Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jacek Malko

(1937–2015)
Karolina Chodkowska  |  elektro.info 12/2015  |  20.01.2016
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko
www.pryzmat.pwr.edu.pl

Jacek Malko: twórca szkoły naukowej „Kompleksowe badania systemów elektroenergetycznych”, specjalista w dziedzinie systemów elektroenergetycznych. Wspominany jako człowiek niezwykle pracowity, chętnie dzielący się swoją wiedzą – wybitny dydaktyk. Prywatnie pasjonat nurkowania, członek The National Geographic Society (USA) oraz instruktor klasy międzynarodowej (Moniteur International de Plongé CMAS) w zakresie nurkowania swobodnego.

 

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko urodził się 19 marca 1937 r. we Lwowie. Jego dzieciństwo nie należało do łatwych. Po aresztowaniu ojca, wraz z matką w roku 1940 został objęty deportacją do Kazachstanu do sowchozu w Semipałatyńsku. W tym samym roku dowiedział się z listy katyńskiej o śmierci ojca. Na zesłaniu przebywał do października 1945 r., w ogromnej biedzie. Następnie za sprawą transportu repatriacyjnego udał się z matką do Wrocławia, gdzie ukończył szkołę podsta­wową oraz III Liceum Ogólnokształcące, a następnie w latach 1954–1959 Poli­technikę Wrocławską, uzyskując dyplom magistra inżyniera elektryka.
 

Doktor nauk technicznych

W 1965 r. związał swoją karierę naukową z Politechniką Wrocławską, tam uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Początkowo pełnił funkcję asystenta, a następnie adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego. Rok 1979 r. przyniósł kolejny sukces – uzyskanie stopnia doktora habilitowanego za monografię „Prognozowanie energii i mocy elektrycznej na potrzeby planowania rozwoju i eksploatacji systemu elektroenergetycznego”, a następnie powołanie na stanowisko docenta. W roku 1989 otrzymał tytuł profesora nadzywczajnego, a w 1995 – tytuł profesora zwyczajnego. Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był uczniem profesorów: Andrzeja Kordeckiego, Jana Kożuchowskiego i Jana Trojaka. Przez kilkanaście lat był kierownikiem Zakładu Elektrowni i Gospodarki Energetycznej w Instytucie Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej.

Twórca szkoły naukowej

Prof. dr hab. inż. Jacek Malko założył szkołę naukową „Kompleksowe badania systemów elektroenergetycznych”. Jego działalność naukowa oraz dydaktyczna nie bez powodu była uznawana za imponującą. Profesor ma bowiem na koncie ponad 450 artykułów oraz referatów, a ponadto 5 monografii naukowych i 3 podręczniki akademickie. Zasłynął również jako promotor czterech przewodów doktorskich, recenzent licznych rozpraw habilitacyjnych i doktorskich oraz wniosków o tytuł profesorski. Oprócz tego działał jako recenzent projektów badawczych KBN i kilkudziesięciu prac do druku w naukowych czasopismach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.


Zasłużony członek wielu organizacji

 
Profesor Malko dał się poznać jako osoba niezwykle aktywna nie tylko prywatnie, ale także, a może przede wszystkim – zawodowo. Swoją działalność na Politechnice Wrocławskiej łączył z przynależeniem do różnego typu organizacji. Był członkiem Zespołu „Elektrotechnika, Energetyka i Metrologia” Komitetu Badań Naukowych. Działał aktywnie w prezydium Komitetu Elektrotechniki PAN, Sekcji Systemów Elektroenergetycznych Komitetu Elektrotechniki PAN, a także Radzie Zarządzającej Polskiego Komitetu CIGRE. Na koncie ma ponadto przedstawicielstwo Polski w Komitecie Studiów SC 38 oraz członkostwo w Polskim Komitecie Światowej Rady Energetycznej (WEC). W środowisku naukowym cieszył się uznaniem wybitnego elektroenergetyka, czego skutkiem było powołanie go na eksperta Grupy Parlamentarnej ds. Restrukturalizacji Energetyki. Należał także do Rady Nadzorczej Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. i przez wiele lat przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. To jeszcze jednak nie koniec działań profesora. Na karty historii wpisał się również jako członek zagraniczny Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE, USA) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ekonomiki w Energetyce (IAEE). Za działalność w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich został wyróżniony Srebrną (1975) i Złotą Odznaką Honorową (1981) Stowarzyszenia.
 

Ponad 90 krajowych i zagranicznych konferencji naukowych

 
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko był doskonałym przykładem na to, że można wygospodarować czas na prowadzenie kilku projektów niemal jednocześnie. Oprócz zobowiązań członkowskich w licznych organizacjach, czynnie uczestniczył w ponad 90 krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Wypromował kilkuset inżynierów i magistrów inżynierów elektryków. Ponadto prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Politechnikach: Wrocławskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Uniwersytecie Wrocławskim i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Prof. dr hab. inż. Jacek Malko zmarł 5 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2015

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl