Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zastosowanie przewodów szynowych do rozdziału energii elektrycznej w instalacjach nn

Damian Żabicki  |  elektro.info 7-8/2015  |  19.08.2015
Rozwiązania przewodów szynowych dla różnych prądów znamionowych
Rozwiązania przewodów szynowych dla różnych prądów znamionowych
Elektrobudowa

Na etapie doboru przewodów szynowych należy uwzględnić przede wszystkim obciążalność prądową poszczególnych elementów oraz przebieg trasy. Nie mniej ważny jest również wybór odpowiednich akcesoriów.

Biorąc pod uwagę budowę należy wyróżnić przewody szynowe o strukturze kompaktowej, wykonane w postaci zwartego pakietu szyn odizolowanych od siebie cienką warstwą izolacyjną i zamkniętych w obudowie. Z kolei przewody szynowe wentylowane wykonuje się w formie szeregu szyn na izolatorach, zamkniętych w wentylowanej grawitacyjnie obudowie.

Przy ustalaniu przebiegu szynoprzewodów należy pamiętać o zastosowaniu możliwie w największej liczbie elementów prostych o maksymalnej długości. Z kolei elementy krótkie uwzględnia się chcąc dopasować przebieg trasy do konkretnych wymiarów konstrukcji nośnej.

W wielu aplikacjach stosowany jest montaż szyn w pozycji poziomej. Jednak wada takiego rozwiązania to ograniczenie dostępu do skrzynek łączeniowych.

Najdłuższy odcinek, który jest ułożony pionowo, nie powinien przekraczać 3 m. Z kolei za pomocą trójników przewód można rozgałęzić w lewo lub prawo.

Trzeba pamiętać o elementach przewodów szynowych w postaci łączników kątowych zmieniających przebieg trasy w aplikacji wymagającej obejścia przeszkód pionowych lub poziomych. Oprócz tego dzięki łącznikom kątowym jest możliwa zmiana wysokości zawieszenia ciągu szynowego.

Budowa

Najprostsze modele szynoprzewodów cechują się zamkniętą obudową, która wykonana jest z blachy ocynkowanej na gorąco. Obudowa stanowi jednocześnie konstrukcyjny element nośny oraz ekran elektryczny.

Przewody zazwyczaj wykonuje się z miedzi o wysokiej jakości (czystość 99,9%). Istotną rolę odgrywa specjalna konstrukcja izolacji, bazująca na żywicy epoksydowej. Zapewnia ona również ochronę przed promieniami UV.

Najczęściej co 0,75 m rozstawione są gniazda, do których można podłączać skrzynki odpływowe. Jeżeli instalacja będzie przebiegała pod podnoszoną podłogą, należy uwzględnić rozwiązania z gęsto rozstawionymi gniazdami. Dzięki zastosowaniu specjalnych złączy podczas prac montażowych przewody szynowe łączy się bardzo szybko.

Standardowy stopień ochrony obudowy przewodów szynowych to IP40, ale oferowane są również wersje o stopniu IP55. Należy podkreślić, że szynoprzewody są trudnozapalne.

Warte podkreślenia są rozwiązania, które umożliwiają przepływ prądu w warunkach pożarowych przez 90 minut. Stąd też niejednokrotnie instalacje tego typu tego stanowią alternatywę dla przeciwpożarowych systemów kablowych.

Rodzaje zasilanych odbiorników

Warto zwrócić uwagę na jedną z klasyfikacji przewodów szynowych, która dzieli je biorąc pod uwagę obciążalność prądową. Tym sposobem zastosowanie znajdują przewody szynowe przeznaczone do zasilania odbiorników o małej, średniej lub dużej mocy.

Rozwiązania zaprojektowane z myślą o mniejszych prądach cechuje obciążalność prądowa wynosząca do 25, 40 i 63 A. Materiał wykonania przewodów stanowi miedź elektrolityczna, a obudowę zazwyczaj wykonuje się z aluminium.

Standardowe wersje szynoprzewodów nie są odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych ale w razie potrzeby można zastosować rozwiązania o stopniu ochrony IP55. Modele przeznaczone do zasilania odbiorników małej mocy są w stanie dostarczać energię elektryczną zarówno za pomocą instalacji jedno-, jak i trójfazowych.

Z myślą o zasilaniu odbiorników małej mocy dostępne są również szynoprzewody o prądach znamionowych 63, 80, 100 oraz 125 A. W niektórych modelach przewidziano obudowę wykonaną z profili aluminiowych i elementów poliestrowych.

Szynoprzewody, dzięki którym możliwy jest przepływ prądu o wartościach znamionowych wynoszących 125, 160, 250, 400, 630 i 800 A, stosowane są przy zasilaniu odbiorników o średnim zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Odbiorniki o dużej mocy mogą być zasilane szynoprzewodami z prądami znamionowymi o wartościach do 6300 A, przez co szczególnie sprawdzają się przy przesyle energii elektrycznej na większe odległości. W zależności od modelu oferowane są wersje z przewodnikami aluminiowymi lub wykonanymi z miedzi. Przewodniki aluminiowe mogą być pokryte warstwą cyny, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie połączenie zacisków miedzianych.

Jako zalety modeli aluminiowych wymienia się przede wszystkim małą masę przewodów szynowych o dużych prądach znamionowych. Producenci oferują również szynoprzewody wykonane w technologii „sandwich”, o niewielkich wartościach impedancji, za czym idą małe straty w przesyle prądu na znaczne odległości.

Szynoprzewody do zasilania odbiorników o dużej mocy dostępne są w konfiguracjach 2-, 3-, 4-, 5- i 6-przewodnikowych w wersji z gniazdami i bez gniazd odpływowych. Do wszystkich typów szynoprzewodów można dobrać skrzynki odpływowe, wyłączniki oraz aparaturę modułową łącznie z elementami o podwyższonym stopniu ochrony.

Warto też przeczytać: Inicjatywa zastosowania superkondensatorów w układzie zasilania napędów rozłączników średniego napięcia >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl