Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Iskrobezpieczny Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1

Iintrinsically safe multimeter for mining IMW-1
Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym  przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.
Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.
Fot. archiwum autorów (P. MIchalski, P. Prystupiuk, J. Chudorliński i J. Kaleta)

Ideą przewodnią opracowania Iskrobezpiecznego Multimetru Wielofunkcyjnego jest brak podręcznego urządzenia do pomiaru dopuszczalnych w tym środowisku wielkości elektrycznych. Wieloletnia współpraca ze środowiskiem górników, a w szczególności z oddziałami elektrycznymi jednostek, których personel pracuje w atmosferze zagrożonej wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego (m.in. kopalnie węgla kamiennego, firmy wykonujące usługi dla górnictwa), pozwoliła sprecyzować założenia dla takiego przyrządu pomiarowego.

W artykule o idei urządzenia, jego parametrach technicznych, funkcjach pomiarowych, sposobie zasilania oraz warunkach prowadzeniu pomiarów

Dostępne na rynku urządzenia umożliwiają pomiar znacznie większego zakresu parametrów, jednak nie w warunkach zagrożenia wybuchem. Bazując na uzyskanych informacjach definiujących oczekiwania użytkowników przygotowano założenia dla multimetru iskrobezpiecznego, który umożliwiałby pomiar wielkości elektrycznych dopuszczalnych w strefach ATEX.

streszczenie

W artykule przedstawione zostało rozwiązanie iskrobezpiecznego multimetru dla górnictwa. Opisywane rozwiązanie umożliwia pracę diagnostyczną (może służyć do wczesnej diagnostyki przedusterkowej) w warunkach zagrożenia wybuchem metanu lub pyłu węglowego, służy zatem do pomiaru dopuszczalnych w tym środowisku wielkości elektrycznych.
Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, uchwytem magnetycznym, jest sterowane jednym przyciskiem, co znacząco zwiększa ergonomię obsługi przyrządu. Dzięki zastosowanemu wyświetlaczowi LED może być w wygodny sposób użytkowane w nieoświetlonych miejscach pracy. W fazę projektowania urządzenia zaangażowane są osoby wykorzystujące tego rodzaju przyrządy na co dzień.abstract

The article presents the solution of intrinsically safe multimeter for mining. The described solution enables diagnostic work (which can be used for early prefault diagnostics) in potentially explosive atmospheres of methane or coal dust, and therefore serves to measure permissible in this environment electrical values.

The device is characterized by its small dimensions, magnetic catcher, one-button control, which significantly increases the ergonomics of the instrument. Use of LED display, enables comfortable use of instrument in low-light locations. People using such devices on a daily basis are engaged in design phase of the device.

 

Multimetr miał być urządzeniem o niewielkich gabarytach, zasilanym ze źródła wielokrotnego ładowania umożliwiającego długi czas eksploatacji.

W założeniach ujęto również wytyczne poprawiające ergonomię użytkowania multimetru.

Środowisko, w którym potencjalnie będzie eksploatowany multimetr, charakteryzuje się bardzo małą ilością światła, dlatego w projektowanym przyrządzie
pomiarowym użyto ośmiosegmentowego wyświetlacza LED.

Wymiary i waga multimetru zostały ograniczone tak, aby można było go swobodnie przenosić w kieszeni.

W celu maksymalnego uproszczenia obsługi multimetr jest wyposażony tylko w jeden przycisk pozwalający na wybór trybu pracy. Przycisk w zależności od trybu pracy jest podświetlany innym kolorem. Dzięki temu możliwe jest przytrzymywanie i obsługa przyrządu przy wykorzystaniu jednej ręki i jednoczesne przytrzymywanie sond pomiarowych przy użyciu drugiej ręki.

W tylnej ściance przyrządu umocowano magnes neodymowy umożliwiający tymczasowe mocowanie multimetru do powierzchni metalowych, co ułatwia użytkownikowi wykonywanie pomiarów w warunkach kopalnianych (pionowe usytuowanie punktów pomiarowych, brak płaskich powierzchni do położenia multimetru). W takim przypadku użytkownik ma możliwość oburęcznego operowania sondami pomiarowymi przy jednoczesnym stabilnym usytuowaniu samego miernika.

Parametry techniczne

Iskrobezpieczny Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym w wykonaniu iskrobezpiecznym przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia
wybuchem.

Multimetr Wielofunkcyjny zabudowany jest w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego, dopuszczonego do stosowania w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.

Stopień ochrony IP65 zapewnia ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych i wody.

Urządzenie ma czterocyfrowy ośmiosegmentowy wyświetlacz diodowy dla wskazań wyniku pomiaru oraz jeden przycisk do załączania zasilania, a po włączeniu do zmiany trybu pracy:

  • pomiar rezystancji,
  • pomiar napięcia,
  • ocena kierunku podłączenia diody.

Miernik wyposażony jest w odłączalne przewody pomiarowe.

Multimetr może być stosowany w podziemnych z akładach górniczych w polach niemetanowych i metanowych zaliczonych do stopnia „a”, „b” i „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy A, B niebezpieczeństwa wybuchu pyłu węglowego.

Obwody pomiarowe

Multimetr wielofunkcyjny realizuje pomiary:

  • ƒƒwartości rezystancji w zakresie 0–100 kΩ,
  • ƒƒnapięcia (50 VDC, 35 VAC),
  • ƒƒnapięcia na wyjściu źródła zasilania,

oraz ocenę kierunku podłączenia diodyw zewnętrznej sieci.

Wyniki mierzonych wartości przedstawiane są na czterocyfrowym ośmiosegmentowym wyświetlaczu diodowym LED o wysokości 10 mm. Taka wysokość cyfr miernika oraz wysoki kontrast wyświetlaczy pozwalają na swobodne korzystanie z urządzenia z odległości do 1,5 metra, nawet w całkowitej ciemności.

Dodatkowo podczas pomiaru małej rezystancji obwodu jest sygnalizacja akustyczna zwarcia.

Czytaj też: Zastosowanie mierników cyfrowych do pomiaru prądu >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu (730 dni) - 185,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu (365 dni) - 105,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 79,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 138,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu elektro.info.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

mgr inż. Jerzy Chudorliński
mgr inż. Jerzy Chudorliński
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej o specjalności aparatura elektroniczna. Zajmował się zagadnieniami związanymi z konstrukcją sprzętu powszechnego użytku oraz konstrukcją spr... więcej »
mgr inż. Paweł Michalski
mgr inż. Paweł Michalski
Brak informacji o autorze... więcej »
mgr inż. Piotr Prystupiuk
mgr inż. Piotr Prystupiuk
Instytut Tele- i Radiotechniczny, Centrum Teleinformatyki i Elektroniki, Warszawa więcej »
 Jan Kaleta
 Jan Kaleta
Firma Komputerowa Status Jan Kaleta więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl