Artykuł sponsorowany

Nowy obowiązek audytu energetycznego dla dużych przedsiębiorstw a systemy zarządzania energią

 ELMARK Automatyka Sp. z o.o.  |  25.09.2017
Elmark

Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, wszystkie „duże” przedsiębiorstwa mają obowiązek wykonania audytu energetycznego do 31 października 2017 r. W razie niedotrzymania terminu, grozi kara o wysokości do 5% rocznego obrotu. Idea, jaka przyświeca wprowadzeniu nowego obowiązku, to min. chęć poprawy efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw.

„Duże” przedsiębiorstwa to te, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniały ponad 249 pracowników lub osiągnęły roczny obrót netto 50 mln euro lub 43 mln euro sumy bilansowej.

Z nowego obowiązku zwolnione są firmy, które posiadają wdrożony i certyfikowany system zarządzania energią określony w normie polskiej PN-EN ISO 50001, dotyczącej systemów zarządzania energią, lub posiadają system zarządzania środowiskowego (EMAS). Nowy obowiązek podyktowany jest dążeniem do poprawy efektywności energetycznej Polski ze względu na coraz większe zapotrzebowanie energetyczne, ryzyko blackoutu i chęć ochrony środowiska. Wprowadzenie systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie może okazać się lepszą drogą niż cykliczne wykonywanie audytu energetycznego co cztery lata, a dodatkowo zwiększa szansę na znalezienie rzeczywistych oszczędności.

PN-EN ISO 50001

Norma ISO 50001 została stworzona przez międzynarodową organizację normalizacyjną, zastępując europejską normę EN16001. Bazuje ona, jak wszystkie normy ISO, na zamkniętym cyklu Deminga, czyli: Planuj-Rób-Sprawdzaj(badaj)-Popraw, co umożliwia nieustanne dążenie do poprawy efektywności energetycznej.

Teoretyczny cykl Deminga

Zaimplementowanie i utrzymywanie takiego systemu zarządzania energią pozwala podjąć kompleksowe działania i stosowanie najlepszych praktyk w celu zmniejszenia zużycia energii (tym samym zmniejszenie emisji CO2), a więc pozwala też na obniżenie jej kosztów. Cykl Deminga to schemat, który ilustruje podstawową zasadę ciągłego doskonalenia zgodnie z filozofią Kaizen.

W ISO 50001 krok planowania to kreowanie polityki energetycznej oraz planowanie celów do osiągnięcia, np. obniżenie zużycia energii, zmniejszenie produkcji mocy biernej czy optymalizacja profilu mocy. W kroku „działań” należy wdrażać zaplanowane polityki, które mają pomóc osiągnąć założone cele. Sprawdzanie rezultatów to np. stały monitoring i rejestracja kluczowych parametrów energii, wskaźników KPI, a także wykonanie audytu i analiza zebranych danych.

Po zmierzeniu rezultatów przychodzi moment decyzji, czy poczynione zmiany przynoszą zamierzone efekty czy też nie. Jeśli tak, to można uznać nowe działania jako normę, jeśli nie - trzeba zmodyfikować ten proces. W następnej iteracji pętli Zaplanuj-Wykonaj-Sprawdź-Popraw, w zależności od ostatniego rezultatu, można poprawić ostatnie działania tak, aby efekt był bliżej początkowych założeń albo skorygować zbyt zawyżone założenia. Cykl zarządzania energią zgodnie z ISO 50001

Jak widać w ISO 50001, to droga jest celem. Zamknięta pętla czterech kroków, odpowiednio realizowana, jest w stanie stale poprawiać efektywność energetyczną i jej pochodne wskaźniki, co korzystnie przekłada się na oszczędności wydatków na energię. Więcej informacji na www.elmark.com.pl >>

Znaczenie sprawdzania rezultatów w ISO 50001

W systemie zarządzania energią sprawdzanie rezultatów to min. ocena zgodności z wymogami prawa, audyt wewnętrzny, a także monitorowanie i raportowanie. Aby stale monitorować zużycie i inne parametry energii, niezbędne jest wdrożenie urządzeń, które umożliwiają pomiar tych właśnie parametrów, a także oprogramowanie, które umożliwia wygodne, najlepiej zautomatyzowane raportowanie.

Przekroczenie zadeklarowanej mocy umownej przez przedsiębiorstwo jest kosztowne, i zależy od zamówionej mocy umownej

Teoretycznie za pomocą zwykłych liczników energii możliwe jest realizowanie pomiaru, a rejestrowanie można wykonać za pomocą cyklicznego odczytu i ręcznego zapisywania pomiarów. Jednak większość zwykłych liczników energii nie jest w stanie monitorować np. aktualnej mocy pobieranej, co może utrudnić optymalizacje szczytowego zapotrzebowania na energię. W przypadku dużych organizacji warto ustalić energochłonne urządzenia, linie produkcyjne, obiekty, aby monitorować oddzielnie ich zużycie energii, co w efekcie pozwoli bardzo szczegółowo kontrolować, jak zaplanowane działania i nowe polityki energetyczne wpływają na charakterystykę energetyczną obiektów w przedsiębiorstwie.

Analizatory energii jako element systemu zarządzania energią

Firma Janitza electronics GmbH dostarcza nowoczesne analizatory jakości energii elektrycznej, które są przydatnym narzędziem i elementem systemów zarządzania energią, szczególnie w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Pozwalają one precyzyjnie mierzyć nie tylko zużycie energii, ale także jej jakość, co często ma wpływ na precyzyjne urządzenia elektroniczne. Wiele z analizatorów energii posiada też nowoczesne interfejsy komunikacyjne do pobierania i odczytu danych, takie jak Ethernet, Profinet, SNMP, Modbus TCP, http a także standardy oparte o RS-485.

Dostęp do analizatora przez przeglądarkę internetową umożliwia wgląd do najważniejszych parametrów energii w całej sieci LAN

Większość analizatorów energii firmy Janitza posiada wbudowaną pamięć flash, na której rejestrowane są dane pomiarowe, zgodnie ze skonfigurowanym profilem. Dane te można też odczytywać, analizować i rejestrować w oprogramowaniu GridVis®. Dodatkowo, aplikacja ta umożliwia rysowanie przebiegów wartości aktualnych i historycznych, generować raporty w pdf, eksportować dane do formatu excella, wysyłać powiadomienia na adres e-mail np. po przekroczeniu pewnych wartości, a najwyższa wersja Ultimate wizualizuje dane przez interfejs www, za pomocą tablic (dashboard) i gotowych widgetów.

Firma Janitza posiada pełną ofertę dla systemów zarządzania energią, począwszy od liczników zgodnych z dyrektywą MID, prostych analizatorów energii, a także zaawansowanych analizatorów klasy „A”, aż po wyrafinowane oprogramowanie GridVis, oferujące szeroki wachlarz funkcji upraszczający proces zbierania, przetwarzania, analizowania, raportowania i prezentowania danych.

ISO 50001 nie definiuje, jak konkretnie ma wyglądać część systemu odpowiedzialna za mierzenie rezultatów wprowadzonych zmian i polityk energetycznych, jednak rozwiązania Janitzy znacznie upraszczają ten proces, czyniąc go przyjaznym, szybkim i intuicyjnym.

ELMARK ELMARK Automatyka Sp. z o.o.
05-075 Warszawa-Wesoła, ul. Niemcewicza 76
tel.: 22 541-84-65; fax: 22 541-84-61
www.elmark.com.pl
http://www.elektro.info.pl/images/photos/24/6710/__b_2_Ogolna_zasada_dzialania_protokolu_HSR_elmark.jpg

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
11/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór mocy źródeł zasilania awaryjnego i gwarantowanego
  • - Rozdzielnice elektryczne stosowane w budynkach mieszkalnych
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl