Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Efektywność przesyłu energii elektrycznej w aspekcie właściwości elektrycznych „używanych” przewodów linii napowietrznej typu AFL-6 240

The efficiency of electric power transmission from electrical properties aspect of „used” overhead line conductors type AFL-6 240
J.Sawicki

Poprawa efektywność energetycznej przesyłu energii elektrycznej jest jednym z priorytetów, jaki wynika z Polityki Energetycznej Polski do roku 2030 r. Spośród wielu elementów sieci przesyłowej największy udział w generacji strat mają przewody oraz transformatory.

W przypadku transformatorów od wielu lat podczas zakupu nabywcy szczególnie zwracają uwagę na ich efektywność energetyczną, a obecne uwarunkowania prawne narzucają już konieczność stosowania transformatorów charakteryzujących się wysoką sprawnością transformacji. Natomiast brak jest wytycznych dotyczących stosowanych w liniach elektroenergetycznych przewodów, co powoduje że prace modernizacyjne na liniach elektroenergetycznych (zwłaszcza pracujących na napięciu 110 kV) bardzo często ograniczają się do wymiany elementów w zakresie konstrukcji wsporczych, układów izolacyjnych czy też regulacji zwisów.

 

W powyższej materii zapomina się jednak o przewodach, które decydują o efektywności przesyłu energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że parametry stosowanych w liniach elektroenergetycznych przewodów typu AFL zmieniają się w wyniku procesów starzeniowych oraz oddziaływania środowiskowego. Zmiany te nie dotyczą tylko właściwości mechanicznych oprzewodowania, ale również powodują zmiany parametrów elektrycznych oprzewodowania linii. Dlatego też przeprowadzono badania oraz symulacje mające wykazać, w jakim stopniu negatywne zjawiska wpływające na stan techniczny przewodów powodują wzrost strat obciążeniowych przy przesyle energii elektrycznej. Przeprowadzono także badania dotyczące właściwości mechanicznych przewodów po trzydziestu latach eksploatacji, jednak temu zagadnieniu poświęcony będzie oddzielny artykuł.

Zakres przeprowadzonych badań

 Rys. 1. Poddany badaniu, zdemontowany z napowietrznej linii 110 kV, przewód AFL‑6 240
Rys. 1. Poddany badaniu, zdemontowany z napowietrznej linii 110 kV, przewód AFL‑6 240

Przedmiotem badań był przewód typu AFL-6 240, który został zdemontowany z napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu Un = 110 kV po 30 latach eksploatacji. Ten typ przewodu jest jednym z najczęściej stosowanych w liniach elektroenergetycznych 110 kV. Badania przeprowadzono na fragmencie przewodu o długości ok. l = 3 m, wykazującym znaczne zmiany zewnętrzne, polegające na utlenianiu się wierzchniej warstwy przewodu oraz pojawieniu, w wyniku osadzania się zanieczyszczeń atmosferycznych na powierzchni przewodu, ciemnego nalotu. Widok przewodu przedstawiono na rys. 1.

W ramach badań testom został poddany także fabrycznie „nowy” przewód typu AFL-6 240 (nieeksploatowany w linii elektroenergetycznej). Przewód ten został poddany takim samym testom w identycznych warunkach środowiskowych, jak zdemontowany z linii elektroenergetycznej przewód typu AFL 6 240.

W ramach badań przeprowadzono:

  • ocenę zmian rezystancji przewodów w temperaturze obliczeniowej t1 = 20°C, t2 = 70°C i t3 = 80°C dla przepływu prądu przemiennego AC,
  • ocenę rezystancji przewodu w temperaturze t1 = 20°C dla przepływu prądu stałego DC.

Wyniki badań zostały odniesione do parametrów elektrycznych nowego przewodu typu AFL 6 240 mm2, spełniającego wymagania zawarte w normach krajowych PN 74/E-90083, PN-IEC 1089, PN EN 50182 oraz normie zakładowej – ZN-96/MP-13-K12 208.02 (norma producenta przewodów napowietrznych Tele-Fonika Kable).

Charakterystyka badanego przewodu

Rys. 2. Widok przewodu zdemontowanego oraz nowego – a), a także przekrój przewodu typu AFL-6 240 – b)
Rys. 2. Widok przewodu zdemontowanego oraz nowego – a), a także przekrój przewodu typu AFL-6 240 – b)

Badany przewód typu AFL-6 240 składał się z 26 drutów aluminiowych o przekroju jednostkowym S = 9,079 mm2 oraz rdzenia wykonanego z 7 drutów stalowych ocynkowanych o przekroju jednostkowym S = 5,72 mm2. Łączny przekrój obliczeniowy części aluminiowej przewodu wynosi S = 236,1 mm2 natomiast rdzenia S = 40,08 mm2.

Druty aluminiowe skręcone wokół rdzenia tworzą dwie warstwy zewnętrzne, przy czym są one w stosunku do siebie skręcone w przeciwnych kierunkach. Średnica zewnętrzna całego przewodu wynosi D = 21,7 mm. Widok przewodu nowego i zdemontowanego z linii oraz przekrój przewodu typu AFL 6240 mm2, przedstawiono na rys. 2.

Przeczytaj także: Krajowe sieci dystrybucyjne a bezpieczeństwo zasilania odbiorców >>>

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2015

Komentarze

(1)
berritog | 06.10.2015, 19:51
Ciekawe....
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Elektryczność dla dzieci

Tauron udostępnia edukacyjną platformę e-learningową skierowaną do uczniów i nauczycieli, w której znajdują się m.in. zasady bezpieczeństwa i wyjaśnienie zjawiska elektryczności, gry...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl