elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona przeciwporażeniowa strażaka – detektory napięcia

Fot. 1. Detektory napięcia poddane badaniom: AC Hotstick (a), DPPE-1 (b). Źródło: opracowanie własne na podstawie [4] oraz [5]

Fot. 1. Detektory napięcia poddane badaniom: AC Hotstick (a), DPPE-1 (b). Źródło: opracowanie własne na podstawie [4] oraz [5]

Zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym może mieć miejsce podczas zwalczania pożarów budynków mieszkalnych, gospodarczych na wsiach, usuwaniu wiatrołomów na drogach, ratowania ludzi w katastrofach budowlanych, w wypadkach drogowych z udziałem samochodów z napędem elektrycznym, czy pożarów lasów, przez które prowadzone są linie energetyczne.

Zobacz także

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Streszczenie

W artykule omówiono problematykę związaną z ochroną przeciwporażeniową strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Przedstawiono wyniki badań detektorów napięcia dostępnych na polskim rynku.

Abstract

Firemen protection against electric shock – voltage detection

The article presents state-of-the-art of firemen protection against electric shock during fire and rescue operations. Results of the research on chosen voltage detectors were presented and discussed.

Obecność przewodów elektrycznych pod napięciem nie jest w żaden sposób sygnalizowana. Podczas usuwania wiatrołomu strażak tnąc gałęzie pilarką spalinową może dotknąć niewidocznego zerwanego przewodu przykrytego przez gałęzie.

Skutek rażenia prądem będzie zależny od warunków pogodowych (wilgotności powietrza) oraz miejsca prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej (piwnice). W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych często prowadzone są instalacje elektryczne z pominięciem tablicy rozdzielczej, szczególnie w pomieszczeniach piwnicznych. Problem ten często występuje w budynkach starej zabudowy lub gdy budynek zasiedlają „dzicy lokatorzy”.

Niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym przy bardzo małej widoczności jest bardzo duże. Przypadki porażenia prądem elektrycznym podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych strażaków PSP odnotowuje się każdego roku. Rejestrowane są przez władze PSP tylko te, które zostały zgłoszone jako wypadki przy pracy. Mniej dotkliwe porażenia prądem elektrycznym nie są zgłaszane przełożonym z powodu znikomych skutków dla zdrowia. W 2011 r. w Poznaniu miał miejsce wypadek śmiertelny porażenia prądem funkcjonariusza PSP. Zastęp, który został zadysponowany do rozpoznania zdarzenia jakim było iskrzenie ogrodzenia, zgłosił przełożonym wypadek śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym jednego ze strażaków. Strażacy nie byli wyposażeni ani w detektory napięcia, ani w rękawice czy obuwie elektroizolacyjne. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku w KG PSP przeprowadzono analizę wyposażenia w detektory napięcia i sprzęt elektroizolacyjny jednostek ratowniczo-gaśniczych na terenie kraju [2]. Przeprowadzona analiza pozwoliła zauważyć, że w 57% JRG brak jest jakichkolwiek detektorów napięcia.

Skuteczność prowadzenia działań ratowniczych jest zależna od stopnia zabezpieczenia ratownika. W działaniach strażaków przy zdarzeniach, gdzie brak jest wstępnego rozpoznania zagrożeń, istnieje ryzyko wystąpienia przewodów elektrycznych pod napięciem. Ta sytuacja wymaga zapewnienia im środków ochrony przed przypadkowym porażeniem prądem elektrycznym. Takie wymagania stawia rozporządzenie [3].

Na polskim rynku jest w sprzedaży wiele przyrządów pomiaru natężenia pól elektrycznych, jak również detektory napięcia przemiennego o częstotliwości 50/60 Hz. Mankamentem tego sprzętu jest to, że za jego pomocą jest trudno jednoznacznie wskazać położenie (lokalizację) przewodu (urządzenia) pod napięciem elektrycznym. Inną niedogodnością urządzeń proponowanych w sprzedaży jest maksymalna odległość (deklarowana przez producenta) wykrywania przewodu lub przedmiotu znajdującego się pod niebezpiecznym napięciem. Zgodnie ze spostrzeżeniami autora artykułu [1] w celu spełnienia minimalnych wymogów formalnych wynikających z rozporządzenia [3] komendanci powiatowi i miejscy PSP mają pełną dowolność zakupu tego sprzętu. Zgodnie z zawartym w nim standardem wyposażenia każda jednostka ratowniczo-gaśnicza powinna posiadać przyrządy pomiarowe i wykrywcze, wśród których ma być m.in. detektor napięcia. Rozporządzenie nie precyzuje jednak rodzaju detektora (np. prąd stały, przemienny), ani nie określa minimalnego standardu tego urządzenia. Skutkuje to dowolnością zakupów urządzeń ochrony dla JRG PSP. Brak określenia standardu urządzenia detekcyjnego rodzi obawy co do skuteczności ochrony strażaków-ratowników przed porażeniem prądem elektrycznym, gdy znajdą się oni w nierozpoznanym terenie podczas działań ratunkowych.

Pożądane cechy detektora napięcia dla PSP

Detektor napięcia stanowiący ochronę indywidualną strażaka – ratownika powinien:

  • wykrywać przewody i urządzenia będące pod napięciem w stanie przewodzenia prąd elektryczny i bez obciążenia,
  • charakteryzować się silną kierunkowością wykrywania źródła zagrożenia,
  • posiadać możliwość wykrywania przewodów pod napięciem znajdujących się w wodzie, co jest szczególnie ważne w przypadku pożarów w piwnicach, gdzie widoczność jest ograniczona i mogą mieć miejsce samowolne podłączenia prądu,
  • wykrywać przewody i urządzenia pod napięciem od 50 V AC i częstotliwości 50 Hz,
  • wykrywać zagrożenie z odległości co najmniej 50 cm, co gwarantuje odpowiednio wczesne ostrzeżenie o zagrożeniu,
  • sygnalizować zagrożenia optycznie i akustycznie, w sposób narastający wraz ze zbliżaniem się do źródła zagrożenia, o odpowiednim natężeniu i czerwonej barwie światła,
  • być odporny na działanie silnie korozyjnych produktów spalania oraz temperatury do 100°C (przez kilka sekund),
  • nie utrudniać ratownikowi wykonywania jego podstawowych zadań, a przy tym gwarantować ochronę przed przypadkowym dotknięciem przewodu pod napięciem,
  • gwarantować łatwość obsługi (niewielkie gabaryty, masa urządzenia, brak konieczności trzymania urządzenia w dłoni) i wysoką niezawodność pracy (w tym wytrzymałość mechaniczną, odporność na wysoką wilgotność otoczenia, zapylenie),
  • być zasilany z baterii z pełną kontrolą stanu zużycia i sygnalizacją tego stanu,
  • nie stanowić źródła zapłonu w przestrzeni zagrożonej wybuchem.

Detektor, który spełniałby powyższe oczekiwania, dawałby gwarancję pełnej ochrony strażaka podczas działań ratowniczo-gaśniczych w każdej sytuacji, nawet gdyby zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym nie zostało rozpoznane w miejscu zdarzenia. Na chwilę obecną brak jest na rynku (polskim, ale także i światowym) takiego urządzenia.

Urządzenia poddane badaniom eksperymentalnym

Ponieważ niemożliwe jest skonstruowanie uniwersalnego ubrania dla strażaka, które będzie posiadało właściwości dielektryczne także w warunkach rzeczywistych (szczególnie podwyższonej wilgotności), autorzy artykułu uznali za słuszne przeprowadzenie badań doświadczalnych z wykorzystaniem dwóch typów detektorów napięcia dostępnych na rynku polskim: AC HotStick produkcji amerykańskiej oraz DPPE-1 produkcji polskiej. Ich wykorzystanie, ale także ich skuteczne działanie podczas akcji ratowniczo-gaśniczej ma zatem kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa porażeniowego strażaków. Urządzenia poddane badaniom zaprezentowano na fotografii 1.

Detektor napięcia AC HotStick produkowany jest przez firmę Hotstick USA Inc. Jest to urządzenie wyprodukowane z myślą o ochronie ratowników przez skutkami porażenia prądem elektrycznym. Jest ono przystosowane do wykrywania źródeł napięcia przemiennego w zakresie częstotliwości od 20 do 100 Hz. Posiada wewnętrzne źródło zasilania w postaci czterech baterii typu AA. Obudowa wykonana została z PCV (ø = 45 mm, długość: 521 mm). Producent zapewnia, że urządzenie jest bryzgoszczelne. Masa urządzenia gotowego do pracy wynosi 570 g. Urządzenie posiada trzy nastawy czułości (HIGH – wysoką, LOW – niską, FRONT FOCUSED – skupioną). Wykryte napięcie sygnalizowane jest poprzez sygnał akustyczny oraz optyczny. Częstotliwość sygnalizacji rośnie wraz ze zmniejszaniem odległości od źródła napięcia. Urządzenie przeznaczone jest do pracy w temperaturze otoczenia od –30 do 50°C.

Detektor napięcia DPPE-1 produkowany jest przez Wytwórnię Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy. Przeznaczony jest do bezdotykowego sprawdzenia obecności pola elektrycznego w pobliżu instalacji i urządzeń pod napięciem od 0,23 kV do 400 kV o częstotliwości sieciowej (50–60 Hz). Z myślą o pracownikach energetyki zawodowej opracowano trzy wersje tego urządzenia, przy czym wersja poddana badaniom zalecana jest także dla ratowników. Detektora można używać w temperaturze otoczenia pomiędzy –25 a 70°C i wilgotności względnej od 20 do 96%. Stopień ochrony urządzenia to IP5X. Urządzenie posiada wewnętrzne źródło zasilania w postaci dwóch baterii typu AAA. Masa urządzenia gotowego do pracy do 0,1 kg. Możliwe jest zamontowanie detektora wokół nadgarstka lub na kasku. Wymiary urządzenia: ø = 67 mm, wysokość: 30 mm. Progowe natężenie pola elektrycznego to ok. 400 V/m. Detekcja napięcia sygnalizowana jest optycznie (dioda LED) oraz akustycznie (sygnał dźwiękowy). Częstotliwość sygnalizacji napięcia rośnie wraz ze zbliżaniem się do obiektu pod napięciem. Zestawienie najważniejszych parametrów detektorów przedstawia tabela 1.

Badania eksperymentalne

Badania eksperymentalne przeprowadzone zostały z myślą o określeniu przydatności opisywanych powyżej urządzeń w działaniach operacyjnych straży pożarnej. W tym celu pod uwagę wzięto ergonomię urządzeń, rzeczywistą funkcjonalność, ale przede wszystkim charakterystykę urządzeń: czułość, warunki ekranowania detektora.

Pomimo szerokiego zakresu wykrywanego napięcia przez opisywane detektory (wg danych producenta: 0,12 – 46 kV – AC Hotstick; 0,23 – 400 kV – DPPE-1), pod uwagę wzięto dwie wartości napięcia: 50 V AC (wartość graniczna napięcia bezpiecznego) oraz 230 V AC (najczęściej spotykane napięcie w działaniach straży pożarnej – pożary mieszkań, piwnic, wiatrołomy, itp.). Detekcja wyższych napięć zazwyczaj będzie dotyczyła działań np. na terenach leśnych, czy działań grup poszukiwawczo-ratowniczych podczas katastrof budowlanych, jednak tego typu zdarzenia różnią się swoją specyfiką (np. zaangażowaniem sił i środków, taktyką działań, potrzebami związanymi m.in. z detekcją napięcia – większa odległość).

Pomiary czułości urządzeń odbywały się na stanowisku, którego schemat przedstawia rysunek 2. Przyjęte ustawienia detektorów względem obiektu pod napięciem odwzorowują naturalne ruchy ratownika podczas akcji ratowniczo-gaśniczej. W celu zachowania pewności pomiaru, przyrządy ustawione były na stole laboratoryjnym, co umożliwiło dokładną kontrolę odległości pomiędzy detektorem a obiektem pod napięciem.

Stanowisko badawcze umożliwiało badanie czułości detektorów w zależności od odległości od przewodu pod napięciem. Dodatkowy wyłącznik umożliwiał odłączenie obciążenia obwodu. Czułość mierzono zliczając liczbę sygnalizacji optycznych (błyśnięć diody LED) za pomocą miernika z czujnikiem optycznym. Rozsądne wydaje się przyjęcie progu detekcji napięcia jako nie mniej niż 1 sygnał na sekundę, szczególnie biorąc pod uwagę dynamikę ruchu strażaków biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Wyniki pomiarów czułości zaprezentowano na wykresach przedstawionych poniżej.

Wyniki pomiarów dla napięć 50 V i 230 V okazały się niemal identyczne (różnice nieprzekraczające 1%), w związku z czym na wykresach przedstawiono czułości uśrednione dla badanych napięć.

Badania dowiodły także, że choćby częściowe osłonięcie detektora (np. ręką) może doprowadzić do braku sygnalizacji napięcia. Ponadto, jak widać na charakterystykach czułości detektorów, niezwykle ważne jest ułożenie detektora w przestrzeni, a nawet ustawienia ciała osoby obsługującej, wobec kierunkowości działania tych urządzeń. Czułość rzędu kilkunastu centymetrów, przy detektorze zamontowanym na nadgarstku ratownika, nie zapewnia bezpieczeństwa (możliwe dotknięcie obiektu pod napięciem palcem, wobec braku sygnalizacji wykrytego napięcia).

Ponadto detektor AC Hotstick należy trzymać w dłoni (brak możliwości zamontowania na ubraniu strażaka), co ze względów praktycznych dyskwalifikuje urządzenie do pracy podczas np. pożarów piwnic, mieszkań, itp., czyli wówczas, gdy ratownik musi zabrać ze sobą znaczne ilości sprzętu koniecznego do prowadzenia działań. Warto zaznaczyć, ze czułość niska i wysoka mogą być przydatne np. przy pożarach lasów (wyszukiwanie obiektów pod napięciem na dużych przestrzeniach). W pomieszczeniu zamkniętym bowiem detektor ustawiony na czułość inną niż „front focused” będzie nieustannie sygnalizował obecność obiektów pod napięciem.

Powyższe obserwacje pozwalają wyciągnąć wniosek, że użytkowanie tych urządzeń nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa strażakom biorącym udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Wnioski

  • Na rynku brak jest detektora napięcia, który gwarantowałby pełne bezpieczeństwo porażeniowe strażaka biorącego udział w akcji ratowniczo-gaśniczej w miejscach, gdzie można spodziewać się obiektów pod napięciem.
  • Detektory napięcia poddane badaniom eksperymentalnym nadają się dla pracowników sektora energetycznego, których podstawowym zagrożeniem w miejscu pracy jest wysokie napięcie. Pracując bez presji czasu, w warunkach powtarzalnych, w których dokładnie wiadomo, gdzie można spodziewać się zagrożenia, a tym samym relatywnie bezpiecznych, można założyć, że badane detektory spełnią swoją funkcję i zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa.
  • Względy praktyczne obsługi detektora AC Hotstick dyskwalifikują jego użycie w znacznej części działań ratowniczo-gaśniczych, wobec konieczności trzymania go w dłoni przez ratownika.
  • Niska czułość detektora DPPE-1 (przy zbliżaniu bokiem do obiektu pod napięciem) może doprowadzić do porażenia strażaka, mimo zamocowania urządzenia na nadgarstku.
  • Konieczne wydaje się zaprojektowanie i wykonanie urządzenia spełniającego przedstawione w artykule zalecenia, a tym samym zagwarantowanie strażakom pełnego bezpieczeństwa przeciwporażeniowego.

Literatura

  1. T. Jopek, Bezpieczeństwo ratowników podczas działań grożących porażeniem prądem elektrycznym, „Przegląd Pożarniczy” 6/2012.
  2. T. Jopek, J. Zalech, Analiza wyposażenia jednostek organizacyjnych PSP w sprzęt detekcyjny i elektroizolacyjny, KG PSP 2011.
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. 2000 nr 93 poz. 1035)
  4. www.aktywizacja.com.pl (3.05.2013 r.)
  5. www.deltaservice.com.pl (3.05.2013 r.)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.