Artykuł sponsorowany

System obudów do rozdzielnic niskiego napięcia SOLID GSX

inż. Paweł Piróg  |  17.01.2017  |  5
Fot. 1. Obudowa stojąca GTS
Fot. 1. Obudowa stojąca GTS
Eti Polam

Firma ETI wdrożyła do sprzedaży system obudów w pierwszej i drugiej klasie ochronności. System obudów w pierwszej klasie ochronności to SOLID GSX, a system obudów w drugiej klasie ochronności - SOLID DE.

Projekt zakłada produkcję obudów o różnych stopniach ochrony IP zarówno w wykonaniu naściennym, jak i wnękowym, obudów stojących monoblokowych i stojących ramowych. 

Zakres prądowy wynosi do 630 A dla obudów monoblokowych z wyjmowanym wkładem montażowym oraz do 4000 A dla obudów ramowych.

Pierwszy etap wdrożenia sytemu obejmował obudowy GT o stopniu szczelności IP66, monoblokowe, z płytą montażową od wymiaru (wys. x szer. x gł.) 250x200x150 do wymiaru 1200x1000x400.

Drugi etap obejmował obudowy 4XN160 naścienne i 4XP160 wnękowe o stopniu szczelności od IP41 do IP44, głębokości 160 mm oraz wkłady do obudów GT, XN, XP (osłony, płyty montażowe, uchwyty mocujące, wsporniki pionowe), akcesoria. Tu znajdziesz szczegóły techniczne o produktach Eti Polam >>

Kolejny, trzeci etap wdrożenia systemu SOLID GSX to obudowy stojące. Przewidywany termin wdrożenia to koniec pierwszego kwartału 2016 r. Aktualny etap wdrożenia obejmuje obudowy GTS (fot. 1.) z możliwością przykręcenia cokołów. Wysokości obudów GTS (bez cokołów) wynoszą od 1400 mm do 1850 mm, a głębokości - do 400 mm.

W etapie tym wdrażamy również obudowy XS z odkręcaną ścianą tylną, możliwością łączenia obudów, przejściem szyn prądowych pomiędzy obudowami, możliwością montażu uchwytów do podnoszenia. Obudowy XS bez cokołów mają wysokość 1850 mm, a szerokości od 550 mm do 1300 mm.

Zakładany stopień ochrony obudów GTS to IP65, a obudów XS - IP43 oraz IP65. W przypadku stopnia ochrony IP65 drzwi i ściana tylna obudów XS mają wylewaną uszczelkę poliuretanową. Cokoły o wysokości 100 mm oraz 200 mm pasują zarówno do obudów GTS, jak i XS.

Do obydwu rodzajów przewidziany jest system montażu szyn prądowych poziomych do rozdziału energii o rozstawach 40 mm, 60 mm, 100 mm, 185 mm z możliwością montażu aparatów elektrycznych oraz system pionowych szyn prądowych, zasilających. Artykuł opisuje rozwiązania systemu SOLID GSX pod kątem wyżej wymienionych aktualnie wdrożonych elementów systemu. Poznaj szeroki asortyment produktów firmy Eti Polam>>

Obudowy 4XN160, 4XP160 oraz GT Obudowa naścienna 4XN160 2-4
Fot. 2. Obudowy 4XN160, 4XP160 oraz GT
Fot. 3. Obudowa naścienna 4XN160 2-4
Obudowa wnękowa 4XP160 2-4
Fot. 4. Obudowa wnękowa 4XP160 2-4

Właściwości systemu

Obudowy naścienne o głębokości 160 mm i stopniu ochrony IP41, IP42, IP44 nazwano 4XN160.  

 Obudowa naścienna - montaż bezpośredni do ściany  Obudowa naścienna - montaż za pomocą uchwytów UCH-2
 Rys. 1. Obudowa naścienna - dwa sposoby montażu: a) bezpośredni do ściany, b) montaż za pomocą uchwytów UCH-2

Standardowo obudowy 4XN160 mają stopień ochrony IP41, po zastosowaniu uszczelki między plecami a korpusem uzyskujemy IP42 oraz dodatkowo między drzwiami a korpusem IP44.

Uszczelnienie obudowy - plecy Uszczelnienie obudowy - drzwi
Fot. 5. Uszczelnienie obudowy: a) uszczelnienie pleców, b) uszczelnienie drzwi

Obudowy wnękowe o głębokości 160 mm i stopniach ochrony IP42 i IP44 nazwano 4XP160. Obudowy 4XP160 składają się z kasety KAS160 oraz ramki z drzwiami D4X. Kaseta i ramka z drzwiami występują jako jedna pozycja sprzedażowa.

Montaż kasety wnękowej Montaż ramki drzwi Montaż drzwi
Rys. 2. Montaż obudowy wnękowej: a) montaż kasety wnękowej, b) montaż ramki drzwi, c) montaż drzwi

Standardowo obudowy 4XP160 mają stopień ochrony IP42, po zastosowaniu uszczelki drzwi uzyskujemy IP44. W celu uzyskania odpowiedniego IP konieczne jest również uszczelnienie obudowy pomiędzy ramką a ścianą.

Obudowy wykonane są z wysokiej jakości blachy stalowej o grubości 1 mm malowanej proszkowo. Kaseta obudowy wnękowej jest wykonana z blachy ocynkowanej również o grubości 1 mm. Obudowy przeznaczone są do rozdziału energii o prądzie do 250 A. W komplecie wyposażenia klient otrzymuje: zaślepki otworów mocujących do ściany, zestaw uziemienia-nakrętki, podkładki, naklejki uziemienia, śruby AS-SH 6x10 do mocowania wsporników pionowych WP-A i WP-U, przepusty kablowe, klucze do zamków oraz instrukcję montażu.

Dopuszczalne maksymalne obciążenie obudowy 4XN160 i 4XP160 wyposażonej we wszystkie wymagane elementy do podtrzymywania aparatów (WP-A, WP-U, LG-V, TH-S, PM - obciążalność kompletu śrub mocujących AS-SH M6x10) wynosi 125 kg. Maksymalna obciążalność płyt montażowych to 40 kg. Maksymalna obciążalność uchwytów mocujących do ściany UCH-2 – 200 kg. Maksymalna obciążalność drzwi 7,5 kg. Stopień ochrony przed uderzeniami mechanicznymi wynosi IK10.

Typoszereg wymiarowy oparty jest na normie DIN 43870. Podstawowe pole projektowe z osłoną aparatów ma szerokość 250 mm, a wysokość 150 mm (rys. 3.). W polu podstawowym można zainstalować 12 aparatów modułowych o szerokości 18 mm.
Oznaczenie kodowe pola podstawowego przedstawiają dwie cyfry przedzielone kreską 1-1, gdzie pierwsza cyfra oznacza szerokość, a druga wysokość. Pozostałe wielkości osłon są wielokrotnością pola podstawowego (np. osłona 2-3 - szerokość 500 mm, wysokość 450 mm). Wyszukaj produkty objęte promocją >>

 Podział wewnętrzny według pola podstawowego oraz wymiary zewnętrzne obudowy naściennej 4XN160
 Rys. 3. Podział wewnętrzny według pola podstawowego oraz wymiary zewnętrzne obudowy naściennej 4XN160

Ten sam sposób kodowania został przeniesiony do oznaczania wielkości obudów, kaset, ramek z drzwiami, gdzie pierwsza cyfra oznacza liczbę rzędów krotności pola podstawowego, a druga liczbę kolumn krotności pola podstawowego. Na przykład obudowa o oznaczeniu 4XN160 2-4 ma możliwość montażu 2 kolumn po 250 mm szerokości i 4 rzędów po 150 mm wysokości.

Obudowy naścienne 4XN160 i wnękowe 4XP160 występują w dwóch szerokościach okna montażowego 2 i 3 (500 mm i 750 mm) oraz wysokościach 3, 4, 5, 6, 7 (450 mm, 600 mm, 750 mm, 900 mm, 1050 mm).  

Kaseta KAS160 i ramka z drzwiami D4X

Obudowy wnękowe 4XP160 składają się z kasety KAS160 oraz ramki z drzwiami D4X. Kaseta montowana w ścianie wyposażona jest w śruby i otwory mocujące, ma również osłabienia do wprowadzenia kabli i przewodów zarówno od dołu, z tyłu, jak i z boku. W kasecie znajduje się ramka, do której mocowany jest wkład. Jeśli chcesz poznać cenę produktu, użyj programu cennikowego Eti Polam >>

 Montaż kasety KAS160 Eti Polam
 Rys. 4. Montaż kasety KAS160 we wnęce ściany
 Kaseta KAS160 Eti Polam
 Fot. 6. Kaseta KAS160

Po wszystkich pracach montażowych do kasety przykręcana jest ramka z drzwiami D4X. Mocowanie odbywa się za pomocą śrub, gdzie możliwa jest regulacja w płaszczyźnie pionowej ok. 20 mm. Istnieje możliwość kilkuprocentowego odchylenia ramki od płaszczyzny pleców, aby zniwelować niedokładności montażowe przy obsadzaniu kasety. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zadaj pytanie ekspertom >>

Wewnętrzny system konstrukcyjny

Wewnątrz obudowy montowany jest wkład montażowy składający się ze wsporników pionowych WP-A lub WP-U (brak możliwości podziału obudowy - wersja ekonomiczna), osłon CP, płyt montażowych PM, szyn montażowych TH-S. Płyty i szyny TH-S mocowane są do wsporników pionowych za pomocą elementów LG-V i LG-V5 i blachowkrętów, co nadaje konstrukcji bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną.Dla ułatwienia montażu szyn TH-S, płyt montażowych PM i pożądanej wytrzymałości na zrywanie w elemencie LG-V zastosowano nakrętkę wciskaną M5. Płyty i szyny przykręcane są śrubami metrycznymi.

 Wspornik pionowy WP-A
 Fot. 7. Wspornik pionowy WP-A
 Szyna TH-S o wysokości 15 mm
 Fot. 8. Szyna TH-S o wysokości 15 mm
 Płyta montażowa PM
 Fot. 9. Płyta montażowa PM (dedykowana do aparatów ETI)
 Osłona aparatów modułowych CP
 Fot. 10. Osłona aparatów modułowych CP
 Wspornik LG-V Eti Polsm  Blachowkręt Eti Polam  Wspornik LG-V5 Eti Polsm
Fot. 11. Wspornik LG-V (po lewej), blachowkręt 4.8x9.5, wspornik LG-V5 (po prawej)

Wkład montażowy jest wyjmowany, co ułatwia „sznurowanie” aparatów w warsztacie. Umożliwia to najpierw montaż obudowy, a po wszystkich pracach budowlanych montaż aparatów. Montaż aparatów w obudowie po zakończeniu prac budowlanych likwiduje ryzyko związane z zanieczyszczeniem aparatów pyłem budowlanym, a co za tym idzie ryzyko ich uszkodzenia.

Ważną zaletą systemu jest możliwość podziału obudów w pionie za pomocą elementu EPW, przez co można wydzielić w jednej obudowie przedział z aparatami zabezpieczającymi, przedział kablowy bądź przedział teletechniczny. Należy jednak pamiętać, że wspornik typu WP-U już takiej możliwości nie daje (wersja ekonomiczna bez możliwości regulacji głębokości). Skorzystaj ze wsparcia technicznego Eti Polam >>

 Podział obudowy na sekcje za pomocą wspornika EPW Eti Polam Podział obudowy na sekcje za pomocą wspornika EPW Eti Polam
 Podział obudowy na sekcje za pomocą wspornika EPW Eti Polam  Podział obudowy na sekcje za pomocą wspornika EPW Eti Polam
 Fot. 12. Podział obudowy na sekcje za pomocą wspornika EPW
 Mocowanie wsporników WP-A do obudowy Eti Polam  Mocowanie wsporników WP-A do obudowy Eti Polam
Fot. 13. Mocowanie wsporników WP-A do obudowy

Konstrukcja wspornika pionowego WP-A umożliwia skokową regulację montażu szyn nośnych, płyt montażowych oraz osłon. Skokowa regulacja w pionie wynosi 25 mm, natomiast regulacja zagłębienia szyn TH-S oraz płyt montażowych PM 8 mm lub na przemian 6 mm i 2 mm (dzięki dodatkowym otworom w elemencie LG-V).Daje to producentowi rozdzielnicy możliwość wyboru optymalnych odległości pomiędzy aparatami a osłonami. Umożliwia także pozostawienie optymalnego miejsca na kable, przewody zasilające oraz odpływowe. 

Na wsporniku WP-A naniesiono dodatkowe otwory ułatwiające rozmieszczenie szyn i płyt nośnych. Skok wspomnianych otworów to 150 mm oraz 75 mm (rys. 5.).Szyna TH-S może być zamocowana na wsporniku pionowym WP-A pod kątem ok. 51 stopni w odchyleniu pionowym (rys. 5.). Takie położenie szyny ułatwia podejście przewodami do zacisków złączek. Wszystkie komponenty Eti Polam znajdziesz w katalogu >>

 Regulacja ustawienia wspornika LG-V Eti Polam  Regulacja ustawienia wspornika LG-V Eti Polam
Rys. 5. Regulacja ustawienia wspornika LG-V

Plecy obudowy

Obudowy natynkowe 4XN160 mają plecy wykonane z blachy stalowej ocynkowanej, mocowane za pomocą blachowkrętów. Odkręcenie pleców ma za zadanie ułatwić monterom „sznurowanie” aparatów z już włożonym wkładem do obudowy. 

Obwód ochronny

Obudowy metalowe 4XN160/4XP160 zapewniają ciągłość połączeń elektrycznych obwodu ochronnego poprzez przewodzące części konstrukcyjne obudowy. Dodatkowo w ramce wewnętrznej obudowy umieszczono przygrzane nakrętki M6 (8 szt.), które służą jednocześnie do mocowania wspornika pionowego (WP-A/WP-U) oraz do przyłączenia przewodu ochronnego. 

Zewnętrzny przewód ochronny może być podłączony do głównego zacisku ochronnego montowanego przez producenta rozdzielnicy (główna listwa zaciskowa PE, blok rozdzielczy PE) lub bezpośrednio do ww. nakrętek M6 (śruba DIN912 typ AS-SH 6x10, dokręcona momentem 5 Nm).

 Podłączenie obwodu ochronnego Eti Polam  Podłączenie obwodu ochronnego Eti Polam
 Fot. 14. Podłączenie obwodu ochronnego

W przypadku przyłączenia zewnętrznego przewodu ochronnego z zastosowaniem głównej listwy PE/bloku rozdzielczego PE należy dodatkowo połączyć listwę/blok z ww. nakrętkami M6. W przypadku instalowania aparatów elektrycznych na drzwiach obudowy konieczne jest zastosowanie przewodu ochronnego (LPE-6 nr kat. 001102177) do połączenia drzwi z obudową. W tym celu zarówno w korpusie obudowy, jak i drzwiach przygrzano miedziowane galwanicznie kołki M6x12.

Inne cechy systemu obudów 4XN160/4XP160

Innymi zaletami systemu są: osłony aparatów z wycięciami oraz osłabieniami pod aparaty, otworowane płyty montażowe przeznaczone do produktów ETI, szybki montaż osłon, wysokiej jakości flansze wprowadzeniowe przewodów i kabli.

 Zapinka Eti Polam  Flansze wprowadzeniowe  Osłony dedykowane
 Fot. 15. Zapinka, flansze wprowadzeniowe, osłony dedykowane

Wkłady montażowe do obudów GT

W przypadku obudów GT zaprojektowano specjalne uchwyty UW-GT (fot. 16.) umożliwiające montaż wkładów z aparaturą. Uchwyty UW-GT przewidziane są do obudów o głębokości od 150 mm do 400 mm. Uchwyty można montować zarówno jeżeli wewnątrz zamontowana jest płyta montażowa, jak i bez niej.

W obudowach GT nie ma możliwości podziału w pionie za pomocą wspornika podziałowego EPW. W rozmiarach obudów GT zgodnych z normą DIN 43870 można zamontować wkłady pokrywające się z typoszeregiem obudów 4XN160/4XN160. Zaprojektowano również wewnętrzne elementy montażowe dostosowane do pozostałych wymiarów obudów GT.

 Sposób montażu wkładów do obudów GT  Sposób montażu wkładów do obudów GT
Fot. 16. Sposób montażu wkładów do obudów GT

Wewnętrzny system konstrukcyjny został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić montaż tego samego wkładu zarówno w obudowach GT, 4XN160, 4XP160, jak i pozostałych obudowach systemu SOLID GSX niebędących przedmiotem niniejszego artykułu.

Podsumowanie

Wszystkie wymienione cechy wpływają się na bardzo dużą elastyczność oraz funkcjonalność systemu obudów SOLID GSX. Pozwalają na skrócenie czasu potrzebnego na zmontowanie rozdzielnicy, dzięki czemu przyczyniają się do obniżenia kosztów produkcji. 

Uniwersalność wkładów pod względem wymiarowym, powtarzalne wymiary okien montażowych w obudowach niezależnie od stopnia ochrony IP i głębokości sprawiają, że ten sam wkład można montować do różnych obudów. Uniwersalność wkładów pod względem wymiarowym powoduje również ograniczenie liczby pozycji magazynowych, co pozwala na  obniżenie kosztów magazynowania.

Rozwój systemu

W tej chwili prace konstrukcyjne skupiają się na opracowaniu obudów GT o wymiarach do 1950 mm wysokości, 1300 mm szerokości i 400 mm głębokości. Obudowy będą wyposażone standardowo w cokół o wysokości 100 mm i ponadto w otwory do zamontowania przepustów EH-TKC, zaślepek lub przepustów aluminiowych.

Dodatkowo będzie możliwość wyposażenia w uchwyt z możliwością regulacji głębokości wkładu lub płyty montażowej. Dzięki uchwytom jest możliwy podział obudowy zarówno pionowy, jak i poziomy. Trwają również prace nad systemowymi obudowami o wymiarach 1950 mm wysokości, szerokości 1300mm , o głębokości 400 mm.  

Będą one wyposażone w:

  • regulację głębokości wkładu,
  • możliwość podziału w pionie i poziomie,
  • możliwość przykręcenia szyn prądowych.

Przy projektowaniu obudów uwzględniono i stosowano się do aktualnej normalizacji w tym zakresie, tj.:

PN-EN 62208: 2006 Puste obudowy do rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych - Wymagania ogólne.

PN-EN 60529: 2003 Stopnie ochrony zapewnianej przez obudowy (Kod IP).

PN-EN 62262: 2003 Stopnie ochrony przed zewnętrznymi uderzeniami mechanicznymi zapewnianej przez obudowy urządzeń elektrycznych (Kod IK).

PN-EN-50274: 2004 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym. Ochrona przed niezamierzonym dotykiem bezpośrednim części niebezpiecznych czynnych.

PN-EN 61439-1: 2010 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 1: Postanowienia ogólne.

PN-EN 61439-2: 2010 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 2: Rozdzielnice i sterownice do rozdziału energii elektrycznej.

PN-EN 60439-1: 2003 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 1: Zestawy badane w pełnym i niepełnym zakresie badań typu.

PN-EN 60439-2: 2004 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 2: Wymagania dotyczące przewodów szynowych.

PN-EN 60439-2: 2004/A1:2007 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 2: Wymagania dotyczące przewodów szynowych.

PN-EN 60439-3: 2004 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 3: Wymagania dotyczące niskonapięciowych rozdzielnic i sterownic przeznaczonych do instalowania w miejscach dostępnych do użytkowania przez osoby niewykwalifikowane. Rozdzielnice tablicowe.

PN-EN 60439-4: 2008 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 4: Wymagania dotyczące zestawów przeznaczonych do instalowania na terenach budów (ACS).

PN-EN 60439-5: 2008 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe. Część 5: Wymagania szczegółowe dotyczące zestawów do rozdziału energii w sieciach publicznych.

PN-EN 60715: 2007 Wymiary aparatury rozdzielczej i sterowniczej niskonapięciowej. Znormalizowany montaż na szynach, w celu mechanicznego mocowania aparatury elektrycznej w instalacjach rozdzielczych i sterowniczych.

Zadbano również o to, aby obudowy spełniały wymagania dyrektywy RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances). Celem wprowadzenia dyrektywy RoHS było zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych przenikających do środowiska z odpadów elektrycznych i elektronicznych.

Treść dyrektywy mówi, że nowy sprzęt elektroniczny wprowadzany do obrotu na terenie Unii Europejskiej i EFTA począwszy od 1 lipca 2006 (w Polsce od 27 marca 2007 r.) będzie zawierał ograniczenia w zawartości materiałów szkodliwych: ołowiu, rtęci, kadmu, sześciowartościowego chromu, polibromowanych bifenyli (PBB) i polibromowanych eterów fenylowych (PBDE). Komisja Europejska określiła maksymalne stężenia tych pierwiastków/substancji w materiale jednorodnym.

Komentarze

(5)
Olaf | 11.07.2016, 12:47
Gdzie można znaleźć dokładne wskazówki montażowe do obudowy wnękowej?
Filip | 18.07.2016, 13:49
Olaf, jak dla mnie liczba zdjęć i rysunków jest wystarczającą instrukcją. Bardzo przydatna publikacja!
Roman | 01.08.2016, 08:40
ciekawa oferta
Piotr | 14.04.2017, 20:52
Jaka jest wytrzymałość takiej obudowy?
Pstrycja | 14.04.2017, 20:53
Dobre rozwiązanie :)
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagrożenia pożarowe oraz porażeniowe pochodzące od ograniczników przepięć (SPD)
  • - Wymagania środowiskowe dla urządzeń i instalacji elektroenergetycznych
Zobacz szczegóły
UPS-y kompensacyjne

UPS-y kompensacyjne

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów...
JEAN MUELLER POLSKA Sp.z o.o. JEAN MUELLER POLSKA Sp.z o.o.
Firma JEAN MÜELLER GmbH ,  została założona w Eltville nad Renem w 1897 roku przez Jeana Müllera. Ten przedsiębiorczy człowiek w 1895...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl