Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dodatkowa ochrona przeciwpożarowa i przeciwporażeniowa w nowoczesnych budynkach

Additional fire and electric shock protection in modern buildings

Nowoczesne, inteligentne budynki, stawiają coraz większe wymagania związane z pewnością zasilania oraz bezpieczeństwem ludzi. Różnorodność instalacji i sprzętów, a także rozległość sieci powoduje coraz większe problemy z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pożarowego i porażeniowego. W konsekwencji może to prowadzić nie tylko do braku zasilania, ale także do zagrożenia życia ludzi. W artykule zostały przedstawione rozwiązania pozwalające rozpoznać występujące zagrożenia i ­dostarczyć niezbędnych informacji do zapewnienia bezpieczeństwa w nowoczesnych obiektach budowlanych.

W artykule:

• Bezpieczeństwo elektryczne budynku

• Kontrola izolacji

• Przekaźniki różnicowoprądowe

Bezpieczeństwo elektryczne budynku

W budynkach pod jednym dachem spotykają się instalacje i urządzenia silnie zakłócające i podatne na te zakłócenia (sieci komputerowe, sieci przesyłu danych, telefoniczne i teletechniczne, sterownicze, przeciwpożarowe, kontroli dostępu). Jak nietrudno się domyślić bliskość tych dwóch typów instalacji i urządzeń może powodować poważne problemy, do których zaliczamy:

 • wzrost niebezpieczeństwa porażenia,
 • zakłócenia w systemach telekomunikacyjnych, pożarowych i innych czułych instalacji,
 • korozje rurociągów, metalowych konstrukcji budynku, systemów odgromowych – wskutek wystąpienia prądów błądzących,
 • „podskoki” napięcia,
 • wzrost ryzyka pożaru,
 • niepożądane zadziałania zabezpieczeń,
 • przegrzewanie przewodów neutralnych,
 • błędy w przesyle danych,
 • możliwość uszkodzeń urządzeń i systemów komputerowych oraz interfejsów.

Wymienione problemy, które coraz częściej występują w nowoczesnych budynkach, zazwyczaj związane są z niedostosowaniem instalacji elektrycznej do jej późniejszego użytkowania. Duże nasycenie sprzętem elektronicznym, stosowanie UPS-ów, zasilaczy impulsowych itp., a także rozległość instalacji elektrycznych sprawia, że dotychczas stosowane zabezpieczenia nie zawsze spełniają swoją funkcję. Niestety podczas wielu inwestycji coraz mniejszy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo elektryczne instalacji elektrycznej, a coraz większy na niski koszt wykonania. Wymienione czynniki powodują powstawanie coraz większej liczby problemów w nowych instalacjach elektrycznych.

Wszystkie zakłócenia elektryczne mają oczywiście swoje przyczyny, a są to między innymi: przeciążenie z powodu wyższych harmonicznych, przerwy w przewodach PE i N, wpływ kompatybilności elektromagnetycznej, występowanie prądów błądzących czy też uszkodzenie izolacji. Bardzo poważnym problemem występującym w instalacji elektrycznej jest uszkodzenie izolacji. Prawie 80% uszkodzeń izolacji powoduje natychmiastowe zadziałanie urządzeń zabezpieczających (bezpieczniki, wyłączniki instalacyjne czy też wyłączniki różnicowoprądowe). Jednak zwłaszcza w rozległych instalacjach pojawienie się doziemienia niepełnego może spowodować powstanie prądu upływu o znacznej wartości, niewystarczającej jednak do zadziałania zabezpieczeń. W konsekwencji może to prowadzić nie tylko do niechcianego braku zasilania, ale także do zagrożenia życia ludzi.

Zgodnie z rysunkiem 1., jeżeli w instalacji TN prąd doziemieniowy IF będzie mniejszy niż prąd wyzwolenia zabezpieczenia Ia, nie zostanie wykryty stan uszkodzenia w instalacji. W konsekwencji zostaje stworzone zagrożenie pożarowe w instalacji. Wysokoimpedancyjne doziemienie do części przewodzącej dostępnej lub ziemi powoduje wydzielanie ciepła. Wystarczy wydzielenie się w tym miejscu mocy o wartości większej niż 60 W, aby w miejscu uszkodzenia izolacji zaistniało ryzyko pożaru.

Rys. 1. Doziemienie w sieci TN
Rys. 1. Doziemienie w sieci TN

Statystki pokazują, że ponad 20% pożarów spowodowanych jest wadliwą instalacją elektryczną lub jej nieprawidłowym użytkowaniem. Jedynie stałe monitorowanie stanu izolacji instalacji jest w stanie dać wystarczająco wcześnie informacje ostrzegawcze o zachodzących zmianach, a przez to umożliwia podjęcie odpowiednio szybko działań zapobiegawczych, niedopuszczających do zadziałania zabezpieczeń i wyłączenia zasilania.

Kontrola izolacji

Jak widać uszkodzenie izolacji stanowi bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa. Dlatego też krytycznym parametrem, który powinien być monitorowany w instalacji jest stan izolacji. W sieciach uziemionych parametrem decydującym o stanie izolacji jest prąd różnicowy. Na stan izolacji elektrycznej w naszej instalacji wpływają zarówno czynniki zewnętrzne: uszkodzenia mechaniczne, wpływ środowiska, jak i starzenie się izolacji.

Obniżanie wartości rezystancji izolacji instalacji i zasilanych z niej urządzeń można uznać za jedno z podstawowych niebezpieczeństw, z jakimi mamy do czynienia w instalacjach elektrycznych, ponieważ zwiększa się ryzyko pojawienia pożaru czy porażenia człowieka. W celu zapewnienia właściwej ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej należy kontrolować rezystancję instalacji zasilających, odbiorczych i sterowniczych na poziomie wyższym niż krytyczny, przy którym ze względu na bezpieczeństwo ludzi, urządzeń czy też ochronę przeciwpożarową konieczne jest wyłączenie zasilania.

Czytaj też: Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


[ ochrona przeciwpożarowa, ochrona przeciwporażeniowa, inteligentny budynek, kontrola prądów różnicowych, przekaźnik różnicowoprądowy, prądy błądzące ]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

mgr inż. Anna Biłek
mgr inż. Anna Biłek
Absolwentka Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Naukę kontynuowała na University of Strathclyde w Szkocji, gdzie ukończyła studia magisterskie. Kari... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
 • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły

Budowa linii 400 kV trwa

Jak podaje portal cire.pl, budowa linii 400 kV pomimo zimy nadal trwa. Jest to kluczowa realizacja dla ciągłości dostaw energii elektrycznej na terenie województwa mazowieckiego i aglomeracji...

Nożyczki dla elektryków

Skrzynka narzędziowa każdego elektryka powinna zawierać przyrządy do cięcia. Szczególnie polecamy uniwersalny model nożyczek firmy Knipex 95 05 10 SB.
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl