Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Iskrobezpieczny Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1

Iintrinsically safe multimeter for mining IMW-1
Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym  przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.
Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.
Fot. archiwum autorów (P. MIchalski, P. Prystupiuk, J. Chudorliński i J. Kaleta)

Ideą przewodnią opracowania Iskrobezpiecznego Multimetru Wielofunkcyjnego jest brak podręcznego urządzenia do pomiaru dopuszczalnych w tym środowisku wielkości elektrycznych. Wieloletnia współpraca ze środowiskiem górników, a w szczególności z oddziałami elektrycznymi jednostek, których personel pracuje w atmosferze zagrożonej wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego (m.in. kopalnie węgla kamiennego, firmy wykonujące usługi dla górnictwa), pozwoliła sprecyzować założenia dla takiego przyrządu pomiarowego.

W artykule o idei urządzenia, jego parametrach technicznych, funkcjach pomiarowych, sposobie zasilania oraz warunkach prowadzeniu pomiarów

Dostępne na rynku urządzenia umożliwiają pomiar znacznie większego zakresu parametrów, jednak nie w warunkach zagrożenia wybuchem. Bazując na uzyskanych informacjach definiujących oczekiwania użytkowników przygotowano założenia dla multimetru iskrobezpiecznego, który umożliwiałby pomiar wielkości elektrycznych dopuszczalnych w strefach ATEX.

streszczenie

W artykule przedstawione zostało rozwiązanie iskrobezpiecznego multimetru dla górnictwa. Opisywane rozwiązanie umożliwia pracę diagnostyczną (może służyć do wczesnej diagnostyki przedusterkowej) w warunkach zagrożenia wybuchem metanu lub pyłu węglowego, służy zatem do pomiaru dopuszczalnych w tym środowisku wielkości elektrycznych.
Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, uchwytem magnetycznym, jest sterowane jednym przyciskiem, co znacząco zwiększa ergonomię obsługi przyrządu. Dzięki zastosowanemu wyświetlaczowi LED może być w wygodny sposób użytkowane w nieoświetlonych miejscach pracy. W fazę projektowania urządzenia zaangażowane są osoby wykorzystujące tego rodzaju przyrządy na co dzień.abstract

The article presents the solution of intrinsically safe multimeter for mining. The described solution enables diagnostic work (which can be used for early prefault diagnostics) in potentially explosive atmospheres of methane or coal dust, and therefore serves to measure permissible in this environment electrical values.

The device is characterized by its small dimensions, magnetic catcher, one-button control, which significantly increases the ergonomics of the instrument. Use of LED display, enables comfortable use of instrument in low-light locations. People using such devices on a daily basis are engaged in design phase of the device.

 

Multimetr miał być urządzeniem o niewielkich gabarytach, zasilanym ze źródła wielokrotnego ładowania umożliwiającego długi czas eksploatacji.

W założeniach ujęto również wytyczne poprawiające ergonomię użytkowania multimetru.

Środowisko, w którym potencjalnie będzie eksploatowany multimetr, charakteryzuje się bardzo małą ilością światła, dlatego w projektowanym przyrządzie
pomiarowym użyto ośmiosegmentowego wyświetlacza LED.

Wymiary i waga multimetru zostały ograniczone tak, aby można było go swobodnie przenosić w kieszeni.

W celu maksymalnego uproszczenia obsługi multimetr jest wyposażony tylko w jeden przycisk pozwalający na wybór trybu pracy. Przycisk w zależności od trybu pracy jest podświetlany innym kolorem. Dzięki temu możliwe jest przytrzymywanie i obsługa przyrządu przy wykorzystaniu jednej ręki i jednoczesne przytrzymywanie sond pomiarowych przy użyciu drugiej ręki.

W tylnej ściance przyrządu umocowano magnes neodymowy umożliwiający tymczasowe mocowanie multimetru do powierzchni metalowych, co ułatwia użytkownikowi wykonywanie pomiarów w warunkach kopalnianych (pionowe usytuowanie punktów pomiarowych, brak płaskich powierzchni do położenia multimetru). W takim przypadku użytkownik ma możliwość oburęcznego operowania sondami pomiarowymi przy jednoczesnym stabilnym usytuowaniu samego miernika.

Parametry techniczne

Iskrobezpieczny Multimetr Wielofunkcyjny IMW-1 jest przenośnym urządzeniem pomiarowym w wykonaniu iskrobezpiecznym przeznaczonym do pomiaru rezystancji i napięcia oraz oceny kierunku podłączenia diody w sieciach elektrycznych niskiego napięcia zainstalowanych w przestrzeniach zagrożenia
wybuchem.

Multimetr Wielofunkcyjny zabudowany jest w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego, dopuszczonego do stosowania w przestrzeniach zagrożenia wybuchem.

Stopień ochrony IP65 zapewnia ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych i wody.

Urządzenie ma czterocyfrowy ośmiosegmentowy wyświetlacz diodowy dla wskazań wyniku pomiaru oraz jeden przycisk do załączania zasilania, a po włączeniu do zmiany trybu pracy:

  • pomiar rezystancji,
  • pomiar napięcia,
  • ocena kierunku podłączenia diody.

Miernik wyposażony jest w odłączalne przewody pomiarowe.

Multimetr może być stosowany w podziemnych z akładach górniczych w polach niemetanowych i metanowych zaliczonych do stopnia „a”, „b” i „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy A, B niebezpieczeństwa wybuchu pyłu węglowego.

Obwody pomiarowe

Multimetr wielofunkcyjny realizuje pomiary:

  • ƒƒwartości rezystancji w zakresie 0–100 kΩ,
  • ƒƒnapięcia (50 VDC, 35 VAC),
  • ƒƒnapięcia na wyjściu źródła zasilania,

oraz ocenę kierunku podłączenia diodyw zewnętrznej sieci.

Wyniki mierzonych wartości przedstawiane są na czterocyfrowym ośmiosegmentowym wyświetlaczu diodowym LED o wysokości 10 mm. Taka wysokość cyfr miernika oraz wysoki kontrast wyświetlaczy pozwalają na swobodne korzystanie z urządzenia z odległości do 1,5 metra, nawet w całkowitej ciemności.

Dodatkowo podczas pomiaru małej rezystancji obwodu jest sygnalizacja akustyczna zwarcia.

Czytaj też: Zastosowanie mierników cyfrowych do pomiaru prądu >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu (730 dni) - 185,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu (365 dni) - 105,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do wszystkich treści portalu (183 dni) - 75,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 79,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata edukacyjna - roczna elektro.info - 75,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dla prenumeratorów w specjalnej cenie - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do wszystkich treści elektronicznych. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 138,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu elektro.info.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

mgr inż. Jerzy Chudorliński
mgr inż. Jerzy Chudorliński
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej o specjalności aparatura elektroniczna. Zajmował się zagadnieniami związanymi z konstrukcją sprzętu powszechnego użytku oraz konstrukcją spr... więcej »
mgr inż. Paweł Michalski
mgr inż. Paweł Michalski
Brak informacji o autorze... więcej »
mgr inż. Piotr Prystupiuk
mgr inż. Piotr Prystupiuk
Instytut Tele- i Radiotechniczny, Centrum Teleinformatyki i Elektroniki, Warszawa więcej »
 Jan Kaleta
 Jan Kaleta
Firma Komputerowa Status Jan Kaleta więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl