Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Generacja rozproszona jako element zwiększenia niezawodności zasilania w budynkach użyteczności publicznej

Niezależna linia zasilająca
W artykule przedstawiono wymagania dotyczące pewności zasilania wybranych budynków użyteczności publicznej. Omówiono także możliwości wykorzystania źródeł generacji rozproszonej, które mogą zwiększyć niezawodność zasilania w energię elektryczną.
W artykule przedstawiono wymagania dotyczące pewności zasilania wybranych budynków użyteczności publicznej. Omówiono także możliwości wykorzystania źródeł generacji rozproszonej, które mogą zwiększyć niezawodność zasilania w energię elektryczną.
Rys. arch. redakcji
Ciąg dalszy artykułu...

Niezależna linia zasilająca – rezerwowe zasilanie za pomocą linii elektroenergetycznej. Przez taką linię rozumie się rozwiązanie, w którym awaria, np. zwarcie na jednej linii, nie powoduje równoczesnego wyłączenia drugiej linii, tylko przejęcie przez nią obciążenia obu linii. Natomiast sytuacja wyłączenia obu linii jest bardzo mało prawdopodobna – powinny one być zasilane z osobnych GPZ-ów lub różnych sekcji tego samego GPZ-u.

Zasadniczo rezerwowa linia zasilająca służy do przejęcia obciążenia na dłuższy okres czasu w przypadku awarii zasilania podstawowego z pierwszej linii zasilającej. Dodatkowo należy stosować również inne urządzenia rezerwowego zasilania, które powodują poprawę jakości napięcia zasilającego, niwelując skutki zapadów spowodowanych zwarciami w systemie wewnętrznym lub krótkotrwałymi zakłóceniami w sieci.

Systemy gwarantowanego zasilania składają się z dwóch systemów: UPS (zespołu statycznego) i agregatu prądotwórczego (zespołu dynamicznego). Są one niezależne od siebie, co powoduje, że tworzą tzw. układ nadmiarowy, inaczej redundantny – gwarantują pewność dostaw energii elektrycznej.

Te redundantne źródła zasilania są podłączone do systemu zasilania obiektu przez układ samoczynnego załączenia rezerwy (SZR), który przełącza źródła zasilania w przypadku awarii. Energia elektryczna jest dystrybuowana do poszczególnych obwodów odbiorczych w zależności od ich ważności.

Zespoły prądotwórcze stosowane w szpitalach są rezerwowym źródłem zasilania – składają się z jednego lub większej liczby wysokoprężnych silników spalinowych produkujących energię elektryczną mogącą zasilić potrzebne układy szpitala. Są one przystosowane do dość długiego okresu pracy – od kilku godzin do kilku, kilkunastu dni w przypadku większych awarii zewnętrznych.

Ich moc jest różna w zależności od wymagań poszczególnych jednostek szpitalnych. Są załączane automatycznie, w przypadku wystąpienia awarii, przy czym ich rozruch trwa kilka sekund dla małych jednostek do kilkudziesięciu dla większych agregatów.

Agregaty prądotwórcze są zazwyczaj drugim rezerwowym źródłem zasilania i włączają się samoczynnie w przypadku braku lub znacznego obniżenia się napięcia w liniach zasilających budynek szpitalny.

Układy UPS z baterią akumulatorów są powszechnie stosowane jako źródła zasilania rezerwowego – dają one pewność przełączenia bezprzerwowego (nie powstają chwilowe zapady napięcia). Układy te mają wysoką sprawność oraz są produkowane w bardzo szerokim zakresie mocy, przez co można dobrać odpowiedni UPS do potrzeb szpitala.

Często zdarza się również, że stosowane są dwa UPS-y – w normalnym stanie są obciążone po ok. 40%, a w razie potrzeby (np. awarii jednego z nich), drugi może przejąć całe obciążenie. Są sterowane mikroprocesorami, przez co zabezpieczają przed przerwami w dostawie energii, ale także poprawiają jakość energii elektrycznej podczas normalnej pracy.

UPS-y współpracują z bateriami akumulatorów, które są stale doładowywane w normalnym stanie pracy, a w przypadku awarii są przełączane na zasilanie bateryjne.

Dla zapewnienia odpowiedniego zadziałania zabezpieczeń i załączenia rezerwowych źródeł energii stosowane są układy samoczynnego załączenia rezerwy (SZR), a często nawet kombinacje układów rezerwowego zasilania, aby zapewnić niezawodność działania zasilania. Odbiorniki w danym obiekcie są podzielone na grupy w zależności od priorytetu zasilania i w przypadku awarii najważniejsze jest załączenie odbiorników z pierwszej grupy przez samoczynne przełączenie na rezerwowe źródło zasilania bez jakiejkolwiek przerwy w zasilaniu.

Czytaj też: Maksymalne ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą być sprzedane w drodze aukcji >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Działalność TGE w sierpniu 2019 r.

Towarowa Giełda Energii podsumowała działalność w sierpniu 2019 r. Wynika z niej, że wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł 21 214 456 MWh i był o 18,4 proc. wyższy niż w...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl