Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Testy ochrony przeciwporażeniowej i ocena bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń techniki wojskowej

Fot. 3. Komputerowy monitoring parametrów elektrycznych obciążenia obiektów badań
Fot. 3. Komputerowy monitoring parametrów elektrycznych obciążenia obiektów badań
M. Szczepaniak

Uzależnienie współczesnych działań militarnych od urządzeń elektrycznych powoduje, że istotnym czynnikiem jest ich niezawodność, która zależy w bardzo dużym stopniu od odporności zarówno na warunki środowiskowe, jak i na tzw. niekompetencję osób ­obsługujących te urządzenia.

Niezależnie od zasady działania i przeznaczenia funkcjonalnego w zależności od warunków eksploatacji urządzenia wojskowe dzieli się na klasy i grupy (tab. 1.).

Tab. 1. Klasy i grupy urządzeń techniki wojskowej
Tab. 1. Klasy i grupy urządzeń techniki wojskowej

Klasa urządzenia charakteryzuje jego przynależność do rodzaju sprzętu wojskowego. W obrębie klasy urządzenia dzieli się na grupy. Grupa określa warunki eksploatacji i zbiór czynników, m.in. środowiskowych, w których urządzenia powinny być zdatne do użytku, a ich parametry utrzymywać się w ściśle ustalonych granicach (np. rezystancja izolacji w stanie zwiększonej wilgotności nie powinna być mniejsza niż 0,5 MW [6]). Wartości narażeń są ściśle określone w normach wojskowych.

Fot. 1. Komory klimatyczne: Heraus i Servathin; fot. M. Szczepaniak
Fot. 1. Komory klimatyczne: Heraus i Servathin; fot. M. Szczepaniak

Testy bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń techniki wojskowej

Każdy proces oceny bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń elektrycznych oparty jest przede wszystkim na wynikach badań.
W laboratorium badawczym Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej (WITI) zajmującym się badaniem elektrycznego sprzętu wojskowego, najczęściej wykonywanymi pomiarami przy ocenie bezpieczeństwa elektrycznego są pomiary:

  • parametrów elektrycznych przy uruchomieniu i pracy,
  • parametrów pracy przy przeciążeniu 10% Pn,
  • rezystancji izolacji w warunkach znamionowych,
  • wytrzymałości elektrycznej izolacji w warunkach znamionowych,
  • prądu upływu,
  • progu i czasu zadziałania zabezpieczeń,
  • rezystancji przejścia pomiędzy dostępnymi częściami metalicznymi,
  • rezystancji uziemienia i impedancji pętli zwarcia.

Wyżej wymienione badania są wielokrotnie powtarzane w różnych konfiguracjach po badaniach mechanicznych i klimatycznych wspomaganych komputerowo, poprzez sterowane komputerowo komory klimatyczne i systemy wibracyjne, jak również mikroprocesorowe obciążenia obiektów badań (rys. 1., fot. 1. i fot. 2.).

Poniżej zostały wyspecyfikowane podstawowe badania mechaniczne i klimatyczne oraz przedstawione metody ww. pomiarów wielkości elektrycznych, stosowane w laboratorium badawczym WITI [7] na przykładzie badań zespołu prądotwórczego.

 Rys. 1. Sterowanie i wyniki badań na wstrząsarkach wibracyjnych; rys. M. Szczepaniak
Rys. 1. Sterowanie i wyniki badań na wstrząsarkach wibracyjnych; rys. M. Szczepaniak
 Fot. 2. Maszyny wytrzymałościowe – systemy wibracyjne; fot. M. Szczepaniak
Fot. 2. Maszyny wytrzymałościowe – systemy wibracyjne; fot. M. Szczepaniak

Czytaj też: Ochrona przeciwporażeniowa urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru - zagadnienia wybrane >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 11/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły

Wakacyjna promocja prenumeraty „elektro.info”!

Już lada moment lato, czas urlopów i błogiego odpoczynku, ale... zanim to nastąpi mamy dla Was wyjątkową letnią promocję na zakup lub przedłużenie prenumeraty „elektro.info”!

Nowe czujniki w rodzinie NIPRESS 1

Rodzina czujników ciśnienia NIVELCO została znacząco powiększona i obecnie czujniki NIPRESS pokrywają zapotrzebowanie większości branż przemysłowych dzięki szerokiej gamie dostępnych...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl