Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmniejszenie zużycia energii: obniżenie strat nowych transformatorów instalowanych po 1 lipca 2015 r.

Michał  Latosiński  |  22.05.2015  |  1

Zagadnienie zmniejszenia zużycia energii stało się w ostatnich latach bardzo ważnym elementem światowej i unijnej polityki klimatycznej. Prowadzono kilkuletnie rozważania na temat możliwości wprowadzenia regulacji zmniejszających straty energii, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej.

Stwierdzono, że pewne produkty mogą być bardziej efektywne energetycznie, gdy zostaną wykonane z lepszych materiałów, z zastosowaniem nowoczesnych technologii czy zaprojektowane towane tak, by ich sprawność była wyższa. W 2009 Parlament Europejski uchwalił obowiązującą obecnie, ostatnią wersję dyrektywy, zwanej Ekoprojektem, która nakazała wyznaczenie grup produktów związanych z energią mogących na etapie projektowania i produkcji spowodować zmniejszenie jej zużycia. Na kolejnym etapie wdrażania Ekoprojektu wybrano produkty różnych branż. Są to między innymi: urządzenia gospodarstwa domowego, żarówki czy właśnie transformatory.

NOWE KAMERY TERMOWIZYJNE
ZOBACZ >
OBUDOWA DO ROZDZIELNIC 
ZOBACZ >
PRODUCENCI 
ZOBACZ >

Przeczytaj także: Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn

Prace nad rozporządzeniem nie były łatwe. Branża spodziewała się, że po ustaleniu grup produktów zakwalifikowanych do Ekoprojektu nastąpi dość szybkie uzgodnienie nowych parametrów urządzeń i odpowiednie rozporządzenia spowodują szybkie zmiany parametrów technicznych oferowanych urządzeń. Niestety, prace nad rozporządzeniami zaczęły się przedłużać. W przypadku transformatorów trwały wielomiesięczne dyskusje, ścierały się ze sobą poglądy grup lobbujących za różnymi typami rozwiązań. Generalną kwestią były rozważania, na jakich poziomach powinny być ustalone straty transformatorów oraz jak te parametry powinny być zdefiniowane w rozporządzeniu. Sprawy nie ułatwiało, że równolegle trwały prace nad podobnym dokumentem w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii już w 2007 roku opublikował pierwsze ograniczenie, które wprowadzono w 2010, a w kwietniu 2013 roku zmodyfikował i wprowadził kolejną wersję parametrów dla poszczególnych mocy transformatorów. Amerykanie postanowili ograniczyć straty narzucając minimalną sprawność transformatorów, mierzoną dla obciążenia 50% mocy znamionowej.


Dla transformatorów mniejszych mocy ustalono arbitralne wartości maksymalnych dopuszczalnych strat, a dla transformatorów średniej mocy wskaźnik sprawności, obliczany przy ich 100% obciążeniu. Równolegle z dyskusją o stratach prowadzono negocjacje, jakie typy transformatorów powinny podlegać Ekoprojektowi, a jakie należy z niego wyłączyć. Ideą było ograniczenie strat w jak najszerszej grupie transformatorów, przy jednoczesnym uniknięciu problemów w projektach i zastosowaniach specjalnych. Czy się to do końca udało, pokaże praktyka.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Komentarze

(1)
Antek | 23.05.2016, 10:38
No i znów pokazuje to jak bardzo odgórne narzucanie pewnych norm utrudnia pracę przedsiębiorcom, nawet jeśli w dobrej wierze. Rozumiem, że pewne normy są konieczne, ale uważam, że w zły sposób jets to prowadzone
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Targi TRAKO 2017 we wrześniu»

Produkty Abb Energetab 2017 Zobacz informacje o targach i produkty, które będą na nich eksponowane (...) czytaj dalej »


Jak zapewnić bezpieczeństwo elektryczne w inteligentnych budynkach »

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki dla elektryka ?
smart home bezpieczeństwo Drukarka dla elektryka - oznaczniki
Określenie inteligentny budynek lub biurowiec jest coraz bardziej powszechne, jednak czy wiemy, co kryje się pod tą „inteligencją”? (...) czytaj dalej » Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet charakteryzuje wysoka jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń(...) czytaj dalej »

Oto dlaczego Internet Rzeczy (IoT) pozwoli obniżyć koszty »

internet rzeczy IoT - obniża koszty Internet Rzeczy (IoT) jest dla wielu firm daleką wizją, która na obecnym etapie wydaje się tak niezrozumiała, jak i niemożliwa (...) czytaj dalej »


Od projektu do montażu - Linie światłowodowe
Światłowody montaż i wymagania
Zobacz gdzie szukać pomocy i jak ułatwić sobie projekt i montaż linii światłowodowych (...) czytaj dalej »


Jakie przedłużacze kablowe 110 kV do zastosowań tymczasowych » Przekonaj się, czy szynoprzewody mają sens »
Przedłużacze kablowe Montaż szynoprzewodów
Nawet krótkotrwałe, planowane przerwy w dostawach energii elektrycznej powodują dużą frustrację u użytkowników prywatnych i przedsiębiorstw (...) czytaj dalej »
Porównanie przewodów szynowych z kablami pod względem ilości zajmowanego miejsca oraz komfortu prowadzenia trasy już (...) czytaj dalej»

Stacja ładowania samochodów elektrycznych przy własnym domu »

stacja ładowania samochodów elektrycznych przy własnym domu Nowoczesne terminale do ładowania samochodów elektrycznych - czy kompaktowe rozwiązanie pozwala na pełne doładowanie auta w obrębie własnej posesji?(...) czytaj dalej »


powiązane produkty
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
9/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Jakość zasilania odbiorców - aktualny stan w polskich sieciach elektroenergetycznych
  • - Analiza perspektyw rozwoju klastrów energetycznych w Polsce
Zobacz szczegóły
Ograniczniki przepięć ETITEC S B (T1,T2), ETITEC S C (T2)

Ograniczniki przepięć ETITEC S B (T1,T2), ETITEC S C (T2)

Nowa seria ograniczników przepięć ETITEC S B (T1, 2) oraz ETITEC S C (T2) jest wykonana w technologii TC(G), tzn. zawiera w swoim układzie wewnętrznym – warystor (MOV),...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl