Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Pomiary porównawcze analizatorów jakości energii elektrycznej – eksperyment pomiarowy w ramach Pikniku Jakości Energii Elektrycznej

Fot. Część seminaryjna Pikniku Jakości Energii Elektrycznej [JEE] - podczas wykładu
Fot. Część seminaryjna Pikniku Jakości Energii Elektrycznej [JEE] - podczas wykładu
fot. autorzy

Energia elektryczna ulega degradacji pod wpływem zaburzeń elektromagnetycznych, a więc zjawisk, które sprawiają, że wartości wskaźników – cech jakości energii – różnią się od znamionowych, odnoszących się do układów sieci symetrycznych z przebiegami sinusoidalnymi oraz pracujących w stanie ustalonym.

W dobie rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych (ang. smart grids) zagadnienia z nimi związane stają się obecnie istotnym problemem współczesnej elektrotechniki, a dzieje się tak za sprawą szeregu czynników natury technicznej, które są bezpośrednim skutkiem degradacji jakości energii.

Do najważniejszych czynników zaliczyć można dynamiczny wzrost liczby nieliniowych, niespokojnych, często także niesymetrycznych odbiorników zasilanych z sieci elektroenergetycznej, a także przyłączanie do tej sieci rozproszonych źródeł energii odnawialnej, charakteryzujących się zmiennością jej wytwarzania. Czynniki te wpływają niekorzystnie na parametry napięcia, którym zasilane są odbiorniki energii, coraz częściej charakteryzujące się małą odpornością na napięciowe zaburzenia elektromagnetyczne. Już obecnie, a z całą pewnością w nieodległej przyszłości, praktycznie wszyscy użytkownicy energii elektrycznej mogą doświadczyć negatywnych skutków jej degradacji.

23 października 2014 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej odbył się Piknik Jakości Energii Elektrycznej (Piknik JEE). Organizatorami Wydarzenia była Katedra Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii (EiASPE) oraz TAURON Dystrybucja S.A. Patronatu honorowego udzielił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Celem wydarzenia była promocja problematyki Jakości Dostawy Energii Elektrycznej (JDEE) oraz wymiana doświadczeń w gronie ekspertów wywodzących się z różnych środowisk – operatorów systemów dystrybucyjnych i przesyłowych, odbiorców, a także producentów aparatury do pomiaru i analizy wskaźników JDEE.

W ramach wydarzenia przeprowadzony został eksperyment pomiarowy. Do udziału w nim zaproszeni zostali obecni na polskim rynku producenci oraz dystrybutorzy aparatury pomiarowej, którzy mają w ofercie analizatory jakości dostawy energii elektrycznej (JDEE), spełniające wymagania klasy A w rozumieniu normy PN-EN 61000-4-30.

 
Fot. 1. Część eksperymentalna Pikniku Jakości Energii Elektrycznej [JEE]

Piknik JEE stał się – zgodnie z intencją organizatorów – szerokim forum dyskusji dotyczącej tej problematyki. Liczba uczestników przerosła oczekiwania organizatorów i już kilka dni przed Piknikiem JEE zamknięto listę zgłoszeń.

Uczestnicy grupowali się wokół dwóch głównych wydarzeń rozgrywających się w salach wykładowych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Jednym z nich była seria wykładów, prezentowanych przez pracowników Katedry EiASPE AGH, TAURON Dystrybucja S.A., PSE SA, KGHN Polska Miedź SA oraz Urzędu Regulacji Energii i Federacji Konsumentów (patrz: zdjęcie główne)

Ze strony TAURON Dystrybucja S.A. zaprezentowano dotychczasowe doświadczenia i plany rozwoju systemu monitorowania jakości dostawy energii elektrycznej oraz najnowsze trendy i doświadczenia w dziedzinie rozwoju inteligentnych systemów pomiarowych typu „smart”. Równolegle do części seminaryjnej, w drugiej sali przeprowadzany był eksperyment pomiarowy (fot. 1.).

Pomiary analizatorami klasy A (ang. advanced) stosowane są w przypadku konieczności przeprowadzenia pomiarów np. dla celów kontraktowych, weryfikacji zgodności z postanowieniami norm, rozstrzygnięcia sporów itp. Dowolne pomiary, przeprowadzone za pomocą dwóch różnych przyrządów spełniających wymagania klasy A i mierzących te same sygnały, powinny dać wyniki mieszczące się w określonych w normie PN-EN 61000-4-30 przedziałach niepewności.

Należy zauważyć, że w ostatnich latach rynek tego typu przyrządów pomiarowych uległ znacznemu rozwojowi i obecnie w ofercie producentów znajduje się duży wybór mierników dostępnych w różnych przedziałach cenowych.

Coraz częściej nabywcy, decydując się na zakup analizatora, kierują się nie tyko ceną, ale również posiadanymi certyfikatami zgodności, m.in. w odniesieniu do norm PN EN 61000-4-30 oraz PN-EN 61000-4-15 i PN-EN 61000-4-7.

Z uwagi na fakt, że nie ma na świecie jednostki posiadającej uprawnienia do weryfikacji klasy pomiarowej analizatorów w zakresie spełnienia wymagań normy PN-EN 61000-4-30 i norm z nią związanych, producenci przedstawiają różnego rodzaju dokumenty, w świetle których dany analizator JDEE posiada klasę A. Co więcej, pojawiają się istotne niejednoznaczności w zakresie interpretacji zapisów wyszczególnionych norm oraz poprawności procesu weryfikacji zgodności danego analizatora z wymaganiami klasy A, co sprawia, że na rynku mogą być oferowane analizatory niespełniające warunków poprawnego pomiaru wskaźników jakości dostawy energii elektrycznej. Wobec tego w związku z tym celem części pomiarowej Pikniku JEE była weryfikacja tej tezy.

Tab. 1. Lista producentów oraz modeli analizatorów JDEE uczestniczących w eksperymencie

Uczestnikami badań porównawczych byli producenci i dystrybutorzy analizatorów JDEE klasy A (zgodnie z deklaracją producenta potwierdzoną aktualnym certyfikatem). Sygnały testowe zostały zaproponowane przez zespół specjalistów (AGH, TAURON Dystrybucja) na podstawie wymagań zawartych w normach:

  • PN-EN 61000-4-30 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC), Część 4-30: Metody badań i pomiarów. Metody pomiaru jakości energii,
  • PN-EN 61000-4-15 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC), Część 4-15: Metody badań i pomiarów. Miernik migotania światła. Specyfikacja funkcjonalna i projektowa,
  • PN-EN 61000-4-7 Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC), Część 4-7: Metody badań i pomiarów. Ogólny przewodnik dotyczący pomiarów harmonicznych i interharmonicznych oraz przyrządów pomiarowych, dla sieci zasilających i przyłączonych do nich urządzeń,
  • IEC 62586-1 Power quality measurement in power supply systems, Part 1: Power Quality Instruments (PQI),
  • IEC 62586-2 Power Quality Measurement in Power Supply Systems. Part 2: Functional tests and uncertainty requirements.

Wśród testów znalazły się również propozycje otrzymane od producentów analizatorów JDEE. Organizatorom udało się zgromadzić przedstawicieli czołowych światowych producentów analizatorów. Ich listę przedstawiono w tab. 1.

Konfiguracja mierników, ich podłączenie do stanowiska testowego, a także odczyt danych pomiarowych wykonywane były indywidualnie przez uczestników eksperymentu.

Przeczytaj też: Badania jakości energii elektrycznej - wymagania stawiane przyrządom pomiarowym >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

dr inż. Andrzej Firlit
dr inż. Andrzej Firlit
Dr inż. Andrzej Firlit - absolwent Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku elektrotechnika, specjalność: automatyka i metrologia (1996). W... więcej »
mgr inż. Krzysztof Chmielowiec
mgr inż. Krzysztof Chmielowiec
Mgr inż. Krzysztof Chmielowiec - absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku elektrotechnika, specjalność: automatyka ... więcej »
prof. dr hab. inż. Zbigniew  Hanzelka
prof. dr hab. inż. Zbigniew  Hanzelka
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Hanzelka - profesor w Instytucie Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych AGH. Autor i współautor ponad 200 artykułów technicznych i naukowych. Redaktor czasopism: ... więcej »
dr inż. Krzysztof Piątek
dr inż. Krzysztof Piątek
Dr inż. Krzysztof Piątek - absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 2010, te... więcej »
mgr inż. Krzysztof Woźny
mgr inż. Krzysztof Woźny
Mgr inż. Krzysztof Woźny - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie więcej »
dr inż. Marek Rogóż
dr inż. Marek Rogóż
Dr inż. Marek Rogóż – Tauron Dystrybucja S.A. więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl