Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Mirosław Andzelewicz

(1909–1991)
Karolina Chodkowska  |  elektro.info 6/2015  |  30.07.2015
Mirosław Andzelewicz, inż. elektryk, specjalista w zakresie trakcji elektrycznych, zasłużony działacz SEP
Mirosław Andzelewicz, inż. elektryk, specjalista w zakresie trakcji elektrycznych, zasłużony działacz SEP

Mirosław Andzelewicz: inżynier elektryk, specjalista w zakresie trakcji elektrycznych oraz zasłużony działacz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Z zamiłowania harcerz – pierwszy hufcowy. W ruchu harcerskim znany jako „Papcio”. Miłośnik turystyki rowerowej, narciarskiej, a przede wszystkim górskiej. Ponadto malarz-amator wystawiający swoje prace w Warszawie, Budapeszcie oraz Paryżu. Wspominany jako człowiek oddany ideom, zawsze pogodny, opanowany i życzliwy.

Harcerstwo – pasja od najmłodszych lat

Mirosław Andzelewicz przyszedł na świat 14 lipca 1909 r. w miejscowości Chersoń nad Morzem Czarnym. Był synem inżyniera budowy portów w Odessie i Piotrogradzie, zastępcy naczelnika portu w Jałcie. Od najmłodszych lat był związany z harcerstwem (po raz pierwszy z ruchem skautowym zetknął się w 1916 r.). W roku 1921 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego w Chełmie Lubelskim, by następnie w czasie studiów działać w harcerstwie poznańskim (1929–1934). Od 1937 roku był komendantem Hufca Harcerzy Warszawa powiat. W tym samym roku uzyskał stopień Harcmistrza Rzeczpospolitej. Z harcerstwem był związany niemal do końca życia. W 1970 roku uzyskał tytuł harcmistrza Polski Ludowej.

Inżynier elektryk i żołnierz Armii Krajowej

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Andzelewicz przyjechał wraz z rodzicami do Chełma, gdzie rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego. W 1934 uzyskał dyplom inżyniera elektryka w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki w Poznaniu (na ostatnim roku studiów odbywał staż w Zakładach H. Cegielskiego). Następnie pracował w Zarządzie Kolei Leśnych w Żagańsku. Rok 1937 to podjęcie przez niego pracy w Dziale Trakcji Elektrycznej DOKP Warszawa. Aktywnie działał także podczas okupacji – pracował w podstacji trakcyjnej w Brwinowie i stacji Warszawa Zachodnia. Był żołnierzem Armii Krajowej.

Pionier kolejnictwa na Dolnym Śląsku

Mirosław Andzelewicz wpisał się na karty historii także jako jeden z pionierów elektryfikacji polskiego kolejnictwa. W roku 1945 rozpoczął pracę na stanowisku zawiadowcy odcinka silnych prądów w Oddziale Elektrotechnicznym Polskich Kolei Państwowych w Bierutowie. Jego kariera przebiegała na tyle pomyślnie, że został kolejno: inspektorem nadzoru robót elektryfikacyjnych, kierownikiem działu sieci i zasilania, a następnie starszym kontrolerem trakcji elektrycznej w zarządzie trakcji Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych Wrocław.

Zasłużony Senior SEP

„Papcio” dał się poznać także jako zaangażowany działacz stowarzyszeniowy. W latach 1963–1969 zasiadał w zarządzie Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Przez wiele lat (1963–1987) przewodniczył sekcji trakcji elektrycznej tego oddziału. Był ponadto wśród założycieli Koła Zakładowego przy DOKP Wrocław. W roku 1990 otrzymał tytuł Zasłużonego Seniora Stowarzyszenia Elektryków Polskich – jako jeden z pierwszych jego działaczy.

Liczne odznaczenia

Działalność Andzelewicza nie pozostała bez echa. Otrzymał za nią wiele odznaczeń. I tak, m.in. Srebrną Odznakę Honorową Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1966), Złotą Odznakę Honorową SEP (1972), Złotą Odznakę Honorową NOT (1974), Złoty Krzyż Zasługi (1975), a ponadto Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1985). Posiadał także odznaczenia harcerskie, m.in. krzyż „Za zasługi dla ZHP” (1973, 1981 krzyż złoty) i tytuł honorowy „Instruktor Senior ZHP” (1984).

Mirosław Andzelewicz zmarł w wieku 82 lat (7 kwietnia 1991 r. we Wrocławiu). Został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Przeczytaj także: prof. Stanisław Szpor

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2015

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl