elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Współczesne techniki badania i sposoby oceny poprawności funkcjonowania urządzeń automatyki zabezpieczeniowej jako element network-code sieci elektroenergetycznych (cz 2.)

collage: J. Sawicki

collage: J. Sawicki

Zabezpieczenia elektroenergetyczne często określane są w literaturze jako milczący strażnicy (ang. silent sentinels). Wynika to ze sposobu realizacji powierzonych im zadań. Wydawałoby się, że automatyka zabezpieczeniowa działa tylko wtedy, kiedy występuje zakłócenie w pracy systemu elektroenergetycznego. Automatyka ta działa jednak cały czas, "obserwując" bieżące warunki pracy systemu elektroenergetycznego. Bazując na przyjętych do realizacji kryteriach dokonuje wykrycia, a następnie rozpoznania i zlokalizowania miejsca wystąpienia zakłócenia. Ostatnim etapem jest podjęcie decyzji. Jeżeli decyzją układu zabezpieczeniowego jest brak konieczności podjęcia jakichkolwiek działań – układ działa w sposób "milczący". Stąd też określenie "milczący strażnicy".

Zobacz także

dr hab. inż Adrian Halinka, dr inż. Michał Szewczyk, mgr inż. Piotr Rzepka, mgr inż. Mateusz Szablicki Działanie zabezpieczeń nadprądowych w stanach nieustalonych towarzyszących włączaniu nieobciążonych transformatorów SN (część 2.)

Działanie zabezpieczeń nadprądowych w stanach nieustalonych towarzyszących włączaniu nieobciążonych transformatorów SN (część 2.) Działanie zabezpieczeń nadprądowych w stanach nieustalonych towarzyszących włączaniu nieobciążonych transformatorów SN (część 2.)

Włączeniu transformatora do systemu elektroenergetycznego (SEE) towarzyszy stan nieustalony prądu zasilającego. Zjawisko to ma charakter losowy, ponieważ jest zdeterminowane wieloma czynnikami. Zależy...

Włączeniu transformatora do systemu elektroenergetycznego (SEE) towarzyszy stan nieustalony prądu zasilającego. Zjawisko to ma charakter losowy, ponieważ jest zdeterminowane wieloma czynnikami. Zależy m.in. od cech konstrukcyjnych i parametrów technicznych transformatora i kąta fazowego napięcia zasilającego w chwili włączenia transformatora. Wybrane zagadnienia związane z udarami prądu magnesującego oraz ich wpływem na prawidłowość działania zabezpieczeń nadprądowych transformatorów SN omówione...

dr hab. inż Adrian Halinka, dr inż. Michał Szewczyk, mgr inż. Mateusz Szablicki, mgr inż. Piotr Rzepka Działanie zabezpieczeń nadprądowych w stanach nieustalonych towarzyszących włączaniu nieobciążonych transformatorów SN (część 1.)

Działanie zabezpieczeń nadprądowych w stanach nieustalonych towarzyszących włączaniu nieobciążonych transformatorów SN (część 1.) Działanie zabezpieczeń nadprądowych w stanach nieustalonych towarzyszących włączaniu nieobciążonych transformatorów SN (część 1.)

Włączenie transformatora do sieci elektroenergetycznej powoduje powstanie stanów nieustalonych prądu. W wielu przypadkach są to tzw. udary prądu magnesującego. Maksymalna wartość prądu zależy m.in. od...

Włączenie transformatora do sieci elektroenergetycznej powoduje powstanie stanów nieustalonych prądu. W wielu przypadkach są to tzw. udary prądu magnesującego. Maksymalna wartość prądu zależy m.in. od cech konstrukcyjnych i parametrów technicznych transformatora, tj. właściwości magnetycznych blachy, z której wykonano rdzeń, budowy rdzenia, mocy znamionowej, układu połączeń uzwojeń, a także od odległości uzwojenia magnesującego od rdzenia.

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Analizowane w niniejszym artykule urządzenia tzw. automatyki zabezpieczeniowej eliminacyjnej muszą spełniać określone wymagania. Wymagania te dotyczą selektywności, czułości, szybkości działania i niezawodności.

Selektywność działania oznacza w przypadku automatyki zabezpieczeniowej zdolność do oddziaływania tylko na ten obiekt, który objęty jest ochroną konkretnej automatyki [2]. Warunkiem podstawowym jest to, aby każdy z elementów systemu elektroenergetycznego posiadał swój własny autonomiczny układ zabezpieczeń.

Czułość jest określana jako zdolność do wykrycia danego zakłócenia nawet wtedy, gdy "obserwowana" przez automatykę zabezpieczeniową wielkość kryterialna zmienia się w niewielkim zakresie. Miarą czułości jest tzw. współczynnik czułości [2].

Szybkość działania automatyki zabezpieczeniowej eliminacyjnej oznacza podjęcie decyzji i realizację działania tej automatyki w możliwie najkrótszym czasie, przy zachowaniu pozostałych wymagań.

Jednym z najważniejszych jest niezawodność działania. Oznacza ona konieczność niezawodnego działania automatyki w przypadku pojawienia się zakłócenia na chronionym obiekcie, zgodnie z przyjętym schematem zabezpieczeniowym [1–2]. Odpowiednią niezawodność można uzyskać m.in. przez odpowiedni dobór elementów i układów automatyki zabezpieczeniowej, zwielokrotnienie tych układów w ramach tego samego obiektu oraz ich periodyczne badanie.

Poszczególne właściwości urządzeń automatyki zabezpieczeniowej zależą od ich budowy wewnętrznej i jakości wykonania.

Budowa oraz zasada działania elementów i urządzeń automatyki zabezpieczeniowej w wykonaniu elektromechanicznym, elektronicznym i cyfrowym

Urządzenia automatyki zabezpieczeniowej wykonuje się w dwóch podstawowych technikach: w tzw. technice analogowej oraz w technice cyfrowej.

Pierwszą generacją urządzeń wykonywanych w technice analogowej były urządzenia elektromechaniczne. Zasadą działania tego typu urządzeń, w szczególności tzw. przekaźników pomiarowych elektromechanicznych jednowejściowych, jest porównanie ze sobą dwóch wartości wielkości mechanicznych [1]. Najczęściej w tych urządzeniach wielkością proporcjonalną do "wartości wielkości pomiarowej" jest moment mechaniczny wytworzony na drodze elektromagnetycznej (Mobrrys. 1.). Natomiast wartością "odniesienia" jest wartość przeciwdziałająca wspomnianemu momentowi mechanicznemu – np. moment mechaniczny sprężynki zwracającej (Mzwrrys. 1.).

Przykładowe rozwiązanie przekaźnika pomiarowego wykorzystującego powyższą zasadę działania przedstawiono na rys. 1a. Zwora obrotowa jest wykonana w kształcie litery Z. Przy niewielkim kącie obrotu oraz nasyceniu magnetycznemu zwory przy małych wartościach prądu, uzyskuje się współczynnik powrotu bliski jedności [1] (pożądany dla przekaźników pomiarowych). Regulację wartości rozruchowej uzyskuje się przez zmianę naciągu sprężyny zwracającej [1].

Rozwiązanie konstrukcyjne stosowane dla przekaźników elektromechanicznych pośredniczących przedstawia rys. 1b.

wspolczesne techniki rys1

Rys. 1. Rozwiązania konstrukcyjne przekaźników: a) pomiarowych, b) i pośredniczących w wykonaniu elektromechanicznym [1]

Drugą generacją zabezpieczeń są zabezpieczenia elektroniczne statyczne. Przekaźniki pomiarowe w tym wykonaniu, w początkowym okresie wykorzystywały proste elementy i układy elektroniczne. Człony mierzące tych przekaźników oparte były często na tzw. przerzutniku Schmitta (rys. 2a) [1]. W miarę postępu w realizacji układów elektronicznych, szeroko zaczęto stosować wzmacniacze operacyjne, które idealnie można było zaimplementować do realizacji funkcji komparacji sygnałów elektrycznych z wielkościami odniesienia (rys. 2b).

wspolczesne techniki rys2

Rys. 2. Rozwiązania członów mierzących w przekaźnikach elektronicznych statycznych [1]

Ogólny tor przetwarzania sygnałów w najnowszych zabezpieczeniach analogowych elektronicznych został przedstawiony na rys. 3. Jak widać, w układach tego typu można wyróżnić tzw. część pomiarową (analogową) i dwustanową [2–3]. Część analogowa odpowiada za dopasowanie i filtrację sygnałów pomiarowych.

Częścią newralgiczną toru przetwarzania sygnałów jest komparator, w którym dokonuje się porównania sygnałów oraz "podjęcia wstępnej decyzji". Następnie w części dwustanowej, poprzez układy logiczno-czasowe i wyjściowe, urządzenie oddziałuje na obiekt zabezpieczany lub jego najbliższe otoczenie. Część pomiarowa i dwustanowa są zasilane napięciem pomocniczym Up.

Głównym zadaniem układów wejściowych przekaźników zabezpieczeniowych elektronicznych (rys. 3.) jest galwaniczne oddzielenie obwodów wtórnych przekładników lub czujników pomiarowych wielkości nieelektrycznych (np. ciśnienia, temperatury, itp.) od części "elektronicznej" urządzenia.

wspolczesne techniki rys3

Rys. 3. Ogólny tor przetwarzania sygnałów w najnowszych zabezpieczeniach analogowych elektronicznych [2]

Układy te mają również za zadanie dostosowanie wielkości pomiarowej, doprowadzonej do układu wejściowego, do takiego poziomu, który jest najbardziej użyteczny i dopasowany do sposobu jego "obróbki" w dalszych elementach toru przetwarzania.

Kolejnym elementem tego toru są układy przygotowawcze. W zależności od sposobu realizacji określonych kryteriów zabezpieczeniowych dokonuje się w nich operacji sumowania sygnałów, prostowania, filtracji i selekcji. Przetworzone sygnały z tego elementu toru kierowane są do porównania w układach komparatorów.

Decyzja komparatora objawia się występowaniem na jego wyjściu sygnału dwustanowego odpowiadającego poziomowi logicznemu 0 lub 1. Decyzje układów komparacji oraz wejściowe sygnały dwustanowe łączone są w układach logiczno-czasowych w decyzje końcowe, które są kierowane do układów wyjściowych. Zadaniem tych ostatnich jest wzmocnienie i ewentualne zwielokrotnienie sygnałów uzyskanych na wyjściu układów logiczno-czasowych.

Powodem konieczności wzmocnienia sygnałów jest przede wszystkim konieczność zapewnienia na wyjściu zabezpieczenia sygnałów wyjściowych przeznaczonych do sterowania obwodami o podwyższonym poborze mocy (np. sterowanie napędem wyłącznika).

Jak wspomniano już wcześniej, w starszych rozwiązaniach przekaźników i zabezpieczeń statycznych elektronicznych stosowano proste układy elektroniczne (rys. 4a). Nowsze generacje, tzw. zabezpieczenia mikroprocesorowe, wykorzystują układy elektroniczne o wysokiej skali integracji (rys. 4b). Układy te są głównie wykorzystywane w części komparacyjnej oraz w "części" logiczno-czasowej urządzeń. Zapewniają one również możliwość komunikacji zarówno na poziomie lokalnym, jak i zdalnym.

wspolczesne techniki rys4

Rys. 4. Przykładowe konstrukcje modułów zabezpieczeń: a) elektronicznych statycznych, b) mikroprocesorowych

Zupełnie nową jakość dla urządzeń i układów automatyki elektroenergetycznej, w tym zabezpieczeniowej, wniosło zastosowanie w nich techniki cyfrowej. Wprowadzenie cyfrowego przetwarzania sygnałów umożliwiło konwersję sygnałów analogowych do postaci dyskretnej, która daje ogromne możliwości w zakresie zwiększenia poprawności podejmowania decyzji przez układy EAZ, niezawodności ich działania oraz stosowania tzw. niekonwencjonalnych technik decyzyjnych [3], [6–7].

Typowy tor przetwarzania sygnałów w cyfrowych układach zabezpieczeniowych przedstawiono na ­rys. 5.

wspolczesne techniki rys5

Rys. 5. Typowy tor przetwarzania sygnałów w zabezpieczeniach cyfrowych [2–3]

Pierwszymi elementami toru przetwarzania są układy, które mają na celu odseparowanie sygnałów analogowych od struktury wewnętrznej zabezpieczenia oraz dopasowanie ich do poziomu i postaci, jaka jest konieczna do dalszego przetwarzania przez następne elementy toru. Następnie sygnały poddawane są filtracji dolnoprzepustowej, tzw. antyaliasingowej, która przede wszystkim ma za zadanie ograniczyć pasmo częstotliwościowe sygnału wejściowego [3–5].

Trzecią operacją jest operacja przetwarzania analogowo-cyfrowego. Jest ona podzielona na trzy działania: próbkowania (dyskretyzacja sygnału w czasie), kwantowania (dyskretyzacja wartości sygnału) i kodowania (zapis wyniku w postaci cyfrowej, najczęściej kodowanej binarnie).

Zakodowane sygnały są wstępnie przetwarzane z wykorzystaniem filtracji cyfrowej oraz – najczęściej – dokonywana jest ortogonalizacja ich składowych sinusoidalnych. Pierwsza z tych operacji ma na celu "pozyskanie" z sygnału pomiarowego składowych, które będą najbardziej użyteczne w procesie podejmowania przez zabezpieczenie decyzji [3–5]. Wyznaczenie składowych ortogonalnych daje możliwość łatwego wyznaczenia parametrów fazora sygnału wejściowego, takich jak amplituda czy kąt fazowy.

W kolejnych krokach dokonywana jest estymacja parametrów wielkości kryterialnych (np. amplitudy i fazy pierwszej harmonicznej prądu, napięcia, mocy, składowych impedancji, itp.). Do podejmowania decyzji mogą być stosowane zarówno metody tradycyjne, jak też inne metody takie jak wnioskowanie rozmyte czy sieci neuronowe [3], [6–7].

Badanie wybranych funkcji zabezpieczeniowych z wykorzystaniem mikroprocesorowego testera zabezpieczeń ARTES 440 II

Badanie zabezpieczeń z wykorzystaniem testera zostanie pokazane na przykładzie funkcji nadprądowej czasowo-niezależnej oraz czasowo-zależnej. Dla zobrazowania różnic i dynamiki działania tych funkcji, dla różnych typów zabezpieczeń, wybrano do badań jedno zabezpieczenie zrealizowane w "technice mikroprocesorowej" i jedno w "technice cyfrowej". Oba zabezpieczenia były badane jednofazowo (generowany był tylko prąd dla fazy L1).

Aby można było prawidłowo przebadać funkcję nadprądową czasowo-niezależną, należy wcześniej określić przybliżony czas zadziałania zabezpieczenia bez wprowadzenia intencjonalnego opóźnienia czasowego dla badanej funkcji zbezpieczeniowej. Będzie on potrzebny do właściwego określenia parametrów charakterystyki "schodkowej", którą można wykorzystać do wyznaczenia wartości rozruchowej i powrotu oraz do wyliczenia współczynnika powrotu. W tym celu wartość rozruchową funkcji nadprądowej w zabezpieczeniu ustawiono na poziomie wartości znamionowej zabezpieczenia IN = 5 A.

Następnie wymuszono w testerze wartość prądu 2IN i na stykach bezzwłocznych zarejestrowano moment ich zamknięcia. Przykładowy wynik testu dla jednego z zabezpieczeń cyfrowych przedstawia rys. 6. Zmierzony czas zadziałania zabezpieczenia to 24 ms.

wspolczesne techniki rys6

Rys. 6. Wynik pomiaru czasu własnego jednego z badanych zabezpieczeń

Bez znajomości typu i rodzaju badanego urządzenia, pomiar czasu własnego zabezpieczenia na poziomie 24 ms wskazuje, że mamy najprawdopodobniej do czynienia z zabezpieczeniem cyfrowym.

Najczęściej takie zabezpieczenia w procesie filtracji cyfrowej wykorzystują filtry pełnookresowe [3–4], [8], co przy częstotliwości pierwszej harmonicznej sygnału w naszym systemie elektroenergetycznym fN = 50 Hz, wiąże się z oknem pomiarowym o "długości" 20 ms. W związku z tym, dla prostych funkcji zabezpieczeniowych, takich jak funkcja nadprądowa, spodziewane najkrótsze czasy zadziałania takich urządzeń oscylują w granicach "długości" okna pomiarowego (tab. 1.).

W urządzeniach statycznych analogowych oraz mikroprocesorowych czasy zadziałania mogą wynosić od paru do parunastu milisekund (często producenci wprowadzają intencjonalne stałe minimalne opóźnienie w czasie zadziałania dla zwiększenia pewności podjęcia prawidłowej decyzji przez zabezpieczenie – ­tab. 1.). W zabezpieczeniach analogowych elektromechanicznych czasy zadziałania są na poziomie parudziesięciu milisekund.

Jak widać z tab. 1., cechą charakterystyczną zabezpieczeń analogowych elektronicznych jest to, że czas zadziałania praktycznie nie zależy od krotności przekroczenia progu pobudzenia. Dla zabezpieczeń cyfrowych czas zadziałania zabezpieczenia, w zależności od zastosowanych algorytmów pomiarowych i decyzyjnych, może maleć wraz z krotnością przekroczenia progu rozruchowego (tab. 1.).

wspolczesne techniki tab1

Tab. 1. Wyniki czasu zadziałania dla dwóch wybranych typów zabezpieczeń

W procesie badania zabezpieczenia czas trwania "kroku" charakterystyki schodkowej musi być dłuższy od czasu zadziałania zabezpieczenia (rys. 7a). Liczba "kroków" powinna być dopasowana do "dokładności", z jaką zostanie określona wartość pobudzenia i zakończenia powrotu.

Zdecydowanie większego doświadczenia wymaga badanie wartości pobudzenia i odpadu z wykorzystaniem charakterystyki "liniowej" (rys. 7b). Charakterystyka liniowa powinna być stosowana do badania dynamiki zabezpieczenia. Przy dużym doświadczeniu można ją wykorzystać do wyznaczenia wartości rozruchowej. Jeszcze większej wiedzy wymaga użycie tej charakterystyki do wyznaczenia wartości zakończenia powrotu i współczynnika powrotu.

wspolczesne techniki rys7

Rys. 7. Charakterystyka testu dynamicznego: a) schodkowa  dla 10 schodków o długości t = 100 ms, b) liniowa dla t = 5 s

Jak już wspomniano, wyniki badania charakterystyką liniową będą silnie zależały od właściwości dynamicznych badanego urządzenia oraz od dynamiki narastania samej charakterystyki (tab. 2.). W przypadku zbyt krótkich czasów badania (rys. 7b), zarejestrowane wartości pobudzenia i zakończenia powrotu będą znacznie odbiegały od wartości "rzeczywistych". Pomiary zrealizowane dla różnej liczby "kroków" i czasów trwania "stopni" charakterystyki schodkowej oraz różnych czasów i wartości maksymalnych charakterystyki liniowej zestawiono w tab. 2.

wspolczesne techniki tab2

Tab. 2. Przykładowe wyniki testów funkcji nadprądowej czasowo-niezależnej w wybranym zabezpieczeniu cyfrowym

Badanie charakterystyki nadprądowej czasowo-zależnej należy rozpocząć od sparametryzowania charakterystyki testowej w systemie ARTES. Charakterystyka ta jest dana wzorem ogólnym:

optymalna lokalizacja wzor

Wzór 1

gdzie dla wybranej do testów charakterystyki silnie zależnej (very inverse) zgodniej z IEC: A = 13,5; B = 0; C = 1; D = 1; E = 1; F = 0; G = 0; tm = 0.

We wzorze (1) I jest prądem płynącym przez zabezpieczenie, a Ip jest wartością rozruchową. W systemie i zabezpieczeniu wartość ta została ustalona na poziomie Ip = 1,15. Przykładowe testy wykonane za pomocą monitora służącego do testowania funkcji nadprądowej czasowo-zależnej w wybranym zabezpieczeniu analogowym mikroprocesorowym przedstawiono na rys. 8. Testy wykonano dla 15 punktów testowych.

wspolczesne techniki rys8

Rys. 8. Wyniki testów funkcji nadprądowej czasowo-zależnej w zabezpieczeniu analogowym mikroprocesorowym

Na rys. 9. przedstawiono analogiczne testy dla wybranego zabezpieczenia cyfrowego dla dwóch poziomów zasilania wzmacniaczy testera – 8 V (wartość domyślna [11], [17] – rys. 9a) i 12 V (rys. 3.).

wspolczesne techniki rys9

Rys. 9. Wyniki testów funkcji nadprądowej czasowo-zależnej w zabezpieczeniu cyfrowym dla dwóch poziomów zasilania wzmacniaczy w testerze ARTES

Jak widać z rys. 9a, poziom zasilania wzmacniaczy testera był zbyt niski. Spowodowało to zbyt duże zniekształcenia w generowanych sygnałach dla dużych krotności prądów, co w rezultacie dało negatywny wynik testów dla dwóch ostatnich punktów testowych. Podwyższenie wartości napięcia zasilania wzmacniaczy do 12 V dało możliwość wygenerowania właściwych sygnałów testowych i pozytywnego zakończenia całego testu (rys. 9.). Dla tej samej wartości napięcia zasilania wzmacniaczy zostały wykonane testy z rys. 8.

Analizując dane z rys. 8 i rys. 9b można zauważyć, że dla zabezpieczenia cyfrowego błędy względne procentowe zadziałania są znacznie mniejsze niż dla zabezpieczenia analogowego mikroprocesorowego. Dla wybranego zabezpieczenia cyfrowego błąd ten jest niedomiarowy i maleje wraz z krotnością prądu płynącego przez zabezpieczenie.

Taką zależność można zaobserwować do wartości prądu około 8In.

Po przekroczeniu tej wartości błąd nieznacznie zaczyna wzrastać i zmienia swój znak na nadmiarowy. Maksymalna wartość tego błędu nie przekracza 3%, a w zdecydowanej większości błąd jest znacznie poniżej poziomu 1%.

Z kolei w zabezpieczeniu analogowym mikroprocesorowym maksymalna wartość błędu względnego procentowego wynosi niecałe 4%. Błąd jest nieregularny, a dla dużych krotności prądu ponownie rośnie do wartości ponad 3%.

Podsumowanie

Badanie elementów i urządzeń automatyki elektroenergetycznej jest procesem żmudnym i wymaga wiedzy odnośnie ich budowy, zasady działania i spodziewanej dynamiki pracy. Nawet wykorzystując mikroprocesorowe testery zabezpieczeń konieczne jest przestrzeganie szeregu zasad, które mogą spowodować zafałszowanie otrzymywanych z testów wyników.

W artykule pokazano, że błędnie dobrane typy i parametry charakterystyk testowych mogą prowadzić do istotnych różnic w wynikach. Również niewystarczająca wiedza na temat zasady działania systemu testującego i właściwości badanego urządzenia (dynamika działania, pobór mocy przez układy wejściowe badanego urządzenia, itp.) powodują, że "automatyczna" ocena poprawności realizacji funkcji zabezpieczeniowych może nie być zgodna z rzeczywistością. Mimo zautomatyzowanego systemu testowania, wciąż spora odpowiedzialność za rzetelność wyników przeprowadzonych testów leży po stronie osób parametryzujących systemy testowe i wykonujących takie testy [9–10].

Osobną kwestią jest właściwa parametryzacja samych funkcji zabezpieczeniowych w stosunku do obiektów zabezpieczanych, która również we współczesnych warunkach pracy systemu elektroenergetycznego wymaga doświadczenia i sporej wiedzy z wielu dziedzin. Należy również pamiętać, że przeprowadzone testy zostały wykonane dla przebiegów sinusoidalnych, które nie zawierały żadnych składowych zakłócających (składowa aperiodyczna, wyższe harmoniczne, itp.). Przy obecności składowych zakłócających różnice pomiędzy wynikami testów dla zabezpieczeń analogowych elektronicznych i cyfrowych będą jeszcze większe.

Systemy zabezpieczeniowe powinny być testowane w ustalonych odstępach czasu. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy pojawią się informacje i działania wskazujące na to, że system zabezpieczeniowy nie zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Procedury testowe różnią się w zależności od operatora systemu elektroenergetycznego i poszczególnych jego podsystemów (podsystem wytwórczy, przesyłowy, dystrybucyjny, itd.) [15].

Testy powinny obejmować kalibrację układów i urządzeń pomiarowych oraz sprawdzenie poprawności nastaw i funkcjonalności urządzeń automatyki elektroenergetycznej. Dlatego w ostatnim czasie powstaje wiele standardów i instrukcji postępowania w różnych obszarach pracy systemu elektroenergetycznego [9], [13–16].

Niezawodność i poprawność pracy układów oraz urządzeń automatyki elektroenergetycznej, w tym zabezpieczeniowej, ma ogromny wpływ na stabilność i niezawodność pracy całego systemu elektroenergetycznego (SEE) [11].

Jakkolwiek najnowsze urządzenia posiadają rozbudowane mechanizmy samotestowania i diagnostyki, to regularnie przeprowadzane testy mogą w istotny sposób wpłynąć na poziom ochrony SEE od skutków zakłóceń, które występują podczas jego pracy. Również znajomość dynamiki działania różnych typów urządzeń zabezpieczeniowych może znacząco wpłynąć na ilość błędnych decyzji podejmowanych przez układy zabezpieczeniowe. Koegzystencja, w niewielkim obszarze sieciowym, urządzeń o różnej dynamice działania, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do zbędnych lub brakujących ich działań [11].

Zastosowanie do badania testerów zabezpieczeń skraca całą procedurę testowania i pozwala określić wspomniane wcześniej właściwości dynamiczne. Dla oceny poprawności funkcjonowania układów zabezpieczeniowych szczególnie przydatne są testy z wykorzystaniem rzeczywistych przebiegów, zarejestrowanych podczas zakłóceń w rejestratorach. Przebiegi takie w formacie COMTRADE (ang. COMmon format for TRAnsient Data Exchange for power systems) mogą być wczytywane do oprogramowania testerów i odtwarzane jako sygnały wejściowe dla badanych urządzeń. Niektórzy operatorzy systemów elektroenergetycznych takie testy traktują jako obowiązkowe [14–15].

Literatura

  1. J. Żydanowicz: Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa. Tom 1. Podstawy zabezpieczeń elektroenergetycznych, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1979
  2. W. Winkler, A. Wiszniewski: Automatyka zabezpieczeniowa w systemach elektroenergetycznych, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1999, 2004
  3. A. Halinka: Techniki zabezpieczeń elektroenergetycznych, Wydaw. Politechniki Śląskiej, Monografia nr 473, 2013
  4. A. V. Oppenheim, R. W. Schafer: Cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1979
  5. A. Halinka, L. Topór-Kamiński, M. Szewczyk : Analiza dokładności przetwarzania sygnału w torze pomiarowym cyfrowego terminalu automatyki elektroenergetycznej - wybrane wyniki badań, „PAK - Pomiary Automatyka Kontrola 9/2009, Vol. 55", Wydawnictwo PAK, ISSN 0032-4140, Warszawa 2009, s. 769 – 773
  6. M. Szewczyk, A. Halinka : Wspomaganie podejmowania decyzji w układach i systemach elektroenergetycznych z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych część 1, „Elektro.info 4/2005", Dom Wydawniczy MEDIUM, ISSN 1230-7815, ISSN 1642-8722, Warszawa 2005,s. 67 – 72
  7. M. Szewczyk, A. Halinka : Wspomaganie podejmowania decyzji w układach i systemach elektroenergetycznych z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych część 2, „Elektro.info 6/2005", Dom Wydawniczy MEDIUM, ISSN 1230-7815, ISSN 1642-8722, Warszawa 2005, s. 44 – 50
  8. „Badanie dokładności metrologicznej toru pomiarowego układu decyzyjnego zabezpieczeń elektroenergetycznych w szerokim zakresie zmian częstotliwości", Raport końcowy Projektu Badawczego KBN: N505 024 31/3647, kierownik projektu: dr inż. Michał Szewczyk, 2009
  9. H. Rijanto: „Najnowsze technologie i metody badania zabezpieczeń elektroenergetycznych (Protection System Maintenance)”, Materiały pomocnicze warsztatów technicznych KoCoS Polska, Bielsko-Biała
  10. A. Halinka, M. Szewczyk : Wybrane aspekty badań urządzeń automatyki zabezpieczeniowej z wykorzystaniem testera ARTES 440, Materiały Konferencji Naukowo-Technicznej: "Badania eksploatacyjne, pomiary oraz diagnostyka w elektroenergetyce zawodowej i przemyśle", Gliwice-Ustroń, 8-9 października 2009, s. 41 -50
  11. M. Szewczyk: Współczesne techniki badania i sposoby oceny poprawności funkcjonowania urządzeń automatyki zabezpieczeniowej jako element network-code sieci elektroenergetycznych. Wybrane urządzenia testujące i ich możliwości sprzętowe oraz programowe (1), „Elektro.info 5/2015", Dom Wydawniczy MEDIUM, ISSN 1230-7815, ISSN 1642-8722, Warszawa 2015, s. 60-64.
  12. M. Szewczyk: Conditions for the improvement and proper functioning of power system automation equipment in the present and the expected future structure of the electric power sector, Przegląd Elektrotechniczny, R. 91 Nr 5/2015, pp. 179-186.
  13. Protection System Maintenance - a NERC Technical Reference, 2007/09 (NERC = North American Reliability Council)
  14. Standard PRC-005-3 – Protection System and Automatic Reclosing Maintenance, 2015/01
  15. Relay Functional Type Testing, Final Report: 2012/01, I3 Working Group Report, Functional Protection Scheme Testing Report
  16. VDE Transmission Code 2007 – Network Roules of the German Transmission System Operators, version 1.1, August 2007
  17. www.kocos.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.