Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jacek Malko

(1937–2015)
Karolina Chodkowska  |  elektro.info 12/2015  |  20.01.2016
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko
www.pryzmat.pwr.edu.pl

Jacek Malko: twórca szkoły naukowej „Kompleksowe badania systemów elektroenergetycznych”, specjalista w dziedzinie systemów elektroenergetycznych. Wspominany jako człowiek niezwykle pracowity, chętnie dzielący się swoją wiedzą – wybitny dydaktyk. Prywatnie pasjonat nurkowania, członek The National Geographic Society (USA) oraz instruktor klasy międzynarodowej (Moniteur International de Plongé CMAS) w zakresie nurkowania swobodnego.

 

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko urodził się 19 marca 1937 r. we Lwowie. Jego dzieciństwo nie należało do łatwych. Po aresztowaniu ojca, wraz z matką w roku 1940 został objęty deportacją do Kazachstanu do sowchozu w Semipałatyńsku. W tym samym roku dowiedział się z listy katyńskiej o śmierci ojca. Na zesłaniu przebywał do października 1945 r., w ogromnej biedzie. Następnie za sprawą transportu repatriacyjnego udał się z matką do Wrocławia, gdzie ukończył szkołę podsta­wową oraz III Liceum Ogólnokształcące, a następnie w latach 1954–1959 Poli­technikę Wrocławską, uzyskując dyplom magistra inżyniera elektryka.
 

Doktor nauk technicznych

W 1965 r. związał swoją karierę naukową z Politechniką Wrocławską, tam uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Początkowo pełnił funkcję asystenta, a następnie adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego. Rok 1979 r. przyniósł kolejny sukces – uzyskanie stopnia doktora habilitowanego za monografię „Prognozowanie energii i mocy elektrycznej na potrzeby planowania rozwoju i eksploatacji systemu elektroenergetycznego”, a następnie powołanie na stanowisko docenta. W roku 1989 otrzymał tytuł profesora nadzywczajnego, a w 1995 – tytuł profesora zwyczajnego. Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był uczniem profesorów: Andrzeja Kordeckiego, Jana Kożuchowskiego i Jana Trojaka. Przez kilkanaście lat był kierownikiem Zakładu Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Instytucie Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej.

Twórca szkoły naukowej

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko założył szkołę naukową „Kompleksowe badania systemów elektroenergetycznych”. Jego działalność naukowa oraz dydaktyczna nie bez powodu była uznawana za imponującą. Profesor ma bowiem na koncie ponad 450 artykułów oraz referatów, a ponadto 5 monografii naukowych i 3 podręczniki akademickie. Zasłynął również jako promotor czterech przewodów doktorskich, recenzent licznych rozpraw habilitacyjnych i doktorskich oraz wniosków o tytuł profesorski. Oprócz tego działał jako recenzent projektów badawczych KBN i kilkudziesięciu prac do druku w naukowych czasopismach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.


Zasłużony członek wielu organizacji

 
Profesor Malko dał się poznać jako osoba niezwykle aktywna nie tylko prywatnie, ale także, a może przede wszystkim – zawodowo. Swoją działalność na Politechnice Wrocławskiej łączył z przynależeniem do różnego typu organizacji. Był członkiem Zespołu „Elektrotechnika, Energetyka i Metrologia” Komitetu Badań Naukowych. Działał aktywnie w prezydium Komitetu Elektrotechniki PAN, Sekcji Systemów Elektroenergetycznych Komitetu Elektrotechniki PAN, a także Radzie Zarządzającej Polskiego Komitetu CIGRE. Na koncie ma ponadto przedstawicielstwo Polski w Komitecie Studiów SC 38 oraz członkostwo w Polskim Komitecie Światowej Rady Energetycznej (WEC). W środowisku naukowym cieszył się uznaniem wybitnego elektroenergetyka, czego skutkiem było powołanie go na eksperta Grupy Parlamentarnej ds. Restrukturalizacji Energetyki. Należał także do Rady Nadzorczej Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i przez wiele lat przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. To jeszcze jednak nie koniec działań profesora. Na karty historii wpisał się również jako członek zagraniczny Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE, USA) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekonomiki w Energetyce (IAEE). Za działalność w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich został wyróżniony Srebrną (1975) i Złotą Odznaką Honorową (1981) Stowarzyszenia.
 

Ponad 90 krajowych i zagranicznych konferencji naukowych

 
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był doskonałym przykładem na to, że można wygospodarować czas na prowadzenie kilku projektów niemal jednocześnie. Oprócz zobowiązań członkowskich w licznych organizacjach, czynnie uczestniczył w ponad 90 krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Wypromował kilkuset inżynierów i magistrów inżynierów elektryków. Ponadto prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Politechnikach: Wrocławskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Uniwersytecie Wrocławskim i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko zmarł 5 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2015

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl