Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Bronisław Sochor

(1909–1989)
Karolina Chodkowska  |  elektro.info 7-8/2015  |  05.08.2015
prof. Bronisław Sochor, specjalista z dziedziny elektrotermii,  profesor Politechniki Łódzkiej, działacz SEP, Sekcji Elektrotermii PAN, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS)
prof. Bronisław Sochor, specjalista z dziedziny elektrotermii, profesor Politechniki Łódzkiej, działacz SEP, Sekcji Elektrotermii PAN, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS)

Bronisław Sochor: specjalista w dziedzinie elektrochemii, profesor Politechniki Łódzkiej. Wydał 109 publikacji – w tym książek, skryptów i referatów naukowych. Współtwórca Wydziału Elektrycznego Politechniki Łódzkiej oraz twórca Łódzkiej Szkoły Naukowej Elektrotermii.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Jest wspominany jako wzór nauczyciela akademickiego, człowieka niebywale pracowitego, o wysokiej kulturze osobistej.

Zamiłowanie do elektrotermii

Bronisław Sochor przyszedł na świat 15 marca 1909 r. w Stanisławowie koło Lwowa. Syn Jakuba i Bronisławy z domu Goneck. Ukończył gimnazjum w Brzesku, a w 1933 roku studia na Oddziale Elektrotechnicznym Politechniki Lwowskiej z tytułem inżyniera. W tym samym roku rozpoczął pracę w Miejskiej Elektrowni w Stanisławowie, a następnie w Dyrekcji Okręgowej PKP w Warszawie przy elektryfikacji warszawskiego węzła kolejowego.

W 1936 r. zainteresował się elektrotermią, mało znaną w owym czasie dziedziną, więc wiedzę konstrukcyjną i teoretyczną w tym zakresie musiał zdobywać sam. I tak rozpoczął pracę w Fabryce Urządzeń Termotechnicznych inż. J. Zubko w Warszawie, gdzie pracował do roku 1944.

Odbudowa fabryki

W marcu 1945 r. na podstawie nominacji Pełnomocnika Rządu Tymczasowego RP, został dyrektorem i rozpoczął odbudowę oraz uruchamianie Fabryki Pieców Elektrycznych i Gazowych K. Klause S-ka w Łodzi, która następnie przyjęła nazwę Zakłady Wytwórcze Urządzeń Termotechnicznych M-14 (obecnie Łódzkie Zakłady Termotechniczne „Elcal”). Z fabryką był związany do roku 1955 r., pełniąc w tym czasie stanowisko dyrektora, głównego konstruktora, a w końcu - doradcy technicznego.

Wyniki jego działalności dały podstawy do rozbudowy polskiego przemysłu urządzeń elektrotermicznych. Ponadto otrzymał „Dyplom uznania za zasługi nad rozwojem przemysłu elektrotechnicznego” (1950) i „Nagrodę za prace konstrukcyjne” (1958) przyznane przez Prezesa Rady Ministrów PRL, a w roku 1975 nadano mu „Odznakę Zasłużonego Pracownika Łódzkich Zakładów Termotechnicznych ELCAL”.

Aktywna praca dydaktyczna

W 1947 r. Sochor rozpoczął pracę dydaktyczną na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej. Jego wykłady z dziedziny elektrotermii przyczyniły się do ukształtowania wielu inżynierów w tej dziedzinie. Lata 1952–1956, poświęcił także na organizację Zakładu Grzejnictwa Elektrycznego oraz zajęcia dydaktyczne na nowo utworzonej specjalności „Elektrotermia przemysłowa” (1952). Został prodziekanem (1952), i dziekanem (1956) Wydziału Elektrycznego PŁ, a następnie profesorem nadzwyczajnym (1956) i kierownikiem nowo utworzonej Katedry Elektrotermii (1957). Objął stanowisko profesora PŁ (1959). W latach 1959–1962 był prorektorem Politechniki Łódzkiej. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w roku 1968.

Zastępca dyrektora Instytutu Elektroenergetyki

W wyniku reorganizacji PŁ (1970), Sochor przeszedł do Instytutu Elektroenergetyki jako zastępca dyrektora ds. nauki oraz kierownik zespołu dydaktycznego i naukowego. Słynął z łączenia pracy dydaktycznej z pracami naukowymi i praktyką. Zajmował się zagadnieniami: pomiaru i regulacji temperatury w urządzeniach elektrotermicznych, grzejnictwa oporowego bezpośredniego i pośredniego, elektrycznego akumulacyjnego ogrzewania pomieszczeń, indukcyjnego nagrzewania metali oraz – problematyką elektrotermiczną w gospodarce energetycznej kraju.

Wydawca książek i referatów naukowych

Wydawał książki i skrypty oraz prezentował referaty naukowe (łącznie 109 pozycji). Otrzymywał nagrody Ministra NSWiT oraz Rektora Politechniki Łódzkiej. W 1957 r. był inicjatorem i współzałożycielem Polskiego Komitetu Elektrotermii, a w latach 1957–1960 i 1962–1973 – przewodniczącym. Od 1957 r. współpracował z Union Internationale d’Electrothermie (UIE) w Paryżu jako przedstawiciel PKET. Był wiceprezesem (1968–1972) i prezesem (1972–1974), a następnie członkiem prezydium tej organizacji. Za działalność w UIE otrzymał odznaczenie „La Medaille d’Honneur”.

Międzynarodowy Kongres Elektrotermii

W 1972 r. Sochor zorganizował w Warszawie Międzynarodowy Kongres Elektrotermii. Ponadto aktywnie działał jako członek Sekcji Elektrotermii PAN, honorowy SEP (1984), a także przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego SEP i członek Zarządu Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Na tym jednak jego aktywność się nie kończyła. Sochor zainicjował bowiem działalność Oddziału Łódzkiego PTETiS (inicjator i Członek Założyciel), został też jego przewodniczącym (1965–1966). W ramach Oddziału Łódzkiego Towarzystwa wygłaszał referaty, uczestniczył w posiedzeniach sądów konkursowych, a ponadto przewodniczył obradom plenarnym. W roku 1980 doceniono jego pracę, czego dowodem był wybór na członka honorowego PTETiS (nr 17), a w roku 1984 – okrzyknięto go członkiem honorowym SEP (lp. 60).

Odznaczenia państwowe

Bronisław Sochor był znanym i cenionym specjalistą. Za swoją działalność otrzymał odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Tytuł Zasłużonego Nauczyciela PRL. Ponadto dostał odznakę Zasłużonego dla Politechniki Łódzkiej, Srebrną i Złotą Honorową SEP, Srebrną i Złotą Honorową NOT oraz medal SEP im. M. Pożaryskiego.

Zmarł 28 sierpnia 1989 r. Został pochowany w Łodzi, na cmentarzu Na Dołach.

Czytaj także: Nikola Tesla

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl