Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Uproszczony projekt zasilania i sterowania nagrzewnicą kanałową

mgr inż. Julian Wiatr  |  elektro.info 7-8/2016  |  10.08.2016  |  2
Nagrzewnice kanałowe przeznaczone są do montażu  w  instalacjach  wentylacyjnych,  tam  gdzie  zachodzi  potrzeba  podniesienia  temperatury nawiewanego  powietrza  lub  utrzymania  jej  na  stałym  poziomie.
Nagrzewnice kanałowe przeznaczone są do montażu w instalacjach wentylacyjnych, tam gdzie zachodzi potrzeba podniesienia temperatury nawiewanego powietrza lub utrzymania jej na stałym poziomie.
arch. redakcji

W tym numerze prezentujemy projekt automatyki i zasilania nagrzewnicy stanowiącej element systemu wentylacji hali produkcyjnej.

W praktyce projektowej niejednokrotnie zachodzi potrzeba opracowania automatyki układów grzewczo-wentylacyjnych, które stanowią element systemu wentylacji będącej przedmiotem opracowania branży sanitarnej. W takim przypadku projektant elektryk jest obowiązany do zapoznania się z projektem sanitarnym i uzyskania informacji w zakresie konfiguracji projektowanych elementów nagrzewnicy i wentylatorów wchodzących w skład nagrzewnicy. Nie zawsze jest to kompletna centrala nawiewno-wywiewna, przy której problem zasilania jest stosunkowo prosty. 

Rys. 2. Schemat montażowy rozdzielnicy zasilania i sterowania nagrzewnicy kanałowej o mocy 18 kW
Rys. 2. Schemat montażowy rozdzielnicy zasilania i sterowania nagrzewnicy kanałowej o mocy 18 kW; rys. J. Wiatr

Podstawa opracowania

1. Zlecenie inwestora.
2. Projekt instalacji sanitarnych projektowanej hali produkcyjnej.
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity DzU z 2015 r., poz. 1422).
4. Wieloarkuszowa norma PN-IEC 60364 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych.
5. Norma PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Instalacje dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym.
6. Wizja lokalna w terenie i uzgodnienia z użytkownikiem oraz uzgodnienia międzybranżowe.
7. Uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. bhp oraz rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż..

Opis techniczny i obliczenia

Rozdzielnicę nagrzewnicy (RN) wraz z regulatorem obrotów oraz termostatem należy zainstalować na ścianie hali, na wysokości 1,2 m nad posadzką. Z RN należy wyprowadzić zasilanie wentylatora kanałowego instalowanego wspólnie z nagrzewnicą oraz wentylatora nawiewnego. Schemat ideowy RN przedstawia rys 1., natomiast rys. 2. przedstawia schemat montażowy rozdzielnicy RN.

Zasilanie rozdzielnicy nagrzewnicy (RN) należy wyprowadzić z rozdzielnicy głównej hali (RGH) przewodem YDYżo 5x10. Zabezpieczenie przewodu zainstalowane w RGH: DO2gG50.

Parametry obwodu zwarciowego, odczytane z projektu instalacji elektrycznych hali w miejscu przyłączenia przewodu zasilanego RN, wynoszą: R = 0,15 Ω; X = 0,1 Ω.

Moce silników i nagrzewnicy oraz pozostałe parametry tych elementów występujące w obliczeniach przyjęto z DTR producenta.

Zestawienie podstawowych materiałów

Przewód YDYżo 5x10 - 30 m,
Przewód YDYż0 4 x 6 - 30 m,
Przewód YDYżo 4 x 1,5 - 30 m,
Przewód YDYżo 3x1,5 - 60 m,
Stycznik 3NO 230 V/63 A - 1 szt.,
Stycznik 2NO 230 V/20 A - 4 szt.,
Przekaźnik z opóźnionym odpadaniem 1NO 230 V/10 A - 1 szt.,
Nagrzewnica kanałowa 18 kW - 1 szt.,
Wentylator kanałowy 250 W - 1 szt.,
Wentylator nawiewny 540 W - 1 szt.,
Wyłącznik instalacyjny nadprądowy S303C32 - 1 szt.,
Wyłącznik instalacyjny nadprądowy S303C2 - 3 szt.,
Lampka kontrolna zielona - 1 szt.,
Rozłącznik izolacyjny FR103/100 A - 1 szt.,
Rozdzielnica nieprzewodząca o pojemności 24 moduły - 1 szt.,
Instalacyjna listwa zaciskowa o przekroju do 4 mm2 - 1 szt.,
Termostat - 1 szt.,
Czujnik temperatury,
Regulator obrotów wentylatora kanałowego - 1 szt.,
Kaseta sterująca - 1 szt.

Czytaj też: Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(2)
Paweł | 23.07.2018, 14:13
Błędne obliczenia, błędne wzory i błędne założenia. Spadek napięcia do rozdzielnicy 1.28%, do nagrzewnicy 3.41%> pod założonych 3%. Działać będzie ale jest źle zaprojektowane.
Redakcja elektro.info.pl | 24.07.2018, 11:29
Panie Pawle,
dziękujemy za komentarz. Przekażemy Pana uwagi autorowi z prośbą o odpowiedź.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
 • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl