Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

15-lecie elektro.info - rys historyczny

mgr inż. Julian Wiatr  |  14.11.2016
arch. red. / pixabay.com

Na początku października 2016 roku minęło 15 lat istnienia elektro.info na rynku wydawniczym. Miesięcznik ten stanowi część Grupy MEDIUM (do 2012 roku DOM WYDAWNICZY MEDIUM) na czele, której stoi prezes Bogusława Wiewiórowska-Paradowska. Miniona piętnastka to burzliwa historia rozwoju miesięcznika, którą spróbuję w skrócie przedstawić.

Wydawnictwo o nazwie Dom Wydawniczy Medium, funkcjonujące na rynku wydawniczym kilka lat, skupiało dwie redakcje czasopism: „Rynek Instalacyjny” oraz „Izolacje”. Brakowało pisma poświęconego branży elektrycznej, przez co Wydawca postanowił utworzyć pismo poświęcone instalacjom elektrycznym w budownictwie. W lipcu 2001 roku w codziennej prasie zostało zamieszczone ogłoszenie:

„Dom Wydawniczy Medium poszukuje do współpracy absolwenta Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, nauczyciela.”

Pod namową sąsiadki, złożyłem swoje CV. W ciągu kilku dni zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się okazało, zgłosiło się kilka osób o podobnych kwalifikacjach.

Sprawdź szczegóły: ENERGETAB i „elektro.info” – od 15 lat razem!

Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów, zostałem wybrany i mianowany przez Wydawcę redaktorem prowadzącym nowo tworzonego pisma dla elektryków. Stanąłem przed nie lada wyzwaniem, gdyż okazało się że redakcja składa się zaledwie z dwóch osób: sekretarza redakcji w osobie Ady Bieryło, przyjętej kilka dni wcześniej, oraz mnie, redaktora prowadzącego, będącego pracownikiem dochodzącym, bez etatowego zatrudnienia w wydawnictwie.

Mimo trudności i braku doświadczenia, dzięki pomocy działu handlowego, udało nam się przygotować pierwszy numer „elektro.info”, który ujrzał światło dzienne na początku października 2001 roku.

Drugi numer pisma, w tworzeniu którego pomógł Jacek Sawicki z redakcji czasopisma „Izolacje”, udało się wydać już w listopadzie i nadać mu tematykę przewodnią poświęconą zasilaniu obiektów służby zdrowia. W piśmie pojawiła się krzyżówka oraz uproszczony projekt systemu zasilania awaryjnego. Spowodowało to wielkie zainteresowanie nowo powstałym pismem fachowym wśród czytelników. Pozwoliło tym samym na przyjęcie określonej strategii na rok 2002, który zaowocował wydaniem dziewięciu numerów i spowodował umocnienie pisma na rynku wydawniczym.

Polecamy lekturę: "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania"

Ponieważ przyjęta strategia wydawnicza okazał się właściwa, pomysł był kontynuowany przez następny rok. Jesienią 2002 roku do redakcji przyszedł Marek Płóciennik, którego rok później zastąpił Marcin Orzechowski, współautor wielu książek oraz artykułów publikowanych przez „elektro.info”.

Wzmocniony stan osobowy redakcji znacznie ułatwił pracę i pozyskiwanie coraz nowszych czytelników. Pismo coraz bardziej umacniało swoją pozycję rynkową, dzięki czemu pod koniec roku 2004 została przyjęta konwencja wydawania dziesięciu numerów w roku przy nakładzie 9000 egzemplarzy. W tym czasie sukcesywnie pozyskiwaliśmy autorów i podnosiliśmy poziom merytoryczny każdego numeru. Również w 2004 roku została podjęta decyzja dotycząca wydawania publikacji książkowych.

Na wiosnę 2004 r., dotychczasową sekretarz redakcji zastąpiła Anna Kuziemska, doświadczona w pracy dziennikarskiej, co spowodowało bardzo silny wzrost pozycji pisma, które otrzymało statut miesięcznika. Na jesieni 2004 roku na rynku księgarskim ukazało się pierwsze wydanie popularnego „Poradnika Projektanta Elektryka”, które doczekało się pięciu wydań. Również na jesieni 2004 roku Marcina Orzechowskiego zastąpił Krzysztof Lenarczyk, na którego miejsce przyszedł natomiast Łukasz Kaczmarczyk.

Zobacz także: Energetyczne wejście w nowy rok – KOMPENDIUM ELEKTRYKA elektro.info 2017

W 2005 roku Łukasza Kaczmarczyka zastąpił Michał Matuszewski, który pracował z nami do jesieni 2006 roku. Jego miejsce zajął Karol Kuczyński, który pracuje po dzień dzisiejszy. I tak we wrześniu 2006 roku dobrnęliśmy do jubileuszu 5-lecia elektro.info, który obchodziliśmy podczas targów ENERGETAB w Bielsku-Białej.

Od 2008 roku, trzech autorów najlepszych artykułów merytorycznych jest wyróżnianych nagrodą medialną w postaci statuetki „VERBA DOCENT”, co po polsku oznacza: „Słowa uczą, a czyny są przykładem”. Jako pierwsi dostąpili tego zaszczytu:

  • prof. dr hab. inż. Andrzej Sowa,
  • dr inż. Jerzy Szymański,
  • mgr inż. Andrzej Boczkowski.

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl