Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Innowacje w oświetleniu drogowym

Fot. K. Kuczyński
Ciąg dalszy artykułu...

nowatorskie rozwiązania

Źródłem światła w lampach solarnych są wysoko wydajne diody LED. Zasilane są one z ogniw fotowoltaicznych lub akumulatorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampy solarne nie pobierają energii elektrycznej z sieci energetycznej i mogą być instalowane w miejscach, które nie posiadają infrastruktury energetycznej. Latarnie solarne mogą być wykorzystywane do oświetlenia ulic, placów i parków. Stosownie do potrzeb mogą być wyposażone w źródła światła o różnej mocy. Ich wygląd i kształt może być dostosowany do otoczenia tak, aby się z nim komponował. Możemy również spotkać oprawy drogowe będące połączeniem lampy solarnej z małą elektrownią wiatrową. Śmigło napędzane energią wiatru wytwarza w prądnicy napięcie doładowujące dodatkowo wbudowane akumulatory. Tego typu zestawy umożliwiają dodatkowe zwiększenie pozyskiwanej energii elektrycznej o ok. 20% [2, 3].

poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego

Kompozytowe słupy oświetleniowe są znacznie bardziej bezpieczniejsze dla użytkowników dróg od obecnie stosowanych słupów z aluminium czy stali. Wymagania stawiane tego rodzaju słupom zostały zawarte w normach: PN-EN 12767:2008E Bierne bezpieczeństwo konstrukcji wsporczych dla urządzeń drogowych. Wymagania i metody badań oraz PN-EN 40-7:2004P Słupy oświetleniowe. Część 7: Słupy polimerowe z kompozytów wzmacnianych włóknem szklanym – wymagania. Zgodnie z normą PN-EN 12767 uliczne słupy oświetleniowe powinny być tak skonstruowane, aby nie stwarzały zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego, w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze, prowadzących do wypadku czy kolizji. Obecnie norma EN 12767:2007 jest obowiązująca w większości państw europejskich i miejmy nadzieję, że będzie również obowiązywała na terenie Polski, co wymusi modernizacje i dostosowanie standardu polskich dróg do wymogów Unii Europejskiej.

Norma PN-EN 12767:2008E wyróżnia trzy kategorie bezpieczeństwa biernego dla konstrukcji wsporczych, w tym słupów oświetlenia ulicznego [4]:

- pochłaniające energie w wysokim stopniu (HE);

- pochłaniające energię w niskim stopniu (LE);

- niepochłaniające energii (NE).

Słupy oświetleniowe pochłaniające energię w dużym stopniu wyhamowują pojazd i zmniejszają ryzyko jego powtórnego zderzenia z podporami, drzewami, pieszymi czy innymi użytkownikami dróg. Słupy oświetleniowe niepochłaniające energii pozwalają, aby pojazd kontynuował jazdę po zderzeniu ze zmniejszoną prędkością, przez to zmniejszają ryzyko odniesienia poważnego urazu. Każda z wyżej wymienionych kategorii jest przeznaczona do innej lokalizacji: na teren zabudowany, przy drogach szybkiego ruchu itd. O wyborze kategorii słupa oświetleniowego w danej lokalizacji decydują projektanci dróg [4].

Słupy kompozytowe wykonane są ze specjalnych mieszanek materiałów, które finalnie gwarantują wysoki poziom wytrzymałości oraz bezpieczeństwo bierne. Kompozyt polimerowy to połączenie żywic poliestrowych, tkanin oraz mat szklanych w celu uzyskania wyrobu o wysokich parametrach wytrzymałościowych, odpowiedniego do produkcji słupów oświetleniowych. Słup kompozytowy może być wyposażony w powłokę pokrytą szklanymi mikrokulkami – odbijającą światło reflektorów samochodowych – oraz taśmę LED [5].

Słupy kompozytowe są odporne na UV i zanieczyszczenia, takie jak działanie soli drogowej, oraz charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i dynamiczną. Dobre właściwości tłumienia drgań przyczyniają się do długiej żywotności źródła światła i jego oprawy. Mechaniczne uszkodzenia powierzchni możliwe są do łatwej i szybkiej naprawy. Ich niewielka masa zmniejsza również koszty transportu i montażu [6].

Rozwiązania słupów oświetleniowych ze stali są także rozwijane. Dotyczy to technik wytwarzania oraz montażu na miejscu inwestycji. Do zabezpieczenia antykorozyjnego stali stosuje się ocynk ogniowy oraz powłoki barwne w kolorach RAL. Powłoki typu „anty-grafiti” zabezpieczają coraz częściej słupy przed aktami wandalizmu i zanieczyszczeniami.

literatura

1. Oświetlenie miast – Szersze wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia w miastach europejskich, KE, tłumaczenie „Pol-lighting”

2. W. Pabjańczyk, Inteligentne sieci oświetlenia drogowego jako metoda poprawy bilansu energetycznego w gminach, „elektro.info” 7–8/2013.

3. K. Kuczynski, Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane, „elektro.info” 1–2/2012.

4. Materiały Rosa.

5. Materiały Alumast.

6. Materiały Europoles.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl