Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmniejszenie zużycia energii: obniżenie strat nowych transformatorów instalowanych po 1 lipca 2015 r.

Michał  Latosiński  |  22.05.2015  |  1

Zagadnienie zmniejszenia zużycia energii stało się w ostatnich latach bardzo ważnym elementem światowej i unijnej polityki klimatycznej. Prowadzono kilkuletnie rozważania na temat możliwości wprowadzenia regulacji zmniejszających straty energii, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.

Stwierdzono, że pewne produkty mogą być bardziej efektywne energetycznie, gdy zostaną wykonane z lepszych materiałów, z zastosowaniem nowoczesnych technologii czy zaprojektowane towane tak, by ich sprawność była wyższa. W 2009 Parlament Europejski uchwalił obowiązującą obecnie, ostatnią wersję dyrektywy, zwanej Ekoprojektem, która nakazała wyznaczenie grup produktów związanych z energią mogących na etapie projektowania i produkcji spowodować zmniejszenie jej zużycia. Na kolejnym etapie wdrażania Ekoprojektu wybrano produkty różnych branż. Są to między innymi: urządzenia gospodarstwa domowego, żarówki czy właśnie transformatory.

NOWE KAMERY TERMOWIZYJNE
ZOBACZ >
OBUDOWA DO ROZDZIELNIC 
ZOBACZ >
PRODUCENCI 
ZOBACZ >

Przeczytaj także: Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn

Prace nad rozporządzeniem nie były łatwe. Branża spodziewała się, że po ustaleniu grup produktów zakwalifikowanych do Ekoprojektu nastąpi dość szybkie uzgodnienie nowych parametrów urządzeń i odpowiednie rozporządzenia spowodują szybkie zmiany parametrów technicznych oferowanych urządzeń. Niestety, prace nad rozporządzeniami zaczęły się przedłużać. W przypadku transformatorów trwały wielomiesięczne dyskusje, ścierały się ze sobą poglądy grup lobbujących za różnymi typami rozwiązań. Generalną kwestią były rozważania, na jakich poziomach powinny być ustalone straty transformatorów oraz jak te parametry powinny być zdefiniowane w rozporządzeniu. Sprawy nie ułatwiało, że równolegle trwały prace nad podobnym dokumentem w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii już w 2007 roku opublikował pierwsze ograniczenie, które wprowadzono w 2010, a w kwietniu 2013 roku zmodyfikował i wprowadził kolejną wersję parametrów dla poszczególnych mocy transformatorów. Amerykanie postanowili ograniczyć straty narzucając minimalną sprawność transformatorów, mierzoną dla obciążenia 50% mocy znamionowej.


Dla transformatorów mniejszych mocy ustalono arbitralne wartości maksymalnych dopuszczalnych strat, a dla transformatorów średniej mocy wskaźnik sprawności, obliczany przy ich 100% obciążeniu. Równolegle z dyskusją o stratach prowadzono negocjacje, jakie typy transformatorów powinny podlegać Ekoprojektowi, a jakie należy z niego wyłączyć. Ideą było ograniczenie strat w jak najszerszej grupie transformatorów, przy jednoczesnym uniknięciu problemów w projektach i zastosowaniach specjalnych. Czy się to do końca udało, pokaże praktyka.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Komentarze

(1)
Antek | 23.05.2016, 10:38
No i znów pokazuje to jak bardzo odgórne narzucanie pewnych norm utrudnia pracę przedsiębiorcom, nawet jeśli w dobrej wierze. Rozumiem, że pewne normy są konieczne, ale uważam, że w zły sposób jets to prowadzone
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zerwij z rozmazanymi etykietami - trwałe oznaczenia kabli i aparatur » »
Oznaczenie kabli i przewodów elektrycznych

Oznacznik powinien umożliwić identyfikację komponentów systemu i dostarczać informacje na temat instalacji przez wiele kolejnych lat (...) czytaj dalej »


Złącza do podłączenia silnika - przejrzyste i oszczędzające miejsce »

Jaki osprzęt instalacyjny do nowoczesnych wnętrz?

Jak podłączyć silnik elektryczny Jakie włączniki do nowoczesnych wnętrz
Oszczędność miejsca z jednej strony, przejrzystość i funkcjonalność z drugiej - takie są dziś wymagania... czytaj dalej » Świeże pomysły łączące wysmakowaną awangardę i nowoczesność charakteryzujący współczesne wnętrza... (...) czytaj dalej »

Jak skomunikować wszystkie urządzenia na obiekcie w jednej sieci?

komunikacja urządzeń w sieci W systemach energetyki i zasilania z roku na rok coraz więcej można znaleźć urządzeń mających interfejsy komunikacyjne...  czytaj dalej »


Czy Przemysł 4.0 zmieni cyfrowy świat » Poznaj rozwiązania zasilania światowej klasy »
Przemysł 4.0 - cyfrowy świat Jaki UPS do wrażliwych odbiorników
Cyfryzacja przemysłu oraz rynku elektroenergetycznego staje się faktem i wiele wskazuje na to, że (…) czytaj dalej »
Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów (...) czytaj dalej»

Zobacz produkty dedykowane energii odnawialnej »

energia odnawialna Świat potrzebuje energii odnawialnej, a NKT uważa, że przyjęcie swojej części odpowiedzialności to naturalny krok(...) czytaj dalej »


   
Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
powiązane produkty
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
12/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Straty mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne
  • - Krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej
Zobacz szczegóły
Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl