Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Bronisław Sochor

(1909–1989)
Karolina Chodkowska  |  elektro.info 7-8/2015  |  05.08.2015
prof. Bronisław Sochor, specjalista z dziedziny elektrotermii,  profesor Politechniki Łódzkiej, działacz SEP, Sekcji Elektrotermii PAN, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS)
prof. Bronisław Sochor, specjalista z dziedziny elektrotermii, profesor Politechniki Łódzkiej, działacz SEP, Sekcji Elektrotermii PAN, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS)

Bronisław Sochor: specjalista w dziedzinie elektrochemii, profesor Politechniki Łódzkiej. Wydał 109 publikacji – w tym książek, skryptów i referatów naukowych. Współtwórca Wydziału Elektrycznego Politechniki Łódzkiej oraz twórca Łódzkiej Szkoły Naukowej Elektrotermii.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Jest wspominany jako wzór nauczyciela akademickiego, człowieka niebywale pracowitego, o wysokiej kulturze osobistej.

Zamiłowanie do elektrotermii

Bronisław Sochor przyszedł na świat 15 marca 1909 r. w Stanisławowie koło Lwowa. Syn Jakuba i Bronisławy z domu Goneck. Ukończył gimnazjum w Brzesku, a w 1933 roku studia na Oddziale Elektrotechnicznym Politechniki Lwowskiej z tytułem inżyniera. W tym samym roku rozpoczął pracę w Miejskiej Elektrowni w Stanisławowie, a następnie w Dyrekcji Okręgowej PKP w Warszawie przy elektryfikacji warszawskiego węzła kolejowego.

W 1936 r. zainteresował się elektrotermią, mało znaną w owym czasie dziedziną, więc wiedzę konstrukcyjną i teoretyczną w tym zakresie musiał zdobywać sam. I tak rozpoczął pracę w Fabryce Urządzeń Termotechnicznych inż. J. Zubko w Warszawie, gdzie pracował do roku 1944.

Odbudowa fabryki

W marcu 1945 r. na podstawie nominacji Pełnomocnika Rządu Tymczasowego RP, został dyrektorem i rozpoczął odbudowę oraz uruchamianie Fabryki Pieców Elektrycznych i Gazowych K. Klause S-ka w Łodzi, która następnie przyjęła nazwę Zakłady Wytwórcze Urządzeń Termotechnicznych M-14 (obecnie Łódzkie Zakłady Termotechniczne „Elcal”). Z fabryką był związany do roku 1955 r., pełniąc w tym czasie stanowisko dyrektora, głównego konstruktora, a w końcu - doradcy technicznego.

Wyniki jego działalności dały podstawy do rozbudowy polskiego przemysłu urządzeń elektrotermicznych. Ponadto otrzymał „Dyplom uznania za zasługi nad rozwojem przemysłu elektrotechnicznego” (1950) i „Nagrodę za prace konstrukcyjne” (1958) przyznane przez Prezesa Rady Ministrów PRL, a w roku 1975 nadano mu „Odznakę Zasłużonego Pracownika Łódzkich Zakładów Termotechnicznych ELCAL”.

Aktywna praca dydaktyczna

W 1947 r. Sochor rozpoczął pracę dydaktyczną na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej. Jego wykłady z dziedziny elektrotermii przyczyniły się do ukształtowania wielu inżynierów w tej dziedzinie. Lata 1952–1956, poświęcił także na organizację Zakładu Grzejnictwa Elektrycznego oraz zajęcia dydaktyczne na nowo utworzonej specjalności „Elektrotermia przemysłowa” (1952). Został prodziekanem (1952), i dziekanem (1956) Wydziału Elektrycznego PŁ, a następnie profesorem nadzwyczajnym (1956) i kierownikiem nowo utworzonej Katedry Elektrotermii (1957). Objął stanowisko profesora PŁ (1959). W latach 1959–1962 był prorektorem Politechniki Łódzkiej. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w roku 1968.

Zastępca dyrektora Instytutu Elektroenergetyki

W wyniku reorganizacji PŁ (1970), Sochor przeszedł do Instytutu Elektroenergetyki jako zastępca dyrektora ds. nauki oraz kierownik zespołu dydaktycznego i naukowego. Słynął z łączenia pracy dydaktycznej z pracami naukowymi i praktyką. Zajmował się zagadnieniami: pomiaru i regulacji temperatury w urządzeniach elektrotermicznych, grzejnictwa oporowego bezpośredniego i pośredniego, elektrycznego akumulacyjnego ogrzewania pomieszczeń, indukcyjnego nagrzewania metali oraz – problematyką elektrotermiczną w gospodarce energetycznej kraju.

Wydawca książek i referatów naukowych

Wydawał książki i skrypty oraz prezentował referaty naukowe (łącznie 109 pozycji). Otrzymywał nagrody Ministra NSWiT oraz Rektora Politechniki Łódzkiej. W 1957 r. był inicjatorem i współzałożycielem Polskiego Komitetu Elektrotermii, a w latach 1957–1960 i 1962–1973 – przewodniczącym. Od 1957 r. współpracował z Union Internationale d’Electrothermie (UIE) w Paryżu jako przedstawiciel PKET. Był wiceprezesem (1968–1972) i prezesem (1972–1974), a następnie członkiem prezydium tej organizacji. Za działalność w UIE otrzymał odznaczenie „La Medaille d’Honneur”.

Międzynarodowy Kongres Elektrotermii

W 1972 r. Sochor zorganizował w Warszawie Międzynarodowy Kongres Elektrotermii. Ponadto aktywnie działał jako członek Sekcji Elektrotermii PAN, honorowy SEP (1984), a także przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego SEP i członek Zarządu Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Na tym jednak jego aktywność się nie kończyła. Sochor zainicjował bowiem działalność Oddziału Łódzkiego PTETiS (inicjator i Członek Założyciel), został też jego przewodniczącym (1965–1966). W ramach Oddziału Łódzkiego Towarzystwa wygłaszał referaty, uczestniczył w posiedzeniach sądów konkursowych, a ponadto przewodniczył obradom plenarnym. W roku 1980 doceniono jego pracę, czego dowodem był wybór na członka honorowego PTETiS (nr 17), a w roku 1984 – okrzyknięto go członkiem honorowym SEP (lp. 60).

Odznaczenia państwowe

Bronisław Sochor był znanym i cenionym specjalistą. Za swoją działalność otrzymał odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Tytuł Zasłużonego Nauczyciela PRL. Ponadto dostał odznakę Zasłużonego dla Politechniki Łódzkiej, Srebrną i Złotą Honorową SEP, Srebrną i Złotą Honorową NOT oraz medal SEP im. M. Pożaryskiego.

Zmarł 28 sierpnia 1989 r. Został pochowany w Łodzi, na cmentarzu Na Dołach.

Czytaj także: Nikola Tesla

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl