Artykuł sponsorowany

Rozwiązania do rozruchu silnika

Rozwiązania do rozruchu silnika
Rozwiązania do rozruchu silnika
Lovato Electric

W środowisku nowoczesnego przemysłu, gdzie na każdym kroku można spotkać urządzenia rozruchowe takie, jak softstarty czy przemienniki częstotliwości, które znacznie poprawiają efektywność energetyczną oraz ograniczają mechaniczne zużycie maszyn, podstawowym celem jest zmniejszenie kosztów eksploatacji, ograniczenie przestojów oraz odpowiedzialne zarządzanie zużyciem energii.

Dla przykładu przedstawiamy, jak można sterować wieloma urządzeniami rozruchowymi zamontowanymi w jednym obiekcie z jednego dedykowanego miejsca przy użyciu produktów LOVATO Electric.

 

System urządzeń rozruchowych i ich programowanie

System sterowania silnikami elektrycznymi zastosowanymi w danym obiekcie może tworzyć wiele części składowych, a zarządzanie nim może posiadać znaczny stopień komplikacji (Dowiedz się więcej o sterowaniu silnikami). Dzięki takim urządzeniom, jak softstarty czy przemienniki częstotliwości, które posiadają możliwość podłączenia do sieci komunikacji, umożliwiają zdalny rozruch i zatrzymanie silnika, zmianę kierunku obrotów silnika, regulację częstotliwości czy sygnalizację alarmów, można znacznie uprościć sterowanie i zarządzanie takim systemem.

Rozwiązania do rozruchu silnika

Rozwiązania LOVATO Electric do łatwego sterowania systemem urządzeń rozruchowych.

Lovato Electric posiada w swojej ofercie zdalny panel operatorski o kodzie zamówieniowym EXCRDU1, dedykowany do urządzeń rozruchowych, softstartów serii ADXL oraz przemienników częstotliwości serii VLB. EXCRDU1 posiada stopień ochrony IP65, dotykowy graficzny wyświetlacz LCD i jest wyposażony w port komunikacji RS485, do którego można podłączyć mieszaną konfiguracje 32 urządzeń serii ADXL lub/I VLB3. Najdalej położona jednostka może znajdować się w odległości do 600 m od zdalnego panelu EXCRDU1.

By umożliwić komunikację z softstartem serii ADXL, należy wyposażyć urządzenie w moduł o kodzie zamówieniowym EXC1042 (interfejs RS485), a na przemienniku częstotliwości należy zamontować, do większości wykonań dostarczany w standardzie, moduł RS485 (RTU Modbus). EXCRDU1 dokonuje samodzielnej konfiguracji i nie wymaga programowania lub ustawiania (Zobacz rozwiązania dla softstartów).

Po ustawieniu parametrów komunikacji w urządzeniu rozruchowym, zdalny panel EXCRDU1 automatycznie rozpoznaje typ podłączonego urządzenia (ADXL lub VLB) i także automatycznie dostosowuje ekran i grafikę do wymagań podłączonego urządzenia.

Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w lokalnym systemie kontroli wielu urządzeń rozruchowych zastosowanych w jednym obiekcie, ze względu na łatwość kontroli softstartów czy przemienników kontrolujących silniki elektryczne, bez konieczności przemieszczania się między poszczególnymi urządzeniami.

Funkcje panelu zdalnego EXCRDU1

Dla softstartów ADXL

 • Rozruch i zatrzymanie silnika przy użyciu przycisków na ekranie
 • Status silnika w formie graficznej i tekstowej (silnik gotowy, rampa rozruchu, bypass)
 • Wskazania jakiegokolwiek aktywnego alarmu
 • Odwzorowanie wskaźników LED znajdujących się na softstarcie (POWER, RUN, ALARM)
 • Temperatura silnika i tyrystorów wyświetlana w formie graficznej
 • Konfiguracja parametrów
 • Wyświetlanie listy zdarzeń
 • Możliwość wysyłania komend
 • Monitoring głównych pomiarów elektrycznych
Rozwiązania do rozruchu silnika
Rozwiązania do rozruchu silnika

Dla przemienników częstotliwości VLB

 • Rozruch i zatrzymanie silnika przy użyciu przycisków na ekranie
 • Zmiana kierunku obrotów silnika
 • Regulacja częstotliwości
 • Wskazania jakiegokolwiek aktywnego alarmu
 • Odwzorowanie wskaźników LED znajdujących się na przemienniku częstotliwości (ERR, RUN FWD, READY)
 • Temperatura silnika i radiatora wyświetlana w formie graficznej
 • Regulator PID: - Zadana wartość kontrolowanej zmiennej może być ustawiona bezpośrednio w jednostce pomiarowej (np. ciśnienie, temperatura, etc.) - Kontrola sygnałów zwrotnych
 • Monitoring głównych pomiarów elektrycznych
Rozwiązania do rozruchu silnika
Rozwiązania do rozruchu silnika
SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMĄ

Lovato Electric Sp. z o.o.

Zachodnia 3
55-330 Błonie k. Wrocławia
Telefon: +48 71 79 79 010
Faks: +48 71 79 79 020

 

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Zagrożenia pożarowe oraz porażeniowe pochodzące od ograniczników przepięć (SPD)
 • - Wymagania środowiskowe dla urządzeń i instalacji elektroenergetycznych
Zobacz szczegóły
UPS-y kompensacyjne

UPS-y kompensacyjne

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów...
JEAN MUELLER POLSKA Sp.z o.o. JEAN MUELLER POLSKA Sp.z o.o.
Firma JEAN MÜELLER GmbH ,  została założona w Eltville nad Renem w 1897 roku przez Jeana Müllera. Ten przedsiębiorczy człowiek w 1895...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl