Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmniejszenie zużycia energii: obniżenie strat nowych transformatorów instalowanych po 1 lipca 2015 r.

Michał  Latosiński  |  22.05.2015  |  1

Zagadnienie zmniejszenia zużycia energii stało się w ostatnich latach bardzo ważnym elementem światowej i unijnej polityki klimatycznej. Prowadzono kilkuletnie rozważania na temat możliwości wprowadzenia regulacji zmniejszających straty energii, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.

Stwierdzono, że pewne produkty mogą być bardziej efektywne energetycznie, gdy zostaną wykonane z lepszych materiałów, z zastosowaniem nowoczesnych technologii czy zaprojektowane towane tak, by ich sprawność była wyższa. W 2009 Parlament Europejski uchwalił obowiązującą obecnie, ostatnią wersję dyrektywy, zwanej Ekoprojektem, która nakazała wyznaczenie grup produktów związanych z energią mogących na etapie projektowania i produkcji spowodować zmniejszenie jej zużycia. Na kolejnym etapie wdrażania Ekoprojektu wybrano produkty różnych branż. Są to między innymi: urządzenia gospodarstwa domowego, żarówki czy właśnie transformatory.

NOWE KAMERY TERMOWIZYJNE
ZOBACZ >
OBUDOWA DO ROZDZIELNIC 
ZOBACZ >
PRODUCENCI 
ZOBACZ >

Przeczytaj także: Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn

Prace nad rozporządzeniem nie były łatwe. Branża spodziewała się, że po ustaleniu grup produktów zakwalifikowanych do Ekoprojektu nastąpi dość szybkie uzgodnienie nowych parametrów urządzeń i odpowiednie rozporządzenia spowodują szybkie zmiany parametrów technicznych oferowanych urządzeń. Niestety, prace nad rozporządzeniami zaczęły się przedłużać. W przypadku transformatorów trwały wielomiesięczne dyskusje, ścierały się ze sobą poglądy grup lobbujących za różnymi typami rozwiązań. Generalną kwestią były rozważania, na jakich poziomach powinny być ustalone straty transformatorów oraz jak te parametry powinny być zdefiniowane w rozporządzeniu. Sprawy nie ułatwiało, że równolegle trwały prace nad podobnym dokumentem w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii już w 2007 roku opublikował pierwsze ograniczenie, które wprowadzono w 2010, a w kwietniu 2013 roku zmodyfikował i wprowadził kolejną wersję parametrów dla poszczególnych mocy transformatorów. Amerykanie postanowili ograniczyć straty narzucając minimalną sprawność transformatorów, mierzoną dla obciążenia 50% mocy znamionowej.


Dla transformatorów mniejszych mocy ustalono arbitralne wartości maksymalnych dopuszczalnych strat, a dla transformatorów średniej mocy wskaźnik sprawności, obliczany przy ich 100% obciążeniu. Równolegle z dyskusją o stratach prowadzono negocjacje, jakie typy transformatorów powinny podlegać Ekoprojektowi, a jakie należy z niego wyłączyć. Ideą było ograniczenie strat w jak najszerszej grupie transformatorów, przy jednoczesnym uniknięciu problemów w projektach i zastosowaniach specjalnych. Czy się to do końca udało, pokaże praktyka.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Komentarze

(1)
Antek | 23.05.2016, 10:38
No i znów pokazuje to jak bardzo odgórne narzucanie pewnych norm utrudnia pracę przedsiębiorcom, nawet jeśli w dobrej wierze. Rozumiem, że pewne normy są konieczne, ale uważam, że w zły sposób jets to prowadzone
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Świętuj miesiąc inżyniera - Konkurs wygraj smartwatch »
Konkurs Miesiąc Inżyniera

Dziękujemy Ci za projekty, które zrealizowałeś i trzymamy kciuki za kolejne. Razem zmieniamy przyszłość (...) czytam dalej »Jakie wyłączniki silnikowe i styczniki wybrać »

Analizatory jakości energii elektrycznej - zobacz porównanie »

Wyłączniki silnikowe i styczniki Przegląd analizatorów jakości zasilania - porównanie
Wyłącznik silnikowy jest bardzo ważnym komponentem w aplikacjach zabezpieczenia i sterowania silnikiem elektrycznym... czytam dalej » Podstawowymi kryteriami wyboru dobrego analizatora jakości energii elektrycznej są: możliwość odczytu bieżących informacji pomiarowych na wyświetlaczu (...) czytam dalej »

Jak chronić systemy sygnałowe przed przepięciami »
Ochrona systemów sygnałowych

Ze względu na dużą liczbę obwodów sygnalizacyjnych jakie często doprowadzane są do central alarmowych konieczne było wypracowanie kompromisu między wymiarami SPD, a odpornością (...) czytaj dalej »


Bezpłatne warsztaty dla elektroinstalatorów » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Warsztaty dla elektroinstalatorów Pomiar za pomocą termowizji
Zobacz terminy i zakres szkoleń (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Napędy - dlaczego warto rozważyć wykorzystanie magnetycznego systemu pomiarowego »

Napędy - magnetyczny system pomiarowy Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji(...) czytam dalej »


Zapraszamy na targi Automaticon 2018! »

Targi Automaticon 2018 Inteligentne wytwarzanie – nowe możliwości dzięki cyfryzacji (...) czytam dalej »


powiązane produkty
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej
  • - Dobór baterii akumulatorów oraz ich eksploatacja
Zobacz szczegóły
Ograniczniki przepięć Varitector PU  firmy Weidmüller

Ograniczniki przepięć Varitector PU firmy Weidmüller

Weidmüller oferuje niezawodne ograniczniki przepięć Varitector PU, charakteryzujące się innowacyjną konstrukcją, opartą na szeregowej kombinacji zamkniętego iskiernika...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl