencji członkiem Rady Wydziału i Rady Instytutu oraz członkiem Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” w kadencji 1995–1998. Otrzymał Dyplom „Solidarności” – 2005, Medal „Solidarności” – 2006, Medal Dolnośląskiej Solidarności „Niezłomni” – 2013.

Zmarł 26 stycznia 2018 r. i został pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Oprac. Karol Kuczyński

Literatura

  1. Słownik biograficzny zasłużonych elektryków wrocławskich – wydanie zbiorcze (1997–2014), „Ocalić od zapomnienia”. SEP Oddział Wrocławski.
  2. www.nszz-solidarnosc-pwr-wroc.pl
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2018

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl