Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ wybranych czynników eksploatacyjnych na sprawność ogniw fotowoltaicznych

Zależność sprawności wybranych ogniw fotowoltaicznych w szerokim zakresie zmian temperatury
Zależność sprawności wybranych ogniw fotowoltaicznych w szerokim zakresie zmian temperatury

Sprawność ogniw fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od natężenia promieniowania słonecznego i kąta jego padania na ogniwo. Nie są to jednak jedyne czynniki eksploatacyjne wpływające na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Podawane w katalogach parametry eksploatacyjne ogniw fotowoltaicznych określane są w standardowych warunkach pomiarowych (STC) zgodnie z zaleceniami norm serii PN‑EN 60904 [5, 6]. Rzeczywiste warunki eksploatacyjne różnią się od zdefiniowanych w normie, szczególny wpływ ma tutaj temperatura pracy ogniwa.

 

NOWE KAMERY TERMOWIZYJNE
ZOBACZ >
OBUDOWA DO ROZDZIELNIC 
ZOBACZ >
PRODUCENCI 
ZOBACZ >

Zależność prądu i mocy wytwarzanej przez ogniwo w funkcji napięcia ogniwa dla różnych natężeń promieniowania słonecznego przedstawiono na rysunku 1.

temperatura

Wzrostowi natężenia promieniowania słonecznego towarzyszy na ogół wzrost temperatury ogniwa, który ma niekorzystny wpływ na jego efektywność energetyczną i powoduje, że nie wzrasta ona ze wzrostem promieniowania słonecznego tak bardzo, jak można by oczekiwać. Na rysunku 2. przedstawiono zależność prądu i mocy wytwarzanej przez ogniwo fotowoltaiczne dla różnych temperatur, ale przy stałej wartości natężenia promieniowania słonecznego. Planując zakup ogniw fotowoltaicznych należy zatem zwrócić uwagę na zależności temperaturowe parametrów ogniwa. Zwykle określone są one przez współczynnik temperaturowy napięcia jałowego, współczynnik temperaturowy prądu zwarcia oraz współczynnik temperaturowy mocy maksymalnej. Najbardziej odpowiednie będzie ogniwo o jak najmniejszych współczynnikach temperaturowych. W tabeli 1. przedstawiono typowe wartości współczynników temperaturowych mocy [3], jako że są one najbardziej interesujące z punktu widzenia użytkownika ogniwa fotowoltaicznego, ponieważ w większości przypadków stosuje się regulatory mocy maksymalnej, których zadaniem jest takie dobranie punktu pracy ogniwa (napięcia i prądu), aby moc była maksymalna. Na rysunku 3. przedstawiono spadek efektywności energetycznej ogniw fotowoltaicznych w zależności od temperatury dla temperatur eksploatacyjnych, a na rysunku 4. – zależność sprawności ogniw fotowoltaicznych dla dużo większych zmian temperatury.

zanieczyszczenia

Zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni ogniw fotowoltaicznych zmniejszają ilość promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni czynnej ogniw. Na rysunku 5. przedstawiono ogniwo czyszczone i nieczyszczone pracujące w warunkach dużego zapylenia na pustyni w Libii [4]. Na rysunku 6. przedstawiono moc ogniw uzyskaną w obu przypadkach.

Ciekawe wyniki zaprezentowano w badaniach [7], w których nie poddawano ogniw fotowoltaicznych czyszczeniu w warunkach miejskich przez 30 lat. W tabeli 2. przedstawiono wyniki pomiarów parametrów ogniw, a w tabeli 3. ich zmianę. Należy zwrócić uwagę, że są to ogniwa zamontowane w 1983 roku, więc ich parametry znamionowe odbiegają od produkowanych obecnie.

Na rysunku 7. widoczny jest wpływ czyszczenia ogniw fotowoltaicznych na ich efektywność energetyczną na przykładzie badań szwajcarskich, na rysunku 8. przedstawiono zmianę charakterystyk I = f(U) oraz P = f(U) powstałą w wyniku czyszczenia ogniw na przykładzie tej samej instalacji [2]. Jak wynika z przedstawionych na rysunku 8. charakterystyk, moc maksymalna ogniwa wyniosła dla instalacji czystej 1208 W, a dla zabrudzonej 1096 W, czyli mniej o 9,3%.

Zanieczyszczenia szczególnie w połączeniu z niekorzystnym silnym wiatrem mogą prowadzić do zmatowienia powierzchni ogniwa i trwałego obniżenia jego wydajności.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono wpływ temperatury, zanieczyszczenia oraz układu pracy na efektywność energetyczną ogniw fotowoltaicznych.abstract

Impact of selected exploitation factors on photovoltaic cells efficiency
This paper presents the influence of temperature, dirtiness and tracking system on the energy efficiency of photovoltaic cells.

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2015

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl