Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Iskrobezpieczny Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1

Iintrinsically safe multimeter for mining IMW-1
Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym  przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.
Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.
Fot. archiwum autorów (P. MIchalski, P. Prystupiuk, J. Chudorliński i J. Kaleta)

Ideą przewodnią opracowania Iskrobezpiecznego Multimetru Wielofunkcyjnego jest brak podręcznego urządzenia do pomiaru dopuszczalnych w tym środowisku wielkości elektrycznych. Wieloletnia współpraca ze środowiskiem górników, a w szczególności z oddziałami elektrycznymi jednostek, których personel pracuje w atmosferze zagrożonej wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego (m.in. kopalnie węgla kamiennego, firmy wykonujące usługi dla górnictwa), pozwoliła sprecyzować założenia dla takiego przyrządu pomiarowego.

W artykule o idei urządzenia, jego parametrach technicznych, funkcjach pomiarowych, sposobie zasilania oraz warunkach prowadzeniu pomiarów

Dostępne na rynku urządzenia umożliwiają pomiar znacznie większego zakresu parametrów, jednak nie w warunkach zagrożenia wybuchem. Bazując na uzyskanych informacjach definiujących oczekiwania użytkowników przygotowano założenia dla multimetru iskrobezpiecznego, który umożliwiałby pomiar wielkości elektrycznych dopuszczalnych w strefach ATEX.

streszczenie

W artykule przedstawione zostało rozwiązanie iskrobezpiecznego multimetru dla górnictwa. Opisywane rozwiązanie umożliwia pracę diagnostyczną (może służyć do wczesnej diagnostyki przedusterkowej) w warunkach zagrożenia wybuchem metanu lub pyłu węglowego, służy zatem do pomiaru dopuszczalnych w tym środowisku wielkości elektrycznych.
Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, uchwytem magnetycznym, jest sterowane jednym przyciskiem, co znacząco zwiększa ergonomię obsługi przyrządu. Dzięki zastosowanemu wyświetlaczowi LED może być w wygodny sposób użytkowane w nieoświetlonych miejscach pracy. W fazę projektowania urządzenia zaangażowane są osoby wykorzystujące tego rodzaju przyrządy na co dzień.abstract

The article presents the solution of intrinsically safe multimeter for mining. The described solution enables diagnostic work (which can be used for early prefault diagnostics) in potentially explosive atmospheres of methane or coal dust, and therefore serves to measure permissible in this environment electrical values.

The device is characterized by its small dimensions, magnetic catcher, one-button control, which significantly increases the ergonomics of the instrument. Use of LED display, enables comfortable use of instrument in low-light locations. People using such devices on a daily basis are engaged in design phase of the device.

 

Multimetr miał być urządzeniem o niewielkich gabarytach, zasilanym ze źródła wielokrotnego ładowania umożliwiającego długi czas eksploatacji.

W założeniach ujęto również wytyczne poprawiające ergonomię użytkowania multimetru.

Środowisko, w którym potencjalnie będzie eksploatowany multimetr, charakteryzuje się bardzo małą ilością światła, dlatego w projektowanym przyrządzie
pomiarowym użyto ośmiosegmentowego wyświetlacza LED.

Wymiary i waga multimetru zostały ograniczone tak, aby można było go swobodnie przenosić w kieszeni.

W celu maksymalnego uproszczenia obsługi multimetr jest wyposażony tylko w jeden przycisk pozwalający na wybór trybu pracy. Przycisk w zależności od trybu pracy jest podświetlany innym kolorem. Dzięki temu możliwe jest przytrzymywanie i obsługa przyrządu przy wykorzystaniu jednej ręki i jednoczesne przytrzymywanie sond pomiarowych przy użyciu drugiej ręki.

W tylnej ściance przyrządu umocowano magnes neodymowy umożliwiający tymczasowe mocowanie multimetru do powierzchni metalowych, co ułatwia użytkownikowi wykonywanie pomiarów w warunkach kopalnianych (pionowe usytuowanie punktów pomiarowych, brak płaskich powierzchni do położenia multimetru). W takim przypadku użytkownik ma możliwość oburęcznego operowania sondami pomiarowymi przy jednoczesnym stabilnym usytuowaniu samego miernika.

Parametry techniczne

Iskrobezpieczny Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym w wykonaniu iskrobezpiecznym przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia
wybuchem.

Multimetr Wielofunkcyjny zabudowany jest w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego, dopuszczonego do stosowania w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.

Stopień ochrony IP65 zapewnia ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych i wody.

Urządzenie ma czterocyfrowy ośmiosegmentowy wyświetlacz diodowy dla wskazań wyniku pomiaru oraz jeden przycisk do załączania zasilania, a po włączeniu do zmiany trybu pracy:

  • pomiar rezystancji,
  • pomiar napięcia,
  • ocena kierunku podłączenia diody.

Miernik wyposażony jest w odłączalne przewody pomiarowe.

Multimetr może być stosowany w podziemnych z akładach górniczych w polach niemetanowych i metanowych zaliczonych do stopnia „a”, „b” i „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy A, B niebezpieczeństwa wybuchu pyłu węglowego.

Obwody pomiarowe

Multimetr wielofunkcyjny realizuje pomiary:

  • ƒƒwartości rezystancji w zakresie 0–100 kΩ,
  • ƒƒnapięcia (50 VDC, 35 VAC),
  • ƒƒnapięcia na wyjściu źródła zasilania,

oraz ocenę kierunku podłączenia diodyw zewnętrznej sieci.

Wyniki mierzonych wartości przedstawiane są na czterocyfrowym ośmiosegmentowym wyświetlaczu diodowym LED o wysokości 10 mm. Taka wysokość cyfr miernika oraz wysoki kontrast wyświetlaczy pozwalają na swobodne korzystanie z urządzenia z odległości do 1,5 metra, nawet w całkowitej ciemności.

Dodatkowo podczas pomiaru małej rezystancji obwodu jest sygnalizacja akustyczna zwarcia.

Czytaj też: Zastosowanie mierników cyfrowych do pomiaru prądu >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu (730 dni) - 185,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu (365 dni) - 105,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 79,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 138,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu elektro.info.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kursy SEP - zobacz terminarz szkoleń »

kurs sep Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich oferuje szeroki wybór szkoleń, które pozwalają zdobyć między innymi uprawnienia g1. Organizujemy specjalistyczne kursy dla osób, które w dniu przystąpienia do szkolenia ukończyły 18 lat i posiadają minimum podstawowe wykształcenie. Dostępny w naszej ofercie kurs sep 1kv (...) czytam dalej »


Metody ładowania samochodów elektrycznych a czas ładowania »

Konfigurator SPD Wiele krajów i miast przyjęło już zobowiązania do stopniowego wycofywania technologii silników spalinowych, a większość czołowych (...) czytam dalej »


Rodzaje zasilania gwarantowanego - jakie wybrać »

Konfigurator SPD W zależności od rodzaju odbiorników i stopnia ich ważności dla użytkownika stosowane są różne rozwiązania samych zasilaczy UPS oraz układów UPS zasilania (...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - jakie wybrać?

Cztery technologie energetyczne do monitorowania w 2019 r. »

szynoprzewody jak podłączyć monitorowanie energetyczne
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Czy mikrosieci, łańcuch energetyczny, plutonowanie i zamiana baterii EV będą wielkimi zwycięzcami w 2019 roku... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Systemy alarmowe - sposób na ochronę przed przepięciami »

Sterowniki programowalne Ochrona systemów alarmowych
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ...  czytam więcej » Zobacz produkty do ochrony systemów alarmowych, sterowania i transmisji danych, w tym m.in.  SSP,  SSWiN,  KD, (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

mgr inż. Jerzy Chudorliński
mgr inż. Jerzy Chudorliński
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej o specjalności aparatura elektroniczna. Zajmował się zagadnieniami związanymi z konstrukcją sprzętu powszechnego użytku oraz konstrukcją spr... więcej »
mgr inż. Paweł Michalski
mgr inż. Paweł Michalski
Brak informacji o autorze... więcej »
mgr inż. Piotr Prystupiuk
mgr inż. Piotr Prystupiuk
Instytut Tele- i Radiotechniczny, Centrum Teleinformatyki i Elektroniki, Warszawa więcej »
 Jan Kaleta
 Jan Kaleta
Firma Komputerowa Status Jan Kaleta więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
3/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zastosowanie algorytmów ewolucyjnych do wielokryterialnej optymalizacji rozwoju sieci dystrybucyjnej SN
  • - Uproszczony projekt automatyki SZR z wydzieloną rozdzielnicą zasilania awaryjnego
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl