Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Systemy oznaczania kabli i przewodów

Damian Żabicki  |  elektro.info 5/2015  |  22.06.2015
Dobre oznaczenie ułatwia znalezienie właściwego obwodu
Dobre oznaczenie ułatwia znalezienie właściwego obwodu
Fot. Brother

Odpowiednio oznaczone kable i przewody zapewniają szybki montaż instalacji elektrycznych i niskoprądowych oraz łatwą lokalizację odpowiedniego przewodu.

z myślą o przemyśle

Dużym uznaniem cieszą się systemy oznaczeń powstałe z myślą o pracy w trudnych warunkach przemysłowych.

I tak też warto zwrócić uwagę na szyldy nośne ze specjalnymi klamrami umożliwiającymi wprowadzenie opasek. W każdym szyldzie nośnym można zamontować dwie zaślepki końcowe, które po zatrzaśnięciu są stabilnie przytwierdzane do kabla. Ważne jest, że końce szyldu można zacisnąć za pomocą specjalnych szczypców. Przy montażu używane są również nity i wkręty.

Niejednokrotnie zastosowanie znajdują elementy oznaczeń powstałe na bazie płytek wykonanych ze stali nierdzewnej. Oznaczenia tego typu powstają w automatach napędzanych za pomocą sprężonego powietrza. Typowy automat bazuje na 42 znakach, na które składają się litery, cyfry i symbole. Przygotowanie oznaczenia powstaje przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

 

W przemyśle bardzo często uwzględnia się oznaczniki wykonywane ze stali nierdzewnej, natomiast szczególne przypadki obejmują oznaczenia bazujące na stali kwasoodpornej. Oznaczenia tego typu stanowią nieodzowny element aplikacji narażonych na występowanie środowiska agresywnego. Spektrum zastosowania takich oznaczników jest bardzo obszerne. Typowe aplikacje obejmują bowiem zarówno instalacje pracujące pod ziemią (zakłady górnicze), jak i na powierzchni (np. maszty radiowe).

Bez wątpienia dla zapewnienia trwałości oznaczenia ważne jest odpowiednie zamocowanie. Bardzo często uwzględnia się przy tym opaski stalowe.

oznaczanie przewodów niepodłączonych


Jeżeli oznaczane mają być przewody niepodłączone, to zazwyczaj zastosowanie znajdują oznaczniki o konstrukcji zamkniętej. Specjalny profil wewnętrzny oznacznika o kształcie strzałki eliminuje przekręcenia oznaczników. Właściwość w tym zakresie jest szczególnie istotna w przypadku oznaczeń składających się z wielu znaków. Kluczowe miejsce zajmują przy tym aplikatory pozwalające na łatwe nakładanie oznaczników na przewody. Aplikatory tego typu zazwyczaj wykonuje się z plastiku lub metalu. Używając aplikatora w pierwszej kolejności wprowadzany jest do niego przewód, po czym zsuwa się przygotowany ciąg znaków.

oznaczanie przewodów podłączonych

W przypadku, gdy konieczne jest oznaczanie przewodów podłączonych, należy zastosować oznaczniki o konstrukcji otwartej zatrzaskowej. Elementy tego typu zazwyczaj wykonuje się ze sprężystych materiałów. Należy podkreślić, że takie oznaczniki znajdują zastosowanie przy oznaczaniu przewodów w maszynach i instalacjach, które będą rozłączane.

Przydatne rozwiązanie stanowią przezroczyste oznaczniki zamknięte wyposażone w kieszeń na etykietę. Tym sposobem zyskuje się możliwość indywidualnego oznaczania, przy czym oznacznik wkładany jest do kieszeni.

Mówiąc o cechach oznaczników zatrzaskowych trzeba zwrócić uwagę na specjalny kształt i sprężystość. Powstała w ten sposób stabilność połączenia z przewodem eliminuje możliwość przesuwania oznacznika.

tabliczki i szyldy

System oznaczania przewodów może bazować na specjalnych tabliczkach identyfikacyjnych, które zazwyczaj wytwarza się z poliamidu. Materiał ten jest szczególnie istotny w warunkach przemysłowych, gdzie niejednokrotnie przewody narażone są na działanie substancji agresywnych. Zazwyczaj specjalne opaski zaciskowe służą do przytwierdzania tabliczek do wiązek kablowych i przewodów. Z kolei za pomocą otworów jest możliwy montaż tabliczki zarówno w poprzek, jak i wzdłuż kabla. Na etapie wykonywania oznaczenia na tabliczce niejednokrotnie zastosowanie znajduje cechowanie termiczne. Jednak napis może być wykonany za pomocą specjalnych pisaków.

etykiety

Za podstawę w zakresie etykiet należy uznać etykiety, które przeznaczone są do opisywania ręcznego. Bardzo często etykiety umieszcza się w specjalnych zasobnikach. Interesujące rozwiązanie stanowią etykiety samolaminujące, gdzie nadruk wykonuje się przy użyciu drukarki laserowej. Jeżeli etykieta jest już nałożona na znakowany element, to przeprowadza się laminowanie etykiety.

Z kolei najprostsze etykiety bazują na polu opisowym oraz przezroczystej folii ochronnej, a napisy nanoszone są za pomocą pisaka w okienku zasobnika. Dla przyspieszenia operacji zazwyczaj przewiduje się szybkoschnący tusz w pisaku. Powstała w ten sposób etykieta jest oklejana wokół przewodu, po czym nakleja się na nią folię ochronną zabezpieczającą przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl