Artykuł sponsorowany

Czy przewody szynowe mają sens?

 ETI Polam Sp. z o.o.  |  13.07.2017  |  4
Czy przewody szynowe mają sens?
Czy przewody szynowe mają sens?
ETI Polam

Pomimo prawie stuletniej historii przewodów szynowych jako elementu instalacji elektrycznych trwale wpisanego w krajobraz elektryczny, podczas praktyki na rynku instalacyjnym wciąż można spotkać się z rozważaniami na temat sensu i opłacalności ich stosowania.

Niniejszy artykuł jest nie tyle próbą podania czytelnikom wydawałoby się oczywistej odpowiedzi na tytułowe pytanie, a bardziej zgromadzeniem w jednym miejscu argumentów przemawiających za stosowaniem przewodów szynowych.

W artykule porównano magistralę dla prądu znamionowego 3200 A, zrealizowanej z użyciem przewodu szynowego ETI‑EAE KXA 3200 A oraz tradycyjną trasę kablową, przy czym w naszym przypadku poddajemy analizie magistralę dystrybucyjną z potrzebą zasilenia odbiorów w różnych miejscach magistrali.

Ilość zajmowanego miejsca

Przewody szynowePorównanie przewodów szynowych z kablami pod względem ilości zajmowanego miejsca oraz komfortu prowadzenia trasy już w prostej analizie wypada na korzyść tych drugich (Dowiedz się więcej o przewodach szynowych). W przypadku rozważanej magistrali prądowej o długości 100–150 m będziemy potrzebowali wiązkę 40 żył o przekroju 240 mm2 każda (uwzględniając w obliczeniach spadki napięć), które po ułożeniu dadzą minimalny wymiar przekroju 520x210 mm plus wymiary korytka, z uwzględnieniem odstępów pomiędzy nimi.

Przewód szynowy o tym samym prądzie będzie miał wymiary 412x150 mm (odnosi się to do typu ETI-EAE KXA 3200 A). Warto pamiętać, że przestrzeń zajmowana przez kable jest większa i bardziej inwazyjna z racji mniej swobodnego kształtowania przebiegu magistrali – promień gięcia wyżej wspomnianego kabla w zależności od producenta to 10x–15x jego średnica.

W rozważanym przypadku 240 mm2 daje nam średnicę 26 mm, czyli promień gięcia zawiera się od 26 do 39 cm. Pamiętajmy, że wiązka kabli ma 520 mm szerokości, zatem kabel po wewnętrznej stronie będzie miał promień/zakręt 390 mm, ale ten zewnętrzny 390+520 mm, czyli tak naprawdę cała grupa kabli będzie skręcać z promieniem 1 m! Natomiast przewód szynowy bez przeszkód można układać pod kątem 90 stopni, łatwo omijając kolizje z innymi instalacjami.

Ciężar instalacji

Przewody szynoweOsobnym zagadnieniem jest ciężar rozważanej magistrali. Każdy metr rozpatrywanej trasy to waga rzędu 40x1,25 kg ≈ 50 kg, a więc na odcinku 100 m, jak łatwo wyliczyć, taka trasa kablowa (wciąż bez uwzględnienia konstrukcji, która musi być wystarczająco wytrzymała) waży 4,5 tony. Nie każda konstrukcja hali czy budynku jest w stanie wytrzymać takie obciążenie (Poznaj szczegółowe dane techniczne przewodów szynowych). Dla porównania metr przewodu szynowego o takiej samej obciążalności prądowej waży niecałe 36 kg i nie wymaga dodatkowej trasy, drabinek, koryt, czy konstrukcji nośnej.

Zmniejszenie liczby rozdzielnic

Zastosowanie przewodów szynowych w zastępstwie kabli ma również inne zalety. W przypadku niedużej liczby odbiorów mamy możliwość pominięcia rozdzielnic dystrybucyjnych. Ich funkcję przejmą kasety odpływowe wyposażone w aparaturę zabezpieczeniową. System jest również elastyczny i łatwo go dostosować do zmieniających się warunków. Wówczas nie ma potrzeby ciągnąć nowych kabli i montować nowej rozdzielnicy, wystarczy przepiąć kasetę odpływową.

Rzadko kiedy obciążalność prądowa kabla jest wyznacznikiem doboru jego przekroju, zazwyczaj jest nim spadek napięcia. Mniejszy spadek napięcia na części systemu dystrybucyjnego w obszarze przewodu szynowego pozwala na zastosowanie cieńszych kabli na pozostałej części WLZ-ów, a należy pamiętać, że zgodnie z polskimi i europejskimi normami maksymalny spadek napięcia dla WLZ wynosi tylko 3%.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że realizacja magistrali prądowej z możliwością zasilania na jej długości odbiorników nie jest praktycznie możliwa z użyciem przewodów kablowych, ponieważ prawdopodobnie konieczne byłoby oddzielne zasilanie grup odbiorników osobnym kablem, z wydzielonego zabezpieczonego pola rozdzielnicy.

Problem rozbudowy i czasochłonność instalacji

Rozbudowa instalacji niesie za sobą konieczność ułożenia kolejnych kabli na korytach/drabinach kablowych od rozdzielnicy do zasilanej maszyny lub podrozdzielni. Podczas „dokładania” kabli możemy napotkać wiele przeszkód na trasie prowadzenia kabla, włączając w to przejścia pożarowe, podwieszane sufity, suche zabudowy(Zobacz jak ominąć przeszkody przy modernizacji instalacji). Dodatkowo do przeciągania długich odcinków kabli wymagana jest często duża liczba elektromonterów.

Rozbudowa instalacji wymaga również zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń w istniejących rozdzielniach, o ile są przewidziane rezerwowe pola, z których wyprowadzamy dodatkowe obwody. Aby wpiąć nowy obwód oraz zamontować nowe zabezpieczenie, należy wyłączyć zasilanie rozdzielnicy, co może powodować przestoje w produkcji.

Wymienione uciążliwości znikają przy zastosowaniu przewodów szynowych i kaset odpływowych, które dodatkowo możemy wpinać podczas normalnej pracy przewodu szynowego pod napięciem. Elementy instalacji elektrycznej opartej na przewodach szynowych można łatwo zdemontować, zmienić przebieg trasy i wykorzystać ponownie w nowej instalacji.

Przewody szynowe Przewody szynowe

 

Prefabrykowane elementy systemu przewodów szynowych pozwalają na szybką instalację systemu. Czas montażu przewodów szynowych jest średnio dwa razy krótszy od montażu koryt, drabin, kabli, a co za tym idzie, dwa razy tańszy, jeśli chodzi o nakłady na robociznę oraz koszty wynajmu elektrycznych podnośników nożycowych. Dodatkowo układanie magistrali kablowej jest bardziej inwazyjne w stosunku do otoczenia, wymaga więcej miejsca na przygotowywanie odcinków kabli oraz większej liczby personelu towarzyszącego.

Koszty użytkowania i podsumowanie

Lepsze parametry elektryczne przewodów szynowych, takie jak niższa reaktancja, mniejsze spadki napięcia, niższe straty mocy, pozwalają na redukcję kosztów eksploatacyjnych na poziomie 5–10% zużycia energii w stosunku do instalacji opartej na kablach (Przekonaj się ile dokładnie możesz zaoszczędzić). Stosując niższą z wartości powyższego przedziału, uzyskujemy roczne oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w ponoszonych kosztach energii dla magistral o prądzie 3200 A.

Przewody szynowe mają wiele zalet w stosunku do przewodów kablowych, co w niektórych zastosowaniach powoduje, że powinny być naturalnym wyborem końcowego użytkownika. Należy wymienić kilka wad rozwiązań opartych na przewodach szynowych, jak chociażby konieczność bardziej dokładnego przygotowania instalacji w fazie projektu, ponieważ gotowe prefabrykowane elementy przewodu szynowego nie mogą być potem modyfikowane. Niemniej nie jest to przeszkoda, która nie może być zlikwidowana przez średnio doświadczony personel zarówno po stronie dostawcy urządzeń, jak i instalatora systemu.

Ostatnim, być może kluczowym argumentem, który dla wielu osób stojących przed wyborem – przewód szynowy czy kabel, może być najważniejszym, jest cena obu rozwiązań. Liczby w tym punkcie rozważań są dość jednoznaczne: koszt zakupu przewodu szynowego będzie niższy o 10–20% w stosunku do kabla dla rozważanej tutaj magistrali, i to nawet bez uwzględnienia dodatkowych kosztów trasy kablowej w postaci drabinek, konstrukcji nośnej czy dodatkowych pól w rozdzielnicach.

 

ETI Polam

ETI Polam Sp. z o.o.
ul. Jana Pawła II 18,
06-100 Pułtusk, Polska

tel. +48 (23) 691 93 00
fax. +48 (23) 691 93 60

www.etipolam.com.pl

Komentarze

(4)
Michał | 18.04.2017, 20:46
Bardzo dobry artykuł, zgadzam się w 100%
Eryk | 18.04.2017, 20:48
Przewody szynowe są zdecydowanie tańsze
Wojtek | 02.08.2017, 12:13
Artykul ma date: 13.07.2017 a komentarze są z 18.04.2017?
Redakcja elektro.info.pl | 03.08.2017, 10:06
Panie Wojtku, materiał został opublikowany wcześniej, ale w międzyczasie wprowadziliśmy kilka zmian w tekście, wobec czego data, o której Pan mówi to data ostatniej aktualizacji.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
9/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Jakość zasilania odbiorców - aktualny stan w polskich sieciach elektroenergetycznych
  • - Analiza perspektyw rozwoju klastrów energetycznych w Polsce
Zobacz szczegóły
Valena Allure – ikona designu

Valena Allure – ikona designu

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych...
Brother Polska Sp. z o.o. Brother Polska Sp. z o.o.
      Jedyne na rynku właściwości !!! Drukarki...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl