elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Elektrownie systemowe, OZE, prosumenci i spółdzielnie energetyczne - najbliższa perspektywa krajowej struktury wytwarzania energii elektrycznej

Elektrociepłownia "Czechnica" o mocy osiągalnej elektrycznej 110 MW i cieplnej 294 MW, położona w miejscowości Siechnice i zasilająca w energię cieplną Wrocław. Elektrociepłownia należy do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA.
www.siechnice.com.pl

Elektrociepłownia "Czechnica" o mocy osiągalnej elektrycznej 110 MW i cieplnej 294 MW, położona w miejscowości Siechnice i zasilająca w energię cieplną Wrocław. Elektrociepłownia należy do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA.


www.siechnice.com.pl

Celem polityki energetycznej jest zapewnienie krajowego bezpieczeństwa energetycznego, rozumianego jako techniczna możliwość pokrycia zapotrzebowania na energię, w sposób ekonomicznie uzasadniony i przy poszanowaniu wymogów ochrony środowiska. Priorytetem europejskiej
polityki energetycznej jest ochrona klimatu, a także wspólny, konkurencyjny rynek energii (np. „Plan działania w dziedzinie energii do 2050 roku”, „Ramy polityczne na okres 2020–2030 dotyczące klimatu i energii”).

Zobacz także

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

BayWa r.e. Solar Systems Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora! Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Redakcja Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki? Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie...

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie będziesz korzystać z urządzenia we właściwy sposób. Jak to zrobić?

Po 2016 roku zaczną obowiązywać zaostrzone normy emisji SO2 i NOx (Dyrektywa IED), dodatkowo zbliża się termin realizacji tzw. pakietu 3x20, a wytyczone zostały już nowe cele unijne na rok 2030 – „40/27/27” (tzn.: redukcja emisji CO2 o 40%, 27% udział OZE w miksie wytwórczym oraz poprawa efektywności energetycznej o 27%). Wobec powyższego, główne trendy w ewolucji współczesnych systemów elektroenergetycznych polegają na [1]:

  • stagnacji rynku wytwarzania konwencjonalnego;
  • tworzeniu nowej platformy do współpracy i wymiany informacji z odbiorcą, przypisaniu nowych ról operatorom sieci dystrybucyjnych;
  • rozwoju nowej oferty produktowej na rynku sprzedaży energii elektrycznej.

Energia elektryczna przestała być dobrem publicznym, stała się towarem (produktem rynku), zatem branża energetyczna powinna przedstawiać nowe propozycje wartości dla coraz bardziej zróżnicowanych grup klientów.

W szczególności, klient nie będzie już zwykłym odbiorcą, a stanie się prosumentem [16]. Oczekuje więc nowego rodzaju usług, których efektem powinno być efektywne i racjonalne wykorzystanie energii, jej dostępnych zasobów oraz ograniczenie kosztów.

Współczesna technologia umożliwia powszechne wytwarzanie energii elektrycznej w instalacjach małej mocy, wykorzystujących zasoby odnawialne (OZE). Inwestycji w instalacje tego typu urządzeń może już dokonać każda osoba fizyczna. Należy spodziewać się, że ten coraz bardziej powszechny w Europie trend rozpowszechni się również w Polsce.

Krajowe źródła wytwórcze – diagnoza obecnego stanu i plany wyłączeń

W Polsce poziom wyeksploatowania funkcjonujących elektrowni, opartych głównie na węglu (rys. 1.) jest szacowany na 70% (rys. 2.). Te szacunkowe dane wynikają z obliczeń wykonywanych na potrzeby administracji skarbowej, gdyż nie prowadzi się w kraju szczegółowej inwentaryzacji zużycia infrastruktury energetycznej [3].

elektrownie systemowe struktura wytwarzania energii elektrycznej rys01

Rys. 1. Struktura wytwarzania energii elektrycznej w krajowym SEE w zależności od rodzajów jednostek: moc zainstalowana (a) i produkcja energii (b), według danych z 1.01.2014 r. [5]

elektrownie systemowe struktura wiekowa infrastruktury wytwarzania energii elektrycznej rys02

Rys. 2. Struktura wiekowa infrastruktury wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w 2013 roku [6]

To wszystko powoduje konieczność trwałego odstawienia jednostek wyeksploatowanych i niespełniających wymogów ekologicznych (rys. 3., tab. 1.). Tymczasem warunki rynkowe i regulacyjne nie generują odpowiednich bodźców dla nowych inwestycji [4]. Niepewność rynkową potęguje kwestia przyszłych cen uprawnień do emisji CO2.

Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, do 2030 roku moc zainstalowana, jaka może zostać wycofana z jednostek wytwórczych w krajowym systemie, to łącznie 12,26 GW, a do końca 2017 r. przynajmniej 4,4 GW, głównie z elektrowni i elektrociepłowni opalanych węglem kamiennym lub brunatnym (96%).

Do roku 2050 z istniejących obecnie zasobów wytwórczych funkcjonować może jedynie ok. 5 GW mocy i to głównie w elektrowniach wodnych [7].

Tempo wycofywania jednostek wytwórczych spadnie po roku 2018 (tab. 1., rys. 3.).

elektrownie systemowe skumulowane planowane wycofania mocy w mw rys03

Rys. 3. Skumulowane planowane wycofania mocy w MW elektrociepłowni zawodowych (jednostki dysponowane nie centralnie) z Krajowego SEE w kolejnych latach [8], EM&CA

elektrownie systemowe przykladowe planowane wycofania istniejacych jednostek tab02

Tab. 1. Przykładowe planowane wycofania istniejących jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD) [7]

W tym czasie są też spodziewane oddania większych projektów (tab. 2., rys. 4.).

elektrownie systemowe plany nowych jednostek wytworczych tab01

Tab. 2. Plany nowych jednostek wytwórczych w polskim SEE, gdzie: ECgaz – elektrociepłownia gazowa, ELwk – elektrownia opalana węglem kamiennym,ELwb – elektrownia na węgiel brunatny. Opracowano na podstawie [7], [4]

elektrownie systemowe spodziewany przyrost mocy wytworczych rys04

Rys. 4. Spodziewany przyrost mocy wytwórczych w Krajowym SEE [8], EM&CA

Wąskim gardłem polskiej elektroenergetyki pozostaną lata 2016–2017, wówczas nadwyżka szacowanej dostępnej mocy dla Operatorów Systemu Przesyłowego w newralgicznych momentach wyniesie niecałe 5%, w miejsce wymaganych minimalnych 9% [6].

Wyjście poza bezpieczny margines samowystarczalności energetycznej na poziomie 15% oznacza niemożność utrzymania bezpieczeństwa wg reguły „n–1” (awaria jednej z zawodowych elektrowni może prowadzić do blackoutu).

Taka sytuacja zdaniem prognoz ARE pojawi się w 2015 roku, a w 2018 roku Polska może wejść w strefę zagrożenia awarią systemową z efektem domina. Na wykresach na rys. 5. i rys. 6. pokazano spodziewane scenariusze bilansu mocy w krajowym systemie, wykonane przez różne instytucje. Praktycznie wszystkie scenariusze wskazują na potencjalną możliwość niedoboru energii generowanej w kraju w stosunku do prognozowanego zapotrzebowania.

elektrownie systemowe przewidywany bilans mocy rys05

Rys. 5. Przewidywany bilans mocy w KSE w wariancie umiarkowanym (a) i realistycznym (b) [7]

elektrownie systemowe szacunki nadwyzki niedoboru mocy dyspozycyjnych rys06

Rys. 6. Szacunki nadwyżki/niedoboru mocy dyspozycyjnych w krajowym SEE, w okresie letnim i zimowym, według wyliczeń Ministerstwa Gospodarki oraz Raportu [6]

Konieczność inwestycji w nowe źródła

Wytwórcy deklarują budowę w latach 2014–2028 nowych, konwencjonalnych źródeł wytwórczych za 54 mld zł (tab. 2.) i modernizację istniejących za 12 mld zł [7].

Do roku 2025 prognozowane jest uruchomienie elektrowni jądrowej, lecz zdaniem NIK istnieje wysokie ryzyko kolejnego opóźnienia lub wręcz braku możliwości realizacji.

Zadowalający poziom bezpieczeństwa energetycznego zostanie osiągnięty, gdy zostanie zapewniona odpowiednia dywersyfikacja źródeł i technologii wytwórczych.

Na podstawie modelu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (tzw. MESSAGE) wyznaczono optymalną strukturę wytwarzania, zapewniającą odpowiedni poziom bezpieczeństwa dostaw i spełniającą kryterium najmniejszych zdyskontowanych kosztów wytwarzania energii w systemie, przy ograniczeniach i wymuszeniach wynikających z polityki energetycznej UE z uwzględnieniem zaawansowania planowanych inwestycji [4]. Rezultaty zaprezentowano na rys. 7.

elektrownie systemowe optymalna kosztowo struktura rys07

Rys. 7. Optymalna kosztowo struktura: nowych (planowanych) mocy wytwórczych (a) oraz wszystkich mocy wytwórczych (b) w polskim systemie elektroenergetycznym [4]

Realizacja celów – instalacje prosumenckie, energetyka obywatelska

Oddanie do użytku nowych jednostek wytwórczych wielkoskalowej energetyki nie poprawi sytuacji odbiorcy, kiedy sieci dostarczające energię pozostaną niedoinwestowane. Problem ten dotyczy zwłaszcza odbiorców rozproszonych terytorialnie.

Sieci terenowe cechują się wyraźnie gorszymi wskaźnikami niezawodności i parametrami jakości energii elektrycznej w porównaniu z sieciami miejskimi. W Polsce poziom napięcia u końcowego odbiorcy na terenach pozamiejskich częstokroć jest na poziomie 180 V, dodatkowo niejednokrotnie pojawiają się problemy z uzyskaniem mocy przyłączeniowej, niezbędnej do prowadzenia właściwej działalności [9].

W przyszłej strukturze mocy wytwórczych krajowego systemu elektroenergetycznego nastąpi zwiększenie udziału jednostek opartych na źródłach odnawialnych (OZE). Wskazuje na to wynik symulacji wyznaczenia optymalnej kosztowo struktury mocy wytwórczych, przedstawiony w [4] (rys. 7.).

Konieczność zwiększenia udziału OZE wynika również ze zobowiązań Polski w kontekście realizacji celów europejskiej polityki energetycznej (np. Dyrektywa 2009/28/WE [10], Krajowy Plan Działań [11]) (rys. 8.).

elektrownie systemowe udzial procentowy energii ze zrodel odnawialnych rys08

Rys. 8. Udział procentowy energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w poszczególnych państwach UE w roku 2012 oraz plan na rok 2020 [12]

Rozwiązaniem poprawiającym ciągłość dostaw energii i pozwalającym na zmniejszenie obciążenia i wykorzystania sieci elektroenergetycznych, w tym ograniczenia strat na przesyle, a przez to redukcję kosztów na ich rozbudowę, jest zbliżenie źródeł wytwórczych do punktów odbioru. Warto więc stworzyć możliwości regionalnej i lokalnej prosumpcji, czyli samodzielnej produkcji energii na własne potrzeby z możliwością odsprzedaży nadwyżek do sieci.

Rozwiązania prosumenckie umożliwiają zwiększenie udziału źródeł odnawialnych energii w krajowej strukturze wytwarzania energii, a przez to trwałe ograniczenie emisji CO2 (rys. 9.) i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zmniejszenie udziału paliw kopalnych.

elektrownie systemowe rys09

Rys. 9. Prognoza redukcji CO2 w mikroinstalacjach OZE przez Polskę po wdrożeniu KPD [11, 13]

W krajach, które wspierają rozwiązania prosumenckie w energetyce, spodziewany jest wzrost innowacyjności oraz zatrudnienia w gałęziach przemysłu i usług związanych z nowoczesną energetyką (rys. 10.).

elektrownie systemowe rys10

Rys. 10. Mikroinstalacje OZE – prognoza wpływu na polską gospodarkę po wdrożeniu KPD: tworzenie się miejsc pracy związanych z mikroinstalacjami OZE wg technologii, wyniki skumulowane (a); obroty w mln zł na ryku obsługi i eksploatacji mikroinstalacji w 2020 roku (b) [11, 13]

Do zalet zdecentralizowanej energetyki odnawialnej można zaliczyć w szczególności następujące fakty:

  • źródła wytwórcze lokowane są bliżej odbiorów (ograniczenie strat na przesyle i dystrybucji energii, redukcja kosztów infrastruktury sieciowej),
  • drobni wytwórcy mają niższe oczekiwania co do marży zysku w porównaniu z producentami dużej skali,
  • lokalna produkcja tworzy nowy strumień wartości, który pozostaje w regionie, zasoby finansowe przeznaczane na import energii inwestowane są w lokalne miejsca pracy, rozwój przedsiębiorczości społecznej, innowacyjne modele biznesowe i umocnienie współpracy.

Wobec powyższego, oraz w związku ze stawianymi celami niskoemisyjnego i zrównoważonego rozwoju, strategia sektora wytwarzania i dostarczania energii powinna ewoluować w kierunku energetyki o charakterze prosumenckim, stopniowo odchodząc od dotychczasowego paradygmatu scentralizowanego systemu wytwarzania.

Systemy zdecentralizowane pozwalają poszczególnym osobom i społecznościom na dzielenie się kosztami i korzyściami wynikającymi z OZE oraz na poszukiwanie możliwości lepszego dostosowania produkcji do popytu [14], a to sprzyja racjonalnemu gospodarowaniu energią i jej zasobami.

Warunkiem rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych są odpowiednio opracowane mechanizmy wsparcia i prawidłowe ramy regulacyjne w tym zakresie. Na chwilę obecnego rozwoju, instalacje OZE wymagają dodatkowego wsparcia (finansowego i organizacyjnego), które będzie konieczne, dopóki w UE nie powstanie otwarty, konkurencyjny wewnętrzny rynek energii, umożliwiający internalizację społecznych, zdrowotnych i środowiskowych kosztów korzystania z paliw kopalnych [14].

Obserwuje się pewną prawidłowość, mianowicie cena wytwarzania energii elektrycznej w indywidualnych instalacjach jest relatywnie tym wyższa, im mniejsza jest moc tejże instalacji, zatem długość okresu zwrotu inwestycji maleje wraz ze wzrostem wielkości mocy źródła.

Analiza obliczeń kosztów wykonana przez IEO w postaci tzw. rozłożonego kosztu produkcji energii LCOE na okres 15 lat (metoda stosowana również przez Ministerstwo Gospodarki), pokazuje różnice opłacalności inwestycji w zależności od technologii generacji i zakresów mocy (rys. 11.).

elektrownie systemowe rys11

Rys. 11. Koszty wytworzenia energii elektrycznej w mikroinstalacjach OZE (LCOE, Levelised Cost of Energy) w funkcji ich mocy zainstalowanej oraz cena taryfowa za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych. Opracowanie Instytutu Energetyki Odnawialnej IEO na podstawie danych za 2012 rok [13]

Koszt wytworzenia energii z indywidualnych źródeł jest obecnie w kraju wyższy od cen taryfowych, aczkolwiek po uwolnieniu cen należy spodziewać się wzrostu kosztów zakupu energii przez odbiorców indywidualnych [13].

Współczesne społeczeństwo obywatelskie nie zadowala się możliwością jedynie uczestnictwa w konsultacjach na temat polityki energetycznej. Osoby prywatne, społeczności i organizacje mają ambicje aktywnego współtworzenia sektora energetycznego. Tej postawie sprzyja, umożliwiająca uniezależnienie się od monopolistów, nowoczesna technologia w postaci nowych typów i źródeł energii oraz „inteligentnej” infrastuktury. Odbiorca staje się świadomym konsumentem, efektywnie i oszczędnie zarządzającym energią, jednocześnie będącym producentem energii odnawialnej. Możliwość indywidualnego podjęcia decyzji o sposobie produkcji energii i jej wykorzystaniu (w tym sprzedaży) można nazwać obywatelskim podejściem do energetyki. W związku z tym, pojawiło się pojęcie „energetyki obywatelskiej” (citizen energy).

Energetyka obywatelska w dłuższej perspektywie oznacza osiągnięcie samowystarczalności, tworzenie wartości regionalnej i rozwój lokalny. Przejście na energetykę opartą na OZE nie powinno być przeprowadzane tylko przez samo społeczeństwo obywatelskie. Należy zapewnić równe warunki umożliwiające społeczeństwu obywatelskiemu konkurowanie z dużymi, scentralizowanymi inwestorami oraz odegranie ważnej roli w procesie transformacji energetyki [14]. Należy wskazać społeczeństwu potencjalne korzyści i zapewnić realizację interesów odbiorców końcowych podczas transformacji, gdyż wówczas można liczyć na poparcie społeczne realizacji projektów związanych z nowoczesną energetyką [15].

Dodatkowo, pamiętać należy, że nie wszyscy odbiorcy mogą dysponować odpowiednimi warunkami lokalowymi oraz finansowymi na realizację właściwych inwestycji w OZE. Tu pojawia się problem tzw. odbiorców zagrożonych ubóstwem energetycznym, sygnalizowany w [16]. Pewnym remedium może okazać się stworzenie odpowiednich warunków do wspólnych inwestycji w przedsięwzięcia energetyczne wykorzystujące OZE. Predestynowana do tego celu jest idea powoływania tzw. spółdzielni energetycznych.

Spółdzielnie energetyczne

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem spółdzielczym [17], spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą (art. 1 § 1), a majątek spółdzielni stanowi prywatną własność jej członków (art. 3).

Model zrzeszania się prosumentów w spółdzielnie energetyczne zyskał popularność w wielu europejskich krajach, głównie w Niemczech.

Do zalet spółdzielni energetycznych można zaliczyć w szczególności [18], [19], [17]:

  • możliwość kumulacji kapitału większej liczby osób, a przez to możliwość realizacji większej, bardziej opłacalnej inwestycji (w stosunku do instalacji pojedynczych prosumentów),
  • ograniczenie odpowiedzialności finansowej członków za zobowiązania spółdzielni do wysokości indywidualnie wniesionego udziału,
  • łatwość założenia (brak wymogu minimalnego kapitału początkowego) i funkcjonowania w porównaniu z innymi podmiotami prawa handlowego oraz transparentność działalności (rada nadzorcza składająca się z członków spółdzielni, obowiązkowa lustracja działalności spółdzielni),
  • demokratyczność struktury (każdy członek może być wybierany do organów spółdzielni i co do zasady dysponuje jednym głosem, bez względu na liczbę udziałów, co ogranicza możliwość wrogiego przejęcia spółdzielni przez inwestorów komercyjnych),
  • produkcja taniej, zielonej energii na potrzeby członków spółdzielni z możliwością odsprzedaży nadwyżki „do sieci”,
  • wypracowane nadwyżki spółdzielnia musi wypłacać swoim członkom i nie podlega to opodatkowaniu,
  • rozwój samorządności oraz lokalnej społeczności (zaangażowanie mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i usługodawców), wzmacnianie więzi społecznych i gospodarczych na poziomie regionalnym,
  • poprawa bezpieczeństwa energetycznego na poziomie lokalnym, przyczynienie się do dywersyfikacji źródeł energii na poziomie krajowym i przez to umożliwienie częściowego uniezależnienia się od źródeł konwencjonalnych (niezależność energetyczna),
  • wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców, racjonalizacja wykorzystania energii, częściowe uniezależnienie się od cen energii ze źródeł zewnętrznych.

Wady struktury spółdzielni energetycznej są takie, jak instytucji o charakterze spółdzielczym:

  • spółdzielczość wymaga wzajemnego zaufania członków,
  • zasada równości członków może ograniczać rozwój spółdzielni (nieopłacalność dokonywania wyższych wkładów finansowych ponad wymagany),
  • niemożność zwiększenia środków własnych może prowadzić do uzależnienia się od kapitału pożyczkowego,
  • demokratyczne zasady sprawowania władzy mogą spowalniać proces decyzyjny, utrudniać dywersyfikację produktów i usług oraz wykorzystanie nowych możliwości,
  • łatwość występowania i wstępowania może zagrażać stabilności spółdzielni,
  • zbyt duża baza członków może wymusić zastąpienie modelu demokracji bezpośredniej, demokracją pośrednią (zebranie przedstawicieli w miejsce walnego zgromadzenia),
  • udziały członkowskie nie mogą być przedmiotem obrotu giełdowego, są ograniczenia w ich zbywaniu.

Casus niemiecki

Energiewende, czyli plan przejścia niemieckiej energetyki na niskowęglową, opartą na źródłach odnawialnych o wysokiej efektywności energetycznej i niskiej emisji gazów cieplarnianych wpłynął na zwiększenie zainteresowania instalacjami prosumenckimi w Niemczech.

Na Energiewende zaczęli korzystać głównie obywatele, dzięki możliwości zakładania spółdzielni energetycznych. Średnia wielkość pojedynczego udziału wyniosła 714 euro, choć znaczna liczba spółdzielni oferowała przystąpienie już za 50 euro, jedynie 12% osób wykupiło udziały za kwotę poniżej 500 euro [20].

Dynamiczny wzrost liczby spółdzielni energetycznych w Niemczech (rys. 12.) wynika z wysokiej kultury i tradycji spółdzielczości w tym kraju.

elektrownie systemowe rys12

Rys. 12. Liczba spółdzielni energetycznych zarejestrowanych w Niemczech od stycznia 2006 r. do stycznia 2015 r. [21]

Pierwsze spółdzielnie energetyczne powstały tam już na początku XX w., część z nich funkcjonuje do dziś, wykorzystując źródła konwencjonalne. Ich doświadczenie pomyślnie zaimplementowano do projektów wykorzystujących OZE [18].

Nie bez znaczenia był fakt, że po 2006 roku zliberalizowano prawo odnośnie spółdzielni, zmniejszając wymaganą liczbę członków z 7 do 3 oraz zniesiono niektóre obostrzenia dotyczące audytów sprawozdań finansowych dla mniejszych spółdzielni.

Z formalnego punktu widzenia, spółdzielnie w RFN są najbezpieczniejszą formą prawną prowadzenia działalności w aspekcie ryzyka upadłości, co również pozytywnie wpłynęło na ich rozwój po kryzysie w 2008 roku. Dodatkowo, majątek osobisty członków spółdzielni jest chroniony w przypadku niepowodzenia inwestycji, co nie istnieje w przypadku indywidualnych, prywatnych inwestycji w instalacje OZE.

Należy też podkreślić, że w Niemczech uruchomiono na szczeblach lokalnych oraz krajowym liczne akcje promocyjne, w tym inicjatywy edukacyjne, informacyjne oraz programy wspierające spółdzielnie energetyczne, również w zakresie ich współfinansowania i dostępności know-how.

W Niemczech nie wprowadzono oddzielnych zapisów prawnych dedykowanych spółdzielniom energetycznym. Zastosowanie mają w szczególności odpowiednie przepisy dotyczące funkcjonowania spółdzielni oraz ustawa o OZE (Erneubare Energien Gesetz). Zgodnie z nimi, spółdzielnia energetyczna produkująca energię elektryczną z OZE ma pierwszeństwo w przyłączeniu do sieci oraz wsparcie w ramach taryfy feed-in, czyli obowiązek zakupu wytworzonej energii za określoną sztywną cenę, uzależnioną od rodzaju źródła. Mechanizm taryf feed-in eliminuje konieczność negocjowania cen sprzedaży energii, co wpływa pozytywnie na pewność inwestycji i gwarancje kredytowe.

W kwestii fiskalnej, zysk spółdzielni podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych na zasadach ogólnych. Niemniej jednak, istnieje tzw. mechanizm rekompensaty, powodujący neutralność transakcji pod względem podatkowym zarówno dla samej spółdzielni, jak i jej członków. Mianowicie, jeżeli spółdzielnia sprzeda energię po wyższej cenie niż koszty jej wytworzenia, to powstałą nadwyżkę powinna zwrócić swoim członkom. Wówczas po stronie spółdzielni nie ma dochodu do opodatkowania, a po stronie członków następuje zmniejszenie pierwotnie zapłaconej kwoty [18].

Inne kraje europejskie

Spółdzielnie energetyczne cieszą się popularnością również w Szwecji, gdzie ich działalność nie ogranicza się jedynie do zasięgu lokalnego. Istnieją spółdzielnie dysponujące farmami wiatrowymi w różnych rejonach kraju, do których może przystąpić dowolna osoba poprzez pokrycie udziału. Dzięki takiemu podejściu, szwedzkie spółdzielnie energetyczne inwestują w kapitałochłonne projekty OZE, konkurując z inwestorami komercyjnymi i oferując swoim członkom energię po cenach niższych od rynkowych.

W Austrii spółdzielnie energetyczne zazwyczaj zrzeszają lokalnych rolników i realizują głównie projekty ciepłowni na biomasę. Nieliczne inwestycje w inne technologie OZE (fotowoltaika i źródła wiatrowe) przybierają formę spółek komandytowych lub z ograniczoną odpowiedzialnością, co wynika z nierozwiązanego problemu prosumpcji energii przez członków spółdzielni, wymagającego obecnie dokonywania pewnych obejść i pośrednictwa, ponadto system wsparcia ulega częstym zmianom [18].

W Wielkiej Brytanii system wsparcia OZE preferuje raczej duże instalacje, program wspierający wspólnoty lokalne z 2000 roku został szybko zarzucony. Nieliczne lokalne inicjatywy obywatelskie realizowane są poza spółdzielniami również w formie funduszy powierniczych [18].

Pod koniec XX w. w Danii spółki jawne osób fizycznych oraz spółdzielnie stanowiły najpopularniejszą formę prowadzenia inwestycji w OZE (głównie farmy wiatrowe). Paradoksalnie, liberalizacja duńskich przepisów oraz zastąpienie taryf feed-in systemem zielonych certyfikatów, spowodowała spadek udziału prosumentów w inwestycjach i komercjalizację energetyki wiatrowej.

elektrownie systemowe rys13

Rys. 13. Rozmieszczenie lokalnych spółdzielni energetycznych w Europie. Źródło: REScoop 2014

Spółdzielczość, jako forma inwestycji w mikroźródła wytwórcze zyskuje popularność w Europie zachodniej (rys. 13.).

W połowie 2014 roku założono formalnie pierwszą w Polsce spółdzielnię energetyczną. Planuje ona na terenie kilku gmin Zamojszczyzny zbudowanie autonomicznej sieci energetycznej, w skład której wejdzie 15 rolniczych biogazowni o mocach do 1 MW. Produkowana energia będzie zasilać budynki użyteczności publicznej, gospodarstwa i uliczne oświetlenie, zaś ewentualne nadwyżki będą sprzedawane do sieci.

Podsumowanie

Komisja Europejska w Unijnym Pakiecie Energetycznym z 25 lutego 2015 r. [22] zwraca uwagę, że nie można opierać przyszłości Unii Europejskiej w szczególności na przestarzałych technologiach energetycznych o niskiej efektywności energetycznej i opartych na paliwach kopalnych oraz na przestarzałym modelu biznesowym w energetyce, charakteryzującym się silnym korporacjonizmem i małą konkurencją oraz imporcie paliw. Większe ryzyko gospodarcze dla Europy upatruje się w braku innowacyjności energetyki niż migracji energochłonnego przemysłu z Europy z powodu prowadzonej polityki klimatycznej [2].

Plany modernizacji krajowej struktury wytwórczej muszą uwzględniać zwiększenie udziału źródeł opartych na technologiach OZE. Obecne scenariusze budowy nowych, większych jednostek wytwórczych pokazują, że bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju powinno być zapewnione, jednakże możliwe opóźnienia w realizacji inwestycji mogą skutkować potencjalnym niebezpieczeństwem braku pokrycia zapotrzebowania przez krajową generację.

Jednym z ratunków w takiej sytuacji może być import energii z krajów ościennych poprzez połączenia transgraniczne o ograniczonej przepustowości, co jednak nie sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa. Dla przykładu, Polska już w 2014 roku zaimportowała 2,2 TWh więcej niż wyeksportowała, czyli ok. 1,4% krajowej produkcji i tyle, ile rocznie zużywa województwo podlaskie [23].

Lepszym rozwiązaniem wspomnianego problemu wydaje się więc wprowadzenie ułatwień i popularyzacja oddania inicjatywy tworzenia energetyki w ręce społeczeństwa. Predestynowana do tego celu wydaje się forma spółdzielni energetycznych.

Spółdzielnie, umożliwiające wspólne inwestycje w OZE wielu prosumentów, a przez to tworzenie bardziej efektywnych instalacji, mogą stać się poważnym inwestorem na rynku energii. Wpłynie to pozytywnie na rozwój czystych technologii, nowych możliwości badań, a także przyczyni się do rozwoju rynku nowych usług, związanych m.in. z zarządzaniem i konserwacją infrastruktury, doradztwa energetycznego i pośrednictwa na konkurencyjnym rynku energii.

Literatura

  1. Koniec tradycyjnej energetyki? Jak wygrać w dobie zmian. Raport PwC i ING Banku Śląskiego, kwiecień 2015 r.
  2. Popczyk J.: Model interaktywnego rynku energii elektrycznej. Od modelu WEK-IPP-EP do modelu EP-IPP-WEK. Biblioteka Źródłowa Energetyki Prosumenckiej  www.klaster3x20.pl Wersja zmodyfikowana 10.03.2015r.
  3. Kleiber M., Steinhoff J., Żmijewski K.: Infrastruktura energetyczna – potrzebny „Plan Marshallla?” Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji.
  4. Duda M., Skwierz S.: Czy zagraża nam deficyt dostaw energii elektrycznej i kiedy może on wystąpić? Energetyka Nr 4/2015
  5. Energetyka. Fakty i liczby. PTPiREE 2014, http://www.ptpiree.pl/energetyka-w-polsce/energetyka-w-liczbach
  6. Polska energetyka jutra: negawaty czy megawaty? Raport Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, 30.01.2014r.
  7. Zapewnienie mocy wytwórczych w elektroenergetyce konwencjonalnej. Informacja o wynikach kontroli. Nr ewid. /P/14/018/KGP. Najwyższa Izba Kontroli, 2014
  8. Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektryczny za okres od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2012r., Ministerstwo Gospodarki, Warszawa 2013
  9. Żmijewski K.: Energetyka prosumencka –stan aktualny i kierunki rozwoju. Konferencja NOT – SEP, Warszawa, 26 marca 2015r.
  10. Dyrektywa 2009/28/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
  11. Krajowy plan działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Minister Gospodarki, 2010 r.
  12. Komunikat prasowy Eurostatu STAT/14/37 z 10 marca 2014 r.
  13. Krajowy plan rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do 2020 roku. Synteza, Instytut Energetyki Odnawialnej, kwiecień 2013 r.
  14. Odmienić przyszłość energetyki: społeczeństwo obywatelskie jako główny podmiot produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Analiza EKES-u na temat roli społeczeństwa obywatelskiego we wdrażaniu dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii. Sprawozdanie końcowe. European Economic and Social Committee. Styczeń 2015 r.
  15. Skoczkowski T., Bielecki S.: Konieczność zapewnienia interesów odbiorców końcowych w procesie budowy sieci inteligentnych. Przegląd Elektrotechniczny 1/2015 s.88-94
  16. Bielecki S., 2014, Prosument – nowa struktura instalacji elektroenergetycznych. elektro.info 10/2014 (128) s.48-53
  17. Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze. Dz.U.1982 Nr 30 poz. 210 z późn. zm. Tekst jednolity: http://isap.sejm.gov.pl/
  18. Analiza mająca na celu wdrożenie instytucji spółdzielni energetycznej do polskiego systemu prawa w oparciu o najlepsze praktyki państw Unii Europejskiej. Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. Komandytowa, na zlecenie Ministra Gopsodarki. Lipiec 2014
  19. Czy spółdzielnie energetyczne przyjmą się w Polsce? Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.
  20. MAron B., Maron H.: Genossenschaftliche Unterstützungsstrukturen für eine sozialräumlich orientierte Energiewirtschaft. Klaus Novy Institut 2012
  21. Müller J., Holstenkamp L.: Zum Stand von Energiegenossenschaften in Deutschland. Aktualieserter Überblick über Zahlen und Entwicklungen zum 31.12.2014. Arbeitspapierreihe Wirtschaft & Recht. LEUPHANA Üniversität Lüneburg. 2015
  22. Energy Union Package. Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee, the Committee of the Regions and the European Investment Bank. A Framework Strategy for a Resilient Energy Union with a Forward-Looking Climate Change Policy. Brussels, 25.2.2015. COM(2015) 80 final.
  23. http://wysokienapiecie.pl/statystyka/722-zuzycie-energii-elektrycznej-w-polsce-2014-2015 dostęp: 11.05.2015r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.