Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zbigniew Marcin Siciński

(1910–1991)

W 1955 r. opatentował kondensator pomiarowy do badania cieczy elektroizolacyjnych oraz był współautorem kilku innych patentów z dziedziny materiałów elektroizolacyjnych. Podczas stanu wojennego i później, współorganizował kółka samokształceniowe dla młodzieży i udostępniał swoje mieszkanie na spotkania działaczy „Solidarności” i drukowanie podziemnych wydawnictw. Zapraszamy do zapoznania się z  życiorysem profesora Zbigniewa Marcina Sicińskiego.

Urodził się 16.11.1910 r. we Lwowie. W 1928 r. ukończył, również we Lwowie, gimnazjum matematyczno-przyrodnicze. Dyplom inżyniera elektryka otrzymał na Politechnice Lwowskiej w 1936 r. Od października 1937 do sierpnia 1939 r. pracował jako kierownik Laboratorium Badawczego i Kontroli Produkcji w Fabryce Elektrotechnicznej A. Horkiewicza w Warszawie (fabryka ta produkowała m.in. kondensatory teletechniczne oraz energetyczne).

Okres wojny i okupacji

Po wybuchu wojny polsko-niemieckiej w zajętym przez ZSRR w r. 1939 Lwowie, Siciński był w latach 1940–1941 asystentem w katedrze pomiarów elektrycznych Lwowskiego Instytutu Politechnicznego u prof. Włodzimierza Krukowskiego. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa, po krótkim okresie pracy w tamtejszym urzędzie pocztowym jako robotnik, później technik pomiarowiec, powrócił do warszawskiej fabryki inż. Adolfa Horkiewicza.  Od listopada 1941 r. do sierpnia 1944 r. pełnił tam funkcję kierownika biura technicznego.

Zobacz także: Życiorys Adolfa Jana Morawskiego

W lipcu 1944 r. został aresztowany przez gestapo na Forcie Mokotowskim w Warszawie (represje antypolskie za wykrycie magazynów broni AK w tej okolicy) i uwięziony na Pawiaku, z którego wydobył go dyrektor tej fabryki, inż. A. Horkiewicz (zamordowany później przez hitlerowców na początku Powstania Warszawskiego). Powtórnie aresztowano go 4 sierpnia 1944 r. i uwięziono w koszarach wojskowych (róg ulic Puławskiej i Rakowieckiej). Po dwóch tygodniach wraz z żoną i dzieckiem uciekł z transportu do obozu w Pruszkowie; osiedlili się we wsi Machnatka (powiat Grójec), gdzie pracował początkowo jako drwal, potem nauczyciel w tajnym komplecie gimnazjalnym.

Praca zawodowa

W latach 1945–1948 był kierownikiem Wytwórni Kondensatorów (Oddział Państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych), uruchamiając ją w Kaliszu, a potem przenosząc do Łodzi. We wrześniu 1948 r., nie mając możliwości dalszego rozwijania produkcji kondensatorów, podjął pracę w Instytucie Elektrotechniki we Wrocławiu, gdzie jako konsultant pracował do 1989 r. W tym Instytucie pełnił kolejno funkcje: kierownika pracowni papierów i tłoczyw izolacyjnych, kierownika zespołu pracowni izolacji włóknistej syconej, zastępcy kierownika Zakładu Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego, kierownika grupy problemowej zagadnień fizykochemicznych oraz zastępcy kierownika Oddziału Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego ds. Naukowych. Tę ostatnią funkcję pełnił aż do przejścia na emeryturę (1 stycznia 1979 r.).

Przeczytaj także: Kazimierz Bieliński - biografia

Praca społeczna i dydaktyczna

W latach 1951–1955 pracował jako wykładowca materiałoznawstwa elektrycznego oraz miernictwa elektrycznego na Wydziale Elektrycznym Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej we Wrocławiu. W 1955 r. został mianowany docentem. Równolegle (1951–1967) pracował w Katedrze Wysokich Napięć na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, kolejno jako wykładowca, zastępca profesora, docent, profesor (tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1964 r., a zwyczajnego w 1974 r.). Pracę na Politechnice przerwał 1 września 1967 r. z powodu nadmiaru obowiązków w Instytucie Elektrotechniki. Prowadzone przez niego zajęcia dydaktyczne obejmowały wykłady: technologia kabli i kondensatorów, technologia materiałów izolacyjnych do maszyn elektrycznych oraz badanie materiałów izolacyjnych; ćwiczenia i laboratoria oraz projektowanie kondensatorów prowadzili pod jego kierunkiem asystenci. Seminaria specjalistyczne, prace przejściowe i dyplomowe prowadził równolegle z kierownikiem Katedry prof. J. Skowrońskim. Od 1963 r. prof. Siciński był promotorem 7 prac doktorskich z zakresu materiałoznawstwa i technologii elektrycznej.

Sprawdź także: XXVII Konkurs Prac Dyplomowych o nagrodę im. prof. Jerzego I. Skowrońskiego

Brał czynny udział w organizacjach naukowo-technicznych (1949–1963), jak: Polski Komitet Normalizacyjny, Polski Komitet Wielkich Sieci Elektrycznych, był członkiem Sekcji Materiałoznawstwa Elektrycznego Komitetu Elektrotechniki PAN (od 1954 r.), Zespołu Problemowego nr 9 Głównej Komisji Elektrotechniki Komitetu Nauki i Techniki, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego (od 1960 r.), Rady Naukowej Instytutu Elektrotechniki w Warszawie (od 1967 r.), Rady Naukowej Instytutu Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej (od 1968 r.), Stowarzyszenia Elektryków Polskich (od 1937 r.) w dziale materiałoznawstwa elektrycznego.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także odznaczenia branżowe i społeczne, jak: Złota Odznaka „Zasłużony dla Przemysłu Maszynowego”, Złote Odznaki Honorowe SEP (1972) oraz NOT. Nagrody resortowe i uczelniane (Politechnika Wrocławska). Prof. Siciński ma w swym dorobku naukowym ponad 100 publikacji w kraju i za granicą, wiele referatów na konferencjach (również krajowych i zagranicznych) oraz około 40 dokumentacji technicznych Wrocławskiego Instytutu Elektrotechniki z prac naukowo-badawczych prowadzonych przez niego lub pod jego kierunkiem. W 1955 r. opatentował kondensator pomiarowy do badania cieczy elektroizolacyjnych (Urząd Patentowy nr 10341) oraz był współautorem kilku innych patentów z dziedziny materiałów elektroizolacyjnych.

Polecamy lekturę: Kim był Michał Doliwo-Dobrowolski?

Podczas stanu wojennego (od grudnia 1981) i później, profesor Siciński współorganizował kółka samokształceniowe dla młodzieży i udostępniał swoje mieszkanie na spotkania działaczy „Solidarności” i drukowanie podziemnych wydawnictw. Ostatnie lata życia poświęcił utrwalaniu historii Lwowa, a zwłaszcza politechniki.

Zmarł 2 lutego 1991 r. we Wrocławiu i został pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

Literatura
1.    Stefan Sokolnicki, Ocalić od zapomnienia – biografia Zbigniewa Sicińskiego, Koło SEP nr 43 Oddział Wrocławski.
2.    www.ipsb.nina.gov.pl

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2017

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl