elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ mikroinstalacji prosumenckich na zużycie energii przez odbiorniki

arch. redakcji

arch. redakcji

W 2012 roku znowelizowano ustawę [4] wprowadzając pewne ułatwienia w przyłączaniu mikroinstalacji wytwórczych w sieciach elektroenergetycznych, szczególnie niskiego napięcia.

Zobacz także

dr inż. Karol Kuczyński Wymagania unijne dla transformatorów rozdzielczych SN/nn

Wymagania unijne dla transformatorów rozdzielczych SN/nn Wymagania unijne dla transformatorów rozdzielczych SN/nn

Publikacja zawiera przegląd najważniejszych norm technicznych i prawnych weryfikujących rynek transformatorów rozdzielczych SN/nn w Polsce.

Publikacja zawiera przegląd najważniejszych norm technicznych i prawnych weryfikujących rynek transformatorów rozdzielczych SN/nn w Polsce.

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

mgr inż. Marcin Orzechowski Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.) Wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (część 2.)

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem...

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem temperatury wewnątrz rozdzielnicy nn. W kolejnej części artykułu przedstawiamy praktyczne przykłady, które wyjaśnią problem wpływu temperatury na pracę wyposażenia rozdzielnicy oraz przyłączonych przewodów i kabli.

„Mały trójpak energetyczny” wprowadził definicję mikroinstalacji, rozumianej jako odnawialne źródło energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW.

Za przyłączenie mikroinstalacji, którą planuje się przyłączyć do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej, nie pobiera się opłaty. W przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyłączenie mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej jest przyłączony do sieci jako odbiorca końcowy, a moc zainstalowana mikroinstalacji, o przyłączenie której ubiega się ten podmiot, nie jest większa niż określona w wydanych warunkach przyłączenia, przyłączenie do sieci odbywa się na podstawie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji.

Zapis ten ogranicza moc zainstalowaną mikroinstalacji z 40 kW (wartość definiowana wg [4]) do wartości mocy określonej w warunkach przyłączenia odbiorcy końcowego.

Na podstawie zgłoszenia złożonego w przedsiębiorstwie energetycznym, do sieci którego ma być przyłączona mikroinstalacja, to przedsiębiorstwo instaluje odpowiednie układy zabezpieczające i układ pomiarowo-rozliczeniowy.

Koszt instalacji układu zabezpieczającego i układu pomiarowo-rozliczeniowego ponosi operator elektroenergetycznego systemu dystrybucyjnego.

W 2015 roku uchwalono długo oczekiwaną ustawę o odnawialnych źródłach energii [3], która od razu stała się kontrowersyjna. Prezydent RP podpisał tę ustawę 11 marca 2015 r., a Ministerstwo Gospodarki 18 marca 2015 r. przedstawiło zakres zmian w tekście ustawy. Krytyczne uwagi na temat tej ustawy i trybu jej uchwalania przedstawiono również w artykule [2].

Ustawa [3] zawiera wszystkie wykazane wyżej elementy „Małego trójpaku energetycznego”. Natomiast w tekście tej ustawy nie ma sformułowania „prosument”. W ujęciu energetycznym, prosument jest to użytkownik i konsument energii, który również wytwarza energię w celu jej skonsumowania we własnym zakresie, wytwarza energię na własny użytek. Taka jest też idea promowania odnawialnych źródeł energii, aby pozyskana energia była spożytkowana najlepiej w miejscu jej pozyskania. Ewentualna nadwyżka energii powinna być wprowadzona do wspólnej sieci dystrybucyjnej, żeby uniknąć konieczności odłączania źródła energii, gdy ma ono zdolności jej generacji.

Mikroinstalacja prosumencka jest to instalacja stanowiąca wyodrębniony zespół urządzeń służących do wytwarzania energii i wyprowadzania mocy, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączonych w jednym miejscu z instalacją odbiorczą energii, w których energia elektryczna lub ciepło są wytwarzane z jednego rodzaju odnawialnych źródeł energii, a także magazyn energii elektrycznej przechowujący wytworzoną energię elektryczną, połączony z tym zespołem urządzeń.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują mechanizmy i instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, biogazu rolniczego oraz ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii [3]. Sprzedawca ma obowiązek zakupu energii elektrycznej z nowo wybudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii z mikroinstalacji o mocy do 3 kW włącznie po określonej stałej cenie jednostkowej. W przypadku energii elektrycznej pozyskanej z hydroenergii, energii wiatru na lądzie oraz energii promieniowania słonecznego, cena ta wynosi 0,75 zł za 1 kWh. Podana cena będzie obowiązywała do momentu, gdy łączna moc oddanych do użytku źródeł nie przekroczy 300 MW lub do zmiany ich wysokości rozporządzeniem właściwego ministra do spraw gospodarki.

W przypadku mikroinstalacji o mocy powyżej 3 kW do 10 kW włącznie cena jednostkowa zakupu energii z trzech wymienionych wyżej rodzajów źródeł odnawialnych wynosi 0,65 zł za 1 kWh. Cena ta będzie obowiązywała do momentu, gdy łączna moc oddanych do użytku źródeł nie przekroczy 500 MW lub do zmiany ich wysokości rozporządzeniem właściwego ministra do spraw gospodarki.

Pojawienie się możliwości sprzedaży nadwyżki energii wytwarzanej w mikroinstalacji prosumenckiej, powszechnie uważane przez społeczeństwo jako zarabianie pieniędzy, często prowadzi do zwiększonego zainteresowania otoczenia (sąsiedztwa) i próby weryfikacji, czy zarobkowe działania sąsiada nie powodują strat dla innych w jego otoczeniu.

Zmiana napięcia w sieci dystrybucyjnej z generacją rozproszoną

W sposób dość prosty można zauważyć (np. obserwując wartości napięć wskazywane przez liczniki energii elektrycznej lub podłączając do gniazdka zwykły woltomierz cyfrowy), że wartość skuteczna napięcia w instalacji elektrycznej, np. w domku jednorodzinnym, zmienia się w czasie.

Jeżeli do sieci podłączona jest mikroinstalacja prosumencka, np. wykorzystująca energię promieniowania słonecznego (panele fotowoltaiczne), to można zauważyć, że w przedziale czasu, gdy słońce świeci intensywnie, wzrasta wartość skuteczna napięcia. Fakt ten często potęguje podejrzenia i wątpliwości sąsiadów właściciela mikroinstalacji odnośnie jej oddziaływania na otoczenie. Często nie zauważa się lub nie pamięta się, że gdy nie było mikroinstalacji, to wartość skuteczna napięcia też się zmieniała. W celu zapoznania się ze zjawiskami zachodzącymi w tego typu przypadkach w dalszej części rozpatrzono przykładowy obwód elektryczny.

wplyw mikroinstalacji prosumenckich rys1

Rys. 1. Schemat analizowanego obwodu elektrycznego; rys. autora

Na rysunku 1. przedstawiono schemat obwodu elektrycznego, który jest schematem zastępczym jednej fazy linii niskiego napięcia, do której przyłączone są dwa odbiory O1 i O2. Dla uproszczenia uwzględnia się tylko rezystancje poszczególnych elementów.

Obwód zasilany jest ze źródła napięcia US.

Rezystancja RSL1 reprezentuje rezystancję wewnętrzną źródła zasilającego oraz rezystancję odcinka linii napowietrznej wykonanej przewodami AL 70 mm2, o długości 1,5 km.

Rezystancja RL2 reprezentuje rezystancję kolejnego odcinka tej linii wykonanego przewodami AL 50 mm2, o długości 100 m.

Odbiór O1 jest przykładem konsumenta energii elektrycznej, który ma zamiar przekształcić się w prosumenta.

Odbiór O1 jest charakteryzowany przez rezystancję RO1 oraz przez prąd Iw jednostki wytwórczej zainstalowanej w mikroinstalacji prosumenckiej.

Napięcie UO1 jest to napięcie w węźle elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia, w którym jest przyłączony odbiór O1 (np. napięcie w przyłączu elektroenergetycznym domku jednorodzinnego odbiorcy O1).

Odbiór O2 jest sąsiadem prosumenta O1 posiadającego mikroinstalację.

Odbiór O2 charakteryzowany jest przez rezystancję RO2.

Napięcie UO2 jest to napięcie w węźle sieci, w którym jest przyłączony odbiór O2 i w którym zainstalowany jest licznik energii elektrycznej.

W analizie przyjęto następujące dane: US = 235 V; RSL1 = 1,25 Ω; RL2 = 118 mΩ; RO2 = 200 Ω.

Na rysunku 2. przedstawiono zależność wartości napięć w punktach przyłączenia do sieci prosumenta O1 i odbiorcy O2 od wartości natężenia prądu jednostki wytwórczej w mikroinstalacji prosumenckiej O1. Rezystancja odbioru O1, w tej części eksperymentu jest stała RO1 = 40 Ω.

Jeżeli natężenie prądu jednostki wytwórczej jest równe zero (nie ma jednostki lub nie ma warunków do generacji energii), to:

  • napięcie UO1 = 226,51 V, moc pobierana z sieci przez odbiór O1 równa jest 1,283 kW,
  • napięcie UO2 = 226,37 V (wartość zaznaczona dolną linią kreskową na rysunku 2.), moc pobierana z sieci przez odbiór O2 równa jest 256 W.
wplyw mikroinstalacji prosumenckich rys2

Rys. 2. Zmiana wartości skutecznych napięć w punktach przyłączenia prosumenta O1 i odbiorcy O2 do sieci w zależności od natężenia prądu jednostki wytwórczej; rys. autora

Wraz ze wzrostem mocy jednostki wytwórczej, zwiększa się wartość natężenia prądu oraz zwiększają się wartości napięć UO1 i UO2.

Dla Iw = 4,258 A, napięcie UO1 = 231,64 V, moc pobierana przez odbiór O1 równa jest 1,341 kW (z jednostki wytwórczej 986 W, reszta z sieci), napięcie UO2 = 231,50 V (wartość zaznaczona górną linią kreskową na rysunku 2.), moc pobierana z sieci przez odbiór O2 równa jest 268 W.

Fakty są takie, że na skutek generacji energii w mikroinstalacji prosumenckiej w O1, wartość napięcia w punkcie przyłączenia odbioru O2 wzrosła o 5,13 V (2,3%) przez co wartość mocy wzrosła o 12 W (4,7%). Wzrost wartości mocy pobieranej z sieci, bez żadnych zmian w strukturze odbiorczej odbioru O2, spowoduje większy pobór energii elektrycznej, co pozornie może być powodem do niepokoju odbiorcy O2.

Odbiorca O2 nie może mieć jednak pretensji do prosumenta O1, że przyłączenie jednostki wytwórczej w mikroinstalacji O1 powoduje to, że będzie on więcej płacił za energię elektryczną. Wyjaśnienie tego wymaga uwzględnienia oprócz przytoczonych faktów również sposobu funkcjonowania elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych niskiego napięcia.

Odbiorca przyłączany do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia godzi się na określone parametry jakości napięcia zasilającego, w tym m.in. że wartość skuteczna napięcia zgodnie z [5] może zmieniać się w przedziale ±10% wartości znamionowej napięcia sieci (czyli napięcie musi się mieścić w przedziale 230 V ±10%). Zatem jeżeli wartość napięcia w punkcie przyłączenia odbioru nie przekroczy 253 V, nie ma podstaw do reklamacji. To jeszcze może nie przekonać odbiorcy O2, ponieważ jego licznik energii elektrycznej zarejestruje większe jej zużycie.

W tym miejscu należy zastanowić się, jakie są możliwe techniczne przyczyny zmiany wartości skutecznej napięcia w sieci.

Po pierwsze, zmiany wartości skutecznej napięć w sieci mogą być spowodowane procesami regulacyjnymi (np. automatyczna regulacja napięcia w stacji transformatorowej 110/15 kV tj. w GPZ, z wykorzystaniem podobciążeniowego przełącznika zaczepów uzwojeń transformatora), stosowanymi właśnie dlatego, aby zapewnić w całej sieci (również w węzłach bardzo odległych od GPZ-tu) odpowiednią wartość skuteczną napięcia.

Po drugie, zmiany te mogą być spowodowane zmianami obciążenia u poszczególnych odbiorców przyłączonych do tej sieci.

W celu wykazania wpływu zmian obciążenia odbiorców na wartości napięcia w poszczególnych węzłach sieci wykonano drugi eksperyment. Nie ma jednostki wytwórczej w O1, a zmianie ulega jedynie rezystancja odbioru O1.

Odbiorca O1 może załączać u siebie różne odbiorniki energii elektrycznej, co powoduje zwiększenie mocy i zmniejszenie wartości rezystancji wypadkowej RO1 (z formalnego punktu widzenia odbiorniki połączone są równolegle).

Odbiorca O1 może wyłączać różne odbiorniki energii elektrycznej, co powoduje zmniejszenie mocy i zwiększenie wartości rezystancji wypadkowej RO1.

Na rysunku 3. przedstawiono charakterystyki napięć w punktach przyłączenia do sieci obu odbiorów w zależności od rezystancji odbioru O1.

Jeżeli rezystancja O1 będzie równa 40 Ω, to będzie taki sam stan pracy, jak rozpatrywano na początku pierwszego eksperymentu:

  • napięcie UO1 = 226,51 V, moc pobierana z sieci przez odbiór O1 równa jest 1,283 kW,
  • napięcie UO2 = 226,37 V (wartość zaznaczona dolną linią kreskową na rysunku 3.), moc pobierana z sieci przez odbiór O2 równa jest 256 W.

Wraz ze wzrostem wartości rezystancji (zmniejszaniem się mocy) odbioru O1, zwiększają się wartości napięć UO1 i UO2.

Dla RO1 = 151 Ω, napięcie UO1 = 231,64 V, moc pobierana przez odbiór O1 równa jest 355 W, napięcie UO2 = 231,50 V (wartość zaznaczona górną linią kreskową na rysunku 3.), moc pobierana z sieci przez odbiór O2 równa jest 268 W.

wplyw mikroinstalacji prosumenckich rys3

Rys. 3. Zmiana wartości skutecznych napięć w punktach przyłączenia odbiorów O1 i O2 do sieci w zależności od rezystancji odbioru O1; rys. autora

Rozpatrując wyniki dwóch przedstawionych eksperymentów z punktu widzenia odbiorcy O2, zmiana stanu pracy sieci elektroenergetycznej z pracującą jednostką wytwórczą wywołała takie same skutki w punkcie przyłączenia O2, jak praca sieci bez tej jednostki.

Zatem ewentualne pretensje odbiorcy O2 kierowane do odbiorcy O1, że wyłączył w swoim gospodarstwie niektóre odbiorniki, zmniejszając moc z 1,283 kW do 355 W, co powoduje zwiększenie o 4,7% mocy u odbiorcy O2, są nieuzasadnione. Jest to wynik normalnego funkcjonowania elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia.

Poza tym wnioskowanie o zwiększonym poborze energii elektrycznej przez odbiorniki niskiego napięcia, tylko na podstawie obserwacji zmian napięcia zasilającego, często jest błędne.

Klasyfikacja odbiorów energii elektrycznej w sieci niskiego napięcia

Ze względu na zależność mocy pobieranej przez odbiornik od wartości napięcia zasilającego można klasyfikować odbiorniki niskiego napięcia jako:

  1. odbiorniki o mocy niezależnej od napięcia oraz
  2. odbiorniki o mocy zmieniającej się w zależności od wartości napięcia zasilającego.

W analizowanych wyżej przypadkach zastosowano odbiornik o mocy zmieniającej się wraz ze zmianą napięcia zasilającego. Rozwój elektroniki i energoelektroniki prowadzi do tego, że coraz więcej odbiorników w gospodarstwach domowych zawiera zasilacze oparte na energoelektronicznych przetwornicach napięcia.

wplyw mikroinstalacji prosumenckich rys4 1

Rys. 4. Schemat zastępczy odbiornika energii elektrycznej niskiego napięcia z wy­idealizowanym stabilizatorem napięcia, gdzie: S – stabilizator; rys. autora

Potoczna nazwa „elektronika domowa” obejmuje takie urządzenie jak: komputery, telewizory, odtwarzacze CD i DVD, kino domowe itp. Odbiorniki te są wyposażone w zasilacze ze stabilizacją napięcia (lub prądu) wyjściowego. Schemat zastępczy wyidealizowanego stabilizatora napięcia w odbiorniku energii elektrycznej niskiego napięcia przedstawiono na rysunku 4.

Stabilizator napięcia S pośredniczy w przesyłaniu energii elektrycznej z sieci zasilającej do właściwego odbiornika R.

Stabilizacja napięcia UZ powoduje, że odbiornik właściwy, o stałej rezystancji R, pobiera zawsze taką samą wartość mocy.

Współcześnie konstruowane energoelektroniczne przetwornice napięcia charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością.

Zatem jeżeli moc na wyjściu przetwornicy jest taka sama, to również moc pobierana z sieci praktycznie nie ulega zmianie.

wplyw mikroinstalacji prosumenckich rys5

Rys. 5. Zależność natężenia prądu oraz mocy pobieranej przez odbiornik energii elektrycznej niskiego napięcia z wyidealizowanym stabilizatorem napięcia S od zmian napięcia zasilającego; rys. autora

Na rysunku 5. przedstawiono zależność natężenia prądu oraz mocy pobieranej przez odbiornik energii elektrycznej niskiego napięcia z wyidealizowanym stabilizatorem napięcia od wartości napięcia zasilającego.

Linią kreskową zaznaczono znamionową wartość napięcia zasilającego ten odbiornik (230 V). Zmniejszenie wartości napięcia powoduje zwiększenie wartości natężenia prądu, ale wartość mocy pobieranej z sieci się nie zmienia. Zwiększenie wartości napięcia powoduje zmniejszenie wartości natężenia prądu, a wartość mocy pobieranej z sieci pozostaje taka sama.

Można podsumować, że dla tego typu odbiorników energii elektrycznej niskiego napięcia moc pobierana z sieci nie zależy od wartości napięcia zasilającego.

Przedstawiony przykład dowodzi, że w praktyce sam pomiar napięcia nie jest wystarczający do właściwej oceny wpływu wzrostu napięcia zasilającego odbiór niskiego napięcia na zwiększenie pobieranej przez niego energii elektrycznej.

Wpływ zmian napięcia na zużycie energii przez odbiorniki

Dla potwierdzenia wcześniej omawianych przypadków wykonano eksperyment pomiarowy kilku odbiorników domowych.

wplyw mikroinstalacji prosumenckich rys6

Rys. 6. Zależność natężenia prądu i mocy w funkcji napięcia zasilającego dla: 1) komputera osobistego, 2) halogenowego źródła światła oraz 3) świetlówki kompaktowej; rys. autora

Na rysunku 6. przedstawiono zależność natężenia prądu oraz mocy w funkcji napięcia zasilającego:

  1. komputer osobisty,
  2. halogenowe źródło światła oraz
  3. świetlówkę kompaktową.

Wyraźnie widać, że w przypadku źródeł światła następuje rzeczywiście zwiększenie mocy na skutek zwiększenia wartości napięcia. W przypadku komputera osobistego wzrost mocy nie występuje. Wartość napięcia zwiększa się, ale natężenie prądu maleje, co w efekcie powoduje pozostanie wartości mocy na tym samym poziomie, niezależnie od wartości napięcia. Taki efekt uzyska się w przypadku stosowania zasilaczy z zaawansowanymi układami energoelektronicznymi (np. przetwornice impulsowe), które stabilizują napięcie lub prąd zasilający bezpośrednio odbiornik energii elektrycznej.

Podsumowanie

Prosument jest to użytkownik i konsument energii, który również wytwarza energię w celu jej skonsumowania we własnym zakresie, wytwarza energię na własny użytek. Idea prosumpcji w kontekście promowania odnawialnych źródeł energii jest korzystna i pożądana w polityce energetycznej państwa. Dąży się do stanu, w którym pozyskana energia jest spożytkowana najlepiej w miejscu jej pozyskania, a ewentualna nadwyżka energii powinna być magazynowana lub wprowadzona do wspólnej sieci dystrybucyjnej.

Przyłączanie mikroinstalacji do elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych nn może spowodować problemy z utrzymaniem wartości napięć we wszystkich jej węzłach na poziomie zgodnym z wymaganiami rozporządzenia [5]. Obowiązkiem operatora sieci jest zapewnienie technicznych warunków funkcjonowania sieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wymusi to potrzebę regulacji napięcia w sieciach nn z mikroinstalacjami.

Jeżeli wartości napięć w węzłach linii elektroenergetycznej nn będą utrzymywane w przedziale dopuszczalnym napięcia znamionowego sieci (Un ±10% [5]), to nie ma podstaw do formułowania zarzutów o niekorzystnym wpływie mikroinstalacji prosumenckich na odbiorniki „sąsiednie” w zakresie skutków zwiększenia mocy, a w konsekwencji zwiększenia poboru energii elektrycznej.

Artykuł jest modyfikacją referatu wygłoszonego przez autora na ­XVIII Sympozjum z cyklu „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne” [1].

Literatura

  1. S. Cieślik, Wpływ zmiany napięcia w sieciach dystrybucyjnych niskiego napięcia na zużycie energii przez odbiorniki, Materiały XVIII Sympozjum z cyklu „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne”, 2015, s. 26–29.
  2. P. Kacejko, P. Pijarski, K. Gałązka, Prosument – krajobraz po bitwie, „Rynek Energii” Nr 2 (117), 2015, s. 40–44.
  3. Ustawa o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 r. (DzU 2015, poz. 478).
  4. Ustawa Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (tekst jednolity: DzU z 2012 roku poz. 1059 z poźn. zmianami).
  5. Rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 4 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU nr 93/2007, poz. 623 z poźn. zmianami).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.