Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Współczesne techniki badania i sposoby oceny poprawności funkcjonowania urządzeń automatyki zabezpieczeniowej jako element network-code sieci elektroenergetycznych (cz 2.)

collage: J.Sawicki

Zabezpieczenia elektroenergetyczne często określane są w literaturze jako milczący strażnicy (ang. silent sentinels). Wynika to ze sposobu realizacji powierzonych im zadań. Wydawałoby się, że automatyka zabezpieczeniowa działa tylko wtedy, kiedy występuje zakłócenie w pracy systemu elektroenergetycznego. Automatyka ta działa jednak cały czas, "obserwując" bieżące warunki pracy systemu elektroenergetycznego. Bazując na przyjętych do realizacji kryteriach dokonuje wykrycia, a następnie rozpoznania i zlokalizowania miejsca wystąpienia zakłócenia. Ostatnim etapem jest podjęcie decyzji. Jeżeli decyzją układu zabezpieczeniowego jest brak konieczności podjęcia jakichkolwiek działań – układ działa w sposób "milczący". Stąd też określenie "milczący strażnicy".

Analizowane w niniejszym artykule urządzenia tzw. automatyki zabezpieczeniowej eliminacyjnej muszą spełniać określone wymagania. Wymagania te dotyczą selektywności, czułości, szybkości działania i niezawodności.

Selektywność działania oznacza w przypadku automatyki zabezpieczeniowej zdolność do oddziaływania tylko na ten obiekt, który objęty jest ochroną konkretnej automatyki [2]. Warunkiem podstawowym jest to, aby każdy z elementów systemu elektroenergetycznego posiadał swój własny autonomiczny układ zabezpieczeń.

Czułość jest określana jako zdolność do wykrycia danego zakłócenia nawet wtedy, gdy "obserwowana" przez automatykę zabezpieczeniową wielkość kryterialna zmienia się w niewielkim zakresie. Miarą czułości jest tzw. współczynnik czułości [2].

Szybkość działania automatyki zabezpieczeniowej eliminacyjnej oznacza podjęcie decyzji i realizację działania tej automatyki w możliwie najkrótszym czasie, przy zachowaniu pozostałych wymagań.

Jednym z najważniejszych jest niezawodność działania. Oznacza ona konieczność niezawodnego działania automatyki w przypadku pojawienia się zakłócenia na chronionym obiekcie, zgodnie z przyjętym schematem zabezpieczeniowym [1–2]. Odpowiednią niezawodność można uzyskać m.in. przez odpowiedni dobór elementów i układów automatyki zabezpieczeniowej, zwielokrotnienie tych układów w ramach tego samego obiektu oraz ich periodyczne badanie.

Poszczególne właściwości urządzeń automatyki zabezpieczeniowej zależą od ich budowy wewnętrznej i jakości wykonania.

Budowa oraz zasada działania elementów i urządzeń automatyki zabezpieczeniowej w wykonaniu elektromechanicznym, elektronicznym i cyfrowym

Urządzenia automatyki zabezpieczeniowej wykonuje się w dwóch podstawowych technikach: w tzw. technice analogowej oraz w technice cyfrowej.

Pierwszą generacją urządzeń wykonywanych w technice analogowej były urządzenia elektromechaniczne. Zasadą działania tego typu urządzeń, w szczególności tzw. przekaźników pomiarowych elektromechanicznych jednowejściowych, jest porównanie ze sobą dwóch wartości wielkości mechanicznych [1]. Najczęściej w tych urządzeniach wielkością proporcjonalną do "wartości wielkości pomiarowej" jest moment mechaniczny wytworzony na drodze elektromagnetycznej (Mobrrys. 1.). Natomiast wartością "odniesienia" jest wartość przeciwdziałająca wspomnianemu momentowi mechanicznemu – np. moment mechaniczny sprężynki zwracającej (Mzwrrys. 1.).

Przeczytaj także: Układy SZR

Przykładowe rozwiązanie przekaźnika pomiarowego wykorzystującego powyższą zasadę działania przedstawiono na rys. 1a. Zwora obrotowa jest wykonana w kształcie litery Z. Przy niewielkim kącie obrotu oraz nasyceniu magnetycznemu zwory przy małych wartościach prądu, uzyskuje się współczynnik powrotu bliski jedności [1] (pożądany dla przekaźników pomiarowych). Regulację wartości rozruchowej uzyskuje się przez zmianę naciągu sprężyny zwracającej [1].

Rozwiązanie konstrukcyjne stosowane dla przekaźników elektromechanicznych pośredniczących przedstawia rys. 1b.

Rys. 1. Rozwiązania konstrukcyjne przekaźników: a) pomiarowych, b) i pośredniczących w wykonaniu elektromechanicznym [1]
Rys. 1. Rozwiązania konstrukcyjne przekaźników: a) pomiarowych, b) i pośredniczących w wykonaniu elektromechanicznym [1]

 

Warto także przeczytać: Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl