Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Efektywność przesyłu energii elektrycznej w aspekcie właściwości elektrycznych „używanych” przewodów linii napowietrznej typu AFL-6 240

The efficiency of electric power transmission from electrical properties aspect of „used” overhead line conductors type AFL-6 240
J.Sawicki

Poprawa efektywność energetycznej przesyłu energii elektrycznej jest jednym z priorytetów, jaki wynika z Polityki Energetycznej Polski do roku 2030 r. Spośród wielu elementów sieci przesyłowej największy udział w generacji strat mają przewody oraz transformatory.

W przypadku transformatorów od wielu lat podczas zakupu nabywcy szczególnie zwracają uwagę na ich efektywność energetyczną, a obecne uwarunkowania prawne narzucają już konieczność stosowania transformatorów charakteryzujących się wysoką sprawnością transformacji. Natomiast brak jest wytycznych dotyczących stosowanych w liniach elektroenergetycznych przewodów, co powoduje że prace modernizacyjne na liniach elektroenergetycznych (zwłaszcza pracujących na napięciu 110 kV) bardzo często ograniczają się do wymiany elementów w zakresie konstrukcji wsporczych, układów izolacyjnych czy też regulacji zwisów.

 

W powyższej materii zapomina się jednak o przewodach, które decydują o efektywności przesyłu energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że parametry stosowanych w liniach elektroenergetycznych przewodów typu AFL zmieniają się w wyniku procesów starzeniowych oraz oddziaływania środowiskowego. Zmiany te nie dotyczą tylko właściwości mechanicznych oprzewodowania, ale również powodują zmiany parametrów elektrycznych oprzewodowania linii. Dlatego też przeprowadzono badania oraz symulacje mające wykazać, w jakim stopniu negatywne zjawiska wpływające na stan techniczny przewodów powodują wzrost strat obciążeniowych przy przesyle energii elektrycznej. Przeprowadzono także badania dotyczące właściwości mechanicznych przewodów po trzydziestu latach eksploatacji, jednak temu zagadnieniu poświęcony będzie oddzielny artykuł.

Zakres przeprowadzonych badań

 Rys. 1. Poddany badaniu, zdemontowany z napowietrznej linii 110 kV, przewód AFL‑6 240
Rys. 1. Poddany badaniu, zdemontowany z napowietrznej linii 110 kV, przewód AFL‑6 240

Przedmiotem badań był przewód typu AFL-6 240, który został zdemontowany z napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu Un = 110 kV po 30 latach eksploatacji. Ten typ przewodu jest jednym z najczęściej stosowanych w liniach elektroenergetycznych 110 kV. Badania przeprowadzono na fragmencie przewodu o długości ok. l = 3 m, wykazującym znaczne zmiany zewnętrzne, polegające na utlenianiu się wierzchniej warstwy przewodu oraz pojawieniu, w wyniku osadzania się zanieczyszczeń atmosferycznych na powierzchni przewodu, ciemnego nalotu. Widok przewodu przedstawiono na rys. 1.

W ramach badań testom został poddany także fabrycznie „nowy” przewód typu AFL-6 240 (nieeksploatowany w linii elektroenergetycznej). Przewód ten został poddany takim samym testom w identycznych warunkach środowiskowych, jak zdemontowany z linii elektroenergetycznej przewód typu AFL 6 240.

W ramach badań przeprowadzono:

  • ocenę zmian rezystancji przewodów w temperaturze obliczeniowej t1 = 20°C, t2 = 70°C i t3 = 80°C dla przepływu prądu przemiennego AC,
  • ocenę rezystancji przewodu w temperaturze t1 = 20°C dla przepływu prądu stałego DC.

Wyniki badań zostały odniesione do parametrów elektrycznych nowego przewodu typu AFL 6 240 mm2, spełniającego wymagania zawarte w normach krajowych PN 74/E-90083, PN-IEC 1089, PN EN 50182 oraz normie zakładowej – ZN-96/MP-13-K12 208.02 (norma producenta przewodów napowietrznych Tele-Fonika Kable).

Charakterystyka badanego przewodu

Rys. 2. Widok przewodu zdemontowanego oraz nowego – a), a także przekrój przewodu typu AFL-6 240 – b)
Rys. 2. Widok przewodu zdemontowanego oraz nowego – a), a także przekrój przewodu typu AFL-6 240 – b)

Badany przewód typu AFL-6 240 składał się z 26 drutów aluminiowych o przekroju jednostkowym S = 9,079 mm2 oraz rdzenia wykonanego z 7 drutów stalowych ocynkowanych o przekroju jednostkowym S = 5,72 mm2. Łączny przekrój obliczeniowy części aluminiowej przewodu wynosi S = 236,1 mm2 natomiast rdzenia S = 40,08 mm2.

Druty aluminiowe skręcone wokół rdzenia tworzą dwie warstwy zewnętrzne, przy czym są one w stosunku do siebie skręcone w przeciwnych kierunkach. Średnica zewnętrzna całego przewodu wynosi D = 21,7 mm. Widok przewodu nowego i zdemontowanego z linii oraz przekrój przewodu typu AFL 6240 mm2, przedstawiono na rys. 2.

Przeczytaj także: Krajowe sieci dystrybucyjne a bezpieczeństwo zasilania odbiorców >>>

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2015

Komentarze

(1)
berritog | 06.10.2015, 19:51
Ciekawe....
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl