Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Reakcja na ogień kabli bezhalogenowych oraz kabli na bazie PVC

PVC reakcja na ogień wydzielanie dymu
PVC reakcja na ogień wydzielanie dymu
Fot.K. Kaczorek-Chrobak

Większość powszechnie stosowanych kabli i przewodów elektroenergetycznych produkowanych jest z zastosowaniem tworzyw na bazie poli(chlorku winylu) z dodatkiem wypełniaczy mineralnych, tj. kredy lub wodorotlenku glinu.

W pierwszej fazie dekompozycji termicznej powstają cząsteczki chlorowodoru (HCl), który jest gazem korozyjnym i silnie żrącym, powodującym uszkodzenia układu oddechowego u ludzi i zwierząt oraz niszczącym urządzenia elektroniczne. W związku z tym w przemyśle kablowym wprowadzono do stosowania tworzywa bezhalogenowe o niskiej emisji dymów (LS0H). Najczęściej stosowanymi mieszankami bezhalogenowymi są: kauczuk etylenowo-propylenowy (EPR), usieciowany polietylen (XLPE), specjalne mieszanki silikonowe z dodatkiem odpowiednich wypełniaczy, np. węglanu wapnia [1].

Fot. 1. Przekrój kabla NHXH 5x250RM; fot. arch. autora

Typowy kabel elektroenergetyczny zasilający, w zależności od przeznaczenia, zbudowany jest z powłoki zewnętrznej, żyły roboczej (opcjonalnie), powłoki wewnętrznej (opcjonalnie), izolacji żył, separatorów (opcjonalnie) oraz żył roboczych. Na fotografii 1. pokazano przekrój przykładowego kabla NHXH 5x240RM składającego się z 5 żył roboczych miedzianych wielodrutowych okrągłych klasy 2, izolacji na żyłach, powłoki wewnętrznej (wypełniającej) oraz powłoki zewnętrznej.

W celu uzyskania dla konkretnego kabla wymaganej klasy reakcji na ogień powinny być spełnione kryteria klasyfikacyjne podane w tabeli 1. [2].

Tab. 1. Klasy reakcji na ogień wg PN-EN 13501-6 [3]
Tab. 1. Klasy reakcji na ogień wg PN-EN 13501-6 [3]

Czytaj także: Efektywność przesyłu energii elektrycznej w aspekcie właściwości elektrycznych „używanych” przewodów linii napowietrznej typu AFL-6 240 >>>

streszczenie

W artykule przedstawiono wyniki badań reakcji na ogień zgodnie z normą PN-EN 13501-6 dwóch kabli bezhalogenowych, różniących się rodzajem materiałów konstrukcyjnych oraz kabla na bazie poli(chlorku winylu). Analizie poddano wyniki badań kabli zgodnie z normą PN-EN 50399. Wyniki badań jednoznacznie wskazują na znaczny wzrost parametrów klasyfikacyjnych, związanych z wydzielaniem ciepła i dymu oraz rozprzestrzenianiem się ognia po pionowo zainstalowanych kablach dla kabla na bazie poli(chlorku winylu). Dla kabli bezhalogenowych otrzymano stosunkowo niskie wartości parametrów, pozwalające na sklasyfikowanie w klasie B2ca-s1,d0.abstract

Reaction to fire of Low Smoke Zero Halogen and PVC based electric cables

In this study reaction to fire according to PN-EN 13501-6 results are presented for two Low Smoke Zero Halogen cables differ in the type of construction materials and poly(vinyl chloride) based cable. Those results were obtained by use the test method described in PN-EN 50399 standard. It is clearly shown a significant increase in classification parameters such as heat and smoke release and vertical flame spread of vertically-mounted cables for poly(vinyl chloride) based cable. For non-halogenated cables quite low values of parameters were obtained, which allow to classified them in B2ca-s1,d0 class.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2015

Komentarze

(1)
Sekretarz Mao | 28.06.2016, 10:02
Czy ktoś mi może powiedzieć czy te kable halogenowe

http://www.multikable.pl/kable-i-przewody-energetyczne-27/kable-bezhalogenowe/kable-n2xh.html

To dobry wybór? Wygladaja eleganco, ale jestem w tej kwestii kompletnie zielony - więc z góry dzięki za pomoc :D
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl