Artykuł sponsorowany

Okablowanie strukturalne

Universal Connectivity Grid
 ELEKS  |  19.12.2017
Objaśnienia: 1. Sufitowy punkt dystrybucyjny; 2. Wiązka kabli Kategorii 6A; 3. Pojedynczy
kabel; 4. Stanowisko pracy; 5. Telefon VoIP; 6. Drukarka/Ksero; 7. Kamera
IP; 8. Nadajnik Wi-Fi; 9. Nadajnik IBW; 10. System wideokonferencyjny; 11. Czujnik
oświe
Objaśnienia: 1. Sufitowy punkt dystrybucyjny; 2. Wiązka kabli Kategorii 6A; 3. Pojedynczy kabel; 4. Stanowisko pracy; 5. Telefon VoIP; 6. Drukarka/Ksero; 7. Kamera IP; 8. Nadajnik Wi-Fi; 9. Nadajnik IBW; 10. System wideokonferencyjny; 11. Czujnik oświe
ELEKS

Smartfony, tablety, laptopy – to urządzenia z którymi większość użytkowników nie rozstaje się w domu, w pracy czy też w czasie wolnym. Naturalne wydaje się być oczekiwanie, że będą one stale on-line. Jednak tego że tak nie jest, szczególnie w budynkach, użytkownicy doświadczają każdego dnia. W tym kontekście rynek prezentuje pole do wprowadzenia usprawnień. Sytuacja wymaga zmian i zdecydowanej poprawy – dla dobra użytkowników.

Większość z nas oczekuje dostępu do mobilnej poczty, serwisów społecznościowych, zasobów internetowych czy też po prostu łączności komórkowej bez względu na to gdzie aktualnie się znajdujemy. Nie ważne czy jesteśmy w biurze, w galerii handlowej, w domu, na przystanku autobusowym czy w parku – oczekujemy, że będziemy mieli dostęp do internetu i kropka. Co raczej nie jest zaskoczeniem ponad 80% ruchu w sieci dotyczy transmisji realizowanych wewnątrz budynków – co pokazuje badanie ABI Research z 2016 roku. Trend ten raczej w najbliższym czasie się nie zmieni – wspomniany wyżej raport prognozuje ponad 6-krotny wzrost bezprzewodowej transmisji danych realizowanej wewnątrz budynków do 2020 roku.

Prognozowany wzrost w połączeniu z obecnie doświadczanymi problemami z transmisją bezprzewodową wewnątrz budynków nie napawa optymizmem. Konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań, które zdecydowanie ułatwią proces zwiększania możliwości infrastruktury budynkowej w zakresie dostarczania stabilnych, wydajnych i efektywnych kosztowo warunków dla mobilnej transmisji.

Kolejnym nie mniej ważnym obszarem wyzwań wobec infrastruktury IT jest rosnąca ilość systemów IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy) czy też coraz śmielej wkraczająca technologia IP do systemów automatyki budynkowej - w postaci kamer IP, kontroli dostępu, oświetlenia LED, czujników obecności czy nasłonecznienia.
Co łączy te opisane powyżej, wydawałoby się bardzo oddalone od siebie, światy systemów bezprzewodowych i przewodowych w budynkach? Odpowiedź jest następująca: znakomita większość urządzeń aktywnych obsługujących mobilną transmisję danych (a także obsługujących rozmaite systemy automatyki budynkowej) znajduje się w obszarze sufitu. Urządzenia te wymagają sprawnych i wydajnych połączeń kablowych. W przypadku tego okablowania strukturalnego coraz częściej wystarczające okazują się połączenia miedziane prowadzone kablem skrętkowym. Czytaj więcej >>

Universal Connectivity Grid

Firma Commscope, jako globalny koncern, dostarczający kompletnych rozwiązań w zakresie transmisji danych, zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych, proponuje rozwiązanie Universal Conectivity Grid – wspólną platformę połączeniową gwarantującą efektywność infrastruktury począwszy od etapu projektu aż po eksploatację. Universal Conectivity Grid jest rozwinięciem idei Punktów Konsolidacyjnych (Consolidation Points). Kluczowy jest dobór i właściwa lokalizacja Sufitowych Punktów Dystrybucyjnych obsługujących obszary 18x18m lub 12x12m w obiektach z intensywną infrastrukturą bezprzewodową. Prawidłowo zaplanowana sieć zapewnia maksimum elastyczności, prostotę administracji oraz ograniczenie przerw i zakłóceń w pracy systemów podczas ich rekonfiguracji lub dodawania nowych usług.

Zalecanym medium transmisyjnym jest skrętka kategorii 6A zapewniająca wystarczająco wysoką przepustowość oraz zdalne zasilanie dla tradycyjnych i powstających aplikacji inteligentnego budynku – tworząc tym samym fundament inteligentnego i efektywnie funkcjonującego budynku.

W tym miejscu trzeba też zwrócić uwagę na fakt iż coraz powszechniej stosowane rozwiązania PoE (Power over Ethernet) i rosnąca moc dostarczana do odbiornika (do 75W) prowadzą do konieczności uwzględniania przy projektowaniu tras kablowych i prowadzeniu wiązek kablowych efektów cieplnych przepływu prądu - podobnie jak dla instalacji elektroenergetycznych. Dowiedz się więcej o działalności firmy ELEKS >>

Intuicyjne rozwiązanie dla współczesnych sieci

Komercyjne i korporacyjne biurowce ewoluują w swoich funkcjach, wymuszając odpowiednią zmianę form. Więcej podłączonych urządzeń, więcej mobilnych pracowników oraz więcej urządzeń IoT i usług tworzą środowisko w którym uprzednio zaplanowana i zorientowana na przyszłość infrastruktura jest jedyną która ma sens.
Więcej na temat Universal Connectivity Grid skontaktuj się z Autoryzowanym Partnerem lub bezpośrednio z przedstawicielem Commscope. Firma ELEKS jako wieloletni partner firmy Commscope – obecnie jako jedyna w Polsce posiada prestiżowy status Premier Partnera – chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące Universal Connectivity Grid. Możemy pokazać jak wykorzystać zalety tego rozwiązania w nowych inwestycjach lub też przy modernizacjach istniejących biurowców.

Literatura

1. ABI Research Anticipates In-Building Mobile Data Traffic to Grow by More Than 600% by 2020, Allied Business Intelligence Inc., 11 January 2016, abiresearch.com
2. Universal Connectivity Grid Brochure, CommScope Inc., 2017, commscope.com

ELEKS ELEKS – Janusz Kosiorek Sp.J.
04-497 Warszawa, ul. Fizylierów 32
tel. 22 417 57 52
biuro@eleks.com.pl
www.eleks.com.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl