Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wpływ wybranych czynników eksploatacyjnych na sprawność ogniw fotowoltaicznych

Zależność sprawności wybranych ogniw fotowoltaicznych w szerokim zakresie zmian temperatury
Zależność sprawności wybranych ogniw fotowoltaicznych w szerokim zakresie zmian temperatury

Sprawność ogniw fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od natężenia promieniowania słonecznego i kąta jego padania na ogniwo. Nie są to jednak jedyne czynniki eksploatacyjne wpływające na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Podawane w katalogach parametry eksploatacyjne ogniw fotowoltaicznych określane są w standardowych warunkach pomiarowych (STC) zgodnie z zaleceniami norm serii PN‑EN 60904 [5, 6]. Rzeczywiste warunki eksploatacyjne różnią się od zdefiniowanych w normie, szczególny wpływ ma tutaj temperatura pracy ogniwa.

 

NOWE KAMERY TERMOWIZYJNE
ZOBACZ >
OBUDOWA DO ROZDZIELNIC 
ZOBACZ >
PRODUCENCI 
ZOBACZ >

Zależność prądu i mocy wytwarzanej przez ogniwo w funkcji napięcia ogniwa dla różnych natężeń promieniowania słonecznego przedstawiono na rysunku 1.

temperatura

Wzrostowi natężenia promieniowania słonecznego towarzyszy na ogół wzrost temperatury ogniwa, który ma niekorzystny wpływ na jego efektywność energetyczną i powoduje, że nie wzrasta ona ze wzrostem promieniowania słonecznego tak bardzo, jak można by oczekiwać. Na rysunku 2. przedstawiono zależność prądu i mocy wytwarzanej przez ogniwo fotowoltaiczne dla różnych temperatur, ale przy stałej wartości natężenia promieniowania słonecznego. Planując zakup ogniw fotowoltaicznych należy zatem zwrócić uwagę na zależności temperaturowe parametrów ogniwa. Zwykle określone są one przez współczynnik temperaturowy napięcia jałowego, współczynnik temperaturowy prądu zwarcia oraz współczynnik temperaturowy mocy maksymalnej. Najbardziej odpowiednie będzie ogniwo o jak najmniejszych współczynnikach temperaturowych. W tabeli 1. przedstawiono typowe wartości współczynników temperaturowych mocy [3], jako że są one najbardziej interesujące z punktu widzenia użytkownika ogniwa fotowoltaicznego, ponieważ w większości przypadków stosuje się regulatory mocy maksymalnej, których zadaniem jest takie dobranie punktu pracy ogniwa (napięcia i prądu), aby moc była maksymalna. Na rysunku 3. przedstawiono spadek efektywności energetycznej ogniw fotowoltaicznych w zależności od temperatury dla temperatur eksploatacyjnych, a na rysunku 4. – zależność sprawności ogniw fotowoltaicznych dla dużo większych zmian temperatury.

zanieczyszczenia

Zanieczyszczenia osadzające się na powierzchni ogniw fotowoltaicznych zmniejszają ilość promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni czynnej ogniw. Na rysunku 5. przedstawiono ogniwo czyszczone i nieczyszczone pracujące w warunkach dużego zapylenia na pustyni w Libii [4]. Na rysunku 6. przedstawiono moc ogniw uzyskaną w obu przypadkach.

Ciekawe wyniki zaprezentowano w badaniach [7], w których nie poddawano ogniw fotowoltaicznych czyszczeniu w warunkach miejskich przez 30 lat. W tabeli 2. przedstawiono wyniki pomiarów parametrów ogniw, a w tabeli 3. ich zmianę. Należy zwrócić uwagę, że są to ogniwa zamontowane w 1983 roku, więc ich parametry znamionowe odbiegają od produkowanych obecnie.

Na rysunku 7. widoczny jest wpływ czyszczenia ogniw fotowoltaicznych na ich efektywność energetyczną na przykładzie badań szwajcarskich, na rysunku 8. przedstawiono zmianę charakterystyk I = f(U) oraz P = f(U) powstałą w wyniku czyszczenia ogniw na przykładzie tej samej instalacji [2]. Jak wynika z przedstawionych na rysunku 8. charakterystyk, moc maksymalna ogniwa wyniosła dla instalacji czystej 1208 W, a dla zabrudzonej 1096 W, czyli mniej o 9,3%.

Zanieczyszczenia szczególnie w połączeniu z niekorzystnym silnym wiatrem mogą prowadzić do zmatowienia powierzchni ogniwa i trwałego obniżenia jego wydajności.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono wpływ temperatury, zanieczyszczenia oraz układu pracy na efektywność energetyczną ogniw fotowoltaicznych.abstract

Impact of selected exploitation factors on photovoltaic cells efficiency
This paper presents the influence of temperature, dirtiness and tracking system on the energy efficiency of photovoltaic cells.

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2015

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl