Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Energetyczny portal innowacyjny CZ-PL

informacje na temat projektu
Fot. 1. 
Widok tytułowej strony portalu EPI (www.eip-cz-pl.eu)
Fot. 1. Widok tytułowej strony portalu EPI (www.eip-cz-pl.eu)
Fot. K. Herlender, V. Pachl

W ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007–2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska w styczniu 2012 roku rozpoczęto realizację projektu „Energetyczny Portal Innowacyjny CZ-PL“ (EPI), który został stworzony przez Agencję Energetyczną Trojzemi z Liberca i Dolnośląski Park Innowacji i Nauki z Wrocławia w celu wzmocnienia i rozszerzenia polsko-czeskich kontaktów i doświadczeń, które w efekcie końcowym mają przynieść korzyści dla obu stron.

Jest wiele projektów zajmujących się wspólnymi zagadnieniami w dziedzinie kultury, sportu i edukacji, natomiast projekt Energetycznego Portalu Innowacyjnego dotyczy energetyki i jej nowatorskich kierunków, takich jak:

 • nowe technologie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem układów hybrydowych,
 • procesy i produkty innowacyjne, szczególnie w zakresie efektywności energetycznej, zastosowanie tych produktów w różnych typach obiektów (budownictwie jednorodzinnym, obiektach użyteczności publicznej, przemyśle),
 • inteligentne systemy wykorzystywania energii,
 • możliwości finansowania projektów innowacyjnych,
 • najnowszy dorobek naukowo-badawczy.

Polsko-czeski Energetyczny Portal Innowacyjny pełni funkcję źródła informacji oraz platformy do wzajemnej komunikacji wszystkich podmiotów zainteresowanych innowacjami i nowymi technologiami w energetyce na terenie pogranicza polsko-czeskiego, takich jak instytucje edukacyjne, instytucje badawcze, podmioty publiczne i inne jednostki. Poprzez artykuły i linki na portalu podmioty te mają możliwość zaprezentowania swoich działań i potrzeb dotyczących dziedziny badań, rozwoju oraz innowacji, jak również wymiany doświadczeń w zakresie transferu technologii. Główne cele projektu to:

 • podniesienie konkurencyjności gospodarki polsko-czeskiego pogranicza,
 • wspieranie wielostronnej transgranicznej kooperacji sfery gospodarki i nauki,
 • ułatwienie transferu wiedzy i innowacji między polską i czeską stroną,
 • gospodarcza integracja euroregionu oraz łączenie obu gospodarek,
 • stworzenie podstawy dla trwałej struktury kooperacyjnej do celów wymiany informacji i doświadczeń,
 • budowanie sieci współpracy pomiędzy instytucjami badawczymi, lokalnymi podmiotami i instytucjami w dziedzinie energetyki,
 • organizacja warsztatów tematycznych dotyczących branży energetycznej, spotkań, seminariów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń,
 • rozwijanie polsko-czeskiego portalu innowacyjnego dotyczącego energetyki i jego modułów.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Konkurs dla elektryków Ebook
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
 • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Do końca stycznia trwa konkurs na zakup autobusów elektrycznych

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie dla miast na rozwój transportu publicznego. Do rozdysponowania jest 300 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Przetestuj nową złączkę WAGO TOPJOB® S z dźwignią

Unosisz dźwignię, wsuwasz przewód, opuszczasz dźwignię i gotowe. Podobnego rozwiązania jeszcze nigdy nie zastosowano w złączkach listwowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl