Artykuł sponsorowany

SpecSizer - narzędzie CAT® do doboru zespołów prądotwórczych

 ENERIA  |  10.07.2017  |  4
Eneria

Dobór mocy zespołu prądotwórczego dla danego obiektu to jeden z najciekawszych elementów pracy przy danym projekcie. Powinien być on zawsze realizowany przez projektanta z uprawnieniami i oparty bądź na pełnym projekcie elektrycznym, bądź na specjalistycznych obliczeniach.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trzeba określić moc zespołu prądotwórczego na wstępnym etapie inwestycji, gdy jeszcze nie ma pełnej dokumentacji projektowej.

Jest to moment, gdy warto skorzystać z programu doradczego Caterpillar SpecSizer, pozwalającego na wstępne oszacowanie potrzebnej mocy urządzenia.

SPECSIZER – DOBÓR OPTYMALNEGO AGREGATU CAT® 

CAT® SpecSizer to rozbudowane narzędzie doradcze, pozwalające na określenie wymaganych parametrów elektrycznych i mechanicznych zespołu prądotwórczego, tak aby optymalnie pasował do charakterystyki odbiorów i lokalizacji inwestora. Zostało ono specjalnie zaprojektowane przez Caterpillar Inc., ponad 10 lat temu jako narzędzie wyłącznie dla zespołów prądotwórczych CAT®.

Dobór zespołu jest dokonywany między innymi w oparciu o następujące czynniki:

 • typ odbiornika (pompa, silnik, oświetlenie, komputer, transformator itd.),
 • typ rozruchu (bezpośredni, gwiazda-trójkąt, soft start),
 • moc danego odbioru w kW lub kVA,
 • kolejność rozruchu poszczególnych odbiorników,
 • warunki lokalne.

Z kolei dane zespołu są czerpane bezpośrednio z bazy danych Caterpillar - TMI. Oznacza to, że dobrane urządzenie CAT® jest idealnie dopasowane zarówno pod względem mocy, jak i szybkości przejmowania obciążenia dla danej inwestycji i dokładnie dla danych odbiorów.

Głównym założeniem programu CAT® SpecSizer jest dobór optymalnego i jednocześnie możliwie najmniejszego zespołu prądotwórczego, który będzie w stanie przejąć zadane obciążenie. Ma to szczególne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego budynku. Zespół o zbyt małej mocy może nie przejąć wszystkich odbiorów, zwłaszcza jeśli występują duże prądy rozruchowe. Zbyt duże wymiary to zarówno wysokie koszty samego urządzenia, jak i infrastruktury wokół niego oraz ryzyko niedociążenia zespołu prądotwórczego, bardzo niekorzystne dla samego silnika diesla.

Przeczytaj więcej o zespołach prądotwórczych »


PRZYKŁAD DOBORU

Aby lepiej zobrazować sytuację, w której bardzo łatwo może nastąpić przeszacowanie lub niedoszacowanie mocy zespołu - możemy przeanalizować najprostszy dobór zasilania dla silnika indukcyjnego 22kW. Wielu klientów, nie mających styczności z zagadnieniem doboru – pewnie by oczekiwało zespołu o podobnej mocy jak podany silnik. Każdy inżynier ma jednak pełną świadomość, że sumaryczna moc odbiorników nie jest wyznacznikiem mocy agregatu.

SCENARIUSZ I

Dobór zespołu prądotwórczego zależy między innymi od rodzaju rozruchu danych odbiorników. W przypadku rozruchu bezpośredniego tzw. ciężkiego, prąd rozruchowy jest tak wysoki, że zespół musi być znacząco przewymiarowany, aby przejąć obciążenie takiego silnika.

Przy następujących założeniach:

 • odbiornik: silnik indukcyjny 22kW,
 • rozruch bezpośredni,
 • dopuszczalne spadki napięcia do 30%,
 • dopuszczalne spadki częstotliwości do 10%,
 • brak innych odbiorów,

należałoby zaproponować zespół prądotwórczy CAT® DE150 o mocy 120kW (Rys. 1 –1A - 1B). Ale… tak dobrany agregat nie byłby optymalnym rozwiązaniem. Byłby obciążony jedynie w 20%, co nie byłoby korzystne dla pracy silnika. Również wielkość inwestycji byłaby znacząca dla portfela klienta.

 1.    Dobór dla silnika indukcyjnego 22kW z rozruchem bezpośrednim
 Dobrór dla silnika indukcyjnego 22kW
1A Program Spec Sizer dobiera agregat CAT® DE150 o mocy 120kW…
 1A Program Spec Sizer dobiera agregat CAT® DE150 o mocy 120kW…
1B  Project Load Report – analiza doboru agregatu CAT
 1B Project Load Report – analiza doboru agregatu CAT

 

SCENARIUSZ II

Sytuacja doboru zespołu prądotwórczego wg pierwszego scenariusza to idealny moment na wykorzystanie możliwości programu CAT® SpecSizer oraz zasugerowanie inwestorowi np. zmiany typu rozruchu silnika. Przy rozruchu typu gwiazda-trójkąt, moc urządzenia można zmniejszyć aż do 40kW (Rys. 2 - 2A – 2B) – wówczas program dobiera model CAT® DE50. Zespół jest prawidłowo obciążony, bo aż w 60%, a skala kosztów inwestycji jest znacząco mniejsza.

 2.    Dobór dla silnika indukcyjnego 22kW z rozruchem gwiazda-trójkąt
 2. Dobór dla silnika indukcyjnego 22kW z rozruchem gwiazda-trójkąt
2A Program Spec Sizer dobiera agregat CAT® DE50 o mocy 40kW…
 2A Program Spec Sizer dobiera agregat CAT® DE50 o mocy 40kW…
2B Project Load Report – analiza doboru agregatu CAT
 2B Project Load Report – analiza doboru agregatu CAT

SPECSIZER – PROFESJONALNY DOBÓR

CAT® SpecSizer to narzędzie umożliwiające dobór optymalnego zespołu prądotwórczego CAT® w oparciu o aktualne dane urządzeń z bazy CAT. Program generuje raporty z wykresami, obrazującymi obciążenie oraz czas reakcji urządzenia i pozwalającymi na dokładną analizę różnych scenariuszy obciążeń. Bogata baza typów odbiorów, również tych bardziej nietypowych jak windy, klimatyzacja czy oświetlenie ultrafioletowe pozwala precyzyjnie dopasować dobór do potrzeb danego obiektu.

Sprawdź więcej rozwiązań biznesowych dla zespołów prądotwórczych »

 Z programu od lat korzystają nasi specjaliści handlowi oraz własne biuro projektowe. Od niedawna aplikacja jest również dostępna dla firm i projektantów z nami współpracujących. Zaprojektowanie niezawodnego układu energetycznego to praca, która wymaga profesjonalnego i odpowiedzialnego podejścia. W świecie CAT'a rozumiemy to. CAT® SpecSizer to jedno z rozwiązań, które pomaga w tym ważnym zadaniu.

Skonaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji: +48 22 201 36 56
Zapraszamy też na www.eneria.pl

Agnieszka Zawadka
Sales Manager

Eneria - Wyłączny przedstawiciel CATERPILLAR

KONTAKT

Eneria Sp z o.o.

ul. Modlińska 11
Izabelin-Dziekanówek
05-092 Łomianki/Warszawa

agregaty@eneria.pl
www.eneria.pl

Eneria
®

Komentarze

(4)
Jarosław | 18.04.2017, 20:52
Miałem okazję korzystać z tego programu i naprawdę robi wrażenie
Adam | 18.04.2017, 20:54
Czy możliwe jest aby program wskazał niewłaściwy zespół prądotwórczy?
Łukasz | 29.11.2017, 14:01
Bardzo dobry i sprawny program
Jakub | 04.12.2017, 14:47
Czy program jest intuicyjny?
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
3/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 3/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania
 • - Zastosowanie sztucznej sieci neuronowej
Zobacz szczegóły
Ograniczniki przepięć Varitector PU firmy Weidmüller

Ograniczniki przepięć Varitector PU firmy Weidmüller

Weidmüller oferuje niezawodne ograniczniki przepięć Varitector PU, charakteryzujące się innowacyjną konstrukcją, opartą na szeregowej kombinacji zamkniętego iskiernika...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl