Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Uproszczony projekt zasilania i sterowania nagrzewnicą kanałową

mgr inż. Julian Wiatr  |  elektro.info 7-8/2016  |  10.08.2016  |  2
Nagrzewnice kanałowe przeznaczone są do montażu  w  instalacjach  wentylacyjnych,  tam  gdzie  zachodzi  potrzeba  podniesienia  temperatury nawiewanego  powietrza  lub  utrzymania  jej  na  stałym  poziomie.
Nagrzewnice kanałowe przeznaczone są do montażu w instalacjach wentylacyjnych, tam gdzie zachodzi potrzeba podniesienia temperatury nawiewanego powietrza lub utrzymania jej na stałym poziomie.
arch. redakcji

W tym numerze prezentujemy projekt automatyki i zasilania nagrzewnicy stanowiącej element systemu wentylacji hali produkcyjnej.

W praktyce projektowej niejednokrotnie zachodzi potrzeba opracowania automatyki układów grzewczo-wentylacyjnych, które stanowią element systemu wentylacji będącej przedmiotem opracowania branży sanitarnej. W takim przypadku projektant elektryk jest obowiązany do zapoznania się z projektem sanitarnym i uzyskania informacji w zakresie konfiguracji projektowanych elementów nagrzewnicy i wentylatorów wchodzących w skład nagrzewnicy. Nie zawsze jest to kompletna centrala nawiewno-wywiewna, przy której problem zasilania jest stosunkowo prosty. 

Rys. 2. Schemat montażowy rozdzielnicy zasilania i sterowania nagrzewnicy kanałowej o mocy 18 kW
Rys. 2. Schemat montażowy rozdzielnicy zasilania i sterowania nagrzewnicy kanałowej o mocy 18 kW; rys. J. Wiatr

Podstawa opracowania

1. Zlecenie inwestora.
2. Projekt instalacji sanitarnych projektowanej hali produkcyjnej.
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity DzU z 2015 r., poz. 1422).
4. Wieloarkuszowa norma PN-IEC 60364 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych.
5. Norma PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Instalacje dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym.
6. Wizja lokalna w terenie i uzgodnienia z użytkownikiem oraz uzgodnienia międzybranżowe.
7. Uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. bhp oraz rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż..

Opis techniczny i obliczenia

Rozdzielnicę nagrzewnicy (RN) wraz z regulatorem obrotów oraz termostatem należy zainstalować na ścianie hali, na wysokości 1,2 m nad posadzką. Z RN należy wyprowadzić zasilanie wentylatora kanałowego instalowanego wspólnie z nagrzewnicą oraz wentylatora nawiewnego. Schemat ideowy RN przedstawia rys 1., natomiast rys. 2. przedstawia schemat montażowy rozdzielnicy RN.

Zasilanie rozdzielnicy nagrzewnicy (RN) należy wyprowadzić z rozdzielnicy głównej hali (RGH) przewodem YDYżo 5x10. Zabezpieczenie przewodu zainstalowane w RGH: DO2gG50.

Parametry obwodu zwarciowego, odczytane z projektu instalacji elektrycznych hali w miejscu przyłączenia przewodu zasilanego RN, wynoszą: R = 0,15 Ω; X = 0,1 Ω.

Moce silników i nagrzewnicy oraz pozostałe parametry tych elementów występujące w obliczeniach przyjęto z DTR producenta.

Zestawienie podstawowych materiałów

Przewód YDYżo 5x10 - 30 m,
Przewód YDYż0 4 x 6 - 30 m,
Przewód YDYżo 4 x 1,5 - 30 m,
Przewód YDYżo 3x1,5 - 60 m,
Stycznik 3NO 230 V/63 A - 1 szt.,
Stycznik 2NO 230 V/20 A - 4 szt.,
Przekaźnik z opóźnionym odpadaniem 1NO 230 V/10 A - 1 szt.,
Nagrzewnica kanałowa 18 kW - 1 szt.,
Wentylator kanałowy 250 W - 1 szt.,
Wentylator nawiewny 540 W - 1 szt.,
Wyłącznik instalacyjny nadprądowy S303C32 - 1 szt.,
Wyłącznik instalacyjny nadprądowy S303C2 - 3 szt.,
Lampka kontrolna zielona - 1 szt.,
Rozłącznik izolacyjny FR103/100 A - 1 szt.,
Rozdzielnica nieprzewodząca o pojemności 24 moduły - 1 szt.,
Instalacyjna listwa zaciskowa o przekroju do 4 mm2 - 1 szt.,
Termostat - 1 szt.,
Czujnik temperatury,
Regulator obrotów wentylatora kanałowego - 1 szt.,
Kaseta sterująca - 1 szt.

Czytaj też: Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(2)
Paweł | 23.07.2018, 14:13
Błędne obliczenia, błędne wzory i błędne założenia. Spadek napięcia do rozdzielnicy 1.28%, do nagrzewnicy 3.41%> pod założonych 3%. Działać będzie ale jest źle zaprojektowane.
Redakcja elektro.info.pl | 24.07.2018, 11:29
Panie Pawle,
dziękujemy za komentarz. Przekażemy Pana uwagi autorowi z prośbą o odpowiedź.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
 • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl