Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Innowacje w oświetleniu drogowym

Fot. K. Kuczyński

Wprowadzenie energooszczędnej technologii oświetlenia półprzewodnikowego SSL, wraz z czujnikami mikroelektronicznymi warunków zewnętrznych, obecności i natężenia światła, może stanowić pierwszy krok w realizacji koncepcji inteligentnego miasta. Takie rozwiązania powinny być dynamicznie powiązane z innymi systemami miejskiego sterowania inteligentnego, takimi jak: sieci  komunikacyjne i czujniki inteligentne, systemy sterowania energią, budynkami, ruchem i oświetleniem drogowym. Zapewni to dynamiczną regulację oświetlenia przy minimalnym zużyciu energii [1].

Technologia SSL wykorzystuje diody elektroluminescencyjne (LED) oraz organiczne diody LED (OLED). Jest to najbardziej innowacyjna technologia oświetleniowa rozwijająca się obecnie na rynku. Daje światło o wysokiej jakości i dobrej charakterystyce barwowej, a ponadto przynosi znaczne oszczędności i przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia świetlnego w miastach. Oświetlenie publiczne stanowi średnio do
50–60% miejskich kosztów energii elektrycznej, z czego największy udział przypada na oświetlenie drogowe. W oświetleniu drogowym rozwiązania SSL przynoszą oszczędności energii w wysokości do 52% w porównaniu z rtęciowymi lampami wyładowczymi i 26% w porównaniu z lampami sodowymi. Znacznie dłuższa trwałość lamp SSL obniża także koszty konserwacji, co w połączeniu z oszczędnościami energii umożliwia zwrot inwestycji w podstawową, niepołączoną w sieć instalację oświetlenia drogowego LED w okresie od czterech do sześciu lat [1].

wymagania stawiane oprawom drogowym

W wyniku modernizacji zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na cele oświetlenia drogowego osiąga się na poziomie co najmniej 50%. Uzyskujemy to w przypadku zamiany opraw z wysokoprężnymi lampami rtęciowymi na wysokoprężne lampy sodowe nowszej generacji. Kolejne procenty poprawy bilansu energetycznego możemy uzyskać w wyniku zastosowania w modernizacji oświetlenia drogowego opraw w technologii LED. Przy zastąpieniu starszych opraw sodowych oprawami LED można uzyskać od 15 do nawet 30% mniejsze zużycie energii. Za zmniejszeniem zużycia energii idzie również zmniejszenie kosztów eksploatacji głównie w wyniku zmniejszenia opłat za energię elektryczną [2].

Mimo często zawodnych opraw LED, które pojawiały się na rynku na początku wprowadzania techniki diod elektroluminescencyjnych, obecnie jest dość duży wybór tego rodzaju opraw, o dobrych parametrach i potwierdzonych badaniami charakterystykach rozsyłu światła. Należy podkreślić, że modernizacja oświetlenia drogowego wymaga obliczenia i sprawdzenia parametrów oświetleniowych pasa drogowego (drogi wraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi) z wymaganiami wieloczęściowej normy PN-EN 13201:2007 Oświetlenie dróg.

Obserwując dostępne na rynku produkty można uznać, że każde rozwiązanie, które prowadzi do rozszerzenia funkcjonalności instalacji oświetleniowych, jest rozwiązaniem z elementami inteligencji. Jako przykład można podać stosowane powszechnie oprawy oświetleniowe do lamp sodowych z redukcją mocy sterowaną wbudowanymi zegarami astronomicznymi. Oszczędność energii w stosunku do podobnych rozwiązań bez redukcji mocy wynosi najczęściej minimum 20% [2].

Jeżeli oświetlenie, poza zapewnieniem właściwych warunków oświetleniowych, daje możliwość dostosowania oświetlenia do bieżących potrzeb oraz zarządzania nim z pozycji komputera lub zdalnego sterownika, to stworzenie takiego systemu nie wymaga dodatkowego oprogramowania ani infrastruktury. Elementy sterowania i nadzoru pracą instalacji znajdują się w oprawach oświetleniowych. Instalacja może być wyposażona w system sterowania oparty na komunikacji radiowej, PLC lub GSM [2].

Technika LED pozwala na ciekawe wzornictwo konstrukcji opraw, dostosowane do architektury krajobrazu i specyfiki danego obszaru. Obecnie matryce LED budowane są jako modułowe z niezależnymi elementami zasilająco-sterującymi. Uszkodzenie jednego modulu LED nie przerywa pracy pozostałych, a oprawa świeci z nieco mniejszą mocą do czasu wymiany uszkodzonego elementu. Prosty montaż i demontaż modułów nie wymaga zdejmowania całej oprawy, co skraca czas i koszt eksploatacji [2].

Jednym z podstawowych zadań systemu inteligentnego oświetlenia jest rejestrowanie danych o występujących awariach oraz przygotowanie raportów ułatwiających konserwację i eksploatację całego systemu. Można zmieniać według bieżących potrzeb czas świecenia oraz rejestrować bieżące zużycie energii. Każda oprawa oświetleniowa może być identyfikowana w systemie, można zmieniać jej moc i natężenie światła niezależnie od pracy pozostałych opraw w określonej grupie.Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl