Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Adolf Jan Morawski

Adolf Jan Morawski (1895–1940)
Kserokopia fotografii Adolfa Morawskiego w garniturze.
Kserokopia fotografii Adolfa Morawskiego w garniturze.
muzeumkatynskie.pl

Adolf Jan Morawski działał aktywnie na rzecz elektryfikacji Polski, zarówno w aspekcie technicznym, jak i gospodarczym z uwzględnieniem obronności kraju. Angażował się nie tylko w prace naukowe na uczelni, ale również szukał jak najdoskonalszych rozwiązań w praktyce, odwiedzając m.in. zakłady w innych krajach. Jego karierę przerwał wybuch drugiej wojny światowej. W 1940 prof. Morawski został zamordowany w Katyniu.

Ciąg dalszy artykułu...

Działalność stowarzyszeniowa

Prof. Morawski był działaczem wielu organizacji społecznych, technicznych i gospodarczo-przemysłowych. W SEP był członkiem kilku komisji specjalistycznych, między innymi Komisji Przepisowej Oddziału Zagłębia Węglowego w Sosnowcu (później w Katowicach), a od 1935 r. przy Zarządzie Głównym SEP w Warszawie.

Działał również jako przewodniczący Komisji Przepisów Budowy i Ruchu oraz w Komisji Normalizacji Elektrotechnicznej SEP, a także jako przewodniczący Grupy Elektryfikacyjnej SEP. Ponadto prof. Morawski był stałym delegatem Polskiego Komitetu Elektrotechnicznego SEP do prac Komitetu Studiów Wyłączników Olejowych (wysokiego napięcia) przy Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (CEI) w Genewie i Paryżu.

Polecamy lekturę: Alfons Hoffmann

Był także współautorem projektów nowych norm elektrycznych, ustanowionych przez Polski Komitet Normalizacyjny. Prof. Morawski był doradcą, rzeczoznawcą i konsultantem technicznym wielu przedsiębiorstw przemysłowych oraz instytucji, początkowo na terenie tzw. Centralnego Okręgu Przemysłowego, a od 1936 r. w Warszawie, między innymi w pierwszej w Polsce ­fabryce lokomotyw w Chrzanowie, w Hucie Cynkowej Giesche w Trzebini, w kopalni „Artur” w Sierszy, w fabryce Portland-Cementu „Firlej” w Górce, w Hucie Batory, w Związku Elektrowni Polskich w Warszawie oraz w Izbie Przemysłowo-Handlowej i Związku Rewizyjnym Samorządu Terytorialnego w Warszawie.

Na początku 1938 r. prof. Morawski został powołany, z ramienia Ministerstwa Przemysłu i Handlu, na stanowisko kierownika Komisji Technicznej budowy nowej elektrowni w Nisku na terenie tzw. Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Okres wojny

Na początku 1939 r. na życzenie Biura Elektryfikacji tego ministerstwa został mianowany przewodniczącym podkomisji Polskiego Komitetu Energetycznego, która miała za zadanie opracowanie generalnego projektu elektryfikacji Polski na najbliższe dziesięciolecie. Rozpoczęte prace w tym zakresie przerwał wybuch II wojny światowej.

Przeczytaj także: Nikola Tesla

W końcu sierpnia 1939 r. prof. Morawski, jako porucznik rezerwy, został zmobilizowany do wojska i wcielony do pułku łączności. Wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Następnie internowany przez Armię Czerwoną, został osadzony w obozie jenieckim w Kozielsku i zamordowany w kwietniu 1940 r. w Katyniu.

W 1986 r. na ścianie kościoła Św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w miejscu pamięci „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie”, została umieszczona tablica z jego nazwiskiem. Był jednym z czterech pracowników lub współpracowników fabryki Szpotańskiego, którzy zginęli w Katyniu. Nazwiska wszystkich pomorodowanych przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Starobielsku zostały zamieszczone na tablicach pamiątkowych Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Literatura
XXI tom Polskiego Słownika Biograficznego
Sylwetki profesorów Politechniki Warszawskiej, Pracownia Historyczna BGPW.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2016

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl