elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Prognozowanie produkcji energii w domowej mikroelektrowni słonecznej

Rys. 2. Sposób wyznaczania kąta pochylenia odbiornika do podłoża
Fot. G. Mazurek

Rys. 2. Sposób wyznaczania kąta pochylenia odbiornika do podłoża


Fot. G. Mazurek

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), przyjęta przez Radę Ministrów w kwietniu 2014 r. [7], promuje prosumenckie wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych (prosument to jednocześnie producent i konsument). Otwiera to możliwość wytwarzania energii, w pierwszej kolejności na własne potrzeby, w małych przydomowych elektrowniach OZE. Dla użytkowania tzw. mikroinstalacji (tj. instalacji OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW) nie trzeba będzie mieć koncesji ani prowadzić działalności gospodarczej, zaś nadwyżki energii mogą być odsprzedane zakładowi energetycznemu [7]. Lokalizacja mikroelektrowni blisko odbiorcy pozwala uniknąć strat związanych z dystrybucją energii oraz obniża koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Zobacz także

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

dr inż. Tomasz Maksimowicz, RST sp. z o.o. Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712 Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne...

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne (PV) są narażone na skutki oddziaływania wyładowań atmosferycznych. Wykonywane często jako rozbudowa istniejących instalacji elektrycznych powinny być dostosowane zarówno pod kątem ochrony odgromowej, jak i zabezpieczone przed przepięciami do danego obiektu.

PVEX Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex,...

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex, klienci nie tylko otrzymują gwarancję wspomnianej stabilności popartej doświadczeniem, ale i powiew świeżości podyktowany nowymi technologiami.

Streszczenie

W artykule opisano prosty sposób oszacowania ilości energii wyprodukowanej w krzemowych modułach PV w ciągu dnia, miesiąca lub roku na podstawie ogólnodostępnych źródeł. Krótko przedstawiono wybrane internetowe bazy ­danych nasłonecznienia dla lokalizacji w Europie. Prognozowane wartości, pobrane z pięciu baz danych, porównano z wynikami pomiarów przeprowadzonych w eksperymentalnej mikroinstalacji PV. Wyniki porównania wykazały skuteczność opisanej metody, szczególnie dla prognoz rocznej produkcji energii.

Abstract

Forecasting of energy yield in a household solar micro power station

In this paper, a simple method of PV module energy yield estimation has been described. This method is based on open-access sources and can provide forecasts in a scale of a day, month, or year. A few selected internet solar databases for European locations have been briefly presented. Estimated insolation values obtained from five solar databases have been compared with results of ground measurements from a small experimental PV system. Comparison results show the efficiency of described method, especially in case of annual energy production forecasts.

Jednym z najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej są systemy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne). Jak pokazano na łamach „elektro.info”, mogą one zostać z powodzeniem wykorzystane do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym [4], do zasilania instalacji autonomicznych [8] lub nawet jako elementy domowego systemu zasilania gwarantowanego [1]. Mikroelektrownie fotowoltaiczne (PV), w porównaniu z innymi źródłami „czystej” energii, wyróżniają się prostą konstrukcją mechaniczną (szczególnie w przypadku stałego kąta pochylenia odbiorników, przy braku elementów ruchomych), minimalnym zakresem prac konserwacyjnych oraz niskimi kosztami eksploatacji. Niezbędnym etapem projektowania każdego systemu PV jest oszacowanie jego zdolności produkcyjnych – determinują one opłacalność całego przedsięwzięcia. W przypadku instalacji wykorzystujących promieniowanie słoneczne, ilość produkowanej energii zależy od wielu czynników, m.in. od strefy klimatycznej i szerokości geograficznej miejsca instalacji, aktualnych warunków pogodowych, orientacji i kąta pochylenia odbiorników. Przy projektowaniu i analizowaniu systemów PV z pomocą przychodzi specjalistyczne (często komercyjne) oprogramowanie. W artykule przedstawiono przykład zastosowania kilku powszechnie dostępnych, bezpłatnych narzędzi internetowych do prognozowania ilości energii produkowanej w mikroinstalacji PV.

Wpływ nasłonecznienia na produkcję energii

Chwilowa moc P wytwarzana przez moduł PV w warunkach dopasowania energetycznego (MPP) [2] jest w przybliżeniu proporcjonalna do całkowitego natężenia promieniowania słonecznego E padającego na jego płaszczyznę, wyrażonego w [W/m2]:

prognozowanie produkcji energii wzor 1

Wzór 1

gdzie:

Pmax – maksymalna (katalogowa) moc modułu PV w [W] lub [Wp], osiągana przy nominalnej wartości natężenia promieniowania E0 = 1000 W/m2.

Wzór ten można zastosować w sytuacji, kiedy sprawność ogniw PV pozostaje niemal stała w funkcji natężenia promieniowania (dla ogniw z krzemu krystalicznego: dla E > 200 W/m2 [2]). Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na produkcję energii jest temperatura pracy modułu. Moc znamionowa Pmax określana jest w standardowej temperaturze T0 = 25°C i w przypadku ogniw wykonanych z krzemu krystalicznego spada o 0,35...0,45% na każdy 1°C przyrostu temperatury [2, 3].

Sumując energię promieniowania padającą na płaszczyznę modułów PV w ustalonym okresie (godziny, dnia, miesiąca, roku) uzyskuje się sumę nasłonecznienia całkowitego H wyrażoną w [Wh/m2]. Na podstawie tej wartości można prognozować ilość energii wytworzonej w rozpatrywanym okresie w modułach PV o łącznej mocy Pmax:

prognozowanie produkcji energii wzor 2

Wzór 2

Ilość energii uzyskanej na wyjściu całego systemu PV będzie w rzeczywistości nieznacznie mniejsza ze względu na straty wprowadzane przez pozostałe jego elementy (np. falownik, przewody, itp.)

Wartości nasłonecznienia zmieniają się w ciągu roku w Polsce w bardzo szerokim zakresie (patrz rys. 1.). W związku z tym około 80% całkowitej energii pochodzącej z systemu PV produkowane jest w miesiącach wiosennych i letnich – od początku kwietnia do końca września [4]. Nasłonecznienie jest zależne od kąta padania promieni słonecznych na płaszczyznę modułów PV. W związku z pozornym ruchem Słońca po nieboskłonie należałoby stale dostosowywać orientację modułów tak, aby utrzymać optymalny kąt padania i największą wartość nasłonecznienia. Prowadzi to do instalacji układu śledzącego Słońce (tzw. trackera). W polskich warunkach klimatycznych rozwiązanie takie nie sprawdza się pod względem ekonomicznym, gdyż koszty zakupu, instalacji i konserwacji systemu nadążnego przewyższają oferowany zysk energetyczny, który wynosi około 30% [4]. W praktyce najczęściej stosuje się zatem konstrukcje o stałej orientacji modułów PV (skierowanych na południe) i o stałym kącie pochylenia b, jak pokazano na rysunku 2.

Optymalny (ze względu na ilość rocznie produkowanej energii) dla Polski kąt b pochylenia odbiornika zorientowanego na południe wynosi 30...45° [2, 9]. W przypadku systemów autonomicznych, od których wymagana jest całoroczna funkcjonalność, stosowane powinny być większe kąty pochylenia, tak aby zwiększyć nasłonecznienie w miesiącach zimowych. Niekiedy kąt pochylenia modułów może być także zdeterminowany przez architekturę miejsca instalacji, w sytuacji, gdy wykonanie bardziej złożonej konstrukcji nośnej jest ekonomicznie nieopłacalne lub z innych powodów – niemożliwe.

Ogólnodostępne bazy danych nasłonecznienia

Oszacowanie nasłonecznienia w miejscu instalacji jest kluczem do prognozowania ilości energii wytwarzanej w konkretnym systemie zasilanym energią słoneczną, w tym również w przydomowej mikroelektrowni fotowoltaicznej. Wyniki takiego oszacowania mają decydujący wpływ na dobór elementów systemu (np. moc zainstalowanych modułów PV, pojemność akumulatora), a także stopień niezawodności w przypadku instalacji autonomicznych, dla których energia słoneczna jest jedynym źródłem zasilania [6, 8]. Obecnie wykonywanie takich prognoz stało się znacznie łatwiejsze dzięki powszechnej dostępności internetowych baz danych nasłonecznienia. Powstały one w efekcie licznych projektów badawczych realizowanych w skali międzynarodowej przez poszczególne kraje albo przez instytucje naukowe lub firmy komercyjne.

Do celów niniejszej pracy wybrano pięć baz danych z otwartym dostępem, udostępniających przez Internet wartości nasłonecznienia całkowitego dla płaszczyzny pochylonej, a więc najbardziej typowego przypadku instalacji modułów PV. Parametry tych źródeł zestawiono w tabeli 1.

Baza danych PVGIS-CMSAF jest jednym z najnowszych narzędzi, udostępniającym dane dla Europy, Afryki oraz części Azji. Oferuje ona estymaty nasłonecznienia bazujące na danych pochodzących z obrazów z satelitów Meteosat z okresu 18 lat, przy czym jej zawartość jest nadal aktualizowana. Poprzednia wersja tej bazy (PVGIS-3 lub Classic PVGIS) wykorzystuje starsze wyniki pomiarów, zbierane w okresie 10 lat z naziemnych stacji meteorologicznych. Obie wersje bazy PVGIS dostępne są przez Internet przez wygodny interfejs użytkownika, który umożliwia również analizowanie najczęściej spotykanych rodzajów instalacji PV: dołączanych do sieci energetycznej (ang. grid-connected) oraz autonomicznych (ang. stand-alone). Wśród parametrów analizowanej instalacji można określić m.in. orientację i kąt pochylenia modułów PV albo wybrać opcję systemu nadążnego, śledzącego Słońce w jednej lub dwóch płaszczyznach. Lokalizację miejsca instalacji można wskazać na mapie, wprowadzić jako współrzędne geograficzne lub po prostu podać nazwę miejscowości.

Baza danych Satel-Light powstała jako rezultat projektu badawczego zrealizowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej. Wykorzystuje ona obrazy z satelitów Meteosat i pokrywa 5 lat obserwacji wykonywanych w 30-minutowych odstępach. Z bazy tej można pobrać szczegółowe informacje na temat nasłonecznienia dla licznych lokalizacji w Europie.

W Stanach Zjednoczonych w ramach badań rządowych opracowano bazę danych NASA-SSE, wykorzystującą wyniki pomiarów dostarczone przez 25 lat zarówno przez obserwacje satelitarne, jak i pomiary naziemne. Jest to baza danych o zasięgu globalnym, przy czym wyniki z pomiarów naziemnych dostępne są tylko dla wybranych lokalizacji.

W ramach komercyjnego serwisu SoDa dostępna jest m.in. baza danych Helioclim-3, generująca na żądanie bardzo szczegółowe dane nasłonecznienia dla wskazanej lokalizacji. Możliwe jest uzyskanie serii wartości nasłonecznienia całkowitego (oraz poszczególnych składowych promieniowania) w bardzo krótkich odstępach czasu (1 dzień lub nawet 1 godzina). Dane z dwóch pierwszych lat obserwacji (2004–2005) dostępne są nieodpłatnie; dane z późniejszych okresów są udostępniane na zasadzie komercyjnej.

Naziemne pomiary nasłonecznienia

Dokładne pomiary nasłonecznienia wykonywane są w naziemnych stacjach aktynometrycznych z wykorzystaniem tzw. pyranometrów lub ogniw referencyjnych. Zastosowanie tak dokładnych urządzeń pomiarowych w przydomowej mikroelektrowni PV z przyczyn ekonomicznych nie jest uzasadnione. Dlatego też w ramach niniejszej pracy do pomiarów zastosowano typowy i łatwo dostępny moduł PV (Celline CL005-12P) wykonany na bazie krzemu polikrystalicznego [2], którego parametry zebrano w tabeli 2.

Mikroinstalacja PV będąca przedmiotem badań [5] zlokalizowana jest w Starachowicach (51°03’ N, 21°04’ E) na dachu 2-piętrowego budynku mieszkalnego. Powierzchnia modułu jest skierowana na południe i pochylona pod kątem równym szerokości geograficznej miejsca instalacji (b = 51°) w celu zwiększenia ilości energii produkowanej w miesiącach jesiennych i zimowych. W otoczeniu miejsca instalacji nie ma przeszkód mogących zacieniać ogniwa słoneczne. W ramach badań wykonano nieprzerwaną serię rejestracji ilości energii wytwarzanej przez moduł PV w warunkach dopsasowania energetycznego (MPP) [6] w odstępach 5-minutowych, w okresie ponad dwóch lat (1.04.2012-31.12.2014). Dla każdego dnia obserwacji sumowano ilość uzyskanej energii Wd [Wh] i na tej podstawie, po unormowaniu względem mocy modułu PV, estymowano dzienne sumy całkowitego nasłonecznienia Hd na powierzchnię pochyloną:

prognozowanie produkcji energii wzor 3

Wzór 3

Uzyskane efektywne wartości nasłonecznienia uwzględniają wszystkie czynniki wpływające na wytwarzanie energii w module PV (np. temperaturę, zapylenie, chwilowe pokrycie śniegiem w czasie zimy, reflektancję powierzchni otoczenia). Dane te mogą w łatwy sposób posłużyć do prognozowania ilości energii wytwarzanej w instalacji PV wykorzystującej taką samą technologię, orientację i kąt pochylenia modułów o innej mocy. Przykładowo, ilość energii wytwarzanej w ciągu dnia w identycznych warunkach w module PV o mocy Pmod [Wp] (określonej dla standardowej intensywności promieniowania E0 = 1 kW/m2) można oszacować jako:

prognozowanie produkcji energii wzor 4

Wzór 4

W przypadku konkretnej instalacji w obliczeniach należy również uwzględnić straty wnoszone przez dalsze elementy systemu PV (np. falownik, przewody i ewentualnie akumulatory z kontrolerem ładowania).

Porównanie zmierzonych i prognozowanych wartości nasłonecznienia

Sumy dzienne nasłonecznienia wyznaczone z wykorzystaniem eksperymentalnej instalacji PV zostały wykorzystane do obliczenia sum miesięcznych oraz rocznych. Sumy miesięczne uśredniono za wszystkie dostępne lata z wynikami pomiarów (2012, 2013, 2014), przy czym od kwietnia do grudnia dostępne były rejestracje z trzech lat, a dla pozostałych miesięcy – z dwóch lat. Na tej podstawie wyznaczono dalej średnie dzienne nasłonecznienie dla poszczególnych miesięcy w roku. Uzyskane w ten sposób wyniki przedstawiono na rysunku 3. niebieską linią ciągłą w porównaniu z wartościami prognozowanymi z pięciu internetowych baz danych nasłonecznienia.

Wyniki eksperymentalne pokrywają się z prognozami w dość dobrym stopniu dla miesięcy od marca do czerwca i od sierpnia do października. W lipcu przez kolejne trzy lata rejestrowano wartości nasłonecznienia przekraczające wartości prognozowane. Procentowe różnice pomiędzy wartościami prognozowanymi a zmierzonymi zestawiono w tabeli 3. W ostatnim wierszu tabeli przedstawiono sumaryczną liczbę dni, z których dostępne były rejestracje dla każdego miesiąca.

Najmniejsze odchyłki pomiędzy prognozami a wartościami zmierzonymi zaobserwowano w maju, czerwcu i sierpniu, a największe – w styczniu. W tym miesiącu każda prognoza zawyżona jest o ponad 100%. Na tak duże różnice składa się wiele czynników, w tym: chwilowe pokrycie śniegiem i zablokowanie dostępu promieni słonecznych podczas niektórych zimowych dni, spadek sprawności ogniw PV przy bardzo małych intensywnościach promieniowania (poniżej 200 W/m2 [2]), a także małe wartości sumy nasłonecznienia podczas najkrótszych dni w roku i związana z tym numeryczna wrażliwość na błędy pomiaru i estymacji.

Po przemnożeniu średniego dziennego nasłonecznienia, wyznaczonego oddzielnie dla każdego miesiąca, przez liczbę dni w miesiącu i zsumowaniu wyników uzyskiwana jest średnia roczna suma nasłonecznienia Hy. Wartość ta (po przeliczeniu na kWh/m2) pozwala w łatwy sposób oszacować ilość energii wytwarzanej w ciągu roku w module PV o mocy Pmod [Wp] (określonej przy E0 = 1 kW/m2) wykonanym na bazie krzemu polikrystalicznego i zainstalowanym w identycznych warunkach:

prognozowanie produkcji energii wzor 5

Wzór 5

przy czym w analizie całego systemu PV należy uwzględnić również sprawność jego dalszych elementów (tzn. układów przetwarzania, magazynowania i dystrybucji energii). W tabeli 4. porównano roczną sumę nasłonecznienia dla powierzchni pochylonej pod kątem 51° wyznaczoną z pomiarów naziemnych z prognozami pobranymi z pięciu internetowych baz danych.

W przypadku rocznej sumy nasłonecznienia błędy pomiarów powstałe w poszczególnych miesiącach częściowo się redukują i w rezultacie wszystkie wartości prognozowane w skali roku zgadzają się z wartością zmierzoną w eksperymentalnym systemie z odchyłką rzędu 5%. 

Wnioski

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że z wykorzystaniem powszechnie dostępnych źródeł internetowych (w postaci baz danych: PVGIS, Satel-Light, NASA-SSE, Helioclim-3) można skutecznie prognozować ilość energii wytwarzanej przez moduły PV zbudowane na bazie krzemu krystalicznego, zainstalowane w przydomowych mikroelektrowniach. Prognozy uzyskane dla miesięcy wiosennych i letnich (tj. od marca do sierpnia) w większości przypadków nie odstają więcej niż o 10% od wartości zmierzonych. Największe różnice (ponad 119...193%) zaobserwowano w styczniu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dobierania elementów autonomicznego systemu PV, gdyż wymaga znacznego zwiększenia mocy zainstalowanych modułów PV i pojemności akumulatora ze względu na najmniej nasłoneczniony miesiąc. W przeciwnym przypadku rozważany system przestanie pracować w styczniu.

Prognozowanie w opisany sposób ilości energii wytwarzanej w modułach PV w skali roku może być wykonane z lepszą dokładnością (rzędu 5%), niż w przypadku prognoz miesięcznych. Taka dokładność pozwala już przeprowadzić wstępną analizę opłacalności produkcji energii w przydomowej mikroelektrowni PV zainstalowanej w wybranym miejscu w Polsce.

Literatura

  1. J. Biskupski, System zasilania gwarantowanego dla budynku mieszkalnego z zastosowaniem PV i MTW, „elektro.info” 6/2012.
  2. G. Jastrzębska, Ogniwa słoneczne. Budowa, technologia i zastosowanie, WKiŁ, 2013.
  3. E. Klugmann-Radziemska, Fotowoltaika w teorii i praktyce, BTC, 2010.
  4. M. Mazur, J. Partyka, Zastosowanie energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych w typowym gospodarstwie domowym, „elektro.info” 5/2012.
  5. G. Mazurek, Statistical Analysis of Photovoltaic Power Generation in Poland, Proc. of Signal Processing Symposium (SPS), Serock, 2013.
  6. G. Mazurek, Performance study of solar power source for wireless systems, International Journal of Electronics and Telecommunications, 59(3), pp. 271–276, 2013.
  7. Ministerstwo Gospodarki, Ustawa o OZE przyjęta przez Radę Ministrów, http://www.mg.gov.pl/node/20480, 2014-04-08
  8. Z. Porada, Autonomiczne systemy fotowoltaiczne w warunkach Krakowa i okolic, „elektro.info” 3/2010.
  9. M. Suri, T. A. Huld, E. D. Dunlop, H. A. Ossenbrink, Potential of solar electricity generation in the European Union member states and candidate countries, Solar Energy, 81, pp. 1295–1305, 2007.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.