Artykuł sponsorowany

Husqvarna, czyli czym bawią się prawdziwi mężczyźni?

 Husqvarna  |  31.03.2016
Husqvarna

 

Mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, że w konstrukcjach tak dopracowanych jak piły łańcuchowe (przypomnijmy, że pierwsze narzędzia tego typu pojawiły się już w XVIII wieku!) nie ma już zbyt wiele miejsca na innowacje czy pionierskie koncepcje, jednak nie jest to prawda.

Postęp technologiczny i kolejne nowatorskie rozwiązania w zakresie miniaturyzacji oraz efektywności spalania paliwa sprawiają, że i w tej dziedzinie jest całkiem sporo miejsca na wypracowanie czegoś nowego na podstawie już sprawdzonych pomysłów.

Liderem tego typu działań jest szwedzka firma Husqvarna, której produkty od lat cieszą się uznaniem na całym świecie.

Krótka historia rewolucji

Historia przełomowych rozwiązań technologicznych stosowanych w produktach Husqvarna sięga początków drugiej połowy XX wieku. Właśnie wtedy, w roku 1959, na rynek została wprowadzona pierwsza pilarka spalinowa marki Husqvarna.

Poza niewątpliwymi walorami użytkowymi charakteryzowała się tym, że pracowała znacznie ciszej niż pilarki oferowane przez konkurencję – było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii odpowiednio przystosowanej do gabarytów urządzenia, wykorzystywanej w tłumikach motocyklowych.

Niższy poziom hałasu generowanego przez pilarki spalinowe szwedzkiego producenta był dla ich potencjalnych użytkowników poważnym argumentem przemawiającym za zakupem pilarek tej konkretnej marki. Dowiedz się więcej o szczegółach technicznych pilarek firmy Husqvarna >>

Kolejny przełomowy rok to 1969, kiedy do wszystkich nowo powstających pilarek został wprowadzony system antywibracyjny. Zapobiegał on powstawaniu groźnych dla zdrowia (a nawet życia) zaburzeń krążenia u osób posługujących się łańcuchowymi piłami spalinowymi.

Już kilka lat później, w roku 1973, zostaje wprowadzony kolejny innowacyjny system – tym razem jest to automatyczny hamulec łańcucha, który dramatycznie podnosi poziom bezpieczeństwa posługiwania się spalinową piłą łańcuchową i znacząco zmniejsza liczbę urazów powstających przy pracy z wyposażonymi w niego pilarkami.

W 1989 roku nie pojawia się wprawdzie żaden rewolucyjny system, ale za to Husqvarna wypuszcza pilarkę oznaczoną jako 3120 XP – to konstrukcja potężna i wyposażona w niezwykle wydajny silnik, dzięki czemu praktycznie z miejsca zdobywa sobie doskonałą opinię wśród drwali. Ten model pozostaje w sprzedaży nieprzerwanie po czasy obecne.

Dziesięć lat później, w roku 1999, Husqvarna wprowadza do swoich pilarek spalinowych funkcję TrioBreak, dzięki której możliwe staje się włączenie hamulca łańcucha za pomocą prawej ręki – to kolejny przełom w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa użytkowników pił łańcuchowych.

Od 2009 roku łańcuchowe piły spalinowe szwedzkiej firmy są wyposażane w system AutoTune, którego podstawowym zadaniem jest automatyczna regulacja przepływu paliwa w celu zmniejszenia jego zużycia i optymalizacji wydajności pilarek, a tym samym redukcji ilości spalin emitowanych do atmosfery.

W 2012 roku Husqvarna wprowadza na rynek duży wybór urządzeń akumulatorowych – w tym pilarki, podkaszarki oraz nożyce do żywopłotów. To kolejny przełom i choć firma zdobywa wiele prestiżowych nagród, nie spoczywa na laurach i zapowiada kolejną rewolucję technologiczną w niedalekiej przyszłości... 

Kupujemy pilarkę spalinową

Niezależnie od systemów dodatkowych, w które jest wyposażona dana piła łańcuchowa, musi ona również spełniać nasze podstawowe wymagania funkcjonalne, aby była realnie użytecznym narzędziem pracy. Na co więc zwrócić szczególną uwagę kupując pilarkę?

Podstawowym parametrem jest moc – dla silników spalinowych liczona w koniach mechanicznych (KM), dla elektrycznych w kilowatach (kW), choć nie jest to sztywna zasada (bywa, że silniki spalinowe też mają moc podaną w kW).

Generalnie przyjmuje się, że do lekkich prac ogrodowych w rodzaju przycinania gałęzi czy cięcia bierwion na opał w zupełności wystarczy pilarka o mocy około 2-3 KM (czyli mniej więcej 2-3 kW). Do cięższych prac, w tym wycinania drzew, trzeba wybrać piłę łańcuchową o większej mocy w myśl zasady „im cięższa praca, tym większa potrzebna moc”.

Warto zwrócić uwagę na wagę danej piły – rzecz jasna potężniejsze silniki automatycznie zwiększają wagę całego urządzenia, jednak koniecznie należy wziąć pod uwagę ewentualność dłuższej pracy pilarką i związanego z tym obciążenia dla nadgarstków i ramion. Warto zachować rozsądny kompromis między mocą a wagą kupowanej piły łańcuchowej.

Duże znaczenie ma także długość prowadnicy: do typowych prac ogrodowych nie będzie potrzebna pilarka z naprawdę długą prowadnicą – w zupełności wystarczy 30-40 centymetrów. Do wycinki drzew wymagana będzie oczywiście prowadnica dłuższa (nawet około 100 centymetrów).

Bardzo ważnym (choć często pomijanym lub bagatelizowanym) parametrem piły łańcuchowej jest poziom hałasu podczas pracy, ma on bowiem bezpośrednie przełożenie nie tylko na komfort, ale w dłuższej perspektywie również i na zdrowie użytkownika.

Choćby z tego powodu warto się zaopatrzyć w profesjonalne słuchawki wytłumiające, ponieważ hałas generowany przez typową spalinową piłę łańcuchową oscyluje wokół 110-120 decybeli, co przy długotrwałej ekspozycji niechronionych uszu może doprowadzić do trwałej utraty słuchu.

Jak już wspominaliśmy wcześniej wybór pilarki spalinowej powinien być podyktowany przede wszystkim jej docelowym zastosowaniem. Warto jednak zawsze rozważyć zakup piły wyposażonej w choćby niektóre z opisanych na początku systemów dodatkowych – dzięki nim bowiem zakupiona piła łańcuchowa będzie narzędziem nie tylko wydajnym, ale również bezpiecznym.

Husqvarna

Husqvarna Poland Sp.z o.o.

03-371 Warszawa ul.Wysockiego 15B

www.husqvarna.com

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Do końca stycznia trwa konkurs na zakup autobusów elektrycznych

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie dla miast na rozwój transportu publicznego. Do rozdysponowania jest 300 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Unosisz dźwignię, wsuwasz przewód, opuszczasz dźwignię i gotowe. Podobnego rozwiązania jeszcze nigdy nie zastosowano w złączkach listwowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl