Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zaburzenia doziemne przemienników częstotliwości w układach kolejowych

W napędowych przemiennikach częstotliwości pojazdów trakcyjnych (tramwaje, trolejbusy, lokomotywy) obecnie stosowane są jako zawory dwustanowe, sterowane napięciowo tranzystory mocy IGBT. Rozwój techniki mikroprocesorowej, w tym posesorów sygnałowych DSP, zmienił sposób budowy układów sterowania przekształtników energoelektronicznych. W miejsce układów elektronicznych realizujących za pomocą sygnałów analogowo-cyfrowych algorytmy sterujące przekształtników, obecnie stosowane jest oprogramowanie komputerowe sterujące procesorami sygnałowymi DSP lub sterownikami swobodnie programowalnymi PLC. Gwałtowny rozwój elementów energoelektronicznych i algorytmów sterowania silników prądu przemiennego, a w szczególności trójfazowych klatkowych silników indukcyjnych, przyczynił się do ich stosowania w napędzie taboru trakcyjnego, w miejsce silników prądu stałego.

W trakcji elektrycznej napięcia stałego 3 kV tradycyjnie stosowane są silniki szeregowe napięcia stałego. Obecnie zastosowanie falowników energoelektronicznych umożliwiło miejscowe przekształcanie napięcia stałego sieci trakcyjnej na trójfazowe napięcie przemienne, którym zasila się trakcyjne silniki indukcyjne klatkowe. Możliwość konwertowania napięcia stałego na napięcie przemienne umożliwiła wykorzystywanie silników trójfazowego prądu przemiennego w napędach kolejowych: lokomotywach elektrycznych, tramwajach, trolejbusach, napędach pomocniczych pojazdów trakcyjnych czy napędach zwrotnic kolejowych [1, 2]. Zwrotnice kolejowe wykorzystują silniki indukcyjne klatkowe prądu przemiennego o mocach poniżej 1 kW. Jednak ich liczba osiągająca tysiące sztuk może powodować problemy eksploatacyjne przy upowszechnieniu się rozwiązań z falownikami napięciowymi stosowanymi w ich układach napędowych.

Znane są też rozwiązania napędów trakcyjnych lokomotyw elektrycznych z wykorzystywaniem falowników i silników synchronicznych o magnesach trwałych, przykładowo pociąg AGV (Automotrice a’ Grande Vitesse) z silnikami synchronicznymi osiągnął w 2007 roku rekord prędkości 574,8 km/h [3].

Podstawowy schemat przetwarzania energii z przekształtnikami energoelektronicznymi w napędach trakcyjnych przedstawiono na rysunku 1.

Silniki prądu stałego są wykorzystywane w napędach głównych silników trakcyjnych głównie w taborze kolejowym powstałym w ubiegłym stuleciu, a dla zwiększenia sprawności rozruchu tych silników stosowane są przerywacze prądu [4]. W napędach trakcyjnych zasilanych z sieci trakcyjnej prądu stałego i napięcia przemiennego stosowane są obecnie silniki asynchroniczne klatkowe sterowane napięciowymi przemiennikami częstotliwości (oznaczone na rysunku 1. jako NPC), w których do kształtowania napięcia przemiennego falowników wykorzystywana jest modulacja szerokości impulsów MSI.

Podobnie jak w wielosilnikowych napędach gąsienicowych maszyn górniczych, do napędu elektrycznych pojazdów trakcyjnych stosowane są obecnie przemienniki napięciowe z dwupoziomowymi falownikami MSI [5]. Kolejowe lokomotywy elektryczne zasilane z sieci trakcyjnej napięcia stałego 3 kV zawierają falowniki dwupoziomowe MSI z tranzystorami HVIGBT (ang. high voltage isolated gate bipolar transistor). Ze względu na konieczność obniżenia strat dynamicznych tych tranzystorów częstotliwość ich przełączania jest obniżona do wartości poniżej 1 kHz. W niskonapięciowych napędach przemysłowych dużych mocy częstotliwość przełączania tranzystorów IGBT falowników zawiera się w przedziale od 3 kHz do 5 kHz.Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl