Artykuł sponsorowany

Czy dobór zabezpieczeń przepięciowych SPD musi być trudny?

 Hager Polo Sp. z o. o.  |  03.12.2018  |  1
Systemy ochrony przepięciowej
Systemy ochrony przepięciowej
HAGER

W obecnym świecie zewsząd jesteśmy otoczeni urządzeniami, które czynią nasze życie bardziej komfortowym i dostosowanym do codziennych potrzeb oraz oczekiwań. Większość tych udogodnień wynika z faktu stosowania urządzeń elektronicznych i elektrycznych. I to właśnie ich poprawne funkcjonowanie stanowi zarówno o naszym komforcie jak i, co niejednokrotnie ważniejsze, o bezpieczeństwie osób i mienia.

Jednym z powodów obniżenia wspomnianego poziomu bezpieczeństwa są skutki przepięć elektrycznych we wszelkiego rodzaju instalacjach zasilających i sygnałowych. Z pozoru sprawa wydaje się oczywista.

Jednak niemal każdy z nas zna przypadki uszkodzeń sprzętu elektronicznego czy nawet pożarów lub uszkodzeń obiektów budowlanych, których przyczyną były przepięcia lub wyładowania atmosferyczne. Tym bardziej dziwnym staje się fakt tak niskiej świadomości, zarówno po stronie projektantów jak i instalatorów oraz inwestorów i użytkowników końcowych.

Kolejnymi czynnikami, które wpływają na poprawność projektowania i skuteczność systemów ochrony przepięciowej są: dążenie do obniżenia kosztów inwestycji, oraz skromna wiedza w zakresie ich prawidłowego doboru i instalacji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę dalece nieprecyzyjne wymogi normatywne i brak jednoznacznej interpretacji kwestii technicznych, stajemy w obliczu niemal pełnej dowolności interpretacyjnej.

Tymczasem, jak w mało której dziedzinie, w zakresie ochrony przepięciowej podstawową koncepcją działania winna być prewencja poparta solidną wiedzą i znajomością problematyki. Tylko prawidłowo zaprojektowane i zrealizowane kompleksowe systemy ochrony przepięciowej mogą zminimalizować ryzyko i negatywne skutki wystąpienia przepięć.

Kluczową kwestią jest również zastosowanie właściwych komponentów, których jakość potwierdza zarówno zastosowana technologia jak również miarodajne badania techniczne. Zaniedbania w tym zakresie mogą nie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a wręcz go pogorszyć. Pozorne oszczędności w systemach ochrony przepięciowej skutkują znacznie bardziej odczuwalnymi konsekwencjami, nie tylko w obszarze ekonomicznym.

Konfigurator SPD

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu szerokiego grona osób zainteresowanych tematyką SPD, stworzony został Konfigurator doboru elementów systemów ochrony przepięciowej.

Nawet nie posiadając dogłębnej wiedzy w dziedzinie zabezpieczeń przepięciowych można prawidłowo dobrać komponenty chroniące instalację elektryczną i Hager - Konfigurator PDpracujące w niej urządzenia.

Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań dotyczących klasyfikacji budynku, typu sieci zasilającej oraz chronionych urządzeń. Na podstawie wprowadzonych danych, program zaproponuje kilka rozwiązań, dedykowanych do różnego rodzaju obiektów.

W zależności od wybranej kategorii i określonych cech obiektu budowlanego, użytkownik otrzyma gotowe rozwiązania. Za pomocą konfiguratora SPD można zaprojektować system ochrony przepięciowej zarówno w wielkich obiektach przemysłowych, budynkach komercyjnych i wielomieszkaniowych oraz w budownictwie jednorodzinnym.

Przedstawione schematy i zestawienia aparatów SPD opatrzone są stosownym komentarzem, który w jasny sposób wskazuje cechy funkcjonalne danego rozwiązania, wskazania do jego aplikacji oraz właściwości poszczególnych komponentów.

Konfigurator proponuje kilka rozwiązań aby umożliwić optymalny dobór konfiguracji zarówno pod względem funkcjonalnym i wymogów technicznych, a także uzasadniony ekonomicznie.

Przejdź do Konfiguratora SPD: www.hager-konfigurator.pl/spd
Więcej na temat ograniczników przepięć Hager: www.hager.pl

Hager Hager Polo Sp. z o.o.
43-100 Tychy
ul. Fabryczna 10
tel. 32 324 01 00
faks 32 324 01 50
www.hager.pl

 

(hager,  zabezpieczenia przepięciowe SPD, Konfigurator SPD)

Komentarze

(1)
Dionek@ | 18.10.2018, 14:15
nie powiem - przydatny program, przyspiesza prace przy doborze zabezpieczeń przepięciowych
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
3/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do wielokryterialnej optymalizacji rozwoju sieci dystrybucyjnej SN
  • - Uproszczony projekt automatyki SZR z wydzieloną rozdzielnicą zasilania awaryjnego
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl