Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Innowacje w oświetleniu drogowym

Fot. K. Kuczyński
Ciąg dalszy artykułu...

nowatorskie rozwiązania

Źródłem światła w lampach solarnych są wysoko wydajne diody LED. Zasilane są one z ogniw fotowoltaicznych lub akumulatorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampy solarne nie pobierają energii elektrycznej z sieci energetycznej i mogą być instalowane w miejscach, które nie posiadają infrastruktury energetycznej. Latarnie solarne mogą być wykorzystywane do oświetlenia ulic, placów i parków. Stosownie do potrzeb mogą być wyposażone w źródła światła o różnej mocy. Ich wygląd i kształt może być dostosowany do otoczenia tak, aby się z nim komponował. Możemy również spotkać oprawy drogowe będące połączeniem lampy solarnej z małą elektrownią wiatrową. Śmigło napędzane energią wiatru wytwarza w prądnicy napięcie doładowujące dodatkowo wbudowane akumulatory. Tego typu zestawy umożliwiają dodatkowe zwiększenie pozyskiwanej energii elektrycznej o ok. 20% [2, 3].

poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego

Kompozytowe słupy oświetleniowe są znacznie bardziej bezpieczniejsze dla użytkowników dróg od obecnie stosowanych słupów z aluminium czy stali. Wymagania stawiane tego rodzaju słupom zostały zawarte w normach: PN-EN 12767:2008E Bierne bezpieczeństwo konstrukcji wsporczych dla urządzeń drogowych. Wymagania i metody badań oraz PN-EN 40-7:2004P Słupy oświetleniowe. Część 7: Słupy polimerowe z kompozytów wzmacnianych włóknem szklanym – wymagania. Zgodnie z normą PN-EN 12767 uliczne słupy oświetleniowe powinny być tak skonstruowane, aby nie stwarzały zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego, w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze, prowadzących do wypadku czy kolizji. Obecnie norma EN 12767:2007 jest obowiązująca w większości państw europejskich i miejmy nadzieję, że będzie również obowiązywała na terenie Polski, co wymusi modernizacje i dostosowanie standardu polskich dróg do wymogów Unii Europejskiej.

Norma PN-EN 12767:2008E wyróżnia trzy kategorie bezpieczeństwa biernego dla konstrukcji wsporczych, w tym słupów oświetlenia ulicznego [4]:

- pochłaniające energie w wysokim stopniu (HE);

- pochłaniające energię w niskim stopniu (LE);

- niepochłaniające energii (NE).

Słupy oświetleniowe pochłaniające energię w dużym stopniu wyhamowują pojazd i zmniejszają ryzyko jego powtórnego zderzenia z podporami, drzewami, pieszymi czy innymi użytkownikami dróg. Słupy oświetleniowe niepochłaniające energii pozwalają, aby pojazd kontynuował jazdę po zderzeniu ze zmniejszoną prędkością, przez to zmniejszają ryzyko odniesienia poważnego urazu. Każda z wyżej wymienionych kategorii jest przeznaczona do innej lokalizacji: na teren zabudowany, przy drogach szybkiego ruchu itd. O wyborze kategorii słupa oświetleniowego w danej lokalizacji decydują projektanci dróg [4].

Słupy kompozytowe wykonane są ze specjalnych mieszanek materiałów, które finalnie gwarantują wysoki poziom wytrzymałości oraz bezpieczeństwo bierne. Kompozyt polimerowy to połączenie żywic poliestrowych, tkanin oraz mat szklanych w celu uzyskania wyrobu o wysokich parametrach wytrzymałościowych, odpowiedniego do produkcji słupów oświetleniowych. Słup kompozytowy może być wyposażony w powłokę pokrytą szklanymi mikrokulkami – odbijającą światło reflektorów samochodowych – oraz taśmę LED [5].

Słupy kompozytowe są odporne na UV i zanieczyszczenia, takie jak działanie soli drogowej, oraz charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i dynamiczną. Dobre właściwości tłumienia drgań przyczyniają się do długiej żywotności źródła światła i jego oprawy. Mechaniczne uszkodzenia powierzchni możliwe są do łatwej i szybkiej naprawy. Ich niewielka masa zmniejsza również koszty transportu i montażu [6].

Rozwiązania słupów oświetleniowych ze stali są także rozwijane. Dotyczy to technik wytwarzania oraz montażu na miejscu inwestycji. Do zabezpieczenia antykorozyjnego stali stosuje się ocynk ogniowy oraz powłoki barwne w kolorach RAL. Powłoki typu „anty-grafiti” zabezpieczają coraz częściej słupy przed aktami wandalizmu i zanieczyszczeniami.

literatura

1. Oświetlenie miast – Szersze wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia w miastach europejskich, KE, tłumaczenie „Pol-lighting”

2. W. Pabjańczyk, Inteligentne sieci oświetlenia drogowego jako metoda poprawy bilansu energetycznego w gminach, „elektro.info” 7–8/2013.

3. K. Kuczynski, Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane, „elektro.info” 1–2/2012.

4. Materiały Rosa.

5. Materiały Alumast.

6. Materiały Europoles.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl