Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Mirosław Andzelewicz

(1909–1991)
Karolina Chodkowska  |  elektro.info 6/2015  |  30.07.2015
Mirosław Andzelewicz, inż. elektryk, specjalista w zakresie trakcji elektrycznych, zasłużony działacz SEP
Mirosław Andzelewicz, inż. elektryk, specjalista w zakresie trakcji elektrycznych, zasłużony działacz SEP

Mirosław Andzelewicz: inżynier elektryk, specjalista w zakresie trakcji elektrycznych oraz zasłużony działacz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Z zamiłowania harcerz – pierwszy hufcowy. W ruchu harcerskim znany jako „Papcio”. Miłośnik turystyki rowerowej, narciarskiej, a przede wszystkim górskiej. Ponadto malarz-amator wystawiający swoje prace w Warszawie, Budapeszcie oraz Paryżu. Wspominany jako człowiek oddany ideom, zawsze pogodny, opanowany i życzliwy.

Harcerstwo – pasja od najmłodszych lat

Mirosław Andzelewicz przyszedł na świat 14 lipca 1909 r. w miejscowości Chersoń nad Morzem Czarnym. Był synem inżyniera budowy portów w Odessie i Piotrogradzie, zastępcy naczelnika portu w Jałcie. Od najmłodszych lat był związany z harcerstwem (po raz pierwszy z ruchem skautowym zetknął się w 1916 r.). W roku 1921 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego w Chełmie Lubelskim, by następnie w czasie studiów działać w harcerstwie poznańskim (1929–1934). Od 1937 roku był komendantem Hufca Harcerzy Warszawa powiat. W tym samym roku uzyskał stopień Harcmistrza Rzeczpospolitej. Z harcerstwem był związany niemal do końca życia. W 1970 roku uzyskał tytuł harcmistrza Polski Ludowej.

Inżynier elektryk i żołnierz Armii Krajowej

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Andzelewicz przyjechał wraz z rodzicami do Chełma, gdzie rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego. W 1934 uzyskał dyplom inżyniera elektryka w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki w Poznaniu (na ostatnim roku studiów odbywał staż w Zakładach H. Cegielskiego). Następnie pracował w Zarządzie Kolei Leśnych w Żagańsku. Rok 1937 to podjęcie przez niego pracy w Dziale Trakcji Elektrycznej DOKP Warszawa. Aktywnie działał także podczas okupacji – pracował w podstacji trakcyjnej w Brwinowie i stacji Warszawa Zachodnia. Był żołnierzem Armii Krajowej.

Pionier kolejnictwa na Dolnym Śląsku

Mirosław Andzelewicz wpisał się na karty historii także jako jeden z pionierów elektryfikacji polskiego kolejnictwa. W roku 1945 rozpoczął pracę na stanowisku zawiadowcy odcinka silnych prądów w Oddziale Elektrotechnicznym Polskich Kolei Państwowych w Bierutowie. Jego kariera przebiegała na tyle pomyślnie, że został kolejno: inspektorem nadzoru robót elektryfikacyjnych, kierownikiem działu sieci i zasilania, a następnie starszym kontrolerem trakcji elektrycznej w zarządzie trakcji Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych Wrocław.

Zasłużony Senior SEP

„Papcio” dał się poznać także jako zaangażowany działacz stowarzyszeniowy. W latach 1963–1969 zasiadał w zarządzie Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Przez wiele lat (1963–1987) przewodniczył sekcji trakcji elektrycznej tego oddziału. Był ponadto wśród założycieli Koła Zakładowego przy DOKP Wrocław. W roku 1990 otrzymał tytuł Zasłużonego Seniora Stowarzyszenia Elektryków Polskich – jako jeden z pierwszych jego działaczy.

Liczne odznaczenia

Działalność Andzelewicza nie pozostała bez echa. Otrzymał za nią wiele odznaczeń. I tak, m.in. Srebrną Odznakę Honorową Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1966), Złotą Odznakę Honorową SEP (1972), Złotą Odznakę Honorową NOT (1974), Złoty Krzyż Zasługi (1975), a ponadto Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1985). Posiadał także odznaczenia harcerskie, m.in. krzyż „Za zasługi dla ZHP” (1973, 1981 krzyż złoty) i tytuł honorowy „Instruktor Senior ZHP” (1984).

Mirosław Andzelewicz zmarł w wieku 82 lat (7 kwietnia 1991 r. we Wrocławiu). Został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Przeczytaj także: prof. Stanisław Szpor

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2015

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl