Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zaburzenia doziemne przemienników częstotliwości w układach kolejowych

W napędowych przemiennikach częstotliwości pojazdów trakcyjnych (tramwaje, trolejbusy, lokomotywy) obecnie stosowane są jako zawory dwustanowe, sterowane napięciowo tranzystory mocy IGBT. Rozwój techniki mikroprocesorowej, w tym posesorów sygnałowych DSP, zmienił sposób budowy układów sterowania przekształtników energoelektronicznych. W miejsce układów elektronicznych realizujących za pomocą sygnałów analogowo-cyfrowych algorytmy sterujące przekształtników, obecnie stosowane jest oprogramowanie komputerowe sterujące procesorami sygnałowymi DSP lub sterownikami swobodnie programowalnymi PLC. Gwałtowny rozwój elementów energoelektronicznych i algorytmów sterowania silników prądu przemiennego, a w szczególności trójfazowych klatkowych silników indukcyjnych, przyczynił się do ich stosowania w napędzie taboru trakcyjnego, w miejsce silników prądu stałego.

W trakcji elektrycznej napięcia stałego 3 kV tradycyjnie stosowane są silniki szeregowe napięcia stałego. Obecnie zastosowanie falowników energoelektronicznych umożliwiło miejscowe przekształcanie napięcia stałego sieci trakcyjnej na trójfazowe napięcie przemienne, którym zasila się trakcyjne silniki indukcyjne klatkowe. Możliwość konwertowania napięcia stałego na napięcie przemienne umożliwiła wykorzystywanie silników trójfazowego prądu przemiennego w napędach kolejowych: lokomotywach elektrycznych, tramwajach, trolejbusach, napędach pomocniczych pojazdów trakcyjnych czy napędach zwrotnic kolejowych [1, 2]. Zwrotnice kolejowe wykorzystują silniki indukcyjne klatkowe prądu przemiennego o mocach poniżej 1 kW. Jednak ich liczba osiągająca tysiące sztuk może powodować problemy eksploatacyjne przy upowszechnieniu się rozwiązań z falownikami napięciowymi stosowanymi w ich układach napędowych.

Znane są też rozwiązania napędów trakcyjnych lokomotyw elektrycznych z wykorzystywaniem falowników i silników synchronicznych o magnesach trwałych, przykładowo pociąg AGV (Automotrice a’ Grande Vitesse) z silnikami synchronicznymi osiągnął w 2007 roku rekord prędkości 574,8 km/h [3].

Podstawowy schemat przetwarzania energii z przekształtnikami energoelektronicznymi w napędach trakcyjnych przedstawiono na rysunku 1.

Silniki prądu stałego są wykorzystywane w napędach głównych silników trakcyjnych głównie w taborze kolejowym powstałym w ubiegłym stuleciu, a dla zwiększenia sprawności rozruchu tych silników stosowane są przerywacze prądu [4]. W napędach trakcyjnych zasilanych z sieci trakcyjnej prądu stałego i napięcia przemiennego stosowane są obecnie silniki asynchroniczne klatkowe sterowane napięciowymi przemiennikami częstotliwości (oznaczone na rysunku 1. jako NPC), w których do kształtowania napięcia przemiennego falowników wykorzystywana jest modulacja szerokości impulsów MSI.

Podobnie jak w wielosilnikowych napędach gąsienicowych maszyn górniczych, do napędu elektrycznych pojazdów trakcyjnych stosowane są obecnie przemienniki napięciowe z dwupoziomowymi falownikami MSI [5]. Kolejowe lokomotywy elektryczne zasilane z sieci trakcyjnej napięcia stałego 3 kV zawierają falowniki dwupoziomowe MSI z tranzystorami HVIGBT (ang. high voltage isolated gate bipolar transistor). Ze względu na konieczność obniżenia strat dynamicznych tych tranzystorów częstotliwość ich przełączania jest obniżona do wartości poniżej 1 kHz. W niskonapięciowych napędach przemysłowych dużych mocy częstotliwość przełączania tranzystorów IGBT falowników zawiera się w przedziale od 3 kHz do 5 kHz.Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Programowalny wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

wyświetlacze Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły

Oświetlenie i elektrotechnika przemysłowa

Kolejna edycja Targów Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salonu Elektrotechniki Przemysłowej odbędzie się już jesienią tego roku. Na wydarzenie zapraszamy do Centrum Targowo-Konferencyjnego...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl