elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Badania odbiorcze linii kablowych średniego i wysokiego napięcia w świetle obowiązujących norm, standardów i instrukcji

Linie kablowe średniego napięcia są powszechnie stosowanym rozwiązaniem w sieciach energetycznych i należy się liczyć z sukcesywnym przyrostem długości tych sieci. W Polsce coraz częściej, także w sieciach WN, stosuje się linie kablowe. Są to zarówno linie kablowe budowane przez przedsiębiorstwa dystrybucyjne i polskiego operatora sieci przesyłowych, jak i linie kablowe budowane np. na potrzeby przyłączenia do systemu energetycznego powstających farm wiatrowych.

Zobacz także

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej? Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną,...

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, a nierzadko w domach mieszkalnych mamy również do czynienia z mniej lub bardziej zaawansowanymi systemami automatyki.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku?

Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku? Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku?

W sprężynowych złączkach listwowych występują trzy warianty otwierania zacisków: z otworem montażowym, za pomocą przycisku i dźwigni. Ostatnio przedstawiliśmy złączki z dźwignią, dostępne wyłącznie w rodzinie...

W sprężynowych złączkach listwowych występują trzy warianty otwierania zacisków: z otworem montażowym, za pomocą przycisku i dźwigni. Ostatnio przedstawiliśmy złączki z dźwignią, dostępne wyłącznie w rodzinie WAGO TOPJOB® S. Tym razem szczegółowo omówimy pozostałe dwa warianty: przycisk i otwór montażowy.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie

Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie

Złączki listwowe są dziś podstawowym komponentem każdej nowoczesnej rozdzielnicy. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań szczególną uwagę zwracają te produkty, które gwarantując pewność połączenia skracają...

Złączki listwowe są dziś podstawowym komponentem każdej nowoczesnej rozdzielnicy. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań szczególną uwagę zwracają te produkty, które gwarantując pewność połączenia skracają czas montażu i czynią je bardziej intuicyjnym. Wszystkie te warunki spełniają złączki listwowe TOPJOB® S z dźwignią.

Streszczenie

Artykuł koncentruje się na zaleceniach norm w zakresie prób napięciowych izolacji kabli podczas badań odbiorczych linii kablowych. Obejmuje on analizę krajowych i międzynarodowych norm i standardów w tym zakresie.

Abstract

Field testing of MV and HV power cables under the standards and guides

The paper focuses on the recommendations of standards for field testing of ­power cables system. It includes analy­sis of national and international standards and guides in this area.

W związku ze zgromadzeniem dużego doświadczenia w budowie linii kablowych SN i WN na świecie, ale i także w Polsce, należałoby spodziewać się istnienia jednolitych standardów w zakresie prób odbiorczych tych linii. Niestety, nie jest tak nawet na poziomie linii kablowych SN.

Zagadnienie prób odbiorczych linii kablowych jest w Polsce obszarem wielu dyskusji i debat. Punktem wyjścia do nich jest wprowadzona w 2011 roku znowelizowana instrukcja ramowa eksploatacji sieci kablowych (wydana przez ­PTPiREE), jak i zatwierdzona przez prezesa SEP 10 października 2013 r. nowelizacja normy SEP‑E‑004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.

Artykuł koncentruje się na zaleceniach norm w zakresie prób napięciowych izolacji kabli podczas badań odbiorczych linii kablowych.

Normy międzynarodowe

W Polsce, w sposób szczególny, należy brać pod uwagę europejskie normy zharmonizowane, przyjęte przez PKN. Normy zharmonizowane są opracowane przez europejskie jednostki normalizacyjne (CEN, CENELEC, ETSI) na podstawie mandatu udzielonego przez Komisję Europejską i przyjmowane przez te europejskie jednostki normalizacyjne zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi. Norma EN, opracowana na poziomie europejskim, staje się normą krajową, poprzez przyjęcie jej do zbioru norm krajowych przez przynajmniej jedno państwo członkowskie, norma taka staje się „normą zharmonizowaną”. Zalecenia w zakresie badań odbiorczych kabli SN i WN zawarte są w normach:

  • PN-HD 620 S2:2010E Kable elektroenergetyczne o izolacji wytłaczanej na napięcia znamionowe od 3,6/6 (7,2) kV do 20,8/36 (42) kV włącznie. Norma ta dotyczy kabli o izolacji z tworzyw wytłaczanych, stosowanych w sieciach rozdzielczych średniego napięcia. Podano w niej charakterystyki i wymagania w zakresie produkcji oraz określono metody sprawdzenia zgodności z tymi wymaganiami. Norma ta obejmuje także badania odbiorcze kabli (ang. electrical test after installation). Zaleca, w tym zakresie, przeprowadzenie badania szczelności powłoki oraz dokonywanie próby napięciowej kabli SN napięciem AC lub napięciem wolnozmiennym 0,1 Hz, nie dopuszcza prób napięciowych wykonywanych napięciem stałym. W tabeli 1. przedstawiono zakres badań odbiorczych (po wybudowaniu linii kablowej),
  • PN-HD 632 S2:2009E Kable energetyczne o izolacji wytłaczanej i ich osprzęt na napięcie znamionowe powyżej 36 kV (Um = 42 kV) do 150 kV (Um = 170 kV). Opisano w niej metody badania i wymagania dotyczące kabli o izolacji wytłaczanej z polietylenu usieciowanego, polietylenu termoplastycznego dużej i małej gęstości oraz z gumy etylenowo-propylenowej oraz osprzętu do tych kabli, na napięcie znamionowe powyżej 36 kV (Um = 42 kV) do 150 kV (Um = 170 kV), przeznaczonych do układania na stałe w instalacjach przesyłowych i rozdzielczych oraz w elektrowniach i podstacjach elektroenergetycznych. Norma ta, licząca aż 472 strony, jako metodę badania odbiorczego linii po zainstalowaniu wskazuje badanie napięciem przemiennym AC 20–300 Hz oraz napięcie DAC, tłumione napięcie przemienne (ang. Damped Alternating Current Voltage). Podczas monitorowanego badania odbiorczego linii metodą DAC, zgodnie z zaleceniami normy IEC 60270 (PN-EN 60 270 Wysokonapięciowa technika probiercza. Pomiar wyładowań niezupełnych) – pozwala wykonać próbę napięciową połączoną z oceną wyładowań niezupełnych. Norma PN-HD 632 S2:2009E nie dopuszcza prób napięciowych wykonywanych napięciem stałym.

Kluczową rolę w międzynarodowej normalizacji odgrywa IEEE. W roku 2012 został opracowany przewodnik w zakresie badań linii kablowych metodą DAC – IEEE Std 400-2012 Guide for field testing and evaluation of the insulation of shielded power cable systems rated 5 kV and above.

Ważnym przewodnikiem w zakresie wykorzystania, do prób napięciowych kabli, napięcia wolnozmiennego VLF jest Stanfard IEEE 400.2-2013 Guide for Field Testing of Shielded Power Cable Systems Using Very Low Frequency (VLF).

Norma IEC 60502 Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages from 1 kV up to 30 kV, odnosząca się do kabli SN z izolacją wytłaczaną (nie jest certyfikowana przez Polski Komitet Normalizacyjny), zaleca w zakresie badań odbiorczych:

  • przeprowadzenie badania szczelności powłoki,
  • w razie potrzeby wykonanie próby napięciowej izolacji kabla. Może ona być przeprowadzona napięciem AC (przyłożone napięcie międzyfazowe na czas 5 min lub fazowe na 24 godz.) lub DC (napięcie o wartości 4U0, przez czas próby napięciowej 15 min). Próba napięciowa napięciem stałym jest podana jako alternatywa dla testu AC. W normie zwraca się uwagę na fakt, że test DC może stanowić zagrożenie dla układu izolacyjnego badanej linii kablowej i że należy w związku z tym brać pod uwagę inne metody badań. W przypadku instalacji, w których ogranicza się tylko do badania powłoki, w drodze porozumienia między zamawiającym a wykonawcą, procedury kontroli jakości w trakcie montażu osprzętu mogą zastępować testy izolacji (próbę napięciową).

Analizując zalecenia normy IEC 60502 można zauważyć, że jako badanie podstawowe zaleca się próbę szczelności powłoki. Jeżeli odstępuje się od próby napięciowej, strony (wykonawca, zlecający) powinny ustalić inne sposoby sprawdzenia jakości wykonania osprzętu. Widoczna jest tu pewna sprzeczność w zapisach normy. Norma opisuje szczegółowo, jak można dokonać próby napięciem stałym, po czym nie zaleca się jej wykonywania, z drugiej strony, nie opisuje szczegółowo rodzaju badań, jakimi można tę próbę zastąpić, ale zaleca je wykonać.

Badania odbiorcze linii kablowych WN i NN prądu przemiennego zazwyczaj wykonuje się zgodnie ze standardem IEC 62067 – Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages above 150 kV (Um = 170 kV) up to 500 kV (Um = 550 kV) – Test methods and requirements. W normie tej przedstawiono wymagania dotyczące badań elektrycznych podczas badań odbiorczych (ang. electrical tests after installation). Napięcie stałe zostało wymienione jedynie jako napięcie do badania powłoki zewnętrznej (ang. DC voltage test of the oversheath) – w polskiej nomenklaturze nazywane badaniem szczelności powłoki. Natomiast próba napięciowa izolacji według tej normy może być wykonywana jedynie napięciem przemiennym (ang. AC voltage test of the insulation). Wskazywana jest częstotliwość napięcia zmiennego od 20 Hz do 300 Hz. Wartości zalecanego napięcia probierczego podano w tabeli 2. W normie IEC 60840 (Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages above 30 kV (Um = 36 kV) up to 150 kV (Um = 170 kV) – Test methods and requirements) dopuszczono także możliwość alternatywnego zastosowania badania napięciem równym napięciu znamionowemu linii przez 24 godziny. O ile jest to zrozumiałe ze względu na trudności techniczne wykonywania badań odbiorczych linii kablowych na coraz wyższe napięcia, jednak ten sposób badania budzi wiele kontrowersji i oceniany jest jako próba, która tak naprawdę nie potrafi wykryć nawet ewidentnych wad zainstalowanych elementów linii kablowej. W normie dodano także uwagę, że dla kabli już zestarzanych, czyli eksploatowanych przez dłuższy okres, można skrócić czas wykonywania próby oraz zastosować niższą wartość napięcia probierczego.

Standardy IEC definiują parametry napięcia probierczego dla prób odbiorczych dla linii kablowych. Należy stosować napięcie probiercze o wartości zgodnej z wartościami podanymi w tabelach 2. i 3. lub zastosować napięcie probiercze o wartości dobranej do specyficznych warunków eksploatacyjnych.

W konkretnych warunkach odbioru danej linii można stosować (za zgodą producenta i inwestora) inne wartości napięcia probierczego. Dla wyższych poziomów napięć linii kablowych poziom napięcia probierczego zmniejsza się i wynosi wówczas:

  • 1,4U0 (220–230 kV),
  • 1,3U0 (275–345 kV),
  • 1,2U0 (380–500 kV),
  • 1,1U0 dla kabli na napięcie 500 kV.

Każdorazowo dla kabli najwyższych napięć wymagane jest wspólne opracowanie zakresu badań przez producenta i inwestora (odbiorcę, właściciela linii). W przypadku prób odbiorczych po remontach lub usuwaniu uszkodzenia, można stosować niższe napięcia lub krótsze czasy prób w zależności od wieku, dotychczasowej „historii eksploatacyjnej” i stanu linii.

Normy krajowe

Problem z jednorodnym określeniem zakresu badań odbiorczych kabli SN i WN występuje także w krajowych instrukcjach i normach. Praktycznie, ze względu na fakt przyjęcia przez PKN zharmonizowanych norm europejskich: PN-HD 620 S2:2010E Kable elektroenergetyczne o izolacji wytłaczanej na napięcia znamionowe od 3,6/6 (7,2) kV do 20,8/36 (42) kV włącznie oraz PN-HD 632 S2:2009E Kable energetyczne o izolacji wytłaczanej i ich osprzęt na napięcie znamionowe powyżej 36 kV (Um = 42 kV) do 150 kV (Um = 170 kV) można uznać je jako normy krajowe.

Aktualną normą pozostaje także PN-E-04700 Urządzenia i układy elektryczne w obiektach elektroenergetycznych. Wytyczne przeprowadzania pomontażowych badań odbiorczych. Jednak norma ta, wydana w 1998 roku, nie uwzględnia rozwoju w dziedzinie kabli elektroenergetycznych i metod badania, jaki nastąpił w zakresie prób napięciowych linii kablowych. Pozostaje także w sprzeczności z ww. normami zharmonizowanymi. Dla kabli SN norma określa, że przez 20 min kabel powinien wytrzymać bez przebicia i przeskoków napięcie probiercze stałe o wartości 75% fabrycznego napięcia probierczego. Brak jest zapisów o powszechnie stosowanym napięciu probierczym wolnozmiennym 0,1 Hz. Kable polietylenowe 64/110 kV i 127/220 kV powinny wytrzymać bez przebicia i przeskoków napięcie probiercze stałe o wartości 3U0 przez 15 minut.

Jedyna polska norma poświęcona projektowaniu i budowie elektroenergetycznych linii kablowych to norma N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa, Biblioteka ­COSiW SEP, wydanie II, Warszawa 2014, obejmuje swym zakresem kable na napięcie do 110 kV i uwzględnia nowoczesne konstrukcje kabli o izolacji wytłaczanej. Modyfikacja tej normy (po raz pierwszy wydanej w roku 2003), która po wielu latach dyskusji została zatwierdzona przez prezesa SEP 10 października 2013 r. – została wydana w 2014. O ile nie budzi dyskusji tekst tej normy w części dotyczącej projektowania i budowy linii kablowej, to nadal trwają dyskusje nad częścią dotyczącą zakresu i rodzaju prób napięciowych podczas badań odbiorczych linii kablowych. Także komentarz dotyczący badań diagnostycznych zawarty w normie może budzić kolejne dyskusje. Norma SEP, w odróżnieniu od przyjętych zharmonizowanych norm europejskich, jako jedno z napięć, którym należy wykonać próbę napięciową izolacji wskazuje napięcie stałe DC. Jest ono zalecane zarówno dla kabli SN, jak i WN. Nie dopuszcza ta norma stosowania napięcia DAC, które coraz częściej jest stosowane w wielu krajach europejskich. Jest ono na przykład dopuszczone przez normę PN-HD 632 S2:2009E. Bardzo kontrowersyjnym zapisem normy jest ograniczenie napięcia VLF w próbach napięciowych izolacji wyłącznie do napięcia VLF-CP (napięcie przemienne cosinusoidalno-prostokątne). Taki zapis nie występuje w żadnej z przedstawionych w artykule norm czy w standardach. W konsekwencji ten zapis wyklucza stosowanie bardzo popularnych i sprawdzonych rozwiązań jednego ze światowych liderów na rynku systemów pomiarowych dla linii kablowych. Rozwiązania te stosowane są często w nie tylko przez krajowe przedsiębiorstwa dystrybucyjne.

Istotnym dokumentem odnoszącym się do badań odbiorczych linii kablowych jest także „Ramowa instrukcja eksploatacji elektroenergetycznych linii kablowych” opracowana przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Instrukcja znowelizowana w 2011 roku określa zasady prowadzenia i wykonywania czynności związanych z prawidłową eksploatacją elektroenergetycznych linii kablowych. Zalecane metody probiercze i diagnostyczne we wspomnianej instrukcji zawarto w tabeli 4., z przytoczonym poniżej komentarzem. Oczywiście metoda DAC to wykonywanie badań odbiorczych przy użyciu systemów OWTS.

W zakresie kabli o napięciu znamionowym powyżej 30 do 110 kV instrukcja wpisuje się w zalecenia badań wskazanych w zharmonizowanej normie PN-HD 632. Zakres badań przedstawiony jest w tabeli 5.

W zakresie badań linii kablowych od 1 kV do 30 kV instrukcja PTPiREE, poza badaniami określonymi w PN‑HD 620, dopuściła możliwość dokonywania prób napięciowych izolacji napięciem stałym. Jeszcze wiele takich zestawów probierczych jest powszechnie wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa dystrybucyjne. Wprowadziła także możliwość wykorzystania, podobnie jak w przypadku linii na napięcie 110 kV, napięcia oscylacyjnego tłumionego. Zakres badań dla nowych linii kablowych PE i XLPE przedstawiono w tabeli 6.

Od momentu wprowadzenia polietylenowej izolacji kablowej w liniach wysokiego napięcia zauważono, że próby odbiorcze napięciem stałym mogą stanowić zagrożenie dla niezawodnej pracy linii. Między innymi w publikacjach największej światowej konferencji kablowej JICABLE, już w 1991 roku zwracano uwagę na konieczność zastąpienia badań odbiorczych linii ułożonych kablami o izolacji wytłaczanej także w przypadku sieci średniego napięcia [7]. Także w pracach CIGRE już wiele lat temu wskazywano na konieczność znalezienia metod alternatywnych do badań odbiorczych linii kablowych prowadzonych napięciem stałym [8].

Podsumowanie

Dynamiczny rozwój linii kablowych zarówno SN, jak i tych budowanych na coraz wyższe napięcia wymaga dostosowywania badań odbiorczych linii po zainstalowaniu lub ewentualnie po usunięciu awarii. Wraz z coraz częstszym stosowaniem linii kablowych jednocześnie rozwijają się także metody badań odbiorczych. Badania te wnoszą nową wartość do prób odbiorczych linii kablowych. Przede wszystkim w normach odchodzi się od badań, które mogą być szkodliwe dla izolacji kabla. Dlatego też następuje odejście od prób napięciowych DC linii kablowych o izolacji XLPE. Wdrażane na coraz szerszą skalę systemy zarządzania majątkiem sieciowym, oparte na ocenie stanu technicznego (ang. Condition Based Maintenance), wymagają dodatkowych danych, które pozwalają ocenić stan izolacji (nie tylko wykryć ewentualne błędy montażowe podczas instalowania linii). Krajowe i światowe doświadczenia wskazują na dużą wartość informacji otrzymywanych z pomiaru wyładowań niezupełnych mierzonych w trakcie próby napięciowej (tzw. próby napięciowe monitorowane). Prawidłowe przeprowadzenie badań linii kablowych powinno w sposób czytelny i jednoznaczny pozwolić na ocenę jej jakości zdolności do pracy w sieci elektroenergetycznej. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysokie wymagania dotyczące badań linii kablowych mogą prowadzić do zmniejszenia żywotności czy nawet uszkodzenia kabla – czyli efektu odwrotnego niż zamierzony. Testy mają być nieniszczącymi badaniami układu izolacyjnego kabla.

Literatura

  1. PN-HD 620 S2:2010E Kable elektroenergetyczne o izolacji wytłaczanej na napięcia znamionowe od 3,6/6 (7,2) kV do 20,8/36 (42) kV włącznie.
  2. PN-HD 632 S2:2009E Kable energetyczne o izolacji wytłaczanej i ich osprzęt na napięcie znamionowe powyżej 36 kV (Um = 42 kV) do 150 kV (Um = 170 kV).
  3. IEC 60502-2 2005 Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages from 1 kV up to 30 kV.
  4. IEC 62067 – Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages above 150 kV (Um = 170 kV) up to 500 kV (Um = 550 kV) – Test methods and requirements.
  5. PN-E-04700 Urządzenia i układy elektryczne w obiektach elektroenergetycznych. Wytyczne przeprowadzania pomontażowych badań odbiorczych.
  6. Ramowa instrukcja eksploatacji elektroenergetycznych linii kablowych, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), 2011.
  7. R. Bautz, F. Krahenbuhl, G. Wavre, Use after laying test methods for evaluation of the ageing of MV cables, International Conference JICABLE, June Versailles, 1991, s. 291–297.
  8. B. Fainaru, N. Van Schaik, W. Weissenberg, E. Dorison, G. Geerts, M. Laurent, K. Leeburn, A. Rynkowski, W. Zenger, Experiences with AC tests after installation of polymeric (E)HV cable systems, CIGRE TF 21.05, Electra, December 2002, s. 27–35.
  9. IEEE Std 400-2012 Guide for field testing and evaluation of the insulation of shielded power cable systems rated 5 kV and above.
  10. IEEE Std 400.2-2013 Guide for Field Testing of Shielded Power Cable Systems Using Very Low Frequency.
  11. Norma SEP N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa, 2014.

***

Artykuł prezentowany w formie ­referatu na konferencji KABEL 2014.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.