elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej

arch. redakcji

arch. redakcji

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych hali produkcyjnej - materiały dodatkowe

Zobacz także

mgr inż. Julian Wiatr Projekt sterowania wentylacją

Projekt sterowania wentylacją Projekt sterowania wentylacją

Tym razem w rubryce „e.projekt” przedstawiamy przypadek sterowania wentylacją w części budynku biurowego, gdzie oprócz pomieszczeń biurowych występuje szatnia pracownicza. Prezentowany schemat sterowania...

Tym razem w rubryce „e.projekt” przedstawiamy przypadek sterowania wentylacją w części budynku biurowego, gdzie oprócz pomieszczeń biurowych występuje szatnia pracownicza. Prezentowany schemat sterowania stanowi przykład i nie został odniesiony do konkretnego budynku.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej

Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej

Wyposażenie posesji w automatycznie otwieraną i zamykaną bramę wjazdową jest bardzo wygodne dla właściciela. Umożliwia to otwieranie i zamykanie wjazdu bez potrzeby wysiadania z samochodu, co jest szczególnie...

Wyposażenie posesji w automatycznie otwieraną i zamykaną bramę wjazdową jest bardzo wygodne dla właściciela. Umożliwia to otwieranie i zamykanie wjazdu bez potrzeby wysiadania z samochodu, co jest szczególnie wygodne zimą oraz w deszczowe dni. Układ sterowania automatyką wyposażony w indywidualny niepowtarzalny kod dostępu chroni przed przypadkowym lub zamierzonym otwarciem przez osoby niepowołane. Układ sterowania napędu musi jednak zostać wyposażony w elementy bezpieczeństwa gwarantujące natychmiastową...

SKLEP RTV EURO AGD Domek letniskowy - wszystko, co powinno się w nim znaleźć, aby dobrze wypoczywać

Domek letniskowy - wszystko, co powinno się w nim znaleźć, aby dobrze wypoczywać Domek letniskowy - wszystko, co powinno się w nim znaleźć, aby dobrze wypoczywać

Lubisz spędzać wakacje w otoczeniu natury, najchętniej bez towarzystwa innych ludzi? Najlepiej zdecydować się więc na domek letniskowy położony w jakimś ustronnym miejscu. Jednak jak wyposażyć taki domek,...

Lubisz spędzać wakacje w otoczeniu natury, najchętniej bez towarzystwa innych ludzi? Najlepiej zdecydować się więc na domek letniskowy położony w jakimś ustronnym miejscu. Jednak jak wyposażyć taki domek, by móc korzystać również ze wszystkich zdobyczy techniki? Co powinno się w nim znaleźć, aby cieszyć się zarówno ciszą, jak i rozrywką?

Podstawa opracowania

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690. z późniejszymi zmianami).
  2. Norma N SEP-E 005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.
  3. Norma N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.
  4. Norma PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Instalacje dla zapewnienia bezpieczeństwa. Część 4-41: Ochrona przed porażeniem elektrycznym.
  5. Norma N SEP-E 001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa.
  6. Norma PN-IEC 60364-5-523:2002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Obciążalność prądowa długotrwała przewodów.
  7. Projekt konstrukcyjny hali.
  8. Warunki techniczne przyłączenia wydane przez Rejon Energetyczny (RE) oraz rozpoznanie istniejącego układu złącza kablowego z układem pomiarowym półpośrednim wykonanego przez RE.
  9. DTR poszczególnych maszyn instalowanych, wentylatorów oraz innych odbiorników instalowanych w hali.
  10. Uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. oraz rzeczoznawcą ds. bhp.
  11. Katalog wyrobów firmy Legrand.
  12. Katalog wyrobów firmy F&F.

Stan istniejący

RE wybudował elektroenergetyczną linię napowietrzną nn kablem ASXSn 4x70, z której przyłączem kablowym YAKY 4x120, układanym w ziemi doprowadził energię elektryczną do szafki złączowo-pomiarowej wyposażonej w półpośredni układ pomiarowy. Szafka pomiarowo-złączowa jest zlokalizowana w linii ogrodzenia działki, stanowiącej własność inwestora. Zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez RE, moc umowna wynosi 60 kW.

Impedancja obwodu zwarciowego na zaciskach w miejscu podziału majątku (zaciski „L” przekładników prądowych 100/5 A/A), gdzie planowane jest przyłączenie kabla WLZ, zmierzona miernikiem MZC-3, wynosi Zk1 = 0,23 Ω. Transformator SN/nn zasilający linię napowietrzną posiada moc S = 250 kVA. Rezystancja gruntu w miejscu posadowienia budynku, zmierzona metodą Wenera, wynosi r = 200 Ω·m.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od inwestora, poszczególne maszyny przewidziane do instalacji w hali mają własne zabezpieczenia przeciążeniowe oraz przełączniki gwiazda/trójkąt dla obniżenia prądu rozruchowego. Budynek hali wykonany jest z blachy o grubości 0,6 mm, dwustronnie układanej na styropianie o grubości 20 cm.

Opis techniczny i obliczenia

W celu zasilania hali, należy z zacisków „L” przekładników prądowych 100/5 A/A zainstalowanych w szafce złączowo-pomiarowej wyprowadzić WLZ wykonany kablem YKY 5x50. Kabel WLZ należy układać w wykopie o głębokości 90 cm na podsypce piasku o grubości 10 cm. Następnie kabel należy zasypać warstwą piasku o grubości 10 cm, warstwą rodzimego gruntu o grubości 25 cm, rozłożyć wzdłuż całej trasy taśmę kablową koloru niebieskiego i zasypać wykop doprowadzając grunt do stanu sprzed wykopu. Na kablu przed zasypaniem należy, w odstępach co 10 m, założyć opaski kablowe zawierające następujące informacje:

*typ kabla* rok ułożenia* długość*trasę*symbol wykonawcy.

Projektowany kabel WLZ należy wprowadzić do nieprzewodzącej obudowy przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP), którą należy zainstalować przy zewnętrznej elewacji hali. Z wyłącznika ppoż. energię należy doprowadzić do Rozdzielnicy Głównej Hali (RGH).

Plan zasilania hali przedstawia rysunek 1., natomiast schemat ideowy zasilania hali oraz wyłącznika ppoż. przedstawia rysunek 2.

uproszczony projekt instalacji rys01

Rys. 1. Plan sytuacyjny zasilania hali

uproszczony projekt instalacji rys02

Rys. 2. Schemat zasilania hali oraz rozdzielnicy głównej

Schemat montażowy RGH przedstawia rysunek 3.

Przycisk sterujący przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu (PWP) należy zainstalować przy wejściach do hali. Obudowa przycisku powinna być wykonana w kolorze żółtym.

Schemat montażowy PWP przedstawia rysunek 4. Z RGH należy wyprowadzić poszczególne obwody zasilające rozdzielnice obwodowe oraz oświetlenie i system alarmowy. Przewody zasilające poszczególne rozdzielnice instalowane w hali oraz oświetlenie i system alarmu zostały określone na rysunku 2.

 

uproszczony projekt instalacji rys03

Rys. 3. Schemat montażowy rozdzielnicy RGH

uproszczony projekt instalacji rys04

Rys. 4. Schemat ideowy montażowy szafki wyłącznika ppoż. (PWP)

Plan instalacji hali przedstawia rysunek 12., natomiast na rysunku 13. został przedstawiony plan instalacji oświetlenia hali.

Na rysunku 5. i rysunku 6. zostały przedstawione schematy ideowy oraz montażowy Rozdzielnicy Biurowej (RBI).

uproszczony projekt instalacji rys05

Rys. 5. Schemat ideowy rozdzielnicy RBI

uproszczony projekt instalacji rys06

Rys. 6. Schemat montażowy rozdzielnicy RBI

Schemat ideowy rozdzielnic RB1 – RB10 przedstawia rysunek 7. Natomiast schemat montażowy tych rozdzielnic – rysunek 7a.

uproszczony projekt instalacji rys07

Rys. 7. Schemat ideowy rozdzielnic RB1–RB10

uproszczony projekt instalacji rys07a

Rys. 7a Schemat montażowy rozdzielnic RB1–RB10

Na rysunku 8. oraz rysunku 8a zostały przedstawione schemat ideowy, oraz montażowy rozdzielnicy RB11.

uproszczony projekt instalacji rys08

Rys. 8. Schemat ideowy rozdzielnicy RB11

uproszczony projekt instalacji rys08a

Rys. 8a Schemat montażowy rozdzielnicy RB11

System detekcji stężenia gazu w kotłowni gazowej oraz sterowanie zaworem odcinającym dopływ gazu w przypadku wykrycia stężenia krytycznego przedstawia rysunek 9.

Przewody zasilające należy prowadzić w korytkach instalacyjnych mocowanych do konstrukcji hali.

Na rysunku 10. zostały przedstawione widoki kaset sterujących oświetleniem, a na rysunku 11. – widoki kaset sterowania wentylacją.

W celu ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi na dachu hali należy zainstalować siatkę zwodów odgromowych wykonaną drutem Fe-Zn ø 10 mocowanych do dachu za pomocą uchwytów dystansowych. Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 62305 oraz zaleceniami PKOO SEP został przyjęty poziom ochrony, który wymaga oka siatki o wymiarach 15x15 m.

uproszczony projekt instalacji rys09

Rys. 9. Schemat detekcji stężenia gazu w kotłowni gazowej

Plan siatki zwodów oraz rozmieszczenie uziomów przedstawia rysunek 14. W odległości 1 m od obrysu hali należy wykonać uziemienie kombinowane. W tym celu należy wykonać wykop o głębokości 1 m, w którym w miejscach sprowadzenia przewodów odprowadzających należy posadowić uziomy pionowe pogrążone na głębokość 7 m liczonej od poziomu gruntu. Następnie należy rozłożyć taśmę Fe-Zn 30x4, którą należy połączyć z uziomami pionowymi przez spawanie. Miejsca łączenia (spawy) należy zabezpieczyć przed korozją. Projekt oświetlenia hali stanowi załącznik do niniejszego artykułu. Został zamieszczony na stronie www.elektro.info.pl.

uproszczony projekt instalacji rys10

Rys. 10. Schemat montażowy kasety do sterowania oświetleniem KSOx (KSO1–3)

uproszczony projekt instalacji rys11

Rys. 11. Schemat montażowy kasety do sterowania wentylacją hali KSWx (KSW1–2)

Obliczenia

Kabel WLZ oraz instalacja odbiorcza

Dobór kabla WLZ zasilającego halę na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność:

Przy sposobie ułożenia „D” zgodnie z normą PN-IEC 60364-5-523:2002, po uwzględnieniu współczynników poprawkowych dotyczących rezystywności gruntu właściwej dla warunków krajowych (1,18) oraz obciążalności czwartej żyły kabla (0,91), warunki spełnia kabel YKY 5´50, dla którego:

Sprawdzenie dobranego kabla z warunku spadku napięcia:

Warunek spełniony.

UWAGA!

Kabel nn zabezpieczony bezpiecznikami topikowymi nie wymaga sprawdzenia na warunki zwarciowe.

Dobór przewodów zasilających poszczególne rozdzielnice instalowane w hali:

  • rozdzielnica R11:

Przy sposobie ułożenia „C” zgodnie z normą PN-IEC 60364-5-523:2002, po uwzględnieniu współczynnika poprawkowego uwzgledniającego temperaturę właściwą dla warunków krajowych (1,06) oraz obciążenia czwartej żyły, warunki spełnia przewód 5xLgY25, dla którego:

IZ = 96·0,91·1,06 ≈ 92,06 A > 69,52 A

  • rozdzielnica RBI:

Przy sposobie ułożenia „C” zgodnie z normą PN-IEC 60364-5-523:2002, po uwzględnieniu współczynników poprawkowych, warunki spełnia przewód YDYżo 5x16, dla którego:

IZ = 76·0,91·1,06 ≈ 73,31 A > 55,17 A

Sprawdzenie dobranych przewodów z warunku spadku napięcia:

  • rozdzielnica R11:
  • rozdzielnica R1:
  • rozdzielnica RBI:

Sprawdzenie samoczynnego wyłączenia w obwodach oświetleniowych (zabezpieczenie S301C10 - dobór zabezpieczeń zostawiamy Czytelnikowi - przyp.autorów):

Sprawdzenie samoczynnego wyłączenia dla obwodów wentylatorów przy założeniu zabezpieczenia S303C10 (silniki wentylatorów o mocy P = 1 kW):

Sprawdzenie samoczynnego wyłączenia dla obwodów gniazd (zabezpieczenie S301B16):

Sprawdzenie samoczynnego wyłączenia w obwodzie zasilania maszyn o największym poborze mocy (25 kW; zabezpieczenie S303C50; rozruch z wykorzystaniem przełącznika gwiazda/trójkąt – zgodnie z informacjami uzyskanymi od inwestora, maszyna jest wyposażona w taki przełącznik):

Dopuszczalna impedancja obwodu zwarciowego po przyłączeniu maszyny:

Sprawdzenie samoczynnego wyłączenia w obwodzie zasilania maszyn przyłączonych do R1:

Dopuszczalna impedancja obwodu zwarciowego po przyłączeniu maszyny:

Sprawdzenie samoczynnego wyłączenia w obwodach zasilanych z RBI:

  • obwód gniazd:
  • obwód oświetlenia:

Prąd zwarcia trójfazowego:

Przy spodziewanej wartości początkowego prądu zwarciowego w RGH, wynoszącej około 1,6 kA, wszystkie dobrane wyłączniki nadprądowe gwarantują zachowanie selektywności z bezpiecznikami topikowymi (podstawa oceny - tabele selektywności podawane w katalogach producentów zabezpieczeń; przyp. autorów). Należy dobrać wyłączniki nadprądowe o prądzie Ics = 6 kA.

Przyjęte zabezpieczenia topikowe spełniają warunek:

co gwarantuje zachowanie wybiórczości działania kolejno występujących po sobie w połączeniu kaskadowym podczas zwarcia dwóch bezpieczników topikowych, gdzie:

Un – napięcie znamionowe zasilania, w [V],

cosφ – współczynnik mocy, w [-],

η – sprawność, w [-],

P – moc czynna, w [W],

l – długość przewodu lub kabla, w [m],

S – przekrój przewodu, w [mm2],

γ – konduktywność przewodu, w [m/(Ω×mm2)],

Ia – prąd wyłączający zabezpieczenie w czasie określonym w normie PN-HD 60364-4-41:2009, w [A],

Ik1 – prąd zwarcia jednofazowego, w [A],

I”k3RGH – początkowy prąd zwarcia trójfazowego, w [A],

Zk1 – impedancja obwodu zwarciowego dla zwarć jednofazowych w RGH, w [Ω],

ZT – impedancja uzwojeń transformatora przyjęta na podstawie tabeli 10.25 pochodzącej z publikacji „Dobór przewodów i kabli elektrycznych niskiego napięcia”, J. Wiatr, M. Orzechowski, seria „Niezbędnik elektryka”, DW MEDIUM 2012, w [W],

In – prąd znamionowy bezpiecznika topikowego występującego bliżej źródła zasilania, w [A],

In–-1 – prąd znamionowy bezpiecznika topikowego dalej źródła zasilania występującego w kaskadzie z bezpiecznikiem o prądzie znamionowym In zainstalowanym bliżej źródła zasilania, w [A],

Zk3RGH – impedancja dla zwarć trójfazowych w RGH, w [Ω].

Ochrona odgromowa

Analiza ryzyka zgodnie z normą PN-EN 62305-2:2008 Ochrona odgromowa. Część 2: Zarządzanie ryzykiem. Całkowite ryzyko, na jakie narażony jest budynek, związane jest z utratą życia ludzkiego osób w nim przebywających oraz fizycznym uszkodzeniem obiektu. Zatem należy je oszacować jako sumę ryzyka związanego z porażeniem istot żywych oraz ryzyka związanego z fizycznym uszkodzeniem budynku:

R1 = RA + RB

gdzie:

R1 – ryzyko utraty życia ludzkiego, w [-],

RA – komponent ryzyka związany z porażeniem istot żywych napięciami dotykowymi i krokowymi w strefie do 3 m na zewnątrz obiektu, w [-],

RB – komponent ryzyka związany z fizycznym uszkodzeniem obiektu wskutek groźnego iskrzenia i zainicjowania pożaru lub wybuchu, w [-],

LA = ra·Lt = 10-4·10-2 = 10-6

Ad = L·W + 6·H·(L+W) + 9· π·H2 = 31·12+6·11·(31+12) + 9· π·H2 = 7280 m2

Nd = Ng·Ad·Cd·10-6 = 2,5·7280·1·10-6 = 1,82·10-2

RA = Nd·PA·LA = 1,82·10-2·1·10-6 = 1,82>10-8

gdzie:

ra – współczynnik redukcji utraty życia ludzkiego, zależny od rodzaju gruntu lub podłogi, dla chodnika (ra = 10–4), w [-],

Lt – strata wskutek porażenia przy napięciach dotykowych i krokowych, dla osób na zewnątrz budynku (Lt = 10–4), w [-],

PA – prawdopodobieństwo, że wyładowanie w obiekt spowoduje porażenie istot żywych, w przypadku braku ochrony (PA = 1), w [-],

Ad – równoważna powierzchnia zbierania wyładowań,

L – długość obiektu, w [m],

W – szerokość obiektu, w [m],

H – wysokość obiektu, w [m],

Nd – średnia roczna liczba groźnych zdarzeń wskutek wyładowań w obiekt,

Ng – gęstość piorunowych wyładowań doziemnych, dla terenów o szerokości geograficznej poniżej 510 30’ (Ng = 2,5), w [1/km2/rok],

Cd – współczynnik położenia obiektu, dla budynku odosobnionego (Cd = 1), w [-].

Parametry charakteryzujące budynek oraz jego wyposażenie wewnętrzne zostały przedstawione w tabeli 1. i tabeli 2.

RB = Nd·PB·hz·rp·rf·Lf = 1,82·10-2·1·1·10-2·10-1 = 1.82 ·10-5

gdzie:

PB – prawdopodobieństwo, że wyładowanie w obiekt spowoduje uszkodzenie fizyczne obiektu, przy braku ochrony (PB = 1), w [-],

hz – współczynnik zwiększający straty związane z uszkodzeniem fizycznym, gdy występuje specjalne zagrożenie, przy braku szczególnego zagrożenia przyjęto hz = 1, w [-],

rp – współczynnik redukcji w zależności od środków służących ograniczeniu skutków pożaru przy braku środków ochrony rp = 1, w [-],

rf – wartość współczynnika redukcji w zależności od niebezpieczeństwa pożarowego obiektu przy zwykłym zagrożeniu pożarowym rf = 10–2, w [-],

Lf – strata wskutek uszkodzenia fizycznego, przyjęto Lf = 10–1, w [-].

uproszczony projekt instalacji tab1

Tab. 1. Charakterystyka budynku

uproszczony projekt instalacji tab2

Tab. 2. Parametry związane z wyposażeniem wewnętrznym budynku

Oszacowane ryzyko jest większe od tolerowanej wartości ryzyka:

R1 = 1,82·10-8 + 1,82·10-5 > R1 = 10-5

a więc ochrona odgromowa jest konieczna.

Przy zastosowaniu czwartego stopnia ochrony odgromowej, prawdopodobieństwo, że wyładowanie w obiekt spowoduje uszkodzenia fizyczne w obiekcie maleje do wartości PB = 0,2, przy którym ryzyko RA oraz ryzyko RB odpowiednio wyniesie:

RA = 1,82·10-8

RB = 1,82·10-5·0,2=0,364·10-5

R1 = RA + RB = 1,82·10-8 +0,364·10-5 = 263,31·10-8 ≅ 36,58·10-7 < 10-5

Przy zastosowaniu IV stopnia ochrony odgromowej wartość ryzyka spada poniżej wartości dopuszczalnej:

R1 = 36,58·10-7 < 10-5

Przyjęcie III stopnia ochrony zgodnie z wytycznymi Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej w tym przypadku gwarantuje uzyskanie wymaganego poziomu ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Uziom zostanie wykonany jako uziom kombinowany, przez pogrążenie uziomów pionowych (jako uziomy pionowe stosować atestowane pręty Ø16 - przypis autorów) i połączenie ich taśmą Fe-Zn 30x4. Rezystancja pojedynczego uziomu pionowego:

Rezystancja wypadkowa uziemienia piorunochronnego:

gdzie:

ρ – rezystywność gruntu, w [W·m],

R – spodziewana rezystancja uziomu pojedynczego uziomu pionowego, w [W],

l – długość uziomu, w [m],

k – współczynnik poprawkowy, w [-].

Uwagi końcowe

  1. Ochrona uzupełniająca: wyłączniki różnicowoprądowe oraz połączenia wyrównawcze.
  2. Po wykonaniu linii WLZ i RGH należy wykonać pomiary i przeprowadzić próby funkcjonalności wyłącznika ppoż.
  3. Kabel zasilający przez ścianę hali do RGH należy prowadzić w rurze osłonowej DVK f 75.
  4. WLZ należy poddać inwentaryzacji geodezyjnej po ułożeniu kabla w ziemi, przed jego zasypaniem. Trasa kabla WLZ przebiega wyłącznie na terenie stanowiącym własność inwestora, przez co nie podlega uzgodnieniu w ZUDP.
  5. Wszystkie rozdzielnice oraz szafkę przeciwpożarowego wyłącznika prądu należy wykonać w II klasie ochronności.
  6. Jako oprawy oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego należy stosować oprawy z własnym modułem gwarantującym świecenie przez co najmniej 1 godzinę po wyłączeniu zasilania przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu.
  7. System detekcji stężenia gazu w kotłowni gazowej po wykryciu stanu krytycznego odcina dopływ gazu przez wysterowanie działaniem zaworu odcinającego zainstalowanym w skrzynce przyłącza gazowego. Obwód ten należy wyprowadzić po doprowadzeniu gazu w porozumieniu oraz przy współpracy z wykonawcą przyłącza gazowego. W złączu gazowym na rurze należy zainstalować zawór odcinający typu MAG3 sterowany przez projektowaną centralkę detekcji stężenia gazu.
  8. Wewnątrz hali należy wykonać połączenia wyrównawcze.
  9. Przepusty przewodowe przez ściany stanowiące oddzielenia przeciwpożarowe należy uszczelnić uzyskując odporność ogniową ściany.
  10. Po wykonaniu instalacji piorunochronnej należy sprawdzić ciągłość połączeń oraz zmierzyć rezystancję uziemienia.
  11. Miejsca połączeń uziomów pionowych z uziomem poziomych należy zabezpieczyć przed korozją.
  12. Mocowanie przewód odprowadzających w instalacji piorunochronnej należy uzgodnić z projektantem branży konstrukcyjnej. Odległości przewodów odprowadzających od ściany nie mniejsze niż 10 cm. Odległości pomiędzy uchwytami mocującymi nie mogą przekraczać 1,2 m.
  13. Po wykonaniu instalacji należy przeprowadzić w cyklu siedmiu dni pomiary obciążenia oraz współczynnika mocy cos j. W zależności od uzyskanych wyników pomiaru należy podjąć decyzję doboru baterii kondensatorów do kompensacji mocy biernej oraz jej mocy zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Minisrta Gospodarki z dnia 7 maja 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (DzU nr 93/2007, poz. 623 z późniejszymi zmianami).
  14. Rezystancja uziemienia instalacji piorunochronnej nie może przekraczać wartości 10 W.
  15. Po wykonaniu prac instalacyjnych należy przeprowadzić procedury odbiorcze zgodnie z wymaganiami normy PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 6: Sprawdzanie.
  16. Wykonawca instalacji po przeprowadzaniu prób i badań odbiorczych, zobowiązany jest zgłosić do RE, wykonanie instalacji w celu sprawdzenia przed przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej nn.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Projekt 1: proj 20150513 hala produkcyjna v2

Projekt 2: projekt wrzesien12

Projekt 3: projekt wrzesien13

Projekt 4: projekt wrzesien14

Projekt 5: projekt informacja dot bezpieczenstwa

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • mgr inż. Józef Szmigielski mgr inż. Józef Szmigielski, 25.02.2016r., 16:47:13 spóźniony komentarz do artykułu Zaburzenia elektryczne wewnatrz sieci energetycznej zakładu drukarskiego (część 1) autor dr inż. G.Horodyński + dr inż. Zaraz będę!. Skibko elektro.info nr 9/2014 Obecnie czyszcząc archiwum zapoznałem się z artykułem autorów i wnioskami z artykułu. jako Projektant maszyn elektrycznych i procesowych, zakładów produkcyjnych, rozdzielni elektrycznych oraz rozdzielni dla energetyki - nie mogę zgodzic się z wnioskami wyciągniętymi przez autorów artykułu z następujacych technicznych powodów: a) ja zawsze na zasilaniu rozdzielnic SN z energetyki zawodowej instaluję analizatory energii elektrycznej poczynając od 1977 roku. Wiem jako projektant elektroenergetyki jakiej jakości prądu i napięcia w tym z jakim widmem częstotliwości jest dostarczany prąd do fabryki którą projektuję. Zawsze to zakładam na wejściu pradu i napiecia na dostawę energii elektrycznej. To wynikało, że nasze fabryki były czułe na zmianę częstotliwości a projektowałem także stalownie i odlewnie żeliwa z piecami łukowymi i indukcyjnymi o jednostkach większych niż 100 ton jednorazowego wsadu rudy lub surówki. także drukarnie czzy fotodrukarnie. W linie montażowe instalowaliśmy najnowocześniejsze urządzenia i mikroprocesory niedostępne innym Biurom projektowym w Polsce nasze Biuro Projektowe w Warsawie liczyło 6000 inzynierów. To był kolos. Nam podlegały wszystkie fabryki w Polsce. Dostawy urządzeń mieliśmy z całego świata. Najnowocześniejsze. W tym masowo instalowalismy maszyny z urządzeniami elektronicznymi, które także sami pprojektowalismy, na układach scalonych małej i wielkiej integracji. Zasadniczym tworem jest zapytanie, czy obecni naukowcy i projektanci wiedzą, że dostawa produ musi odbywać sie w określonej klasie, Napiecia i częstotliwości. Zakład produkcyjny i każdy odbiorca nie ma prawa otrzymywać pradu i napięcia o parametrach gorszych niż nakazywała to norma lub dostawca energii. Ponieważ "Utility" ma nie tylko obowiązek nałożenia kary na odbiorcę ale także otrzymania kary jako dostawca energii o parametrach zaniżonych czy "złych". Po to ja w naszej organizacji zakładałem w każdym moim projekcie analizator energii a weryfikator sprawdzał czzy go zastosowałem a sprawdzajacy sprawdzał mnie projektanta i weryfikatora czy nie uchybiliśmy temu obowiązkowi. To prawda, że dużo stosujemy urządzeń elektronicznych. Ale także obowiązkiem odbiorcy energii jest nie wyprowadzanie zanieczyszczeń z jego obiektu do sieci. Zatem nie jest prawdą, że fabryka powiększa ilość harmonicznych i wysyla je w "sieć' Jej obowiazkiem jest oczyszczenie jej własnej sieci by harmoniczne zostały na terenie fabryki poprzez zastosowanie filtrów usunięte czyli wytłumione.To musi odbywać się nie później niż w rozdzielni głównej elektrycznej lub elektronicznej Fabryki. Ale także musi się odbywać wewnatrz każdej zakupionej maszyny drukującej. Dlatego podczas specyfikowania (czyli tzw. Procurement) musi sie podać jakie parametry maszyna drukarska ma spełnić. I to dostawca musi głowić się jak maszynę wykonać by "nie siała" zanieczyszczeń do sieci zasilajacej ta maszynę. Oczywiście częśc harmonicznych jest tłumiona w rdzeniach transformatorów. Dlatego dla wiadomości Panów Doktrow z Politechniki Białostockiej Amerykanie stosuja transformatory ze zwiększonym współczynnikiem K. Polska jako mały kraj z niewielką populacją i przemysłem, nie wie o takim zastosowaniu. Kiedyś byłem studentem semestrów I-V ale to odległe czasy, później ćwiczyłem harmoniczne w firmie Manhattan Project - dla tych co nie wiedzą. To Biuro Projektów które jako Pierwsze zaprojektowało bombę atomowa i dokonało jej eksplozji w Stanie Nevada w pobliżu poligonu Los Alamos. Część polskich fizyków brało w nim udział, a ja się z nimi spotkałem. Pozdrawiam kolegów doktorów i innych Polskich elektryków. 2. Nieprawdziwy jest punkt 2 wniosków bo jeśli są duże harmoniczne to znaczy, że flitr został zdemontowany albo uszkodzony i nowy na tej maszynie ma być zainstalowany. 3. wniosek 3 także niepoprawny. Róznice tak wielkie wskazują, że filtry dla lamp UV także nie zostały zainstalowane, a muszą być. 4. wniosek 4 błędny. Brak zainstalowanych filtrów wyższych harmonicznych lub istniejace filtry zostały uszkodzone podczas wyładowań atmosferycznych i muszą byc wymienione. 5. wniosek błedny. rozumiem, ze sprawa dotyczny Białostockich zakładów Graficznych. Ich system filtrów musi być ponownie przeprojektowany bo te co były sprawdzane w 2014 r. były uszkodzone. A potencjalny projektant z małej jednostki projektwoej z tematyka związana z harmonicznymi wczesniej się nie zetkną. 6. Ocena i wnioski obu panów niepoprawne nie powinny być zamieszczone w elektro.infor bo wprowadzaja w bład młodych inzynierów elektryków, którzy będą się kierowali błedną ocena przyczyn. Pozdrawiam Projektant mgr inż. Józef Szmigielski W takim przypadku mogę opracować Opinię techniczną powyższego przypadku eksploatacji fabryki graficznej.

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.