elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak nowe regulacje unijne zmienią gazowe systemy gaśnicze

3M POLAND Sp. z o.o. | 2015-06-23

Ochrona przed pożarem to kluczowe zagadnienie w każdym biznesie. Priorytetów jest kilka: ugaszenie pożaru możliwie szybko, niedopuszczenie do powstania szkód w infrastrukturze krytycznej, uniknięcie przestoju instalacji i przerwy w świadczeniu usług, a także całkowity koszt posiadania instalacji gaśniczej (czyli jej zakupu i utrzymania) oraz oczywiście wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Dziś inwestorom i dostawcom systemów gaśniczych przybyło nowe wyzwanie: ostatnie zmiany w rozporządzeniu unijnym dotyczącym stosowa­nia F-gazów.

Zobacz także

mgr inż. Piotr Wasiucionek Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających...

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m sześc. lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.*)

mł. bryg. mgr inż. Piotr Musielak Instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, zasilane sprzed przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP)

Instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, zasilane sprzed przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP) Instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, zasilane sprzed przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP)

W niniejszym artykule autor stara się odpowiedzieć na pytanie: jakie urządzenia i instalacje, które muszą funkcjonować podczas pożaru, powinny być zasilane sprzed przeciwpożarowego wyłącznika prądu, na...

W niniejszym artykule autor stara się odpowiedzieć na pytanie: jakie urządzenia i instalacje, które muszą funkcjonować podczas pożaru, powinny być zasilane sprzed przeciwpożarowego wyłącznika prądu, na czym polega zasada zapewnienia ciągłości dostawy energii elektrycznej lub przekazu sygnału przez czas wymagany do uruchomienia i działania urządzenia oraz w jaki sposób wymagania te powinny być realizowane w obiekcie budowlanym.

mgr inż. Michał Świerżewski Dobór urządzeń elektrycznych do przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem – zagadnienia wybrane (cz. 2.)

Dobór urządzeń elektrycznych do przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem – zagadnienia wybrane (cz. 2.) Dobór urządzeń elektrycznych do przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem – zagadnienia wybrane (cz. 2.)

Bezpieczna eksploatacja urządzeń elektrycznych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zależy przede wszystkim od prawidłowego ich doboru do warunków pracy, tzn. do właściwości występujących w danej przestrzeni...

Bezpieczna eksploatacja urządzeń elektrycznych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zależy przede wszystkim od prawidłowego ich doboru do warunków pracy, tzn. do właściwości występujących w danej przestrzeni czynników tworzących z powietrzem atmosfery wybuchowe, przyjętej klasyfikacji do stref zagrożenia wybuchem, określonego poziomu zabezpieczenia urządzeń (EPL), prawidłowego montażu, zasilania i zabezpieczenia przed skutkami zwarć i przeciążeń.

Założeniem tego rozporządzenia jest znaczna redukcja zużycia gazów cie­plarnianych, w tym fluorowęgloworodów (HFC). Ma to bezpośredni wpływ na technologię ochrony przed pożarem, HFC przeznaczone do systemów gaśniczych mają bowiem jeden z najwyższych współczynników tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) - w porównaniu do HFC stosowanych w in­nych sektorach.

Na szczęście na rynku zabezpieczeń przeciwpożarowych są już sprawdzo­ne rozwiązania alternatywne, których nie dotyczą obostrzenia najnowszych unijnych regulacji. Zanim jednak przyjrzymy się im dokładniej, przeanalizuj­my informacje o samych związkach HFC, tendencje legislacyjne i posta­nowienia przepisów.

Przyszłość związków HFC

Związki HFC w ochronie przeciwpożarowej pojawiły się kilkanaście lat temu, jako łatwo dostępny zamiennik dla wycofywanych z użycia halonów. Szybko zyskały dużą popularność. HFC nie są wprawdzie tak szkodli­we dla środowiska jak halony, na świecie rośnie jednak obawa o ich zastosowanie na tak dużą skalę. Potencjał niszczenia warstwy ozonowej w przypadku HFC wynosi wprawdzie 0, są to jednak gazy cieplarniane. Wartość GWP gazu HFC-227ea to 3220. Ma on, więc 3220 razy bardziej szkodliwy wpływ na zmiany klimatyczne, niż CO2. Niestety HFC stosowane w ochronie przeciwpożarowej pod względem gWp sytuują się na samym szczycie niechlubnej listy.

Świat przygląda się związkom HFC

Zgodnie z prognozami amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, jeśli utrzymają się obecne tendencje, do 2050 r. emisja HFC prawdopodobnie będzie stanowiła od 9% do 19% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Oczywiście wartości te będą się różniły w zależności od regionu, ale warto zapamiętać, że jeśli nie zostaną przedsięwzięte zdecydowane kroki, emisja HFC w USA podwoi się do 2020 r. i niemal potroi do 2030 r. - takie wiado­mości podaje oficjalna strona ogłoszonego przez Biały Dom Planu działań na rzecz klimatu (Climate Action Plan).

10 lipca 2014 r. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła swoją propozycję zmiany statusu fluorowęglowodorów (HFCs) w pewnych obszarach zastosowań, która do 2020 r. ma zredukować emisję gazów cieplarnianych o 42 tony ekwiwalentu CO2. Zgodnie z obliczeniami EPA to wielkość równa emisji CO2 generowanej przez roczne zużycie energii elektrycznej przez ponad 5 mln gospodarstw domowych. USA uzgodniły zasady współpracy w obszarze redukcji zużycia HFC zarówno z Chinami, jak i Indiami.

Dobrym przykładem z europejskiego podwórka jest postanowienie Hisz­pańskiej Rady Ministrów o obłożeniu fluorowanych gazów cieplarnianych specjalnym podatkiem (rozporządzenie 16/2013 z października 2013 r. ). Podatek ten, obowiązujący od 1 stycznia 2014 r., wprowadzony został jako część hiszpańskiego planu naprawy stanu finansów państwa w obliczu kryzysu europejskiej waluty. Doraźnie miał więc zwiększyć przychody skarbu państwa, a w dalszej perspektywie stanowić instrument finansowy stymulujący inwestycje w ochronę środowiska. Został nałożony na użyt­kowanie fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów) o wartości GWP powyżej 150, w tym HFC. Również malezyjska organizacja Green Building Index (GBI) podjęła zna­czne starania, by zwiększyć świadomość wpływu na środowisko tzw. czys­tych chemicznych środków gaśniczych, a w szczególności HFC-227ea i HFC-125.

Nowe prawo europejskie

W kwietniu ubiegłego roku Parlament Europejski poparł rekomendowany przez Komisję Europejską projekt ograniczenia stosowania fluorowęglowo-dorów (HFC) do 79% przeciętnego zużycia w latach 2009-2012 do 2030 r. - w ramach rozporządzenia (UE) nr 517/2014 PE i Rady z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylającego roz­porządzenie (WE) nr 842/2006. Jego postanowienia weszły w życie z mocą od stycznia 2015 r. Obowią­zują one wszystkie kraje członkowskie i zostaną zaimplementowane do krajowych systemów prawnych. W Polsce trwają prace nad projektem ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, który uwzględnia już najnowsze zmiany w prawodawstwie unijnym.

Zwolennicy HFC utrzymują, że rozporządzenie F-gazowe w kontekście ochrony przeciwpożarowej może zostać uchylone - ze względu na zniko­mą wartość emisji HFC w tym obszarze (instalacje gaśnicze są źródłem zerowej emisji tych substancji, o ile nie wystąpi wyładowanie środka). Twierdzenie takie jest pozbawione podstaw: założeniem rozporządzenia jest redukcja emisji HFC poprzez kontrolę ich zużycia (a w konsekwencji-zmniejszenie produkcji i importu). Dlatego jego wpływ na rynek ochrony przeciwpożarowej nie ulega wątpliwości, a nawet więcej: ponieważ HFC stosowane w tym segmencie mają jedne z najwyższych wskaźników GWP, rynek ten nowe regulacje dotkną szczególnie.

Nowe unijne rozporządzenie F-gazowe ustala kalendarz redukcji zastoso­wań gazów HFC i termin ich wycofania z rynku. Producenci tych substancji muszą się liczyć z nałożeniem kontyngentów produkcyjnych i importowych, a to oznacza konieczność poważnej korekty biznesowych planów. Dlaczego? Podstawę obliczania wielkości kontyngentów stanowi ekwiwa­lent CO2, więc ograniczenia dla środków gaśniczych z grupy HFC będą znaczne. Cechują się one bowiem znacznie wyższymi współczynnikami tworzenia efektu cieplarnianego GWP niż substancje HFC stosowane w innych sektorach. Spójrzmy na przykład: producent substancji z grupy HFC wykorzysta ten sam odsetek limitu, wytwarzając tonę HFC-227ea, trzy tony HFC-245fa albo pięć ton HFC-32.

Istniejące systemy pod lupą

Czas życia instalacji gaśniczej to około 20 lat. Łatwo więc obliczyć, że każdy z systemów, w których czynnikiem gaśniczym jest związek z grupy HFC, dotkną obostrzenia rozporządzenia F-gazowego - czy będzie to system już istniejący, czy zamontowany w ciągu kilku najbliższych lat. HFC-227ea, HFC-125 oraz HFC-236fa są objęte postanowieniami tego rozporządzenia w pełnym zakresie. HFC-23 nie będzie mógł już być wprowadzany na rynek po 1 stycznia 2016 r. HFC wykorzystywane do powtórnego napełnienia systemu po wyładowaniu bądź konserwacji lub stosowane w nowych i rozbudowywanych instalacjach będą w coraz większym stopniu obejmowane przez harmonogram wycofywania tych związków z użycia. Utrzymanie takich systemów pociągnie za sobą nie­proporcjonalnie duże koszty. Nagle dostawcy systemów bazujących na HFC staną nie tylko wobec wzrostu cen zakupu środka, ale także wobec długofalowych konsekwencji, takich jak koszty związane z ponownym napełnieniem instalacji i potencjalne koszty utylizacji czynnika gaśniczego po śmierci technicznej systemu.

W poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań

Nad branżą systemów gaśniczych na pewno jednak nie zbierają się czarne chmury. Na rynku tym dostępne są alternatywne środki, o potwierdzonej efektywności kosztowej, więc odejście od stosowanych dziś gazów HFC może być zdecydowanie mniej dotkliwe niż w innych sektorach. Alternatywne rozwiązania obejmują czyste chemiczne środki gaśnicze, których nie dotyczą postanowienia nowego rozporządzenia F-gazowego, a także gazy obojętne i systemy oparte na technologiach wykorzystujących wodę.

Technologie wodne

Mają niską toksyczność i zerowy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Niemniej jednak, choć w niektórych miejscach mogą okazać się wystarcza­jąco skuteczne, nie nadają się raczej do zastosowania w przestrzeniach, w których znajduje się wrażliwy i delikatny sprzęt. Woda może doprowa­dzić do zwarcia instalacji elektrycznej lub doprowadzić do trwałego uszko­dzenia elementów urządzeń. Poza tym systemy wodne działają w pła­szczyźnie pionowej, w dwóch wymiarach - z góry na dół, co może ozna­czać, że czynnik gaśniczy nie dotrze do pożądanego obszaru. Potem pozostaje jeszcze konieczność usunięcia z pomieszczenia zanieczyszczo­nej wody.

Gazy obojętne

Gazy obojętne są bez wątpienia skuteczne, ich wyładowanie zajmuje jed­nak znacznie więcej czasu niż w przypadku środków syntetycznych - sięga 2 minut, kolejnych 30 sekund potrzebują na ugaszenie pożaru. Redukują zawartość tlenu w pomieszczeniu, co oznacza, że nie są idealnym rozwią­zaniem tam, gdzie mogą przebywać ludzie - w stężeniu koniecznym do ugaszenia pożaru mogą powodować niedotlenienie. Ponieważ gazy obo­jętne wymagają instalacji wysokociśnieniowej, musza zostać zastosowane dodatkowe procedury bezpieczeństwa z tym związane. Gazy obojętnie to generalnie mieszanki argonu i azotu. Mechanizm gaśni­czy w ich przypadku polega na wypieraniu tlenu z chronionej przestrzeni. Żeby jednak mechanizm ten zadziałał, potrzeba znacznej ilości gazu do wyparcia powietrza (i zredukowania zawartości tlenu). Butle z gazem -nawet jeśli przechowywany jest pod ciśnieniem 300 bar - zajmują znaczną przestrzeń i stanowią poważne obciążenie dla podłoża (lub stropu).

Czyste chemiczne środki gaśnicze, które nie są gazami HFC

Warto dziś mieć świadomość, że grupa chemicznych substancji gaśniczych, zwanych też czystymi środkami gaśniczymi, nie jest jednolita. Zawiera bowiem zarówno gazy HFC, jak i inne środki – takie, które nie są objęte restrykcjami nowego unijnego rozporządzenia dotyczącego F-gazów. Należy do nich keton fluorowy (FK 5-1-12). Analiza właściwości środków syntetycznych pokazuje, że to właśnie FK-5-1-12 (na rynku obecny jako produkt 3M, pod handlową nazwą Novec 1230) najbardziej zasługuje na miano rozwiązania przyszłości. Nie podlega postanowieniom rozporządzenia F-gazowego ani żadnym innym międzynarodowym rozporządzeniom i dyrektywom – ani tym obowiązującym obecnie, ani planowanym do wprowadzenia w przyszłości. Czyste środki gaśnicze eliminują zagrożenie zniszczenia wrażliwych urządzeń elektronicznych, nie pozostawiają bowiem po wyładowaniu żadnych śladów. Nie przewodzą również prądu. To oznacza, że pożary urządzeń elektrycznych można gasić bez odłączania od nich napięcia. Pozwala to uniknąć kosztownej przerwy w pracy i jeszcze bardziej kosztownej utraty danych. Chemiczne środki gaśnicze działają poprzez eliminację ciepła (a nie tlenu) i działają szybko (wyładowanie w ciągu 10 sekund, pożar ugaszony w ciągu 0,5 minuty). Z reguły systemy te działają pod znacznie niższym ciśnieniem niż systemy z gazami obojętnymi (25 bar, 34 bar, 42 bar lub 50 bar) i potrzebują znacznie mniej butli z ładunkiem środka gaśniczego. A ponieważ mogą zostać rozmieszczone przy ścianach lub wokół filarów, zajmują mniej przestrzeni użytkowej niż butle systemów z gazami obojętnymi. Nie bez znaczenia jest także niższe ciśnienie, jakie tworzą w pomieszczeniu po wyładowaniu. Systemy z gazami chemicznymi mogą wydawać się droższe, ze względu na wyższy koszt zakupu środka, ale o wiele rozsądniej jest patrzeć szerzej – na całkowity koszt posiadania instalacji (koszt utrzymania i przeglądów, zasilania, koszt powierzchni przeznaczonej na magazyn środka gaśniczego itd.) w perspektywie lat jej użytkowania. Cała instalacja z czystym środkiem gaśniczym zajmuje przy tym z reguły mniej miejsca niż system z gazem obojętnym. Choć więc pozostaje wiele czynników do rozważenia przy wyborze technologii gaśniczej, w tym coraz istotniejsze zmiany w europejskim prawodawstwie – zdecydowanie jest w czym wybierać. Każdy inwestor, projektant i dostawca systemów gaśniczych, który rozgląda się za alternatywą dla systemów opartych na gazach HFC znajdzie coś dla siebie.

Bart Goeman – Business Development Manager środka gaśniczego 3MTM NovecTM 1230 w regionie EMEA od 2003 r.

Czym jest środek gaśniczy Novec 1230?

Novec 1230 to przedstawiciel nowej generacji środków gaśniczych zastępujących wycofane z użycia halony i gazy HFC. Został stworzony z założeniem połączenia skuteczności gaśniczej, bezpieczeństwa dla ludzi i absolutnej nieszkodliwości dla środowiska. Ma zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej, potencjał tworzenia efektu cieplarnianego mniejszy niż jedna jednostka i czas życia w atmosferze do 5 dni. Nie przewodzi prądu, nie powoduje korozji, paruje niezwykle szybko – został zaprojektowany specjalnie do ochrony wrażliwych elementów infrastruktury technicznej i przedmiotów o unikatowej wartości. Jest czynnikiem gaśniczym w systemach chroniących data center, centra przetwarzania danych, sterownie, centra telekomunikacyjne, jednostki transportu morskiego, jednostki militarne, zakłady przemysłu gazowego i naftowego, muzea i archiwa historyczne. Novec 1230 gasi pożar i znika bez śladu, nie pozostawiając osadów, nie powodując uszkodzeń gaszonych urządzeń i nie dezintegrując środowiska pracy. Więcej o właściwościach i zastosowaniach środka gaśniczego Novec™ 1230 w ochronie różnorodnych obiektów: www.3m.pl/Novec1230

Gwarancja 3M

Blue Sky 3M gwarantuje, że przez okres 20 lat po pierwotnej instalacji (z zastrzeżeniem stosownych wymagań) środek gaśniczy Novec 1230, zastosowany w zatwierdzonym systemie, nie zostanie wycofany z użycia w ochronie przeciwpożarowej ze względu na wartość potencjału niszczenia warstwy ozonowej (ODP) lub potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Gwarancja jest również potwierdzeniem, że nie znajduje się on w koszyku produktów przeznaczonych do wycofania zużycia zgodnie z Protokołem montrealskim ani nie stanowi przedmiotu unijnego rozporządzenia w sprawie F-gazów, wprowadzającego w życie restrykcje ograniczające produkcję HFC na obszarze Unii i ich import do Europy. Nie będzie także objęty amerykańskimi regulacjami EPA SNAP, które uniemożliwiałyby jego zastosowanie lub dopuszczały go do użytku w bardzo wąskim zakresie. 3M i Novec są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy 3M. Blue Sky jest znakiem usługowym firmy 3M.

al. Katowicka 117
Kajetany, 05-830 Nadarzyn
tel. (22) 739 60 00
fax: (22) 739 60 01
e-mail: [email protected]
www.3m.pl

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.