Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ochrona przeciwporażeniowa strażaka – detektory napięcia

Fot. 1.  
Detektory napięcia poddane badaniom: AC Hotstick (a), DPPE-1 (b). Źródło: opracowanie własne na podstawie [4] oraz [5]
Fot. 1. Detektory napięcia poddane badaniom: AC Hotstick (a), DPPE-1 (b). Źródło: opracowanie własne na podstawie [4] oraz [5]

Zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym może mieć miejsce podczas zwalczania pożarów budynków mieszkalnych, gospodarczych na wsiach, usuwaniu wiatrołomów na drogach, ratowania ludzi w katastrofach budowlanych, w wypadkach drogowych z udziałem samochodów z napędem elektrycznym, czy pożarów lasów, przez które prowadzone są linie energetyczne.

Obecność przewodów elektrycznych pod napięciem nie jest w żaden sposób sygnalizowana. Podczas usuwania wiatrołomu strażak tnąc gałęzie pilarką spalinową może dotknąć niewidocznego zerwanego przewodu przykrytego przez gałęzie.

Skutek rażenia prądem będzie zależny od warunków pogodowych (wilgotności powietrza) oraz miejsca prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej (piwnice). W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych często prowadzone są instalacje elektryczne z pominięciem tablicy rozdzielczej, szczególnie w pomieszczeniach piwnicznych. Problem ten często występuje w budynkach starej zabudowy lub gdy budynek zasiedlają „dzicy lokatorzy”.

   Niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym przy bardzo małej widoczności jest bardzo duże. Przypadki porażenia prądem elektrycznym podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych strażaków PSP odnotowuje się każdego roku. Rejestrowane są przez władze PSP tylko te, które zostały zgłoszone jako wypadki przy pracy. Mniej dotkliwe porażenia prądem elektrycznym nie są zgłaszane przełożonym z powodu znikomych skutków dla zdrowia. W 2011 r. w Poznaniu miał miejsce wypadek śmiertelny porażenia prądem funkcjonariusza PSP. Zastęp, który został zadysponowany do rozpoznania zdarzenia jakim było iskrzenie ogrodzenia, zgłosił przełożonym wypadek śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym jednego ze strażaków. Strażacy nie byli wyposażeni ani w detektory napięcia, ani w rękawice czy obuwie elektroizolacyjne. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku w KG PSP przeprowadzono analizę wyposażenia w detektory napięcia i sprzęt elektroizolacyjny jednostek ratowniczo-gaśniczych na terenie kraju [2]. Przeprowadzona analiza pozwoliła zauważyć, że w 57% JRG brak jest jakichkolwiek detektorów napięcia.

Skuteczność prowadzenia działań ratowniczych jest zależna od stopnia zabezpieczenia ratownika. W działaniach strażaków przy zdarzeniach, gdzie brak jest wstępnego rozpoznania zagrożeń, istnieje ryzyko wystąpienia przewodów elektrycznych pod napięciem. Ta sytuacja wymaga zapewnienia im środków ochrony przed przypadkowym porażeniem prądem elektrycznym. Takie wymagania stawia rozporządzenie [3].

Na polskim rynku jest w sprzedaży wiele przyrządów pomiaru natężenia pól elektrycznych, jak również detektory napięcia przemiennego o częstotliwości 50/60 Hz. Mankamentem tego sprzętu jest to, że za jego pomocą jest trudno jednoznacznie wskazać położenie (lokalizację) przewodu (urządzenia) pod napięciem elektrycznym. Inną niedogodnością urządzeń proponowanych w sprzedaży jest maksymalna odległość (deklarowana przez producenta) wykrywania przewodu lub przedmiotu znajdującego się pod niebezpiecznym napięciem. Zgodnie ze spostrzeżeniami autora artykułu [1] w celu spełnienia minimalnych wymogów formalnych wynikających z rozporządzenia [3] komendanci powiatowi i miejscy PSP mają pełną dowolność zakupu tego sprzętu. Zgodnie z zawartym w nim standardem wyposażenia każda jednostka ratowniczo-gaśnicza powinna posiadać przyrządy pomiarowe i wykrywcze, wśród których ma być m. in. detektor napięcia. Rozporządzenie nie precyzuje jednak rodzaju detektora (np. prąd stały, przemienny), ani nie określa minimalnego standardu tego urządzenia. Skutkuje to dowolnością zakupów urządzeń ochrony dla JRG PSP. Brak określenia standardu urządzenia detekcyjnego rodzi obawy co do skuteczności ochrony strażaków-ratowników przed porażeniem prądem elektrycznym, gdy znajdą się oni w nierozpoznanym terenie podczas działań ratunkowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule omówiono problematykę związaną z ochroną przeciwporażeniową strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Przedstawiono wyniki badań detektorów napięcia dostępnych na polskim rynku.abstract

Firemen protection against electric shock – voltage detection

The article presents state-of-the-art of firemen protection against electric shock during fire and rescue operations. Results of the research on chosen voltage detectors were presented and discussed.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 10/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl