Artykuł sponsorowany

Ochrona jest wszystkim!

Lovato

Wyłącznik silnikowy jest bardzo ważnym komponentem w aplikacjach zabezpieczenia i sterowania silnikiem elektrycznym. Zaletą i konsekwencją zastosowania wyłącznika silnikowego jest uzyskanie funkcji separacyjnej (od linii zasilającej), funkcji ochrony silnika i linii zasilającej (zwarciowej i przeciążeniowej) oraz możliwości ręcznego sterowania i kontroli silnika.

Poza szerokim zakresem funkcji, wyłączniki silnikowe dają również możliwość oszczędności przestrzeni montażowej w szafie sterującej.

Wyłącznik silnikowy vs inne rozwiązania ochrony, zabezpieczenia i sterowania

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony ludzi i urządzeń podczas prac serwisowych, w układzie zasilającym silnik powinno wystąpić przy najmniej jedno z wymienionych urządzeń, czyli rozłącznik izolacyjny, rozłącznik bezpiecznikowy lub wyłącznik silnikowy. Każde z tych urządzeń powinno posiadać funkcję blokady w pozycji wyłączonej (OFF). Skonsultuj się ze specjalistami firmy Lovato Electric >>Lovato

Zalecanym elementem układu zabezpieczenia silnika jest ochrona przeciążeniowa, którą można zrealizować na dwa najbardziej popularne sposoby: przekaźnik termiczny lub wyłącznik silnikowy z wbudowanym członem wyzwalacza termicznego.

Ten typ zabezpieczenia zalecany jest, gdyż różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (np. zbyt duże obciążenie, utyk wirnika, zbyt wysoka częstotliwość załączeń) mogą spowodować wzrost prądu płynącego w układzie do znacznych wartości, co może doprowadzić do przegrzania się silnika. Kolejnym punktem układu zabezpieczenia jest ochrona zwarciowa. Zwarcie jest zjawiskiem bardziej niebezpiecznym niż wyżej wymienione przeciążenie.

LovatoMoże być spowodowane np. uszkodzeniem izolacji przewodów lub powstać na skutek uszkodzeń wynikających z przeciążenia. W tym miejscu pojawia się pytanie: jak rozróżnić, z którym zjawiskiem mamy do czynienia? O tym poniżej. Ochronę zwarciową można wykonać w oparciu o wyłącznik nadprądowy, podstawy bezpiecznikowe z wkładkami topikowymi lub wyłącznik silnikowy. Postaw na doświadczenie - wybierz Lovato Electric >>Lovato

W przypadku niewielkich maszyn (silników niewielkiej mocy), gdy sterowanie nie jest oddalone od operatora, to włączanie i wyłączanie można przeprowadzić bezpośrednio przez wyłącznik silnikowy, bez konieczności stosowania zewnętrznych urządzeń sterujących. Zaleca się również zastosowanie zabezpieczenia zanikowego, najczęściej wykonywanego w oparciu o stycznik elektromechaniczny.

Niemniej, przy zastosowaniu wyzwalaczy podnapięciowych i ten typ zabezpieczenia można wykonać z wykorzystaniem wyłącznika silnikowego. Wyłącznik silnikowy pojawia się w każdym punkcie wymienionym powyżej, więc można zaryzykować tezę, iż jest on najbardziej uniwersalnym urządzeniem mogącym znaleźć zastosowanie w izolacji, zabezpieczeniu oraz sterowaniu silnika elektrycznego.

Jak rozróżnić, który typ zabezpieczenia zadziałał w danym momencie?

LovatoNiektóre dostępne na rynku wyłączniki silnikowe, w tym seria SM1 produkcji Lovato Electric, posiadają osobną sygnalizację dla zadziałania wyzwalacza zwarciowego i wyzwalacza przeciążeniowego. Na obrazku po lewej widać sposoby rozróżnienia, który typ zabezpieczenia zadziałał.

Gdy pokrętło ustawione jest w pozycji TRIP, oznacza to nic więcej, jak zadziałanie wyzwalacza przeciążeniowego, natomiast, gdy pojawia się czerwona flaga w okienku po prawej stronie wyłącznika, oznacza to, iż zadziałał wyzwalacz zwarciowy. Obszerniejsze wyjaśnienia zawarliśmy w filmie instruktażowym: https://www.youtube.com/watch?v=hDkrbfljHho.

SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMĄ

Lovato Electric Sp. z o.o.

Zachodnia 3
55-330 Błonie k. Wrocławia
Telefon: +48 71 79 79 010
Faks: +48 71 79 79 020

 

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
12/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Straty mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne
  • - Krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej
Zobacz szczegóły
Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl