Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kazimierz Zygmunt Idaszewski

(1878-1965)
Na zdjęciu: prof. Kazimierz Idaszewski, wybitny polski naukowiec, nauczyciel akademicki, działacz naukowy i społeczny. Specjalizował się m. in. w elektrotechnice i miernictwie.
Na zdjęciu: prof. Kazimierz Idaszewski, wybitny polski naukowiec, nauczyciel akademicki, działacz naukowy i społeczny. Specjalizował się m. in. w elektrotechnice i miernictwie.
Fot. Politechnika Śląska

Do legendy przeszły jego słowa, które kierował do swoich studentów: „Panowie studenty, grunt to prónd, a prónd to elektryka”. Ci zaś darzyli go ogromną sympatią, ceniąc za życzliwość i sprawiedliwe podejście, nazywając go pieszczotliwie "Dziadkiem". Zapraszamy do zapoznania się z biografią profesora Kazimierza Zygmunta Idaszewskiego.

Urodził się 16 stycznia 1878 r. w Nochowie, w woj. poznańskim, jako syn nauczyciela szkoły podstawowej. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym Politechniki w Brunszwiku. Studia ukończył w 1903 r. i uzyskał z odznaczeniem dyplom inż. elektryka. Przez rok pełnił funkcję asystenta prof. Romana Dzieślowskiego w Szkole Politechnicznej we Lwowie, gdzie uruchomił laboratorium maszyn elektrycznych.

Zobacz także: Jan Władysław Studniarski

W 1904 r. jako pierwszy polski inż. elektryk uzyskał z odznaczeniem tytuł doktora za pracę: „Versuche über das ektrolytische Verhalten von Schwefelkupfer”. W latach 1904–1919 pracował w Berlinie w Zakładach Siemens-Schuckert, początkowo w oddziale badania maszyn elektrycznych, a potem w biurze konstrukcyjnym maszyn prądu stałego. Uzyskał wówczas dwa niemieckie patenty (w 1909 r. i w 1915 r.). Zajmował się w tym czasie próbami odbiorczymi maszyn elektrycznych w fabrykach i na okrętach.

Nauka i dydaktyka

Na początku 1920 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym miernictwa elektrycznego na oddziale elektrotechnicznym Wydziału Mechanicznego Politechniki Lwowskiej, a w 1924 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Kierował katedrami Pomiarów Elektrycznych oraz Maszyn Elektrycznych, a od 1930 r. już tylko Katedrą Maszyn Elektrycznych.

W latach 1924–1938 był przewodniczącym komisji egzaminu dyplomowego dla Oddziału Elektrotechnicznego, a w roku akademickim 1926/27 także dziekanem Wydziału Mechanicznego i kilkakrotnie delegatem do Senatu uczelni. W latach 1938–1939 miał zlecone wykłady dla teletechników pt. „Zarys maszyn elektrycznych i transformatorów”, a w 1930–1941 wykładał zasady elektrotechniki dla oddziału maszynowego.

Po napaści Niemiec na Związek Radziecki i zamknięciu przez nich uczelni lwowskiej, wykładał w rzemieślniczej szkole zawodowej (1942/43), a następnie na Państwowych Technicznych Kursach Fachowych (Staatliche Technische Fachkurse), uruchomionych w zastępstwie politechniki.

Przeczytaj również: Wacław Kamil Rechniewski

Po zajęciu Lwowa ponownie przez wojska sowieckie, w lipcu 1944 r. pojechał do Krakowa, a następnie do rodziny w Poznańskiem. W maju 1945 r. został mianowany dziekanem Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej (z tymczasową siedzibą w Krakowie), którego był współtwórcą i organizatorem. We wrześniu 1945 r. przeniósł się do Wrocławia, gdzie zorganizował Wydział Elektryczno-Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej i został jego dziekanem, a także kierownikiem katedr: Pomiarów Elektrycznych oraz Maszyn Elektrycznych.

W dniu 15.11.1945 r. prof. Idaszewski miał wykład inauguracyjny w języku polskim w pierwszym roku akademickim polskiej wyższej uczelni we Wrocławiu. W 1946 r. ustąpił z funkcji dziekana i zajął się organizacją Laboratorium Pomiarów i Maszyn Elektrycznych. Od 1947 r. sprawował tylko kierownictwo Katedry Pomiarów Elektrycznych. W latach 1947–1956 był promotorem pierwszych doktorantów. W tym czasie wykonano w kierowanej przez prof. Idaszewskiego katedrze, we współpracy z przemysłem (głównie z Dolnośląskimi Zakładami Wielkich Maszyn Elektrycznych „Dolmel”), liczne ekspertyzy, badania, przebudowy i naprawy przyrządów, aparatów i urządzeń pomiarowych.

Jako wykładowca był osobą życzliwą, lecz wymagającą, ale też niezwykle sprawiedliwym egzaminatorem. Do legendy przeszły słowa profesora, który tak rozpoczął jeden ze swoich wykładów: „Panowie studenty, grunt to prónd, a prónd to elektryka”. Studenci cenili i darzyli sympatią profesora, nazywali go pieszczotliwie „Dziadkiem”. Wśród wychowanków prof. Idaszewskiego znalazło się wielu naukowców, m.in. późniejszych profesorów, w tym na Politechnice Wrocławskiej: prof. Feliks Andrzejewski (maszyny elektryczne), doc. Władysław Kędzior (napędy elektryczne), prof. Andrzej Kordecki (maszyny elektryczne) i prof. Roman Kurdziel (urządzenia elektryczne) oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: prof. Władysław Kołek (maszyny elektryczne).

Dowiedz się więcej: Stanisław Kaniewski

Do najważniejszych prac naukowych prof. Idaszewskiego należy zaliczyć wymienioną już pracę doktorską oraz dwie publikacje (w jęz. niemieckim): „Tiefbohrwesen, Forderverfahren und Elektrotechnik in der Erdölindustrie” (podręcznik) i „Verluste beim Fordem des Erdöls mittels Kolbens” („Zeitschr. des internationalen Bohrtechniken-Verbandes”, 1928). W 1927 i 1928 r. na łamach „Przeglądu Elektrotechnicznego” ukazało się jego „Kilka uwag o licznikach jednofazowych na małą moc”. Ponadto był autorem dwóch skryptów „Maszyny prądu stałego” i „Pomiary elektryczne”. W okresie pracy we Lwowie był także rzeczoznawcą zaangażowanym przy odbiorze maszyn elektrycznych.

Działalność stowarzyszeniowa

W 1951 r. został wybrany członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Był także od 1964 r. członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, a od młodych lat (1921) aktywnym członkiem SEP. W 1925 r. pełnił funkcję prezesa Koła Lwowskiego SEP. Był też członkiem SEP-owskiej komisji normalizacyjnej maszyn elektrycznych, transformatorów i przyrządów pomiarowych oraz brał udział w działalności podkomisji miernictwa elektrycznego, której prace były wykorzystywane przy opracowaniu Polskiego Słownika Elektrycznego. Po II wojnie światowej (w połowie 1946 r.) był współorganizatorem i pierwszym prezesem Oddziału Wrocławskiego SEP. Na emeryturę odszedł w 1959 r.
Profesora odznaczono na wniosek SEP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1958), a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1950) oraz Złotą Odznaką Honorową SEP (1960).

Prof. Kazimierz Idaszewski zmarł 14 stycznia 1965 r. we Wrocławiu, gdzie został pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Literatura

1. Słownik Biograficzny Zasłużonych Elektryków Wrocławskich, SEP Odział Wrocławski, wydanie zbiorcze 1997–2014.
2. Profesor Kazimierz Idaszewski – Mały Wielki Człowiek (wspomnienie profesora Andrzeja Wiszniewskiego.
3. http://apw.ee.pw.edu.pl/tresc/sylw.htm

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2017

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Działalność TGE w sierpniu 2019 r.

Towarowa Giełda Energii podsumowała działalność w sierpniu 2019 r. Wynika z niej, że wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł 21 214 456 MWh i był o 18,4 proc. wyższy niż w...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl