Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kazimierz Zygmunt Idaszewski

(1878-1965)
Na zdjęciu: prof. Kazimierz Idaszewski, wybitny polski naukowiec, nauczyciel akademicki, działacz naukowy i społeczny. Specjalizował się m. in. w elektrotechnice i miernictwie.
Na zdjęciu: prof. Kazimierz Idaszewski, wybitny polski naukowiec, nauczyciel akademicki, działacz naukowy i społeczny. Specjalizował się m. in. w elektrotechnice i miernictwie.
Fot. Politechnika Śląska

Do legendy przeszły jego słowa, które kierował do swoich studentów: „Panowie studenty, grunt to prónd, a prónd to elektryka”. Ci zaś darzyli go ogromną sympatią, ceniąc za życzliwość i sprawiedliwe podejście, nazywając go pieszczotliwie "Dziadkiem". Zapraszamy do zapoznania się z biografią profesora Kazimierza Zygmunta Idaszewskiego.

Urodził się 16 stycznia 1878 r. w Nochowie, w woj. poznańskim, jako syn nauczyciela szkoły podstawowej. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym Politechniki w Brunszwiku. Studia ukończył w 1903 r. i uzyskał z odznaczeniem dyplom inż. elektryka. Przez rok pełnił funkcję asystenta prof. Romana Dzieślowskiego w Szkole Politechnicznej we Lwowie, gdzie uruchomił laboratorium maszyn elektrycznych.

Zobacz także: Jan Władysław Studniarski

W 1904 r. jako pierwszy polski inż. elektryk uzyskał z odznaczeniem tytuł doktora za pracę: „Versuche über das ektrolytische Verhalten von Schwefelkupfer”. W latach 1904–1919 pracował w Berlinie w Zakładach Siemens-Schuckert, początkowo w oddziale badania maszyn elektrycznych, a potem w biurze konstrukcyjnym maszyn prądu stałego. Uzyskał wówczas dwa niemieckie patenty (w 1909 r. i w 1915 r.). Zajmował się w tym czasie próbami odbiorczymi maszyn elektrycznych w fabrykach i na okrętach.

Nauka i dydaktyka

Na początku 1920 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym miernictwa elektrycznego na oddziale elektrotechnicznym Wydziału Mechanicznego Politechniki Lwowskiej, a w 1924 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Kierował katedrami Pomiarów Elektrycznych oraz Maszyn Elektrycznych, a od 1930 r. już tylko Katedrą Maszyn Elektrycznych.

W latach 1924–1938 był przewodniczącym komisji egzaminu dyplomowego dla Oddziału Elektrotechnicznego, a w roku akademickim 1926/27 także dziekanem Wydziału Mechanicznego i kilkakrotnie delegatem do Senatu uczelni. W latach 1938–1939 miał zlecone wykłady dla teletechników pt. „Zarys maszyn elektrycznych i transformatorów”, a w 1930–1941 wykładał zasady elektrotechniki dla oddziału maszynowego.

Po napaści Niemiec na Związek Radziecki i zamknięciu przez nich uczelni lwowskiej, wykładał w rzemieślniczej szkole zawodowej (1942/43), a następnie na Państwowych Technicznych Kursach Fachowych (Staatliche Technische Fachkurse), uruchomionych w zastępstwie politechniki.

Przeczytaj również: Wacław Kamil Rechniewski

Po zajęciu Lwowa ponownie przez wojska sowieckie, w lipcu 1944 r. pojechał do Krakowa, a następnie do rodziny w Poznańskiem. W maju 1945 r. został mianowany dziekanem Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej (z tymczasową siedzibą w Krakowie), którego był współtwórcą i organizatorem. We wrześniu 1945 r. przeniósł się do Wrocławia, gdzie zorganizował Wydział Elektryczno-Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej i został jego dziekanem, a także kierownikiem katedr: Pomiarów Elektrycznych oraz Maszyn Elektrycznych.

W dniu 15.11.1945 r. prof. Idaszewski miał wykład inauguracyjny w języku polskim w pierwszym roku akademickim polskiej wyższej uczelni we Wrocławiu. W 1946 r. ustąpił z funkcji dziekana i zajął się organizacją Laboratorium Pomiarów i Maszyn Elektrycznych. Od 1947 r. sprawował tylko kierownictwo Katedry Pomiarów Elektrycznych. W latach 1947–1956 był promotorem pierwszych doktorantów. W tym czasie wykonano w kierowanej przez prof. Idaszewskiego katedrze, we współpracy z przemysłem (głównie z Dolnośląskimi Zakładami Wielkich Maszyn Elektrycznych „Dolmel”), liczne ekspertyzy, badania, przebudowy i naprawy przyrządów, aparatów i urządzeń pomiarowych.

Jako wykładowca był osobą życzliwą, lecz wymagającą, ale też niezwykle sprawiedliwym egzaminatorem. Do legendy przeszły słowa profesora, który tak rozpoczął jeden ze swoich wykładów: „Panowie studenty, grunt to prónd, a prónd to elektryka”. Studenci cenili i darzyli sympatią profesora, nazywali go pieszczotliwie „Dziadkiem”. Wśród wychowanków prof. Idaszewskiego znalazło się wielu naukowców, m.in. późniejszych profesorów, w tym na Politechnice Wrocławskiej: prof. Feliks Andrzejewski (maszyny elektryczne), doc. Władysław Kędzior (napędy elektryczne), prof. Andrzej Kordecki (maszyny elektryczne) i prof. Roman Kurdziel (urządzenia elektryczne) oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: prof. Władysław Kołek (maszyny elektryczne).

Dowiedz się więcej: Stanisław Kaniewski

Do najważniejszych prac naukowych prof. Idaszewskiego należy zaliczyć wymienioną już pracę doktorską oraz dwie publikacje (w jęz. niemieckim): „Tiefbohrwesen, Forderverfahren und Elektrotechnik in der Erdölindustrie” (podręcznik) i „Verluste beim Fordem des Erdöls mittels Kolbens” („Zeitschr. des internationalen Bohrtechniken-Verbandes”, 1928). W 1927 i 1928 r. na łamach „Przeglądu Elektrotechnicznego” ukazało się jego „Kilka uwag o licznikach jednofazowych na małą moc”. Ponadto był autorem dwóch skryptów „Maszyny prądu stałego” i „Pomiary elektryczne”. W okresie pracy we Lwowie był także rzeczoznawcą zaangażowanym przy odbiorze maszyn elektrycznych.

Działalność stowarzyszeniowa

W 1951 r. został wybrany członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Był także od 1964 r. członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, a od młodych lat (1921) aktywnym członkiem SEP. W 1925 r. pełnił funkcję prezesa Koła Lwowskiego SEP. Był też członkiem SEP-owskiej komisji normalizacyjnej maszyn elektrycznych, transformatorów i przyrządów pomiarowych oraz brał udział w działalności podkomisji miernictwa elektrycznego, której prace były wykorzystywane przy opracowaniu Polskiego Słownika Elektrycznego. Po II wojnie światowej (w połowie 1946 r.) był współorganizatorem i pierwszym prezesem Oddziału Wrocławskiego SEP. Na emeryturę odszedł w 1959 r.
Profesora odznaczono na wniosek SEP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1958), a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1950) oraz Złotą Odznaką Honorową SEP (1960).

Prof. Kazimierz Idaszewski zmarł 14 stycznia 1965 r. we Wrocławiu, gdzie został pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Literatura

1. Słownik Biograficzny Zasłużonych Elektryków Wrocławskich, SEP Odział Wrocławski, wydanie zbiorcze 1997–2014.
2. Profesor Kazimierz Idaszewski – Mały Wielki Człowiek (wspomnienie profesora Andrzeja Wiszniewskiego.
3. http://apw.ee.pw.edu.pl/tresc/sylw.htm

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2017

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl