Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dodatkowa ochrona przeciwpożarowa i przeciwporażeniowa w nowoczesnych budynkach

Additional fire and electric shock protection in modern buildings

Nowoczesne, inteligentne budynki, stawiają coraz większe wymagania związane z pewnością zasilania oraz bezpieczeństwem ludzi. Różnorodność instalacji i sprzętów, a także rozległość sieci powoduje coraz większe problemy z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pożarowego i porażeniowego. W konsekwencji może to prowadzić nie tylko do braku zasilania, ale także do zagrożenia życia ludzi. W artykule zostały przedstawione rozwiązania pozwalające rozpoznać występujące zagrożenia i ­dostarczyć niezbędnych informacji do zapewnienia bezpieczeństwa w nowoczesnych obiektach budowlanych.

W artykule:

• Bezpieczeństwo elektryczne budynku

• Kontrola izolacji

• Przekaźniki różnicowoprądowe

Bezpieczeństwo elektryczne budynku

W budynkach pod jednym dachem spotykają się instalacje i urządzenia silnie zakłócające i podatne na te zakłócenia (sieci komputerowe, sieci przesyłu danych, telefoniczne i teletechniczne, sterownicze, przeciwpożarowe, kontroli dostępu). Jak nietrudno się domyślić bliskość tych dwóch typów instalacji i urządzeń może powodować poważne problemy, do których zaliczamy:

 • wzrost niebezpieczeństwa porażenia,
 • zakłócenia w systemach telekomunikacyjnych, pożarowych i innych czułych instalacji,
 • korozje rurociągów, metalowych konstrukcji budynku, systemów odgromowych – wskutek wystąpienia prądów błądzących,
 • „podskoki” napięcia,
 • wzrost ryzyka pożaru,
 • niepożądane zadziałania zabezpieczeń,
 • przegrzewanie przewodów neutralnych,
 • błędy w przesyle danych,
 • możliwość uszkodzeń urządzeń i systemów komputerowych oraz interfejsów.

Wymienione problemy, które coraz częściej występują w nowoczesnych budynkach, zazwyczaj związane są z niedostosowaniem instalacji elektrycznej do jej późniejszego użytkowania. Duże nasycenie sprzętem elektronicznym, stosowanie UPS-ów, zasilaczy impulsowych itp., a także rozległość instalacji elektrycznych sprawia, że dotychczas stosowane zabezpieczenia nie zawsze spełniają swoją funkcję. Niestety podczas wielu inwestycji coraz mniejszy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo elektryczne instalacji elektrycznej, a coraz większy na niski koszt wykonania. Wymienione czynniki powodują powstawanie coraz większej liczby problemów w nowych instalacjach elektrycznych.

Wszystkie zakłócenia elektryczne mają oczywiście swoje przyczyny, a są to między innymi: przeciążenie z powodu wyższych harmonicznych, przerwy w przewodach PE i N, wpływ kompatybilności elektromagnetycznej, występowanie prądów błądzących czy też uszkodzenie izolacji. Bardzo poważnym problemem występującym w instalacji elektrycznej jest uszkodzenie izolacji. Prawie 80% uszkodzeń izolacji powoduje natychmiastowe zadziałanie urządzeń zabezpieczających (bezpieczniki, wyłączniki instalacyjne czy też wyłączniki różnicowoprądowe). Jednak zwłaszcza w rozległych instalacjach pojawienie się doziemienia niepełnego może spowodować powstanie prądu upływu o znacznej wartości, niewystarczającej jednak do zadziałania zabezpieczeń. W konsekwencji może to prowadzić nie tylko do niechcianego braku zasilania, ale także do zagrożenia życia ludzi.

Zgodnie z rysunkiem 1., jeżeli w instalacji TN prąd doziemieniowy IF będzie mniejszy niż prąd wyzwolenia zabezpieczenia Ia, nie zostanie wykryty stan uszkodzenia w instalacji. W konsekwencji zostaje stworzone zagrożenie pożarowe w instalacji. Wysokoimpedancyjne doziemienie do części przewodzącej dostępnej lub ziemi powoduje wydzielanie ciepła. Wystarczy wydzielenie się w tym miejscu mocy o wartości większej niż 60 W, aby w miejscu uszkodzenia izolacji zaistniało ryzyko pożaru.

Rys. 1. Doziemienie w sieci TN
Rys. 1. Doziemienie w sieci TN

Statystki pokazują, że ponad 20% pożarów spowodowanych jest wadliwą instalacją elektryczną lub jej nieprawidłowym użytkowaniem. Jedynie stałe monitorowanie stanu izolacji instalacji jest w stanie dać wystarczająco wcześnie informacje ostrzegawcze o zachodzących zmianach, a przez to umożliwia podjęcie odpowiednio szybko działań zapobiegawczych, niedopuszczających do zadziałania zabezpieczeń i wyłączenia zasilania.

Kontrola izolacji

Jak widać uszkodzenie izolacji stanowi bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa. Dlatego też krytycznym parametrem, który powinien być monitorowany w instalacji jest stan izolacji. W sieciach uziemionych parametrem decydującym o stanie izolacji jest prąd różnicowy. Na stan izolacji elektrycznej w naszej instalacji wpływają zarówno czynniki zewnętrzne: uszkodzenia mechaniczne, wpływ środowiska, jak i starzenie się izolacji.

Obniżanie wartości rezystancji izolacji instalacji i zasilanych z niej urządzeń można uznać za jedno z podstawowych niebezpieczeństw, z jakimi mamy do czynienia w instalacjach elektrycznych, ponieważ zwiększa się ryzyko pojawienia pożaru czy porażenia człowieka. W celu zapewnienia właściwej ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej należy kontrolować rezystancję instalacji zasilających, odbiorczych i sterowniczych na poziomie wyższym niż krytyczny, przy którym ze względu na bezpieczeństwo ludzi, urządzeń czy też ochronę przeciwpożarową konieczne jest wyłączenie zasilania.

Czytaj też: Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


[ ochrona przeciwpożarowa, ochrona przeciwporażeniowa, inteligentny budynek, kontrola prądów różnicowych, przekaźnik różnicowoprądowy, prądy błądzące ]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Metody ładowania samochodów elektrycznych a czas ładowania »

Konfigurator SPD Wiele krajów i miast przyjęło już zobowiązania do stopniowego wycofywania technologii silników spalinowych, a większość czołowych (...) czytam dalej »


Rodzaje zasilania gwarantowanego - jakie wybrać »

Konfigurator SPD W zależności od rodzaju odbiorników i stopnia ich ważności dla użytkownika stosowane są różne rozwiązania samych zasilaczy UPS oraz układów UPS zasilania (...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - jakie wybrać?

Cztery technologie energetyczne do monitorowania w 2019 r. »

szynoprzewody jak podłączyć monitorowanie energetyczne
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Czy mikrosieci, łańcuch energetyczny, plutonowanie i zamiana baterii EV będą wielkimi zwycięzcami w 2019 roku... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Systemy alarmowe - sposób na ochronę przed przepięciami »

Sterowniki programowalne Ochrona systemów alarmowych
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ...  czytam więcej » Zobacz produkty do ochrony systemów alarmowych, sterowania i transmisji danych, w tym m.in.  SSP,  SSWiN,  KD, (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
3/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 3/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do wielokryterialnej optymalizacji rozwoju sieci dystrybucyjnej SN
 • - Uproszczony projekt automatyki SZR z wydzieloną rozdzielnicą zasilania awaryjnego
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl