Artykuł sponsorowany

Prezes Deutsche Telekom zaprezentował produkt polskiego start-upu Efento

 Efento Sp. J.  |  07.06.2017  |  2
Prezes Deutsche Telekom Timotheus Höttges zaprezentował prototyp sensora temperatury pracującego w technologii NB-IoT, zaprojektowanego przez krakowski start-up Efento
Prezes Deutsche Telekom Timotheus Höttges zaprezentował prototyp sensora temperatury pracującego w technologii NB-IoT, zaprojektowanego przez krakowski start-up Efento

Na konferencji ImpactCEE 2017 w Krakowie, poświęconej wdrażaniu Idei Przemysłu 4.0, prezes Deutsche Telekom - Timotheus Höttges, zaprezentował prototyp sensora temperatury, pracującego w technologii NB-IoT, a zaprojektowanego przez krakowski startup Efento. Höttges pokazał produkt Efento jako przykład modelowej współpracy pomiędzy operatorem sieci komórkowych a start-upami we wdrażaniu nowych technologii.

Nadchodzą ogromne zmiany w przemyśle

Okres, w jaki wkracza światowy przemysł określany jest jako “czwarta rewolucja” lub “Przemysł 4.0.” - po wieku: pary, elektryczności i komputerów nadchodzi era Internetu Rzeczy, przetwarzania danych w chmurze i mobilności. Dla wielu firm może być to znakomity okres do ekspansji.

Szczególną rolę w technologiach “Przemysłu 4.0” odegra technika sensorowa. Monitorowanie wszelkich procesów, z możliwością nadzoru poprzez urządzenia mobilne i analizą w “chmurze”, pozwoli łatwo nadzorować obiekty rozproszone i przemieszczające się.

Odchodzą w przeszłość urządzenia, w których obsługa wymaga nadzoru setek wyświetlaczy, a zgromadzone dane musiały być poddane żmudnej analizie.

Nowoczesne rozwiązania informują użytkowników o problemach (np. osiągnięciu niebezpiecznego poziomu temperatury), a na podstawie zgromadzonych danych pomagają podejmować decyzje. Właśnie takie rozwiązania proponuje swoim klientom Efento.

Skąd bierze się popularność sensorów Efento?

Obecnie na rynku europejskim nie istnieją bezprzewodowe rejestratory temperatury, współpracujące z różnymi aplikacjami, dające użytkownikom końcowym możliwość wyboru i realizacji specyficznych wymagań.

 Czujnik Temperatury EFENTO
Czujnik temperatury Efento


“Przeanalizowaliśmy dostępne na rynku rozwiązania i doszliśmy do wniosku, że producenci rejestratorów są mocno opóźnieni w wykorzystywaniu możliwości techniki cyfrowej. Klient otrzymuje rejestrator bez możliwości współpracy z Internetem, urządzeniami mobilnymi i integracji z firmowymi oprogramowaniem (ERP, TMS). Okazuje się też, że zupełnie inne są potrzeby firmy transportującej żywność między hurtownią a sklepem spożywczym i przychodni monitorującej temperaturę w lodówce ze szczepionkami” - mówi Karol Zaręba, współzałożyciel firmy.

Efento przygotowuje rozwiązania w taki sposób, żeby mogły realizować wymagania branżowe i były jednocześnie jednym ze standardowych urządzeń współczesnej Sieci, co umożliwia łatwą integrację. Przykładowo:

  • Rejestracja temperatury w transporcie. Rejestracja temperatury w trakcie transportu w tej chwili jest często realizowana przy użyciu termografów. Urządzenie składa się z rejestratora, drukarki termicznej i sond temperatury. Drukarka drukuje na papierze paragonowym wyniki pomiarów. To rozwiązanie powoduje, że użytkownik musi archiwizować wszystkie pomiary w formie papierowej i nie może przesyłać ich do serwerów. Stosując rejestratory Efento z bezpośrednia transmisją do smartfona z zainstalowaną aplikacją Efento Transport, użytkownik może generować raporty w formacie pdf / csv i wysyłać je przez e-mail lub przesyłać dane bezpośrednio do serwerów (możliwa jest integracja z Transport Management System klienta). Wdrożenie ponad tysiąca rejestratorów Efento u jednego z dużych dystrybutora leków zlikwidowało papierowy obieg dokumentów związanych ze spedycją. Aplikacja przygotowana przez Efento, oprócz monitorowania i raportowania temperatury, posiada również funkcje związane ze spedycją paczek. Dane przekazywane są wprost na serwery firmy i do użytkowników w formie elektronicznej – niepotrzebne jest drukowanie raportów i dokumentów magazynowych oraz raportów z pomiarami temperatury z tras – około 50 000 kartek papieru miesięcznie. Zwrot nakładów związanych z wdrożeniem nastąpił w ciągu 3 miesięcy.
  • Monitoring temperatury i wilgotności w magazynach. Monitoring temperatury w magazynach jest obecnie często realizowany przez rejestratory oparte na różnych technikach komunikacji (przewodowych lub bezprzewodowych) oraz oprogramowanie zainstalowane na dedykowanych serwerach. To rozwiązanie niesie ze sobą wiele niedogodności związanych z bezpieczeństwem danych i zapewnieniem redundancji. Efento Cloud zainstalowane jest na serwerach Amazon (AWS), a architektura platformy została zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić ciągłość i integralność danych. Platforma pracuje na kilkunastu serwerach zapewniających pełną redundancję. Użytkownik korzysta z platformy nie martwiąc się o utrzymanie i konserwację serwerów, aktualizację oprogramowania itd. Wdrożenie Efento Cloud w Centrum Zdrowia Dziecka w systemie terapii płynowej i żywieniu klinicznym pozwala, ze względu na możliwości monitorowania temperatury online, na kontrolę warunków przechowywania płynów zarówno przez personel szpitala, jak i producenta.
  • Rejestracja warunków środowiskowych. Rejestratory USB, służące do rejestracji temperatury / wilgotności w muzeach i w magazynach, muszą być podpinane do komputera w celu odczytu zarejestrowanych pomiarów. Pomiary wykonane przez rejestratory Efento mogą być odczytywane przy pomocy smartfona / tabletu z odległości do 50 metrów.


NB-IoT - przyszłość techniki sensorowej

Przełomem we wdrażaniu Internetu Rzeczy będzie uruchomienie ogólnoświatowych sieci NB-IoT (ang. Narrow Band Internet of Things), przeznaczonych między innymi do transmisji danych sensorowych.

Powstanie nowa ogólnoświatowa sieć, w której sensory będą łączyły się wprost z “chmurą”, a docelowo będzie ona kilkakrotnie większa niż obecny Internet. Szacuje się, że w ciągu kilku lat zostanie do niej przyłączonych około 50 miliardów sensorów.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą między innymi T-mobile, Vodafone czy Huawei, planuje jeszcze w tym roku uruchomić usługi komercyjne. Firma Efento jako jedna z około 20 firm w Europie została zaproszona do programu przygotowania urządzeń do tej technologii.

O Efento

Efento to polski start-up zajmujący się popularną w ostatnich latach dziedziną - Internetem Rzeczy. Firma produkuje systemy nadzoru temperatury, które zostały wdrożone u ponad 2000 klientów. Efento eksportuje swoje produkty między innymi do USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Skandynawii.

Firmę założyło dwóch absolwentów krakowskiej AGH: fizyk Piotr Szydłowski i automatyk Karol Zaręba. W skład obecnego zespołu wchodzą programiści i konstruktorzy, z których większość nie przekroczyła 35. roku życia.

 Czujnik Temperatury EFENTO
Czujnik Efento na Mont Blanc

Efento projektuje elektronikę, przygotowuje oprogramowanie sensorów, aplikacje mobilne oraz oprogramowanie “chmury”.

  • W 2015 została, za aplikację „Efento Transport", współpracującą z rejestratorem Efento, finalistą konkursu „Business Mixer" organizowanego przez Business Link razem z T-Mobile.
  • W 2016 roku Efento zostało przyjęte do programu Akceleracji firm z Europy Środkowo Wschodniej, prowadzonego w krakowskim Centrum Hubraum przez Deutsche Telekom. Do tej pory do programu wybrano zaledwie 58 firm z ponad 3000 aplikujących.
  • W 2017 roku została uruchomiona pierwsza witryna zagranicznego partnera poświecona wyłącznie produktom Efento – www.efento.hu.
  • Złoty Medal na targach Automaticon 2017 w Warszawie - spośród sześciu nagrodzonych produktów, tylko system Efento został opracowany i wyprodukowany w Polsce.
  • W maju 2017 na konferencji ImpactCEE szef Deutsche Telekom zaprezentował prototyp sensora NB-IoT firmy Efento

Witryna firmy Efento: www.getefento.com

Efento Efento Sp. J.

31-031 Kraków
ul. Dietla 93/6

+48 574 753 980

Komentarze

(2)
Dawid | 16.03.2018, 18:47
Unikalne urządzenie sprawdzone w trudnych warunkach!
Klaudia | 22.03.2018, 10:35
Faktycznie sprawdza się w zimie bez dostępu do sieci ?
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl