Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Pomiary porównawcze analizatorów jakości energii elektrycznej – eksperyment pomiarowy w ramach Pikniku Jakości Energii Elektrycznej

Fot. Część seminaryjna Pikniku Jakości Energii Elektrycznej [JEE] - podczas wykładu
Fot. Część seminaryjna Pikniku Jakości Energii Elektrycznej [JEE] - podczas wykładu
fot. autorzy

Energia elektryczna ulega degradacji pod wpływem zaburzeń elektromagnetycznych, a więc zjawisk, które sprawiają, że wartości wskaźników – cech jakości energii – różnią się od znamionowych, odnoszących się do układów sieci symetrycznych z przebiegami sinusoidalnymi oraz pracujących w stanie ustalonym.

W dobie rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych (ang. smart grids) zagadnienia z nimi związane stają się obecnie istotnym problemem współczesnej elektrotechniki, a dzieje się tak za sprawą szeregu czynników natury technicznej, które są bezpośrednim skutkiem degradacji jakości energii.

Do najważniejszych czynników zaliczyć można dynamiczny wzrost liczby nieliniowych, niespokojnych, często także niesymetrycznych odbiorników zasilanych z sieci elektroenergetycznej, a także przyłączanie do tej sieci rozproszonych źródeł energii odnawialnej, charakteryzujących się zmiennością jej wytwarzania. Czynniki te wpływają niekorzystnie na parametry napięcia, którym zasilane są odbiorniki energii, coraz częściej charakteryzujące się małą odpornością na napięciowe zaburzenia elektromagnetyczne. Już obecnie, a z całą pewnością w nieodległej przyszłości, praktycznie wszyscy użytkownicy energii elektrycznej mogą doświadczyć negatywnych skutków jej degradacji.

23 października 2014 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej odbył się Piknik Jakości Energii Elektrycznej (Piknik JEE). Organizatorami Wydarzenia była Katedra Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii (EiASPE) oraz TAURON Dystrybucja S.A. Patronatu honorowego udzielił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Celem wydarzenia była promocja problematyki Jakości Dostawy Energii Elektrycznej (JDEE) oraz wymiana doświadczeń w gronie ekspertów wywodzących się z różnych środowisk – operatorów systemów dystrybucyjnych i przesyłowych, odbiorców, a także producentów aparatury do pomiaru i analizy wskaźników JDEE.

W ramach wydarzenia przeprowadzony został eksperyment pomiarowy. Do udziału w nim zaproszeni zostali obecni na polskim rynku producenci oraz dystrybutorzy aparatury pomiarowej, którzy mają w ofercie analizatory jakości dostawy energii elektrycznej (JDEE), spełniające wymagania klasy A w rozumieniu normy PN-EN 61000-4-30.

 
Fot. 1. Część eksperymentalna Pikniku Jakości Energii Elektrycznej [JEE]

Piknik JEE stał się – zgodnie z intencją organizatorów – szerokim forum dyskusji dotyczącej tej problematyki. Liczba uczestników przerosła oczekiwania organizatorów i już kilka dni przed Piknikiem JEE zamknięto listę zgłoszeń.

Uczestnicy grupowali się wokół dwóch głównych wydarzeń rozgrywających się w salach wykładowych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Jednym z nich była seria wykładów, prezentowanych przez pracowników Katedry EiASPE AGH, TAURON Dystrybucja S.A., PSE SA, KGHN Polska Miedź SA oraz Urzędu Regulacji Energii i Federacji Konsumentów (patrz: zdjęcie główne)

Ze strony TAURON Dystrybucja S.A. zaprezentowano dotychczasowe doświadczenia i plany rozwoju systemu monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej oraz najnowsze trendy i doświadczenia w dziedzinie rozwoju inteligentnych systemów pomiarowych typu „smart”. Równolegle do części seminaryjnej, w drugiej sali przeprowadzany był eksperyment pomiarowy (fot. 1.).

Pomiary analizatorami klasy A (ang. advanced) stosowane są w przypadku konieczności przeprowadzenia pomiarów np. dla celów kontraktowych, weryfikacji zgodności z postanowieniami norm, rozstrzygnięcia sporów itp. Dowolne pomiary, przeprowadzone za pomocą dwóch różnych przyrządów spełniających wymagania klasy A i mierzących te same sygnały, powinny dać wyniki mieszczące się w określonych w normie PN-EN 61000-4-30 przedziałach niepewności.

Należy zauważyć, że w ostatnich latach rynek tego typu przyrządów pomiarowych uległ znacznemu rozwojowi i obecnie w ofercie producentów znajduje się duży wybór mierników dostępnych w różnych przedziałach cenowych.

Coraz częściej nabywcy, decydując się na zakup analizatora, kierują się nie tyko ceną, ale również posiadanymi certyfikatami zgodności, m.in. w odniesieniu do norm PN EN 61000-4-30 oraz PN-EN 61000-4-15 i PN-EN 61000-4-7.

Z uwagi na fakt, że nie ma na świecie jednostki posiadającej uprawnienia do weryfikacji klasy pomiarowej analizatorów w zakresie spełnienia wymagań normy PN-EN 61000-4-30 i norm z nią związanych, producenci przedstawiają różnego rodzaju dokumenty, w świetle których dany analizator JDEE posiada klasę A. Co więcej, pojawiają się istotne niejednoznaczności w zakresie interpretacji zapisów wyszczególnionych norm oraz poprawności procesu weryfikacji zgodności danego analizatora z wymaganiami klasy A, co sprawia, że na rynku mogą być oferowane analizatory niespełniające warunków poprawnego pomiaru wskaźników jakości dostawy energii elektrycznej. Wobec tego w związku z tym celem części pomiarowej Pikniku JEE była weryfikacja tej tezy.

Tab. 1. Lista producentów oraz modeli analizatorów JDEE uczestniczących w eksperymencie

Uczestnikami badań porównawczych byli producenci i dystrybutorzy analizatorów JDEE klasy A (zgodnie z deklaracją producenta potwierdzoną aktualnym certyfikatem). Sygnały testowe zostały zaproponowane przez zespół specjalistów (AGH, TAURON Dystrybucja) na podstawie wymagań zawartych w normach:

  • PN-EN 61000-4-30 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC), Część 4-30: Metody badań i pomiarów. Metody pomiaru jakości energii,
  • PN-EN 61000-4-15 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC), Część 4-15: Metody badań i pomiarów. Miernik migotania światła. Specyfikacja funkcjonalna i projektowa,
  • PN-EN 61000-4-7 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC), Część 4-7: Metody badań i pomiarów. Ogólny przewodnik dotyczący pomiarów harmonicznych i interharmonicznych oraz przyrządów pomiarowych, dla sieci zasilających i przyłączonych do nich urządzeń,
  • IEC 62586-1 Power quality measurement in power supply systems, Part 1: Power Quality Instruments (PQI),
  • IEC 62586-2 Power Quality Measurement in Power Supply Systems. Part 2: Functional tests and uncertainty requirements.

Wśród testów znalazły się również propozycje otrzymane od producentów analizatorów JDEE. Organizatorom udało się zgromadzić przedstawicieli czołowych światowych producentów analizatorów. Ich listę przedstawiono w tab. 1.

Konfiguracja mierników, ich podłączenie do stanowiska testowego, a także odczyt danych pomiarowych wykonywane były indywidualnie przez uczestników eksperymentu.

Przeczytaj też: Badania jakości energii elektrycznej - wymagania stawiane przyrządom pomiarowym >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

dr inż. Andrzej Firlit
dr inż. Andrzej Firlit
Dr inż. Andrzej Firlit - absolwent Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku elektrotechnika, specjalność: automatyka i metrologia (1996). W... więcej »
mgr inż. Krzysztof Chmielowiec
mgr inż. Krzysztof Chmielowiec
Mgr inż. Krzysztof Chmielowiec - absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku elektrotechnika, specjalność: automatyka ... więcej »
prof. dr hab. inż. Zbigniew  Hanzelka
prof. dr hab. inż. Zbigniew  Hanzelka
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Hanzelka - profesor w Instytucie Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych AGH. Autor i współautor ponad 200 artykułów technicznych i naukowych. Redaktor czasopism: ... więcej »
dr inż. Krzysztof Piątek
dr inż. Krzysztof Piątek
Dr inż. Krzysztof Piątek - absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 2010, te... więcej »
mgr inż. Krzysztof Woźny
mgr inż. Krzysztof Woźny
Mgr inż. Krzysztof Woźny - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie więcej »
dr inż. Marek Rogóż
dr inż. Marek Rogóż
Dr inż. Marek Rogóż – Tauron Dystrybucja S.A. więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl