Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Współczesne techniki badania i sposoby oceny poprawności funkcjonowania urządzeń automatyki zabezpieczeniowej jako element network-code sieci elektroenergetycznych (cz 2.)

collage: J.Sawicki

Zabezpieczenia elektroenergetyczne często określane są w literaturze jako milczący strażnicy (ang. silent sentinels). Wynika to ze sposobu realizacji powierzonych im zadań. Wydawałoby się, że automatyka zabezpieczeniowa działa tylko wtedy, kiedy występuje zakłócenie w pracy systemu elektroenergetycznego. Automatyka ta działa jednak cały czas, "obserwując" bieżące warunki pracy systemu elektroenergetycznego. Bazując na przyjętych do realizacji kryteriach dokonuje wykrycia, a następnie rozpoznania i zlokalizowania miejsca wystąpienia zakłócenia. Ostatnim etapem jest podjęcie decyzji. Jeżeli decyzją układu zabezpieczeniowego jest brak konieczności podjęcia jakichkolwiek działań – układ działa w sposób "milczący". Stąd też określenie "milczący strażnicy".

Analizowane w niniejszym artykule urządzenia tzw. automatyki zabezpieczeniowej eliminacyjnej muszą spełniać określone wymagania. Wymagania te dotyczą selektywności, czułości, szybkości działania i niezawodności.

Selektywność działania oznacza w przypadku automatyki zabezpieczeniowej zdolność do oddziaływania tylko na ten obiekt, który objęty jest ochroną konkretnej automatyki [2]. Warunkiem podstawowym jest to, aby każdy z elementów systemu elektroenergetycznego posiadał swój własny autonomiczny układ zabezpieczeń.

Czułość jest określana jako zdolność do wykrycia danego zakłócenia nawet wtedy, gdy "obserwowana" przez automatykę zabezpieczeniową wielkość kryterialna zmienia się w niewielkim zakresie. Miarą czułości jest tzw. współczynnik czułości [2].

Szybkość działania automatyki zabezpieczeniowej eliminacyjnej oznacza podjęcie decyzji i realizację działania tej automatyki w możliwie najkrótszym czasie, przy zachowaniu pozostałych wymagań.

Jednym z najważniejszych jest niezawodność działania. Oznacza ona konieczność niezawodnego działania automatyki w przypadku pojawienia się zakłócenia na chronionym obiekcie, zgodnie z przyjętym schematem zabezpieczeniowym [1–2]. Odpowiednią niezawodność można uzyskać m.in. przez odpowiedni dobór elementów i układów automatyki zabezpieczeniowej, zwielokrotnienie tych układów w ramach tego samego obiektu oraz ich periodyczne badanie.

Poszczególne właściwości urządzeń automatyki zabezpieczeniowej zależą od ich budowy wewnętrznej i jakości wykonania.

Budowa oraz zasada działania elementów i urządzeń automatyki zabezpieczeniowej w wykonaniu elektromechanicznym, elektronicznym i cyfrowym

Urządzenia automatyki zabezpieczeniowej wykonuje się w dwóch podstawowych technikach: w tzw. technice analogowej oraz w technice cyfrowej.

Pierwszą generacją urządzeń wykonywanych w technice analogowej były urządzenia elektromechaniczne. Zasadą działania tego typu urządzeń, w szczególności tzw. przekaźników pomiarowych elektromechanicznych jednowejściowych, jest porównanie ze sobą dwóch wartości wielkości mechanicznych [1]. Najczęściej w tych urządzeniach wielkością proporcjonalną do "wartości wielkości pomiarowej" jest moment mechaniczny wytworzony na drodze elektromagnetycznej (Mobrrys. 1.). Natomiast wartością "odniesienia" jest wartość przeciwdziałająca wspomnianemu momentowi mechanicznemu – np. moment mechaniczny sprężynki zwracającej (Mzwrrys. 1.).

Przeczytaj także: Układy SZR

Przykładowe rozwiązanie przekaźnika pomiarowego wykorzystującego powyższą zasadę działania przedstawiono na rys. 1a. Zwora obrotowa jest wykonana w kształcie litery Z. Przy niewielkim kącie obrotu oraz nasyceniu magnetycznemu zwory przy małych wartościach prądu, uzyskuje się współczynnik powrotu bliski jedności [1] (pożądany dla przekaźników pomiarowych). Regulację wartości rozruchowej uzyskuje się przez zmianę naciągu sprężyny zwracającej [1].

Rozwiązanie konstrukcyjne stosowane dla przekaźników elektromechanicznych pośredniczących przedstawia rys. 1b.

Rys. 1. Rozwiązania konstrukcyjne przekaźników: a) pomiarowych, b) i pośredniczących w wykonaniu elektromechanicznym [1]
Rys. 1. Rozwiązania konstrukcyjne przekaźników: a) pomiarowych, b) i pośredniczących w wykonaniu elektromechanicznym [1]

 

Warto także przeczytać: Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Rodzaje zasilania gwarantowanego - jaki system wybrać?

Szynoprzewody w małych i średnich instalacjach dystrybucji energii »

zasilanie gwarantowane Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
Nowoczesne budynki, w których większość procesów jest zautomatyzowanych, mogą szczególnie odczuć problemy związane z przerwami w dostawach energii (...) czytam więcej » Przewody szynowe niskiego napięcia, nazywane potocznie szynoprzewodami, jeszcze 20 lat temu w Polsce były kojarzone głównie z instalacjami przemysłowymi lub układami zasilania suwnic. Rozwój budownictwa komercyjnego spowodował powstawanie pierwszych wieżowców.(...) czytam dalej »

 


Transformatory rozdzielcze - jaki produkt wybrać?

Transformatory Transformatory w przedziale mocy od 100kVA do 3150kVA w klasie izolacji do 36kV w pełni spełniają warunki rozporządzenia Komisji Europejskiej EU548/2014 (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Konwersja energii elektrycznej na związki chemiczne - jak to działa?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Konwersja energii elektrycznej na związki chemiczne stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych technologii magazynowania energii, w szczególności w zakresie zasilania ... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły
SOCOMEC Polska sp. z o.o. SOCOMEC Polska sp. z o.o.
Firma Socomec powstała w roku 1922, a obecnie jest grupą przedsiębiorstw zatrudniającą 3100 osób. Naszą kluczową działalnością...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl