Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczne niechlujstwo

bezpieczeństwo w elektroenergetyce
Kambodża
Kambodża
Fot. Julian Wiatr, Jacek Kalinowski

We wrześniu br. zakończyła się bardzo ważna konferencja „ELSAF 2015. Bezpieczeństwo w elektroenergetyce”, która od 1966 roku jest organizowana przez Politechnikę Wrocławską (pisaliśmy o tym w nr. 10/2015). Konferencja ta ma silne umocowania merytoryczne. Referaty wygłaszają na niej znani i cenieni fachowcy z zakresu elektroenergetyki, pracownicy naukowi krajowych i zagranicznych wyższych uczelni technicznych, projektanci, inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy oraz biegli sądowi. Co dwa lata jej uczestnicy zapoznawani są z nowymi, coraz doskonalszymi zasadami ochrony przeciwporażeniowej oraz bezpiecznej pracy przy urządzeniach elektrycznych.Wydawać by się mogło, że stan bezpieczeństwa znacząco ulega poprawie. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Często w naszym otoczeniu znajdujemy czynne urządzenia elektryczne stwarzające zagrożenie porażenia prądem elektrycznym.
Winę oczywiście ponoszą właściciele tych urządzeń, którzy świadomie dopuszczają do takiego ich stanu, szukając tzw. oszczędności.
Przepisy techniczno-prawne wprawdzie nakazują prowadzenie konserwacji urządzeń, lecz brak jest kontroli w tym zakresie. To wszystko powoduje, że stan zagrożenia narasta.
Władze państwowe bezpieczeństwo elektryczne traktują marginalnie, w tle ważnych spraw państwowych, wychodząc z założenia, że za ich bezpieczeństwo odpowiedzialny jest właściciel. Z pożytkiem dla wszystkich, planowane jeszcze nie tak dawno wprowadzenie zwolnienia z obligatoryjnego uzgadniania projektów budowlanych z rzeczoznawcą ds. bhp oraz ppoż. na razie zostało zaniechane. Jak dalej potoczą się losy tego pomysłu, w chwili obecnej nikt nie wie. Jak już pisaliśmy, uzgodnienia te są wręcz konieczne. Jednak warunkiem ich właściwej realizacji jest ich respektowanie przez funkcjonariuszy PSP wykonujących czynności odbiorowe po zakończonej budowie obiektu budowlanego. Tu należy zwrócić uwagę na to, że rzeczoznawca ds. zabezpieczeń ppoż. działa w imieniu Komendanta Wojewódzkiego PSP, z upoważnienia Komendanta Głównego PSP. Zatem rzeczoznawca i funkcjonariusz wykonujący czynności odbiorcze nie mogą różnić się w swoich osądach. Niestety, często dochodzi do rozbieżnych opinii, które są skutkiem dowolnej interpretacji zbyt wielkiej liczby nieustannie tworzonych przepisów techniczno-prawnych. Konieczne jest zatem wspólne szkolenie rzeczoznawców i funkcjonariuszy służb prewencyjnych PSP. Przepisy prawne nie są w stanie zastąpić dobrze nabytej wiedzy technicznej ani też zastąpić fizyki, której zjawiska są procesem ciągłym. Tak samo jak proces kształcenia kadr pracowniczych powinien być procesem ciągłym. Przepisy prawne powinny stanowić jedynie podporę dla fizyki, jaka nas otacza, po to, by nie lekceważyć problemów bezpieczeństwa. Niedopuszczalny jest tzw. marsz na skróty, czyli nauka przepisów techniczno-prawnych kosztem bagatelizowania wiedzy technicznej i znajomości praw fizyki. Ten problem pojawia się szczególnie u ludzi młodych, którzy często szukają luk prawnych w celu zmniejszenia nakładów finansowych, podczas gdy zjawiska fizyczne to procesy ciągłe, nad którymi można jedynie zapanować, a w żaden sposób nie można ich ominąć.
W konkluzji należy stwierdzić, że bardzo dobrze przygotowane, przepisy techniczno-prawne, konferencje oraz szkolenia mogą pozostać w sferze rozważań teoretycznych do czasu wprowadzenia rygorystycznych przepisów w zakresie egzekwowania poprawy warunków bezpiecznej eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych.
W załączeniu prezentujemy zdjęcia wykonane podczas krótkiego sobotniego spaceru. Stacja transformatorowa, którą prezentujemy od kilku lat, pozbawiona właściwej konserwacji zarosła tak mocno, że dotarcie do niej graniczy niemal z cudem. Przerastające sąsiednie drzewa mogą doprowadzić w niedługim czasie do pożaru sąsiedniego rezerwatu przyrody, wtedy zapewnie zainteresuje się nią nadleśnictwo, które jak dotąd nie zauważa tego problemu. Należy domniemać, że procedury prawne zostaną błyskawicznie uruchomione po wypadku.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl