Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dodatkowa ochrona przeciwpożarowa i przeciwporażeniowa w nowoczesnych budynkach

Additional fire and electric shock protection in modern buildings

Nowoczesne, inteligentne budynki, stawiają coraz większe wymagania związane z pewnością zasilania oraz bezpieczeństwem ludzi. Różnorodność instalacji i sprzętów, a także rozległość sieci powoduje coraz większe problemy z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pożarowego i porażeniowego. W konsekwencji może to prowadzić nie tylko do braku zasilania, ale także do zagrożenia życia ludzi. W artykule zostały przedstawione rozwiązania pozwalające rozpoznać występujące zagrożenia i ­dostarczyć niezbędnych informacji do zapewnienia bezpieczeństwa w nowoczesnych obiektach budowlanych.

W artykule:

• Bezpieczeństwo elektryczne budynku

• Kontrola izolacji

• Przekaźniki różnicowoprądowe

Bezpieczeństwo elektryczne budynku

W budynkach pod jednym dachem spotykają się instalacje i urządzenia silnie zakłócające i podatne na te zakłócenia (sieci komputerowe, sieci przesyłu danych, telefoniczne i teletechniczne, sterownicze, przeciwpożarowe, kontroli dostępu). Jak nietrudno się domyślić bliskość tych dwóch typów instalacji i urządzeń może powodować poważne problemy, do których zaliczamy:

 • wzrost niebezpieczeństwa porażenia,
 • zakłócenia w systemach telekomunikacyjnych, pożarowych i innych czułych instalacji,
 • korozje rurociągów, metalowych konstrukcji budynku, systemów odgromowych – wskutek wystąpienia prądów błądzących,
 • „podskoki” napięcia,
 • wzrost ryzyka pożaru,
 • niepożądane zadziałania zabezpieczeń,
 • przegrzewanie przewodów neutralnych,
 • błędy w przesyle danych,
 • możliwość uszkodzeń urządzeń i systemów komputerowych oraz interfejsów.

Wymienione problemy, które coraz częściej występują w nowoczesnych budynkach, zazwyczaj związane są z niedostosowaniem instalacji elektrycznej do jej późniejszego użytkowania. Duże nasycenie sprzętem elektronicznym, stosowanie UPS-ów, zasilaczy impulsowych itp., a także rozległość instalacji elektrycznych sprawia, że dotychczas stosowane zabezpieczenia nie zawsze spełniają swoją funkcję. Niestety podczas wielu inwestycji coraz mniejszy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo elektryczne instalacji elektrycznej, a coraz większy na niski koszt wykonania. Wymienione czynniki powodują powstawanie coraz większej liczby problemów w nowych instalacjach elektrycznych.

Wszystkie zakłócenia elektryczne mają oczywiście swoje przyczyny, a są to między innymi: przeciążenie z powodu wyższych harmonicznych, przerwy w przewodach PE i N, wpływ kompatybilności elektromagnetycznej, występowanie prądów błądzących czy też uszkodzenie izolacji. Bardzo poważnym problemem występującym w instalacji elektrycznej jest uszkodzenie izolacji. Prawie 80% uszkodzeń izolacji powoduje natychmiastowe zadziałanie urządzeń zabezpieczających (bezpieczniki, wyłączniki instalacyjne czy też wyłączniki różnicowoprądowe). Jednak zwłaszcza w rozległych instalacjach pojawienie się doziemienia niepełnego może spowodować powstanie prądu upływu o znacznej wartości, niewystarczającej jednak do zadziałania zabezpieczeń. W konsekwencji może to prowadzić nie tylko do niechcianego braku zasilania, ale także do zagrożenia życia ludzi.

Zgodnie z rysunkiem 1., jeżeli w instalacji TN prąd doziemieniowy IF będzie mniejszy niż prąd wyzwolenia zabezpieczenia Ia, nie zostanie wykryty stan uszkodzenia w instalacji. W konsekwencji zostaje stworzone zagrożenie pożarowe w instalacji. Wysokoimpedancyjne doziemienie do części przewodzącej dostępnej lub ziemi powoduje wydzielanie ciepła. Wystarczy wydzielenie się w tym miejscu mocy o wartości większej niż 60 W, aby w miejscu uszkodzenia izolacji zaistniało ryzyko pożaru.

Rys. 1. Doziemienie w sieci TN
Rys. 1. Doziemienie w sieci TN

Statystki pokazują, że ponad 20% pożarów spowodowanych jest wadliwą instalacją elektryczną lub jej nieprawidłowym użytkowaniem. Jedynie stałe monitorowanie stanu izolacji instalacji jest w stanie dać wystarczająco wcześnie informacje ostrzegawcze o zachodzących zmianach, a przez to umożliwia podjęcie odpowiednio szybko działań zapobiegawczych, niedopuszczających do zadziałania zabezpieczeń i wyłączenia zasilania.

Kontrola izolacji

Jak widać uszkodzenie izolacji stanowi bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa. Dlatego też krytycznym parametrem, który powinien być monitorowany w instalacji jest stan izolacji. W sieciach uziemionych parametrem decydującym o stanie izolacji jest prąd różnicowy. Na stan izolacji elektrycznej w naszej instalacji wpływają zarówno czynniki zewnętrzne: uszkodzenia mechaniczne, wpływ środowiska, jak i starzenie się izolacji.

Obniżanie wartości rezystancji izolacji instalacji i zasilanych z niej urządzeń można uznać za jedno z podstawowych niebezpieczeństw, z jakimi mamy do czynienia w instalacjach elektrycznych, ponieważ zwiększa się ryzyko pojawienia pożaru czy porażenia człowieka. W celu zapewnienia właściwej ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej należy kontrolować rezystancję instalacji zasilających, odbiorczych i sterowniczych na poziomie wyższym niż krytyczny, przy którym ze względu na bezpieczeństwo ludzi, urządzeń czy też ochronę przeciwpożarową konieczne jest wyłączenie zasilania.

Czytaj też: Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


[ ochrona przeciwpożarowa, ochrona przeciwporażeniowa, inteligentny budynek, kontrola prądów różnicowych, przekaźnik różnicowoprądowy, prądy błądzące ]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


PROMOCJA na kamery termowizyjne nawet do 5000 zł taniej !! »

Tylko do 31.XII możesz skorzystać z obniżki na oscyloskopy»

Promocja kamery termowizyjne oscyloskopy niskie ceny
Zostało już tylko kilka dni promocji na kamery termowizyjne. Zobacz niższe ceny z okazji BLACK FRIDAY i CYBER WEEK (...) chcę zobaczyć ceny » Oscyloskopy cyfrowe świetnie sprawdzają się przy pomiarach w laboratoriach oraz firmowych działach rozwoju. Bywają także niezbędne podczas zadań serwisowych (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Kable i przewody ebook Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Zapraszamy na szkolenia z elektro.info » 
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
 • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii,...

Szczypce-klucz Knipex

Szczypce-klucz to narzędzie opracowane i opatentowane wiele lat temu przez niemiecką firmę Knipex. Pod względem funkcjonalności łączy szczypce nastawne z kluczem nastawnym typu...
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl