Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stycznik czy przekaźnik: różnice w działaniu i zastosowaniu

 polimet.com.pl  |  25.04.2017

Styczniki i przekaźniki to aparaty elektryczne wykorzystywane do załączania i wyłączania silników, różnego rodzaju urządzeń oraz obwodów. Mają podobną budowę i działają niemal na tej samej zasadzie. Da się jednak dostrzec między nimi pewne znaczące różnice, zwłaszcza w specyfice ich funkcjonowania oraz zastosowaniu.

Podobieństwa między stycznikami i przekaźnikami

 

Styczniki i przekaźniki wykazują podobieństwa w obrębie budowy. W każdym z nich pojawiają się sprężyny stykowe, zestyki i zmieniająca ich położenie zwora. Tą z kolei uruchamia zwojnica lub cewka, przekształcająca płynący przez nią prąd w pole elektromagnetyczne. W przypadku zaistnienia danego czynnika urządzenie załącza się i przekazuje dalej sygnał. Niemniej wypada zaznaczyć, że przekaźniki charakteryzują się mniejszą obciążalnością prądową i próżno w nich szukać elementów do gaszenia łuku, w które wyposażony jest każdy stycznik.

 

Różnice między omawianymi urządzeniami

 

Mimo że oba urządzenia działają na podobnej zasadzie, a więc reagują na sygnał prądowy lub napięciowy, to w pewnych kwestiach znacząco się od siebie różnią. Otóż styczniki załączają układy silnoprądowe, a więc bezpośrednio sterują ich pracą (są aparatami wykonawczymi), natomiast przekaźniki „podają” sygnały niskoprądowe lub o potencjale zerowym do urządzeń nadzorujących działanie układów np. do sterowników. Co więcej, przekaźniki nie tylko reagują na zmianę napięcia czy natężenia prądu, ale i na zmianę ciśnienia (przekaźniki ciśnieniowe) czy temperatury (przekaźniki termiczne). Poza tym mogą załączać się z opóźnieniem (przekaźniki czasowe) lub sterować działaniem układów automatyki albo maszyn (przekaźniki programowalne i pomiarowe), czego nie robią styczniki. Z tego względu wielość ich zastosowań ciągle rośnie.

 

przekaznik-programowalny-hurtownia-elektrotechniczna-polimet.jpg

A jeśli już o zastosowaniu mowa, to również jest ono odmienne. Styczniki wykorzystuje się głównie do załączania silników, grzałek, pomp, wentylatorów, syren czy lamp. Z kolei przekaźniki stosuje się jako urządzenia wywołujące ustaloną zmianę stanu w obwodzie wyjściowym lub używa ich do zwielokrotniania sygnałów. Bardzo często montuje się je w układach automatyki przemysłowej i instalacjach sterujących pracą klimatyzatorów, wentylatorów, szafach sterujących oświetleniem oraz w rozdzielniach głównych.

Więcej o przekaźnikach znajdziesz na stronie Polimet

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Konkurs dla elektryków Ebook
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Do końca stycznia trwa konkurs na zakup autobusów elektrycznych

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie dla miast na rozwój transportu publicznego. Do rozdysponowania jest 300 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Unosisz dźwignię, wsuwasz przewód, opuszczasz dźwignię i gotowe. Podobnego rozwiązania jeszcze nigdy nie zastosowano w złączkach listwowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl