Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Optymalna lokalizacja stacji transformatorowych SN/nn w zurbanizowanych terenach miejskich

Optimal location of MV/LV transformer stations in urban areas
Fot. 1.  Słupowa stacja transformatorowa zasilana linią kablową SN. Zdjęcie przedstawia (od góry): osprzęt napowietrzny SN, transformator, rozdzielnice nn [2]
Fot. 1. Słupowa stacja transformatorowa zasilana linią kablową SN. Zdjęcie przedstawia (od góry): osprzęt napowietrzny SN, transformator, rozdzielnice nn [2]
arch. autorów

Rozwój obszarów zurbanizowanych jest związany ze stanem infrastruktury technicznej w zakresie energetyki, która jest istotnym elementem wpływającym na rozwój społeczno-gospodarczy danego regionu. Zapotrzebowanie na energię elektryczną na terenie miasta wynika z potrzeb gospodarstw domowych, obiektów użyteczności publicznej, potrzeb zakładów, a także oświetlenia terenu.

Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną na terenach miejskich to konsekwencja zagospodarowania terenów rozwojowych oraz wzrostu zapotrzebowania na nią istniejących odbiorców z powodu zwiększonego wykorzystania sprzętu gospodarstwa domowego oraz zwiększenia zużycia energii elektrycznej na cele grzewcze oraz klimatyzacyjne.

Zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną wymusza konieczność rozbudowy systemu elektroenergetycznego na terenie miasta, poprzez budowę nowych linii SN oraz stacji transformatorowych SN/nn (Czytaj więcej na ten temat). Prace te wpływają na poprawę bezpieczeństwa dostaw energii do odbiorców finalnych.

Stacje transformatorowe SN/nn kierują energię elektryczną do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, która to zasila w energię elektryczną największą liczbę odbiorców na terenie miasta. Usytuowanie nowych stacji w zabudowie miejskiej stanowi w chwili obecnej duży problem w pracy projektanta. Duże nasycenie sieciami uzbrojenia terenu, niezidentyfikowane obiekty budowlane umieszczone w ziemi (kanały, elementy betonowe) oraz przede wszystkim bliskość budynków bardzo często stanowią problem nie do pokonania.

W artykule przedstawiono trudności, z którymi projektant może spotkać się w pracy zawodowej przy ustalaniu optymalnej lokalizacji nowych stacji transformatorowych (przede wszystkim kontenerowych stacji małogabarytowych) w warunkach miejskiej zabudowy.

Rodzaje stacji transformatorowych i ich sytuowanie w terenach miejskich

Stacja wnętrzowa (rys. 1.), projektowana jest zazwyczaj w przypadku braku miejsca lub terenu. Jest ona umiejscawiana najczęściej w otoczeniu pomieszczeń technicznych budynku, takich jak garaże, rozdzielnie, śmietniki itp. Podstawowe warunki, jakie muszą spełniać stacje wnętrzowe, są określone w § 182 Rozporządzenia [1], tj.:

  • pomieszczenie stacji transformatorowej może być sytuowane w budynkach o innym przeznaczeniu, jeżeli są spełnione warunki zapewniające ochronę pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi przed hałasem i drganiami,
  • zostanie zachowana odległość pozioma i pionowa od pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi co najmniej 2,8 m,
  • ściany i stropy będą stanowiły oddzielenia przeciwpożarowe oraz będą miały zabezpieczenia przed przedostawaniem się cieczy i gazów.
 Rys. 1.  Rozmieszczenie poszczególnych urządzeń w stacji wnętrzowej
 Rys. 1.  Rozmieszczenie poszczególnych urządzeń w stacji wnętrzowej

Stacja słupowa napowietrzna (fot. 1.), przeznaczona pierwotnie do zasilania linii napowietrznych i zasilana linią napowietrzną. Ze względu na to, iż nie jest traktowana jako budynek i nie zachodzi potrzeba określania odległości stacji ze względu na przepisy przeciwpożarowe, zyskuje coraz większą popularność w miejskiej zabudowie.

 Fot. 1.  Słupowa stacja transformatorowa zasilana linią kablową SN. Zdjęcie przedstawia (od góry): osprzęt napowietrzny SN, transformator, rozdzielnice nn
 Fot. 1.  Słupowa stacja transformatorowa zasilana linią kablową SN. Zdjęcie przedstawia (od góry): osprzęt napowietrzny SN, transformator, rozdzielnice nn [2]

Najczęściej spotykane rozwiązanie słupowej stacji napowietrznej w warunkach miejskich to: zasilanie linią kablową, transformator usytuowany na słupie oraz rozdzielnica stacyjna wykonana jako złącze kablowe przy słupie. Zasadniczym problemem jest jednak aspekt wizualny; większość właścicieli nie chce takiego "przemysłowego" rozwiązania w pobliżu pięknych elewacji budynku. Jest to jednak alternatywa dla sytuowania stacji słupowych w pobliżu budynków, gdyż nie jest ona traktowana jako budynek, a jako obiekt budowlany i nie musi spełniać wymagań ppoż. dla budynków stacji transformatorowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl