Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Stanisław Skoczowski

(1936–2006)
Karolina Chodkowska  |  elektro.info 9/2015  |  24.09.2015
Stanisław Skoczowski (1936–2006)
Stanisław Skoczowski (1936–2006)
arch. redakcji

Stanisław Skoczowski, inżynier automatyk związany z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Zajmował się automatyką, ze szczególnym uwzględnieniem regulatorów i regulacji temperatury. Urodził się 27 marca 1936 r. w Poznaniu. Z zamiłowania taternik (wspinaczka skalna). Uprawiał czynnie turystykę nizinną i górską. Interesował się muzyką – szczególnie twórczością Jana Sebastiana Bacha oraz  Domenico Scarlattiego. Przez wychowanków i współpracowników wspominany jako człowiek uczciwy. Serdeczny przyjaciel.

Habilitacja w ICS PAN w Warszawie

Skoczowski od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie tematyką elektryczną i z nią związał swoją karierę naukową. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Lata 1959–1963 to praca w Fabryce Kabli w Załomiu, w której zajmował stanowisko głównego technologa. Następnie został zatrudniony jako starszy asystent na Politechnice Szczecińskiej (1963 r.). Pasmo sukcesów doprowadziło do uzyskania doktoratu w roku 1969 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, a następnie, w roku 1973, habilitacji w Instytucie Cybernetyki Stosowanej PAN w Warszawie. W latach 1968–1973 pracował na stanowisku adiunkta. Kolejne stanowiska obejmował w latach 1973–1978 i od od 1978 r., kolejno docenta i profesora.

Rektor Politechniki Szczecińskiej

W 1972 roku Skoczowski rozpoczął kierowanie Zakładem Automatyki Instytutu Automatyki Przemysłowej Politechniki Szczecińskiej. Pełnił funkcję prodziekana (1974–1977), a następnie dziekana (1977–1983) Wydziału Elektrycznego, a ponadto rektora Politechniki Szczecińskiej (1990–1993). Został także członkiem honorowym Senatu Politechniki Szczecińskiej. To nie koniec jego działalności naukowej. W 1979 roku został członkiem Sekcji Elektrotermii przy Komitecie Elektrotechniki PAN, a od 1984 r. był członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. Aktywnie działał w Międzynarodowej Federacji Automatyki (IFAC). W 1978 roku rozpoczął działalność w Komisji Nauk Cybernetycznych Oddziału PAN w Poznaniu jako jej wiceprzewodniczący. W latach 1993–1996 był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. W latach 1963–1983 zajmował się pomiarami dynamicznymi. Efektem tych prac (oprócz artykułów oraz referatów – m.in. na Kongresie IMEKO) były trzy monografie związane z problematyką błędów dynamicznych pomiaru oraz rejestracji ciągłych wielkości analogowych zmiennych w ­czasie.

Autor książek

Skoczowski zasłynął w branży elektrycznej nie tylko jako wieloletni działacz akademicki, czy stowarzyszeniowy, ale także autor wielu publikacji. Napisał dwie książki „Dwustawna regulacja temperatury” (1977) oraz „Częstotliwość Rice’a w układzie regulacji” (1993). Od 1969 roku zajmował się automatyką, ze szczególnym uwzględnieniem regulatorów i regulacji temperatury oraz tworzenia modeli procesów przemysłowych i ich identyfikacji dla celów regulacji i sterowania. Tej tematyce zostało poświęcone wiele jego publikacji i doktoratów, których był promotorem. W sumie jest autorem i współautorem około 150 publikacji (w tym 4 książek, 2 monografii i 6 patentów). Był promotorem 13 przewodów doktorskich, recenzentem kilkudziesięciu prac doktorskich i 8 habilitacji. Do jego wychowanków należą profesorowie Politechniki Szczecińskiej i innych uczelni, a także docent Uniwersytetu w ­Uppsali (Szwecja).

Uruchomienie produkcji seryjnej rodziny elektronicznych regulatorów temperatury serii RE

Trwająca od 1969 roku współpraca zespołu kierowanego przez Skoczowskiego z OBR Mera-Lumel w Zielonej Górze doprowadziła m.in. do uruchomienia produkcji seryjnej rodziny elektronicznych regulatorów temperatury serii RE, natomiast w 1984 r. — do opracowania modelu i uruchomienia przez Mera-Lumel produkcji serii sygnalnej samonastrajającego mikroprocesorowego regulatora SR-8 (który był jedną z pierwszych tego rodzaju konstrukcji w kraju). Kolejne lata Skoczowski poświęcił na dalszą działalność naukową. Został członkiem zwyczajnym Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Od 1995 r. przewodniczył Wydziałowi IV tego Towarzystwa. W latach 1980–1984 wchodził w skład Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Był delegatem na III Kongres Nauki Polskiej w 1986 r. Od 1997 roku był redaktorem naczelnym czasopisma „Pomiary, Automatyka, Kontrola”. Tematyka tego miesięcznika obejmuje głównie problematykę związaną z metrologią, techniką cyfrową i analogową, automatyką, robotyką i informatyką.

Odznaczenie państwowe

Działalność Skoczowskiego zaowocowała odznaczeniem państwowym – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na koncie ma wiele innych wyróżnień przyznanych za wybitne osiągnięcia naukowe. W sumie zdobył 10 nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 3 nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz indywidualną II stopnia za książkę (1973).

Profesor zmarł 8 marca 2006 roku. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wiadomość o jego śmierci poruszyła nie tylko środowisko naukowe, ale także studenckie. Skoczowski był bowiem nie tylko bardzo poważany, ale przede wszystkim – lubiany.

Jednym z wielu dowodów pamięci oraz uznania dla niego jest m.in. zadedykowanie pracy zbiorowej pt. Współczesne techniki regulacji i pomiarów oraz metody sterowania – materiałów sesji naukowej, która odbyła się w Szczecinie 21–22 kwietnia 2006 roku. Innym, jest nadanie w roku 2014 imienia prof. Stanisława Skoczowskiego nowemu audytorium wykładowemu (czyli największej sali audytoryjnej ZUT), które mieści się w rozbudowanej siedzibie Wydziału Elektrycznego. Ze względu na położenie, jest ono nazywane potocznie „Krzaki”.

Przeczytaj także: Józef Herman Osiński >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2015

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl