Artykuł sponsorowany

Absolutne enkodery magnetyczne do montażu i integracji w napędach o dużej wydajności

 Balluff  |  14.06.2018  |  4
Enkodery magnetyczne BML do absolutnego pomiaru liniowego dostępne są z taśmami o długości do 48 000 mm
Enkodery magnetyczne BML do absolutnego pomiaru liniowego dostępne są z taśmami o długości do 48 000 mm
Balluff

Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji wałka lub suwaka. Pozwala to osiągnąć wyższą wydajność, elastyczność i energooszczędność urządzeń produkcyjnych. Enkodery magnetyczne BML firmy Balluff obejmują wytrzymałe, precyzyjne i szybkie systemy do pomiaru pozycji i kąta. Rozwiązania te jako systemy sprzężenia zwrotnego idealnie nadają się do montażu lub bezpośredniej integracji w systemach napędowych i pozycjonowania.

Nowe, wykorzystujące technologię Permagnet® Nonius systemy do absolutnego pomiaru pozycji i kąta z kodowaniem magnetycznym uzupełniają lukę w segmencie kompaktowych systemów do pomiaru absolutnego w obudowie IP67 umożliwiającej montaż zewnętrzny. Teraz posiadamy także otwarte zestawy do pełnej integracji w zastosowaniach obrotowych.

Precyzyjnie dopasowana do produktu dynamiczna kontrola napędu zapewnia najwyższą energooszczędność procesu produkcyjnego. Wersje do montażu zewnętrznego w metalowych obudowach o wyjątkowo niewielkich rozmiarach mogą znaleźć zastosowanie nawet w najmniejszych przestrzeniach instalacyjnych, a zestawy otwarte idealnie nadają się do indywidualnej integracji z napędami elektrycznymi. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy Balluff >>

 
Poprzecznie namagnesowana taśma magnetyczna Permagnet

Dlaczego warto rozważyć wykorzystanie magnetycznego systemu pomiarowego

Wersje liniowe systemów z kodowaniem magnetycznym od dawna wykorzystywano do monitorowania pozycji osi x, y i z w obrabiarkach oraz napędach bezpośrednich zautomatyzowanych systemów typu pick & place. Wiele firm wykorzystuje je jako efektywną ekonomicznie i wytrzymałą alternatywę dla liniałów optycznych. Można je znaleźć we w pełni elektrycznych mikrowtryskowych systemach odlewniczych, gdzie precyzyjnie kontrolują objętość wtrysku i w trakcie procesu uplastyczniania utrzymują ciśnienie na tym samym poziomie.

Jako systemy o wysokiej dynamice są wysoko cenione w drukarniach, gdzie wykorzystuje się je w procesach automatyzacji komputerowego wytwarzania matryc drukarskich. W tym procesie produkcyjnym służą jako wytrzymała alternatywa dla zapewniających dużą dokładność optycznych metod kontroli wałków napędów elektrycznych, zapewniając sprzężenie zwrotne w czasie rzeczywistym z dużą dokładnością synchroniczną.

 
Zastosowanie enkodera magnetycznego w napędzie liniowym

Budowa systemu

Na system do magnetycznego pomiaru pozycji i kąta BML składa się głowica i magnetycznie kodowana taśma, dostępna zarówno w wersji liniowej, jak i obrotowej. Głowica czujnika przesuwa się nad taśmą z kodowaniem magnetycznym, którego kierunek namagnesowania zmienia się na przeciwny co 2 mm. Ponieważ systemy te wykorzystują do swego działania zjawisko magnetyzmu i działają bezkontaktowo, potrafią wytrzymać wahania temperatury oraz zabrudzenie pyłem i olejem oraz cechują się wyjątkową żywotnością. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów firmy Balluff >>

 
Zasada działania: Poprzeczne ułożenie biegunów północnych i południowych w taśmach Permagnet pozwala uzyskać większa precyzję i jakość pomiaru niż w przypadku standardowych rozwiązań.

Dokładny pomiar z użyciem technologii sprzężenia zwrotnego Permagnet® Nonius

W produktach firmy Balluff wykorzystywana jest technologia Permagnet® Nonius. Niniejszą technologię po raz pierwszy zastosowano do zwiększenia pojemności dysków twardych, gdzie umożliwiła gęstsze rozmieszczenie bitów, pozwalając na znaczne zwiększenie pojemności. Poprzeczne ułożenie biegunów północnych i południowych pozwala uzyskać jednorodne wyrównanie magnesów elementarnych i wysoką gęstość ich rozmieszczenia, co pozwala na ich skanowanie z bardzo dużą precyzją i uzyskanie wysokiej jakość pomiaru.

W porównaniu do systemów tradycyjnych systemy BML z taśmą Permagnet® charakteryzują się wyjątkową odpornością na zakłócenia, niską histerezą i minimalnym odchyleniem od liniowości. Enkodery dostępne są w wersji absolutnej i inkrementalnej jako tarcze kodowe do ruchu obrotowego oraz w postaci zwiniętych taśm o długości do 48 000 mm do ruchu liniowego.

 
Podstawowa budowa absolutnego systemu sprzężenia zwrotnego silnika zapewniającego analizę sygnału SSI i BiSS C, jak również SIN/COS i ABZ na jednym chipie.

Łatwa integracja w zastosowaniach obrotowych

Nowy enkoder BML „Disc 30” jest zapewniającym wysoką dokładność systemem absolutnego sprzężenia zwrotnego, który można łatwo i bezpośrednio zintegrować z silnikami i siłownikami. System sprzężenia zwrotnego enkodera BML Permagnet zapewnia precyzyjną kontrolę silników i napędów, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych systemów magnetycznych i optycznych. Niewielkie zapotrzebowanie na miejsce w zastosowaniach obrotowych to kolejna wyróżniająca cecha; w zależności od wersji długość obudowy wynosi zaledwie 12–20 mm, a średnica 30 mm.

Inną ważną cechą jest szczelina powietrzna między tarczą kodową i modułem procesora elektronicznego o szerokości do 0,5 mm, a więc duża w porównaniu do systemów optycznych. Zaleta takiej szczeliny staje się widoczna przy masowej produkcji silników i siłowników, ponieważ zapewnia wyższą elastyczność, uproszczenie montażu oraz bezpośrednią redukcję kosztów, dając przewagę nad konkurencją. Inaczej niż mogłoby się wydawać, niezbyt ścisłe tolerancje montażowe i duża odległość między tarczą kodową i modułem procesora elektronicznego (<0,5 mm) nie mają ujemnego wpływu na dokładność systemu. To nowe rozwiązanie pozwala bez żadnej trudności osiągnąć dokładność <0,2° przy rozdzielczości do 17 bitów.

 
Zestaw migracyjny sprzężenia zwrotnego silnika typu „wszystko w jednym” to wersja ze środowiskiem testowym umożliwiającym wybór różnych interfejsów, absolutnego i inkrementalnego (blokowy schemat obwodu).

W pełni zintegrowane rozwiązanie na jednym chipie stanowi podstawę procesu skanowania magnetycznego i generacji sygnału. Dane dotyczące pozycji są generowane w czasie rzeczywistym i udostępnione w postaci absolutnej za pośrednictwem interfejsów typowo stosowanych w automatyce: SSI lub dwukierunkowego BiSS C. Analogowe sygnały inkrementalne SIN/COS i ABZ zwiększają poręczność rozwiązania.

 
Napęd bezpośredni ze zintegrowanym liniowym systemem sprzężenia zwrotnego Permagnet w zautomatyzowanym systemie typu pick & place.

Zestaw ewaluacyjny BML do określenia optymalnego rozwiązania

Oprócz zestawu enkodera BML firma Balluff posiada również w ofercie zestaw ewaluacyjny. Zawiera on zapewniający wysoką dokładność system do pomiaru kąta Permagnet® z poprzecznie namagnesowanym nośnikiem. Podobnie, jak w przypadku zestawu enkodera, zapewnia różne interfejsy szeregowe (absolutne) i inkrementalne umożliwiające połączenie z wieloma systemami w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego.

Jest łatwy w użyciu. Po przystosowaniu do napędu użytkownik może uruchomić wymagane testy systemu i uzyskać dostosowane do potrzeb, zoptymalizowane rozwiązanie z wykorzystaniem adaptera BiSS-USB i dostarczonego oprogramowania ewaluacyjnego.

KONTAKT

Balluff Sp. z o.o.
Ul. Graniczna 21A
54-516 Wrocław

Telefon: 71 382 09 00
Faks: 71 338 49 30

e-mail:
www.balluff.com

Balluff

 

Komentarze

(4)
gordon | 18.04.2018, 12:15
jaki rodzaj napędu jest najbezpieczniejszy i najdokładniejszy dla linii produkcyjnych?
Nikodem | 22.04.2018, 16:53
najbardziej bezpieczne rozwiązanie to zastosowanie systemu napędowego, który zapewnia absolutne wykrywanie bieżącej pozycji
Tadzik1964 | 14.05.2018, 14:54
Dobre rozwiązanie nawet przy małej powierzchni instalacyjnej
Dodrukin | 12.06.2018, 13:40
Ciekawa alternatywa.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Kompensacja mocy biernej w środowisku wyższych harmonicznych
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Zakłady produkcyjne bardzo często postrzegają proces wzorcowania urządzeń pomiarowych jako zbędny wydatek, bez którego fabryka mogłaby nadal produkować wyroby, według...
TRONIA Sp. z o.o. TRONIA Sp. z o.o.
Warszawska firma TRONIA Sp. z o.o. swoją działalność opiera na modnym ostatnio „outsourcingu”, co pozwala jej, przy stosunkowo...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl