Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

15-lecie elektro.info - rys historyczny

mgr inż. Julian Wiatr  |  14.11.2016
arch. red. / pixabay.com

Na początku października 2016 roku minęło 15 lat istnienia elektro.info na rynku wydawniczym. Miesięcznik ten stanowi część Grupy MEDIUM (do 2012 roku DOM WYDAWNICZY MEDIUM) na czele, której stoi prezes Bogusława Wiewiórowska-Paradowska. Miniona piętnastka to burzliwa historia rozwoju miesięcznika, którą spróbuję w skrócie przedstawić.

Wydawnictwo o nazwie Dom Wydawniczy Medium, funkcjonujące na rynku wydawniczym kilka lat, skupiało dwie redakcje czasopism: „Rynek Instalacyjny” oraz „Izolacje”. Brakowało pisma poświęconego branży elektrycznej, przez co Wydawca postanowił utworzyć pismo poświęcone instalacjom elektrycznym w budownictwie. W lipcu 2001 roku w codziennej prasie zostało zamieszczone ogłoszenie:

„Dom Wydawniczy Medium poszukuje do współpracy absolwenta Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, nauczyciela.”

Pod namową sąsiadki, złożyłem swoje CV. W ciągu kilku dni zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się okazało, zgłosiło się kilka osób o podobnych kwalifikacjach.

Sprawdź szczegóły: ENERGETAB i „elektro.info” – od 15 lat razem!

Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów, zostałem wybrany i mianowany przez Wydawcę redaktorem prowadzącym nowo tworzonego pisma dla elektryków. Stanąłem przed nie lada wyzwaniem, gdyż okazało się że redakcja składa się zaledwie z dwóch osób: sekretarza redakcji w osobie Ady Bieryło, przyjętej kilka dni wcześniej, oraz mnie, redaktora prowadzącego, będącego pracownikiem dochodzącym, bez etatowego zatrudnienia w wydawnictwie.

Mimo trudności i braku doświadczenia, dzięki pomocy działu handlowego, udało nam się przygotować pierwszy numer „elektro.info”, który ujrzał światło dzienne na początku października 2001 roku.

Drugi numer pisma, w tworzeniu którego pomógł Jacek Sawicki z redakcji czasopisma „Izolacje”, udało się wydać już w listopadzie i nadać mu tematykę przewodnią poświęconą zasilaniu obiektów służby zdrowia. W piśmie pojawiła się krzyżówka oraz uproszczony projekt systemu zasilania awaryjnego. Spowodowało to wielkie zainteresowanie nowo powstałym pismem fachowym wśród czytelników. Pozwoliło tym samym na przyjęcie określonej strategii na rok 2002, który zaowocował wydaniem dziewięciu numerów i spowodował umocnienie pisma na rynku wydawniczym.

Polecamy lekturę: "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania"

Ponieważ przyjęta strategia wydawnicza okazał się właściwa, pomysł był kontynuowany przez następny rok. Jesienią 2002 roku do redakcji przyszedł Marek Płóciennik, którego rok później zastąpił Marcin Orzechowski, współautor wielu książek oraz artykułów publikowanych przez „elektro.info”.

Wzmocniony stan osobowy redakcji znacznie ułatwił pracę i pozyskiwanie coraz nowszych czytelników. Pismo coraz bardziej umacniało swoją pozycję rynkową, dzięki czemu pod koniec roku 2004 została przyjęta konwencja wydawania dziesięciu numerów w roku przy nakładzie 9000 egzemplarzy. W tym czasie sukcesywnie pozyskiwaliśmy autorów i podnosiliśmy poziom merytoryczny każdego numeru. Również w 2004 roku została podjęta decyzja dotycząca wydawania publikacji książkowych.

Na wiosnę 2004 r., dotychczasową sekretarz redakcji zastąpiła Anna Kuziemska, doświadczona w pracy dziennikarskiej, co spowodowało bardzo silny wzrost pozycji pisma, które otrzymało statut miesięcznika. Na jesieni 2004 roku na rynku księgarskim ukazało się pierwsze wydanie popularnego „Poradnika Projektanta Elektryka”, które doczekało się pięciu wydań. Również na jesieni 2004 roku Marcina Orzechowskiego zastąpił Krzysztof Lenarczyk, na którego miejsce przyszedł natomiast Łukasz Kaczmarczyk.

Zobacz także: Energetyczne wejście w nowy rok – KOMPENDIUM ELEKTRYKA elektro.info 2017

W 2005 roku Łukasza Kaczmarczyka zastąpił Michał Matuszewski, który pracował z nami do jesieni 2006 roku. Jego miejsce zajął Karol Kuczyński, który pracuje po dzień dzisiejszy. I tak we wrześniu 2006 roku dobrnęliśmy do jubileuszu 5-lecia elektro.info, który obchodziliśmy podczas targów ENERGETAB w Bielsku-Białej.

Od 2008 roku, trzech autorów najlepszych artykułów merytorycznych jest wyróżnianych nagrodą medialną w postaci statuetki „VERBA DOCENT”, co po polsku oznacza: „Słowa uczą, a czyny są przykładem”. Jako pierwsi dostąpili tego zaszczytu:

  • prof. dr hab. inż. Andrzej Sowa,
  • dr inż. Jerzy Szymański,
  • mgr inż. Andrzej Boczkowski.

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl