Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zastosowanie przewodów szynowych do rozdziału energii elektrycznej w instalacjach nn

Damian Żabicki  |  elektro.info 7-8/2015  |  19.08.2015
Rozwiązania przewodów szynowych dla różnych prądów znamionowych
Rozwiązania przewodów szynowych dla różnych prądów znamionowych
Elektrobudowa

Na etapie doboru przewodów szynowych należy uwzględnić przede wszystkim obciążalność prądową poszczególnych elementów oraz przebieg trasy. Nie mniej ważny jest również wybór odpowiednich akcesoriów.

Biorąc pod uwagę budowę należy wyróżnić przewody szynowe o strukturze kompaktowej, wykonane w postaci zwartego pakietu szyn odizolowanych od siebie cienką warstwą izolacyjną i zamkniętych w obudowie. Z kolei przewody szynowe wentylowane wykonuje się w formie szeregu szyn na izolatorach, zamkniętych w wentylowanej grawitacyjnie obudowie.

Przy ustalaniu przebiegu szynoprzewodów należy pamiętać o zastosowaniu możliwie w największej liczbie elementów prostych o maksymalnej długości. Z kolei elementy krótkie uwzględnia się chcąc dopasować przebieg trasy do konkretnych wymiarów konstrukcji nośnej.

W wielu aplikacjach stosowany jest montaż szyn w pozycji poziomej. Jednak wada takiego rozwiązania to ograniczenie dostępu do skrzynek łączeniowych.

Najdłuższy odcinek, który jest ułożony pionowo, nie powinien przekraczać 3 m. Z kolei za pomocą trójników przewód można rozgałęzić w lewo lub prawo.

Trzeba pamiętać o elementach przewodów szynowych w postaci łączników kątowych zmieniających przebieg trasy w aplikacji wymagającej obejścia przeszkód pionowych lub poziomych. Oprócz tego dzięki łącznikom kątowym jest możliwa zmiana wysokości zawieszenia ciągu szynowego.

Budowa

Najprostsze modele szynoprzewodów cechują się zamkniętą obudową, która wykonana jest z blachy ocynkowanej na gorąco. Obudowa stanowi jednocześnie konstrukcyjny element nośny oraz ekran elektryczny.

Przewody zazwyczaj wykonuje się z miedzi o wysokiej jakości (czystość 99,9%). Istotną rolę odgrywa specjalna konstrukcja izolacji, bazująca na żywicy epoksydowej. Zapewnia ona również ochronę przed promieniami UV.

Najczęściej co 0,75 m rozstawione są gniazda, do których można podłączać skrzynki odpływowe. Jeżeli instalacja będzie przebiegała pod podnoszoną podłogą, należy uwzględnić rozwiązania z gęsto rozstawionymi gniazdami. Dzięki zastosowaniu specjalnych złączy podczas prac montażowych przewody szynowe łączy się bardzo szybko.

Standardowy stopień ochrony obudowy przewodów szynowych to IP40, ale oferowane są również wersje o stopniu IP55. Należy podkreślić, że szynoprzewody są trudnozapalne.

Warte podkreślenia są rozwiązania, które umożliwiają przepływ prądu w warunkach pożarowych przez 90 minut. Stąd też niejednokrotnie instalacje tego typu tego stanowią alternatywę dla przeciwpożarowych systemów kablowych.

Rodzaje zasilanych odbiorników

Warto zwrócić uwagę na jedną z klasyfikacji przewodów szynowych, która dzieli je biorąc pod uwagę obciążalność prądową. Tym sposobem zastosowanie znajdują przewody szynowe przeznaczone do zasilania odbiorników o małej, średniej lub dużej mocy.

Rozwiązania zaprojektowane z myślą o mniejszych prądach cechuje obciążalność prądowa wynosząca do 25, 40 i 63 A. Materiał wykonania przewodów stanowi miedź elektrolityczna, a obudowę zazwyczaj wykonuje się z aluminium.

Standardowe wersje szynoprzewodów nie są odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych ale w razie potrzeby można zastosować rozwiązania o stopniu ochrony IP55. Modele przeznaczone do zasilania odbiorników małej mocy są w stanie dostarczać energię elektryczną zarówno za pomocą instalacji jedno-, jak i trójfazowych.

Z myślą o zasilaniu odbiorników małej mocy dostępne są również szynoprzewody o prądach znamionowych 63, 80, 100 oraz 125 A. W niektórych modelach przewidziano obudowę wykonaną z profili aluminiowych i elementów poliestrowych.

Szynoprzewody, dzięki którym możliwy jest przepływ prądu o wartościach znamionowych wynoszących 125, 160, 250, 400, 630 i 800 A, stosowane są przy zasilaniu odbiorników o średnim zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Odbiorniki o dużej mocy mogą być zasilane szynoprzewodami z prądami znamionowymi o wartościach do 6300 A, przez co szczególnie sprawdzają się przy przesyle energii elektrycznej na większe odległości. W zależności od modelu oferowane są wersje z przewodnikami aluminiowymi lub wykonanymi z miedzi. Przewodniki aluminiowe mogą być pokryte warstwą cyny, dzięki czemu możliwe jest bezpośrednie połączenie zacisków miedzianych.

Jako zalety modeli aluminiowych wymienia się przede wszystkim małą masę przewodów szynowych o dużych prądach znamionowych. Producenci oferują również szynoprzewody wykonane w technologii „sandwich”, o niewielkich wartościach impedancji, za czym idą małe straty w przesyle prądu na znaczne odległości.

Szynoprzewody do zasilania odbiorników o dużej mocy dostępne są w konfiguracjach 2-, 3-, 4-, 5- i 6-przewodnikowych w wersji z gniazdami i bez gniazd odpływowych. Do wszystkich typów szynoprzewodów można dobrać skrzynki odpływowe, wyłączniki oraz aparaturę modułową łącznie z elementami o podwyższonym stopniu ochrony.

Warto też przeczytać: Inicjatywa zastosowania superkondensatorów w układzie zasilania napędów rozłączników średniego napięcia >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl