Artykuł sponsorowany

System zarządzania energią EMS CX3

Legrand Sp. z o.o.

Firma Legrand wprowadziła do sprzedaży nową, innowacyjną ofertę urządzeń do pomiaru, stałej kontroli i sterowania instalacją elektryczną w budynku, zarówno lokalnie w rozdzielnicy elektrycznej jak i zdalnie poza nią. System zarządzania energią EMS CX3 to odpowiedź na wymagania dotyczące poprawy Efektywności Energetycznej w budynkach i związanych z tym audytów energetycznych, certyfikacji ISO 50001 oraz zielonych budynków (BREEAM, LEED, itp…).

Oferta EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami modułowymi lub aparatami mocy. Pośród urządzeń systemu EMS CX3 znajdziemy moduły odpowiadające za pomiar energii elektrycznej i wielu innych parametrów sieci, moduły sygnalizacji stanu pracy aparatów/obwodów, moduły sterowania instalacją oraz elementy komunikacji lokalnej lub zdalnej.

Pomiar

Moduły pomiarowe EMS CX3 to urządzenia o wysokiej klasie dokładności pomiaru energii czynnej – 0,5. Umożliwiają również pomiar takich wielkości elektrycznych jak:  prądy, napięcia, częstotliwość, moce, współczynnik mocy, a także współczynniki THD oraz poszczególne harmoniczne dla prądów i napięć do 15-ej. Występują w dwóch wersjach:

- z pomiarem bezpośrednim do 63 A za pomocą kompaktowych cewek Rogowskiego, które ułatwiają integrację systemu w istniejących już instalacjach

- z pomiarem za pomocą dowolnych przekładników prądowych o przekładni x/5A

Wszystkie urządzenia pomiarowe EMS CX3 mają szerokość montażową, równą jednemu modułowi DIN, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca w rozdzielnicy w porównaniu ze standardowymi licznikami energii lub analizatorami sieci co przekłada się na realne oszczędności.  

Zarządzanie energią - Legrand Zarządzanie enerią - Legrand

Fot 1: Moduły pomiarowe – moduł jednofazowy do 63A z cewką Rogowskiego oraz moduł jedno- lub trójfazowy dla przekładników prądowych.

Sygnalizacja stanu instalacji

W systemie EMS CX3, oprócz urządzeń pomiarowych znajdziemy także dwa różne moduły, odpowiedzialne za sygnalizację stanu pracy aparatów modułowych lub aparatów mocy. Pierwszy z nich dedykowany jest dla aparatów modułowych Legrand. Drugi z modułów sygnalizacyjnych to urządzenie uniwersalne, w pełni konfigurowane, za pomocą którego można wizualizować informację o różnych stanach pracy aparatów mocy Legrand oraz innych marek, np. pozycja aparatu w kasecie, stan komponentu (sprężyna zazbrojona/niezazbrojona), i inne.

Zarządzanie energią - Legrand Zarządzanie enerią - Legrand
Fot 2: Moduły sygnalizacji stanu – styk pomocniczy/sygnalizacyjny dla aparatów modułowych
oraz uniwersalny moduł sygnalizacji stanu
.

Sterowanie

Efektywny system zarządzania energią powinien zapewniać także funkcję bezpiecznego i elastycznego sterowania instalacją na przykład w przypadku wykrycia przez obsługę sytuacji awaryjnych. W ofercie EMS CX3 znajdziemy Uniwersalny moduł sterowania dzięki któremu w sposób lokalny lub zdalny można sterować dowolny obwód/obciążenie elektryczne lub napędy zdalne aparatów modułowych/mocy Legrand lub innych marek. Dla styczników modułowych oraz przekaźników bistabilnych Legrand znajdziemy dedykowany moduł sygnalizacji i sterowania, przyłączany bezpośrednio do boku aparatu.

Zarządzanie energią - Legrand Zarządzanie enerią - Legrand
Fot 3: Moduły sterowania – uniwersalny moduł sterowania oraz moduł sterowania i sygnalizacji
dla styczników modułowych SM 400 i przekaźników bistabilnych PB 400.

Komunikacja i konfiguracja

Wszystkie elementy systemu EMS CX3 komunikują się ze sobą w rozdzielnicy za pomocą autorskiego protokołu EMS przy użyciu specjalnych szyn lub przewodów komunikacyjnych. Moduły EMS CX3 wyposażone są w przyłącza (zasilania i komunikacji) zlokalizowane w ich tylnej części, dzięki którym po zainstalowaniu urządzenia na wsporniku TH35 wyposażonego w szynę komunikacyjną, następuje automatyczne połączenie z systemem. Oprócz tego moduły EMS CX3 posiadają dodatkowe dwa porty (zasilania i komunikacji) umieszczone na ich spodzie, wykorzystywane do alternatywnej metody łączenia – przy wykorzystaniu prefabrykowanych przewodów komunikacyjnych. Zasilanie systemu realizowane jest za pomocą Modułów zasilających o bezpiecznym napięciu wyjściowym 12 V DC i maksymalnej obciążalności prądowej 500 mA. Zobacz także >>

Zarządzanie enerią - Legrand

Fot. 4: Instalacja modułu EMS CX3 na wsporniku TH35, wyposażonym w szynę komunikacyjną.

 

Konfiguracja całego systemu jest niezwykle prosta i może być przeprowadzona bez pomocy integratora systemów. Uniwersalne moduły sterowania i sygnalizacji wyposażone są na ich boku w 4 dwupozycyjne mikro-przełączniki typu DIP, za pomocą których następuje manualny wybór ich sposobu działania. Dodatkowo każdy z modułów wyposażony jest w obrotowy przełącznik, za pomocą którego można manualnie (lokalnie) przypisać urządzeniu adres komunikacyjny. Alternatywą dla lokalnego trybu adresowania jest adresowanie zdalne (programowe) za pomocą bezpłatnego oprogramowania na komputer PC – „EMS Configurator”.

Zarządzanie enerią - Legrand

Fot. 5: Widok modułu sterowania EMS CX3 z mikro-przełącznikami DIP na boku oraz przełącznikiem

obrotowym do lokalnego adresowania w górnej części urządzenia.


Nadzór systemu     

Moduły pomiarowe systemu EMS CX3 nie posiadają lokalnych wyświetlaczy co pozwoliło na znaczącą redukcję zajmowanego przez nie miejsca w rozdzielnicy. Jeśli jednak taki odczyt pomiarów z poziomu rozdzielnicy jest potrzebny to w ofercie EMS CX3 znajdziemy urządzenie, które nam to umożliwia – lokalny moduł wizualizacji i konfiguracji do montażu na wspornik TH35. Dowiedz się więcej o systemie >>

Zarządzanie enerią - Legrand

Fot. 6: Moduł wizualizacji i konfiguracji lokalnej EMS CX3.

 

Zdalny nadzór systemu EMS CX3 wymaga przejścia z komunikacji EMS na RS485 Modbus (za pomocą dedykowanego interfejsu EMS/RS485) a następnie na komunikację Ethernet, z poziomu której możemy połączyć system z komputerem PC wyposażonym w oprogramowanie do nadzoru „Energy Manager” lub z serwerami sieciowymi, umożliwiającymi nadzór z poziomu przeglądarki internetowej na dowolnej liczbie urządzeń połączonych w sieci LAN lub do Internetu.

Zarządzanie energią - Legrand Zarządzanie enerią - Legrand
Fot. 7: Elementy zdalnego nadzoru systemu EMS CX3 – moduł interfejsu EMS/RS485 Modbus oraz serwer sieciowy do montażu na wspornik TH35.

Zalety systemu EMS CX3

Dzięki ofercie EMS CX3 można analizować zużycie energii oraz zredukować wysokość opłat za energię, znaleźć słabe punkty i niesymetryczne obciążenia w sieci, sprawdzić i udokumentować jakość dostarczanej energii, stworzyć sieć pomiarową dla kompletnej instalacji elektrycznej (i innych mediów, np. woda, gaz) z podziałem na poszczególne grupy odbiorników oraz zaawansowany system nadzoru i  sterowania. Podejmując odpowiednie kroki można zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w budynku.

SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMĄ
Legrand Polska Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 50
02-672 Warszawa
tel.: 22 549 23 30

www.legrand.pl
www.legrandwdomu.pl

 

[legrand,sterowanie instalacją elektryczną,pomiar instalacji,system EMS CX3]

Komentarze

(3)
FachMat | 05.11.2018, 15:20
Fajnie by było mieć wszystko pod kontrolą, ale niestety nie zawsze starcza na wszystko ;)
Patryk.Kus | 18.08.2019, 22:32
Wow, cała seria urządzeń które ze sobą współpracują.
Mikos | 30.09.2019, 15:17
Zwłaszcza, że jak się kupi osprzęt jednego producenta to raczej nie ma problemu ze współracą działania takiego systemu zarządzania energią
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl